Головна Блог ... Консультації від юристів Заміна сторони у виконавчому провадженні

Заміна сторони у виконавчому провадженні

Відключити рекламу
 - tn1_2c77f767d04eb86bd5dc5acd2d1fe49e_6120b3d6b53ee.jpg

Содержание:

Заміна сторони

Сторони виконавчого провадження діляться на стягувача, на користь якого виконується виконавче провадження і боржника, це хто повинен виконати.

У виконавчому провадженні частими, особливо у кредитних справах, є випадки заміни сторони, тобто коли з якихось причин, наприклад, припинення діяльності банку який видав кредит, необхідно провести заміну стягувача (банку) на іншу особу наприклад колекторів, які придбали право вимоги за кредитним договором.

Тому існує такий судовий механізм як заміна сторони, коли всі права і обов'язки від однієї особи (сторони, що вибула) повністю переходять при заміні іншій особі (правонаступнику). Таким способом можна замінити як стягувача, так і боржника. Заміна боржника у виконавчому провадженні відбувається часто в зв'язку зі смертю боржника, і в майнових суперечках така заміна відбувається на його спадкоємця, який отримав не тільки права, але й обов'язки, наприклад, обов'язок виконати договір іпотеки (застави).

Частина 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) говорить, що в разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також зацікавлена ​​особа має право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника всі дії, вчинені до його вступу у виконавче виробництво, обов'язкові в тій мірі, в якій вони були б обов'язкові для сторони, яку правонаступник замінив.

Тому, заміна сторони здійснюється виключно у судовому порядку з винесенням судом відповідного схвалення. Тому, поки не буде схвалення, заміна сторони неможлива. Про наявність ухвали суду можна безкоштовно самостійно дізнатися в інтернеті, ввівши відповідні дані на українській мові в реєстр «Судова влада України» і надалі натиснувши на кнопку праворуч, посилання на реєстр: https://court.gov.ua/fair/

У разі, якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище/ім'я/по-батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження. У даному випадку при зміні найменування юридичної особи (підприємства) або ПІБ фіз. особи, звертатися в суд не треба.

Судовий розгляд заяви про заміну сторони має здійснюватися з обов'язковим викликом і участю сторін по справі (виконавчому провадженні). Якщо виклику в суд не було, то це є підставою для скасування заміни (буде далі наведено приклад із судової практики автора статті).

Звертаю увагу, заміна сторони може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути здійснена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та здійснювати інші дії відповідно до Закону. До такого висновку прийшов Верховний Суд в ухвалі від 15 трфавня 2019 у справі №370/2464/17.

Для того щоб суд задовольнив вимогу про заміну сторони, потрібно обов'язково підтвердити письмовими доказами. Як приклад, це договори або інші угоди. До такого висновку приходить і Верховний Суд при розгляді 13 серпня 2020 року справи №0910/2-103/2011.

Заміна сторони у виконавчому провадженні може відбуватися на будь-якій стадії виконання рішення суду.

Зараз ми розглянемо етапи заміни сторони у виконавчому провадженні на прикладі стягувача:

  • в суд першої інстанції, який ухвалив рішення у справі, правонаступник подає заяву про заміну сторони з доказами на право правонаступництва;
  • суд повинен повідомити сторони справи та виконавчого провадження про дату, час, місце розгляду і при розгляді досліджувати достатність наданих доказів для здійснення відповідної заміни;
  • за підсумком розгляду судом приймається рішення у вигляді схвалення про заміну або у відмові в заміні (наприклад, при документальній і фактичній необґрунтованості заяви).

Зазвичай заміна сторони судами задовольняється, але є і випадки, коли у заміні суди відмовляють, про що розповідається далі.

Користуйтеся консультацією: Пропуск терміну дії виконавчого документа і порядок отримання дубліката при його втраті, псуванні

заява про взискателяЯк боржникові у судовому порядку не допустити заміну, судова практика

Подача відповідної заяви до суду не говорить про те, що ця заява буде судом задоволена, бувають і відмови, тому що заява не обгрунтована або з інших причин. Цим способом часто користуються кредитні боржники, щоб не допустити заміну сторони і тим самим надалі законно піти від обов'язку виконувати рішення суду або іншого виконавчого документа.

У тому числі підставами для відмови в заміні є:

1) скасування рішення суду (виконавчого документа) за яким здійснюється заміна сторони, ось, наприклад, як у справі автора статті, коли він не допустив заміну, скасувавши заочне рішення суду, ось посилання на визначення, де Селидівський міський суд Донецької області відмова в заміні сторони:

«Враховуючи те, що на даний момент рішення суду, на підставі якого було видано виконавчий лист по справі, скасовано, суд вважає, що заява про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає через передчасність заявлених вимог», https://reyestr.court.gov.ua/Review/97400521

2) відсутність виклику сторони по справі в суд для розгляду заяви про заміну. Це призводить до скасування ухвали про заміну. Подібно автор даної статті зробив по кредитній справі, скасувавши через Київський апеляційний суд визначення Дарницького суду м.Києва за підстави:

«Матеріали справи не містять доказів про отримання ОСОБА_1 судових повісток про день, час та місце розгляду заяви про заміну сторони стягувача, що свідчить про відсутність доказів на підтвердження належного повідомлення... Наведені вище обставини свідчать про порушення судом першої інстанції норм процесуального права щодо належного повідомлення учасника справи ОСОБА_1», вот ссылка на решение апелляции: https://reyestr.court.gov.ua/Review/97404230

3) судом при розгляді заяви про заміну не встановлено, чи було відкрито виконавче провадження, в рамках якого просять замінити сторону, також судом не вивчались матеріали виконавчого провадження, оскільки не були затребувані. Ось ухвала Апеляційного суду Дніпропетровської області, практика автора даної статті:

«Докази наявності виконавчого провадження з примусового виконання заочного рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 29 серпня 2011 року в матеріалах справи відсутні, як і відсутні посилання на нього в самій заяві.

Суд першої інстанції, розглядаючи заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні не з'ясував чи було відкрито виконавче провадження щодо примусового виконання Кіровського районного суду м.Дніпропетровська від 29 серпня 2011 року про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за кредитним договором на користь ПАТ «Перший Український ОСОБА_3», виконавче провадження не досліджував та за таких обставин передчасно прийшов до висновку про можливість заміни сторони виконавчого провадження ПАТ «Перший Український ОСОБА_3» на ТОВ «АНСУ».» вот ссылка на постановления апелляции: https://reyestr.court.gov.ua/Review/70753681

4) за наданими до суду документами вбачається, що правонаступник має право не на всю суму боргу, а тільки на частину, тому суд задовольняє частково заміну сторони лише в частині суми, що обумовлена в договорі про переведення права вимоги. Ось практика автора даної статті: рішення Кіровського районного суду міста Дніпро:

«Крім того, аналіз договору відступлення права вимоги свідчить про те, що ТОВ «АНСУ» набуло право вимоги лише в сумі 157831,07 грн. Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне замінити стягувача у виконавчому листі у межах цієї суми», ссылка на полный текст определения: https://reyestr.court.gov.ua/Review/75169534

5) правонаступник не довів факт переходу права вимоги тощо.

Наведені підстави для відмови в заміні, можуть бути враховані правонаступниками при підготовці відповідних заяв до суду про заміну сторони, для їхнього подальшого задоволення.

Причинами для відмови в заміні сторони ми вивчили. Залишилося з'ясувати, а як відбувається заміна стягувача у виконавчому провадженні.

Заміна стягувача у виконавчому провадженні

Заміна сторони виконавчого провадження можлива при дотриманні вимог закону у даній категорії справ, а саме сторони повинні в процесі довести можливість своєї заміни в процесі.

Давайте тепер розглянемо приклад, коли заміна стягувача у виконавчому провадженні відбувається на договірній основі.

Кредитор часто змінюється за допомогою договору факторингу, який регулюється 73 главою Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ). Є також і інші способи домовленості, за якими права кредитора переходять до іншої сторони, ними можуть бути: купівля-продаж (Глава 54 ЦКУ); відступлення права вимоги та інше. Вищевказані способи дуже часто зустрічаються на практиці, тому потрібно розуміти, як з ними працювати і захистити свої права на практиці. Стаття 512 ЦКУ передбачає всі можливі способи заміни кредитора у виконавчому провадженні.

Коли була укладена угода з укладенням договору, за яким право вимоги за зобов'язаннями переходить до другої стороні, новий кредитор повинен письмово повідомити боржника про те, що відбулася заміна сторони виконавчого провадження. Письмовим повідомленням буде вважатися заява про заміну стягувача у виконавчому провадженні з доказами, які підтверджують перехід права на зобов'язання до нового суб'єкта цивільних правовідносин. Якщо не виконати цю процедуру може наступити ризик настання несприятливих наслідків для нового кредитора у зв'язку зі слідством виконання зобов'язання відповідно на ім'я старого кредитора, і дана угода буде законна (ч.2 ст.516 ЦКУ).

Докази, які направляються боржнику, надсилаються поштовим цінним/ рекомендованим/листом з описом вкладенням для підтвердження переходу права вимоги. Такими доказами переходу можуть бути:

Якщо відбулася заміна сторони виконавчого провадження та кредитор не повідомив боржника про таку заміну, у боржника немає негативних наслідків для себе пов'язаних із зазначеним бездіяльністю. Вищесказане підтверджується ст.616 ЦКУ, за якою суд може зменшити обсяг неустойки або штрафу поданому зобов'язанню.

Причинами скасування вимог кредитора по заміні сторони може бути:

На практиці заміну стягувача мало хто заперечує, оскільки це не сприяє розвитку справи по закриттю виконавчого провадження, а лише використовується для того, щоб затягнути розгляд справи і, щоб за цей час приватний або державний виконавець не зміг вчинити дії по виконанню судового обтяження.

Заміна сторони виконавчого провадження відбувається в процесі і розглядається в десятиденний термін відповідно до ч.3 ст. 442 Цивільно-процесуального кодексу України (далі - ЦПК) і може відбуватися на будь-якому етапі судового розгляду. Неявка сторони на даний судовий процес не є підставою для того, щоб залишити справу без рішення відповідно до зазначеної вище правової норми. А на практиці дані категорії справ розглядаються в більш тривалий термін.

Багато людей ставлять собі питання: «А як відбувається заміна стягувача за виконавчим листом?». На це питання дуже проста відповідь: за тією ж процедурою, що і заміна сторони виконавчого провадження, коли ще не було винесено лист або наказ приватного/державного виконавця про стягнення з боржника зобов'язання по відношенню до правовідносин, які виникли між боржником і старим стягувачем. Особливістю даного процесу є те, що тоді змінюється особа, на користь якої відкрито виконавче провадження в єдиному державному реєстрі боржників.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Гільдія професійних юристів - адвокат Васильєв Павло Сергійович, юрист Любий Ігор Анатолійович

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 6035

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 6035

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати