5
0
5715
Зміст:
В Україні 25.04.2019 був прийнятий Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Про значення державної мови можливо безмежно довго дискутувати, а закон про державну мову був найбільш обговорюваний.
Відповідно до загальних засад, запроваджених законом про мову, державний статус української мови є невід’ємним елементом конституційного ладу України як унітарної держави. Таке положення цілком відображає сутність унітарної форми держави – тобто, єдиної цілісної держави, в якої територіальні одиниці не мають суверенних прав. З огляду на історію, така форма держави притаманна державам, з більшістю населення однієї національності, так як в України – українці. Тому, запровадження в державному секторі обов’язкового використання державної мови є цілком послідовним та логічним.
Які основні положення закону про мову вступили в дію?
Українська мова є обов’язковою для використання під час діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організації державної та комунальної форми власності. Тобто, це положення означає, що усі державні службовці, правоохоронці, судді та прокурори, адвокати, нотаріуси, медичні та освітні працівники, в процесі своєї професійної діяльності зобов’язані використовувати українську мову.
Щодо державної мови в сфері трудових відносин, відповідно до нового закону про мову:
Враховуючи, що положення в законі викладено так: «ніхто не може бути примушений використовувати під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором іншу мову, ніж державна», то це означає, що особа може вільно розмовляти будь-якою мовою, та роботодавець може висувати вимоги тільки, щодо знання та володіння українською мовою. Проте в цій нормі є застереження, в закладах, де обслуговуються іноземні споживачі та клієнти, а також для створення юридичних, рекламних, технічних та інших текстів, адресатами яких є іноземці, то лише в таких випадках до працівника можуть висуватися вимоги про знання та використання іноземної мови.
Користуйтеся консультацією: Як захистити права споживача при поверненні товару, в тому числі купленого в Інтернеті
Як вже зазначалось, то використання державної мови є обов’язковим і в сфері судочинства, и в діяльності правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування та органів державної влади, під час освітнього процесу, проте, чи не порушує це право гарантоване Конституцією України, відповідно до якого, держава сприяє розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України. Проаналізувавши норми законодавчих актів про мову, то необхідно зазначити, що «так, функціонування української мови є пріоритетним, проте це ніяк не перешкоджає розвитку інших мов і культур».
Зокрема, наприклад, в сфері освіти важливо навчатися рідною мовою, а як раніше ми вже зазначили, що українська мова є обов’язковою в освітньому процесі. Проте, для здобувачів освіти створюються спеціальні класи, де викладають рідною мовою, проте вивчення української мови, є обов’язковим.
Окрім того, як вже раніше було зазначено, то в сфері трудових відносин, при наявності іноземного елемента, може використовуватися и вимагатися від працівників знання іноземної мови.
Отже, закон про мову вступає в дію поступово, зміни, що були зазначені вище, були реалізовані після двох місяців з дня опублікування закону.
Проте, в Прикінцевих та перехідних положеннях Закону, було відтерміновано положення деяких норм.
Користуйтеся консультацією: Як не стати жертвою шахраїв, замовляючи товари через Інтернет
Закон про мову, коли вступає в дію?
Щодо користувачів веб-сторінок та веб-сайтів, то зазначимо:
16.01.2021 вступають в силу положення ст. 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», тобто норми в сфері обслуговування споживачів.
А вже 16.07.2022 вступають в силу положення ч. 6 ст. 27 цього ж закону, тобто загальні вимоги щодо дописів та постів на веб-сайтах.
Отже, що запроваджено цими нормами?
Вже через кілька днів, а саме 16.01.2021, чекають нові зміни щодо використання державної мови в сфері обслуговування. А саме, за загальним правилом, мовою обслуговування споживачів є українська мова. Усі підприємства обслуговують споживачів, та надають інформацію про товари та послуги на веб-сайтах державною мовою, проте також дозволено, дублювання інформації будь-якою іноземною мово. Отже, це означає, що особа, яка розміщує інформацію для споживачів, має обов’язково надати її українською мовою, та за бажанням продублювати іншою, наприклад, російською, англійською, польською і т.д. У випадку, коли крім української мови, інформація про товари та послуги надається також іншими мовами, обсяг інформації про товари та послуги державною мовою не може бути меншими за обов’язковий обсяг інформації згідно з вимогами, встановленими Законом України "Про захист прав споживачів".
Також це означає, що і інформація як на реальних, так і на веб цінниках, в меню, інструкція до товару має бути викладена українською мовою. Що стосується обслуговування клієнта,то спілкування між персоналом і клієнтом відбувається також на державній мові, крім тих випадків, коли на спілкуванні іноземною мовою наполягає сам клієнт, наприклад, через приналежність до іншої національності, або ж клієнт-іноземець.
Що до загальної інформації на веб-сайті, то до 16.07.2022 вона може бути викладена на будь-якій мові. Надалі ж, Інтернет-представництва (в тому числі веб-сайти, веб-сторінки в соціальних мережах) органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності, засобів масової інформації, зареєстрованих в Україні, а також суб’єктів господарювання, що реалізують товари і послуги в Україні та зареєстровані в Україні, виконуються державною мовою. Поряд з версією інтернет-представництв (у тому числі веб-сайтів, веб-сторінок у соціальних мережах), виконаних державною мовою, можуть існувати версії іншими мовами.
Версія інтернет-представництва державною мовою повинна мати не менше за обсягом та змістом інформації, ніж іншомовні версії, та завантажуватись за замовчуванням для користувачів в Україні. Тобто за аналогією, будь-які дописи та пости на себ-сайтах ЗМІ, а також, суб’єктів, які надають послуги та реалізують товари, мають бути викладені українською мовою, та про дубльовані можуть бути будь-якою іншою. Тобто, це має означати, що сайти спортклубів, дієтологів, будь-яких розважальних закладів перейдуть в обов’язковому порядку на українську мову, проте для своїх споживачів та користувачів іноземців, можуть продублювати будь-якою іноземною мовою.
Підсумувавши все вище зазначене, з метою запобігання порушення законодавства в сфері функціонування державної мови, власники веб-сайтів, які розміщують інформацію про товари та послуги для споживачів, мають опублікувати такі дані українською мовою.
Проте, потрібно пам'ятати, що закон про мови поширює свою дію лише на публічну сферу, та зовсім не може стосуватися приватного спілкування. Тому навряд чи можливо стверджувати, що закони про мову, а саме використання державної мови, порушують права громадян різних національностей.Таке питання стояло досить гостро і в політичному світі, тому народні депутати звернулися до Конституційного Суду України з вимогою визнати неконституційним такий нормативно-правовий акт, проте Суд не підтримав такої ініціативи.
Якщо Вам потрібна консультація професіонала, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.
Автор консультації: Адвокат Скочинська Христина
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
210
Коментарі:
0
Переглядів:
984
Коментарі:
1
Переглядів:
350
Коментарі:
0
Переглядів:
235
Коментарі:
0
Переглядів:
325
Коментарі:
0
Переглядів:
605
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.