1
0
3067
Попри повсюдність долара, походження американського грошового знаку оповите таємницею. За різними версіями, він пов'язаний з богемськими монетами, Геркулесовими стовпами або недбалістю торговців, пише bbc.com
Долар є одним з найпотужніших символів світу, чиє значення виходить далеко за межі звичайної валюти.
Він є втіленням американської мрії, а також споживацтва і меркантильності, що супроводжують її. Долар асоціюють із сонячними надіями, але водночас і з жадібністю та безпринципним капіталізмом.
Таблоид:ТОП-5 вопросов о проблемных банках: когда пора забирать деньги
Він став частиною поп-культури, наприклад, у стилізованому імені співачки Ke$ha або на численних принтах модного одягу. Ним захоплювалися митці, від Сальвадора Далі до Енді Воргола.Символ долара широко використовують у програмуванні, а також в емодзі. Але попри повсюдність цього знаку, про його походження відомо мало.
Непоказний молодший брат долара, цент, цілком логічно позначається літерою "с" (перша літера в англійському cent), але "D" в знаку долара немає.
Якщо вже шукати в ньому літери, то насамперед можна помітити "S", затиснуту боковими паличками від "U".
Абревіатура US "Сполучені Штати" є одним з найпопулярніших пояснень походження долара, але воно - хибне.
Цієї версії дотримувалася, наприклад, американська письменниця, філософиня та лібертаріанка Айн Ренд. Герой її найвідомішого роману 1957 року "Атлант розправив плечі" так пояснює походження долара.
"Він є символом досягнень, успіху, здібностей і творчої сили людини - і саме тому він також є символом безчесної поведінки. Долар - це абревіатура Сполучених Штатів".
Ренд помилялася, в першу чергу, тому, що долар був в обігу ще до появи Сполучених Штатів у 1776 році, тоді майбутня американська держава мала назву Об'єднані колонії Америки.
На відміну від долара, історія британського фунта налічує понад 1200 років. Термін почали використовувати римляни як абревіатуру від "libra pondo" - основної одиниці ваги Римської імперії.
В англосаксонській Англії фунт став грошовою одиницею, яка дорівнювала фунту срібла, тобто величезній сумі грошей.Разом із римською назвою англосаксонці запозичили й символ - літеру "L". Поперечна риска з'явилася на ній пізніше.
Як свідчить чек у лондонському Музеї банку Англії, сучасний вигляд фунта остаточно сформувався до 1661 року.
Таблоїд: Чи зникне колись готівка?
Історія долара, однак, набагато коротша.
1520 року Королівство Богемія почало карбувати монети зі срібла, яке видобували біля міста Йоахімсталь. Відтак, монети отримали назву "йоахімсталер", яка пізніше скоротилася до "талера".
Талер поступово завойовував світ. І саме нідерландський варіант його вимови - daler - згодом перетнув Атлантику в кишенях і на язику перших американських поселенців.
У сучасній назві американської грошової одиниці все ще можна почути його відлуння.
Втім попри відносну молодість долара, про походження його символу відомо напрочуд мало.
Навряд хтось розробляв дизайн знаку навмисне, та і єдиний спосіб його зображення все ще не встановився: то його зображують з однією вертикальною рискою, то з двома.Так само й з гіпотезами його виникнення. Згідно з однією з них, у доларі дійсно зашифровано літери U і S, але вони є абревіатурою вислову units of silver "одиниці срібла".
Інша теорія, мабуть, найбільш езотерична, пов'язує походження знаку $ з богемським талером, на якому зображено змія, що обвиває християнський хрест.
Це - алюзія на біблійну легенду про Мойсея, який обвитим навколо жердини бронзовим змієм зцілював людей.
Ще одна версія посилається на Геркулесові стовпи - так стародавні греки називали мис біля входу до Гібралтару.
Стовпи зображені на національному гербі Іспанії, а у XVIII і XIX століттях з'явилися на іспанському доларі, або песо - монетах у 8 реалів.
Стовпи оповиті стягом у вигляді літери S, і отже, подібність до долара є досить очевидною.Найбільш реалістична теорія насправді пов'язує долар з іспанськими монетами.
Згідно з нею, в американських колоніях йшла жвава торгівля між іспанцями та англійцями, а до 1857 року законною валютою був іспанський песо.
Як розповідають історики, песо часто скорочували до знаку PS. А під пером купців та писарів, що вічно поспішали, "P" поступово злилася з "S", перетворившись на риску, яка її перекреслювала.
Таблоид: 3600 лет. У берегов Турции нашли затонувший корабль времен Бронзового века
Іспанський долар коштував приблизно стільки ж, скільки й американський, а тому перехід символу з однієї валюти на іншу міг відбутися цілком природно.
За іронією долі, один з найважливіших національних символів США походить з іншої країни. Але хіба це має дивувати?
Перший паперовий долар надрукував у Філадельфії в 1790-х роках шотландець Арчибальд Бінні, який був затятим патріотом Америки, а також винахідником шрифту Monticello.
Втім, якщо вам кортить зануритися у справжні таємниці нумізматичної символіки, погляньте на доларову купюру.
Прихильників теорій змови завжди захоплювало Око Провидіння, зображене на ній. Але це вже, певно, - інша історія.
Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.
Фото: bbc.com
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
392
Коментарі:
0
Переглядів:
167
Коментарі:
0
Переглядів:
155
Коментарі:
0
Переглядів:
727
Коментарі:
0
Переглядів:
444
Коментарі:
0
Переглядів:
906
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.