36
0
14759
Тема самооборони у нашій країні є вкрай актуальною. Криміногенна обстановка з кожним роком стає все гірше і гірше. Правоохоронні органи не в змозі забезпечити правопорядок на вулицях. Кількість грабежів та розбійних нападів зростає. Наприклад, останнім часом в Дніпровському районі міста Києва, за повідомленням поліції, розшукується маніяк за скоєння тяжких злочинів. На його рахунку вже як мінімум 4 напади.
Тому, вважаємо за потрібне пояснити – що мається на увазі від поняттям необхідна самооборона з точки зору законодавства України.
Аналізуйте судовий акт: Стан необхідної оборони ОДНОЗНАЧНО виникає у разі нападу озброєної особи, напад групи осіб або протиправне насильницьке вторгнення у житло чи інше приміщення (ВС/ККС № 336/2036/16-к від 19.09.2019)
Досить часто доводилось чути від пересічних громадян, що необхідна самооборона – це коли на тебе напали з ножем і ти маєш право захищати себе тільки з ножем. І якщо напали з ножем, а ти використовуєш пістолет – то це перевищення меж необхідної оборони. Але це уявлення є хибним.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Кримінального кодексу України (далі по тесту – ККУ) необхідна оборона – це дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.
До критеріїв визначення правомірності необхідної оборони належать: наявність суспільно небезпечного посягання, його дійсність та об’єктивна реальність, межі захисних дій, які б не перевищували меж необхідності, а шкода особі, яка здійснює посягання, не перевищувала б ту, яка для цього необхідна (Постанова Верховного Суду від 26.04.2018 по справі № 342/538/14-к).
Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту. Перевищення меж необхідної оборони тягне кримінальну відповідальність лише у випадках, спеціально передбачених у ст.ст. 118 124 ККУ.
Слід зазначити, що не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає (ч. 5 ст. 36 ККУ).
Аналізуйте судовий акт: Для виникнення стану необхідної оборони необхідна наявність РЕАЛЬНОГО посягання на охоронювані законом права та інтереси особи, яка захищається, або іншої особи (ВС/ККС № 211/2852/16-к від 25.07.2018)
Як зазначено у Постанові Верховного Суду від 19.09.2019 року у справі №336/2036/16-к, закон передбачає винятки із загального правила про те, що при необхідній обороні особа, що захищається, повинна додержуватися визначеної межі, завдаючи шкоду посягаючому. Цими винятками є – напад озброєної особи, напад групи осіб або протиправне насильницьке вторгнення у житло чи інше приміщення. У таких випадках шкода, заподіяна особі, яка посягає, не обмежена ніякими межами, аж до позбавлення посягаючого життя.
Тобто, Ви маєте право застосовувати зброю або будь-які інші засоби чи предмети для захисту себе, у разі якщо:
і це не буде перевищенням меж необхідної оборони і не матиме наслідком кримінальну відповідальність.
Аналогічна правова позиція зазначена у Постанові Верховного Суду від 26.04.2018 у справі № 342/538/14-к.
Знайте – у Вас є повне право на захист себе та своїх рідних.
Автор статті: Адвокатська фірма "Єфімов та партнери"
Аналізуйте судовий акт: Для кваліфікацій дії за ст. 121 КК України повинен мати місце ПРЯМИЙ умисел на спричинення таких тілесних ушкоджень (ВС/ККС у справі № 1-100/11 від 12.02.2019)
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
179
Коментарі:
0
Переглядів:
340
Коментарі:
0
Переглядів:
532
Коментарі:
1
Переглядів:
631
Коментарі:
0
Переглядів:
444
Коментарі:
0
Переглядів:
822
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.