15
0
3288
Тема кредитної заборгованості завжди є актуальною та складною. Але умови воєнного стану ще більше посилюють складність та нестабільність в повсякденному фінансовому плануванні військовослужбовців. В зв’язку з чим, в чинне законодавство України було введено ряд змін та доповнень, які послаблюють умови виконання військовослужбовцями взятих на себе кредитних зобов’язань.
У цій статті ми дослідимо проблематику кредитної заборгованості військовослужбовців під час воєнного стану, проаналізуємо їхні права та обов'язки, а також розглянемо можливі шляхи вирішення цієї складної ситуації.
Однією з законодавчих змін, яка регулює питання кредитної заборгованості військовослужбовців є внесення змін у Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» не звільняють військовослужбовців від виконання зобов`язання за кредитним договором повністю, але надають значні послаблення.
Пунктом 15 ст. 14 вищевказаного закону передбачено, що військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов`язаним - з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов`язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.
Отже, відповідно до вищевказаної норми законодавства будь-який військовослужбовець, який здійснює захист нашої держави від збройної агресії рф, та який має кредитні зобов’язання звільняється від сплати штрафних санкцій за не своєчасне виконання зобов’язань, а також від сплати відсотків за користування кредитними коштами. Отже, фактично поверненню підлягає лише тіло кредиту.
Застосування приписів п. 15 ст. 14 Закону обумовлено самим фактом наявності статусу військовослужбовця у конкретної особи, яка несе відповідальність перед банківською установою, їх застосування є обов`язком та жодним чином не обумовлено відомостями про обізнаність банку щодо наявності в особи спеціального статусу. Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 16.11.2016 року № 6-1746цс16.
Важливо зауважити, що звільнення від сплати штрафних санкцій та відсотків розповсюджується не на всі кредитні зобов’язання, зокрема, такі умови не стосуються кредитних договорів пов’язаних з придбанням нерухомого майна віднесеного до житлового фонду, а також автомобілів.
Тож, якщо, кредитні зобов’язання не пов’язані з придбанням житла чи автомобіля, військовослужбовець має право звернутись на ім’я кредитної установи з листом в якому просити звільнити його від сплати відсотків чи штрафних санкцій, а в разі якщо такі вже були нараховані, то з проханням списати останні.
До даного листа необхідно надати документи, що підтверджують особливий статус.
Національний банк України у листі від 02.09.2014 року № 18-112/48620 надав роз`яснення, що для звільнення від нарахування штрафів, пені та відсотків за користування кредитом мобілізовані позичальники повинні надати банку перелік документів, встановлений листом Міністерства оборони України від 21.08.2014 року № 322/2/7142.
Такими документами є: військовий квиток, в якому у відповідних розділах здійснюються службові відмітки, або довідка про призов військовозобов`язаного на військову службу, видана військовим комісаріатом або військовою частиною, а для резервістів витяг із наказу або довідка про зарахування до списків військової частини, які видаються військовою частиною.
Оскільки, банківська установа не може знати про проходження боржником військової служби, військовослужбовцю не варто чекати, що банк самостійно виконає вимоги Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», а необхідно звернутись з вимогою про звільнення від сплати відсотків та штрафів не гаючи часу.
Важливо відправляти вказану вимогу, рекомендованим листом з описом вкладення, оскільки практика при якій банки на формальних підставах відмовляють в задоволенні вимоги про звільнення від сплати штрафних санкцій та відсотків є досить розповсюдженою.
В разі, якщо банк відмовився в добровільному порядку виконати вимоги п. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», Позичальник має право поновити свої права в судовому порядку.
Для цього Споживач може звернутися з позовною заявою до суду за місцем проживання, виконання договору або за місцем знаходження відповідача та або філії.
До позовної заяви необхідно долучити копії документів, що підтверджують особливий статус особи, які були зазначені вище, копію кредитного договору, докази, що підтверджують нарахування штрафних санкцій та відсотків, це можуть бути офіційний лист банку, з підтвердженням цих даних чи розрахунок кредитної заборгованості, копію листа вимоги про звільнення від нарахування штрафів та відсотків з доказами відправлення та лист яким банком відмовлено в задоволенні такої вимоги.
Підсумовуючи вищесказане, оскільки банківська установа не може знати про проходження боржником військової служби, військовослужбовцю не варто чекати, що банк самостійно виконає вимоги Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», а необхідно як найшвидше здійснити наступні дії:
Стаття підготовлена засновником Адвокатського бюро «Тетяни Савченко»
Автор консультації: Савченко Тетяною Вікторівною.
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
151
Коментарии:
0
Просмотров:
126
Коментарии:
0
Просмотров:
324
Коментарии:
0
Просмотров:
394
Коментарии:
0
Просмотров:
609
Коментарии:
0
Просмотров:
732
Коментарии:
1
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.