Головна Блог ... Консультації від юристів Зі скількох років можна працювати в Україні

Зі скількох років можна працювати в Україні

Відключити рекламу
 - tn1_2a8b12be5ebeab9cb0a6917382ac1ea4_601bbc0eefc03.jpg

Літо - прекрасний період для відпустки, а для більшості неповнолітніх школярів це відповідний момент знайти собі роботу на літо. Зайшовши на сайт пошуку роботи можна побачити багато оголошень від роботодавця, які пропонують різні вакансії для неповнолітніх від продавця морозива до офіціанта. Дуже часто, ті молоді люди, які дійсно зацікавлені в пошуку роботи починають шукати в інтернеті відповіді на такі питання: «зі скількох років можна працювати в Україні 2020», «зі скількох років офіційне працевлаштування в Україні», «зі скількох років можна офіційно працювати в Україні», «з якого віку можна працювати в Україні» та багато інших. Це свідчить про те, що підлітки просто не знають основних законодавчих норм, які регулюють працевлаштування неповнолітніх, що в свою чергу негативно впливає на їх права і ті пільги, що гарантує їм держава. У даній статті ви зможете знайти відповіді на питання, які вказані вище, і ознайомиться з основними аспектами роботи неповнолітніх.

Зміст:

З якого віку можна працювати в Україні

зі скількох років можна працювати в Україні

У цій частині статті ми розповімо вам детально саме про те, зі скількох років можна працювати підліткам в Україні і, на яких роботах.

Працевлаштування неповнолітніх в Україні регулюється Кодексом законів про працю України. Слід зауважити, що цій темі присвячено цілу 13 главу.

У статті 187 КЗпП зазначено, те, що неповнолітніми є фізичні особи, що не досягли 18 років і у трудових правовідносинах рівні правам повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

З цієї норми видно, що неповнолітні це підлітки у віці до 18 років, але якщо копнути глибше, то в статті 32 Цивільного кодексу України зазначено, що неповнолітні це фізичні особи у віці від 14 до 18 років.

Відповідаючи на питання «зі скількох років можна працювати в Україні», відзначаємо, що працювати можна з 14 років але тільки при наявності таких умов:

  • є згода одного з батьків або того, хто їх заміняє на таку роботу;
  • такі молоді люди повинні вчиться в загальноосвітніх школах, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладах;
  • такі люди можуть працювати тільки у вільний від навчання час;
  • робота для неповнолітніх від 14 років повинна бути легкою;
  • така робота не повинна завдавати шкоди здоров'ю.

Говорячи про те, ким можна працювати в 14 років в Україні слід зауважити, що список вакансій великий: можна роздавати листівки, клеїти оголошення, займатися кур'єрською доставкою та інше, головне щоб при прийомі на таку роботу - були дотримані вищезгадані умови.

Деякі обмеження стосуються і працевлаштування 15-річних, а саме для того, щоб такі молоді люди були працевлаштовані, їм необхідно надати роботодавцю дозвіл одного з батьків або особи, яка їх замінює.

Чи можна працювати в 16 років в Україні - однозначно можна, адже осіб, що досягли саме 16 років приймають на роботу без тих обмежень, які встановлено для хлопців віком до 16 років.

Користуйтеся консультацією: Аутсорсинг і аутстафінг: для чого використовується і в чому різниця

Заборонена робота для неповнолітніх

Стаття 190 КЗпП України вказує ті роботи на які заборонено приймати неповнолітніх. До таких робіт відносяться:

  • важкі роботи;
  • роботи з шкідливими або небезпечними умовами праці та підземні роботи;
  • виконання нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні;
  • роботи при яких необхідно піднімати і переміщати речі, маса яких перевищує встановлені для таких осіб граничні норми.

Для прикладу заборонених мас, які не можна піднімати підліткам при реалізації трудових обов'язків, наведемо перелік цих мас в форматі таблиці:

Вік

максимальні норми мас (кг)

короткочасна робота

тривала робота

хлопчики

дівчата

хлопчики

дівчата

14

5

2,5

-

0

15

12

6

8,4

4,2

16

14

7

11,2

5,6

17

16

8

12,6

6,3



Прийняття на роботу

зі скількох років можна працювати в Україні

Робота для підлітків 16 років і менше починається після укладення трудового договору. Такі юнаки і дівчата зобов'язані надати деякі документи, а саме: паспорт, трудову книжку, якщо вона вже оформлена, в деяких випадках документ про освіту, а також документ про стан здоров'я, безпосередньо заяви самого майбутнього працівника і в випадках, якщо це необхідно - згода одного з батьків або особи, яка їх замінює.

Законодавством не передбачена конкретна форма надання згоди одного з батьків або особи, що його замінює на працевлаштування неповнолітнього. Але, як показує практика, найбільш поширеним варіантом надання згоди є написання вищезазначеними особами заяви, в якій буде вказане прохання прийняти на певну посаду неповнолітніх сина або дочку. У разі подання такої заяви одним з нерідних батьків, потрібно подати документ, який підтверджує його статус. Правильним буде подати ще й копію паспорта особи, яка дає згоду на працевлаштування дитини.

Якщо особа не досягли повноліття і вперше приступає до праці, то роботодавець повинен протягом п'яти днів після того, як такого працівника було прийнято на роботу, внести в трудову книжку запис про прийняття на роботу.

Також потрібно зауважити, що на кожному підприємстві, установі, організації потрібно вести спеціальний облік неповнолітніх працівників із зазначенням дати їх народження.

Користуйтеся консультацією: Як змінилися умови призначення виплат на дітей одиноким матерям

Час роботи

Дуже часто діти цікавляться питанням, зі скількох років можна працювати по 40 годин на тиждень? Згідно КЗпП по 40 годин на тиждень працювати можуть особи віком від 18 років, а ось робота для неповнолітніх допускається тільки максимум по 36 годин на тиждень для працівників у віці від 16 до 18 років, а для тих, кому менше 16 років по 24 години на тиждень .

Іншим є робочий час для неповнолітніх, які працюють протягом навчального року. Так, тривалість робочого часу таких працівників не повинна перевищувати половини відповідних максимальних норм скороченого робочого часу. Слід зауважити, що в разі, коли працівникові 17 років, і він працює під час навчання, то тривалість його робочого часу не повинна перевищувати 18 годин на тиждень (максимально допустима для його віку тривалість - 36 годин, відповідно половина - 18 годин).

Якщо з тривалістю робочого часу в тиждень ми розібралися, то потрібно ще сказати декілька слів про тривалість робочого дня осіб, які не досягли 18 років. Адже молодь також цікавиться і тим, з якого віку вони будуть працювати по 8 годин на день. Звертаємо увагу, що для молодих людей, віком від 16 років, які не відвідують навчальний заклад, працювати можна по 7 годин на день. Якщо ж працівник є учнем і йому більше 16 років, то його робочий день не може перевищувати 4 годин. По 5 годин на день, але не більше 24 години на тиждень може працювати особа віком до 16 років.

Користуйтеся консультацією: Наскільки потрібні посадові інструкції ФОП, малому і середньому бізнесу

Право на відпустку

Багато хто з неповнолітніх не знає, зі скількох можна працювати і на підставі цього отримувати законну відпустку. Слід зазначити, що для всіх працівників хлопців та дівчат молодше 18 років, які працюють, надається відпустка тривалістю 31 календарний день у зручний для них час. Після 18 років тривалість такої відпустки дорівнюватиме 24 дням. При бажанні такий працівник в перший рік роботи може взяти відпустку до моменту настання шестимісячного терміну, так як належить іншим працівникам. Також, слід зазначити, що згідно з нормами КЗпП заборонено замінювати всі види відпустки неповнолітніх грошовою компенсацією.

Оплата праці

зі скількох років можна працювати в Україні

Темою, яка часто обговорюється молоддю, є тема «з якого віку можна працювати офіційно і отримувати за це таку ж зарплату як дорослі?». Так, дійсно, зарплата особам молодше 18 років при скороченій тривалості робочого часу виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості робочого часу.

У разі допущення до відрядних робіт оплата праці неповнолітніх відбувається за відрядними розцінками, які встановлені для повнолітніх працівників, з доплатою за тарифною ставкою за той час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників.

Інакше відбувається оплата праці працівникам, які ще є учнями загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів і працюють у вільний від навчання час. У таких випадках оплата їх праці відбувається пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Пільги та гарантії праці неповнолітніх

Серед пільг і гарантій, на які мають право неповнолітні працівники, законодавство України передбачає:

  • право всіх неповнолітніх на безкоштовний медичний огляд. Роботодавець має право прийняти неповнолітнього на роботу тільки, якщо він пройшов попередній медичний огляд. Такі особи, до досягнення ними 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному огляду. За працюючими підлітками у віці до 21 року на момент проходження медичного огляду зберігається середня заробітна плата;
  • неповнолітній, молодший 16 років, у випадку його звільнення у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ і організацій, скороченням чисельності (штату) підлягає постановці на облік в центр зайнятості;
  • підлітки у віці від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання, а також ті, хто звільнився зі строкової військової служби, військової служби за призовом з мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби мають право на перше робоче місце на термін не менше двох років;
  • в разі потреби підприємствами, установами, організаціями в молодих фахівцях - випускників державних навчальних закладів, такій молоді робота за фахом надається на термін не менше 3 років;
  • роботодавець не має права тимчасово переводити неповнолітнього працівника на іншу роботу без його згоди;
  • роботодавець не може укладати письмовий договір про повну матеріальну відповідальність з неповнолітнім працівником.

Підводячи підсумок зі скількох років в Україні можна працювати, слід зазначити, що відповідно до чинного законодавства України працювати можна з 16 років без дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює. Що стосується підлітків у віці від 14 років, то такі особи безпосередньо приймаються на роботу тільки з дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює. Працевлаштування підлітків в даний час вкрай невигідне для роботодавця, оскільки це не тільки додаткові витрати з оплати праці таких працівників, а й багато витраченого часу на їхнє навчання і, звичайно, відповідальність за кожного неповнолітнього у питанні його безпеки і здоров'я. Але без того, можна побачити багато молоді на вулиці, які намагаються заробити свої перші гроші і від таких стрімких молодих людей залежить майбутнє країни.

Для отримання індивідуальної консультації з питання «зі скількох років можна працювати в Україні» скористайтеся послугою нашого сервісу "Тендер на юридичну послугу".

Автор консультації: Підріза Ірина Василівна

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 34038

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 34038

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати