Головна Блог ... Консультації від юристів Як змінити прізвище, ім'я, по батькові: з якими проблемами можна зіштовхнутись Як змінити прізвище, ім'я, по батькові: з якими пр...

Як змінити прізвище, ім'я, по батькові: з якими проблемами можна зіштовхнутись

Відключити рекламу
 - tn1_yak_zminiti_prizvishche_im_ya_po_batkovi_z_yakimi_problemami_mogna_zishtovhnutis_5ecfcc0ab1836.png

Багато хто зіштовхувався з ситуацією, коли "було потрібно" або просто за бажанням хотілося змінити ім'я, прізвище або по батькові. Хтось, вірить, що від імені залежить доля людини, що "престижне" прізвище може допомогти знайти хорошу роботу і гідну професію. Хтось же, має свого кумира і мріє мати якомога більше спільного з ним, в тому числі і ім'я або прізвище. Хтось, в зв'язку з наявністю проблем з родичами або не надто дружніми відносинами, категорично не хоче носити їх прізвище. На підставі зазначених обставин або з інших переконань, багато людей задавалися або задаються питаннями, як поміняти прізвище в Україні, як поміняти ім'я в паспорті і чи можна змінити прізвище в паспорті на будь-яке інше, в які терміни і де це зробити. На всі ці питання можна знайти відповідь у консультації юридичного інтернет-ресурсу "Протокол".

Зміст:

Як змінити прізвище, ім'я, по батькові: загальна інформація

Ім'я людини, як правило включає прізвище, саме ім'я та по батькові. Іноді у людини може не бути по батькові, якщо так прийнято за звичаями відповідної національної меншини. Людина на певних підставах і в зазначеному порядку може змінювати будь-яку частину свого імені.

Залежно від того, по якій причині громадянин має намір змінювати прізвище, несуттєво відрізняється порядок зміни. Нижче, наведено перелік випадків, за кожним з яких в наступних розділах консультації розкрито всю інформацію про те, як можна поміняти ім'я, як змінити прізвище і по батькові:

  • за власним бажанням;
  • усиновлення, його скасування або визнання недійсним;
  • реєстрація шлюбу, його розірвання або визнання недійсним;
  • якщо батько дитини (яка досягла 14 років і бажає змінити по батькові) змінив своє ім'я або відомості про нього, як про батька, вилучені з актового запису про народження.

У деяких випадках, люди думають що зміна прізвища це обов'язок, що саме так потрібно робити, а інакше не можна. Одним з таких прикладів є шлюб, коли чоловік або дружина хочуть змінити прізвище і вибрати однакове, оскільки одна сім'я - одне прізвище (у зв’язку з певними, можливо, дивними поглядами суспільства, багато хто вважає, що саме дружина зобов'язана після шлюбу брати прізвище чоловіка). Так ось, Протокол акцентує увагу, що зміна імені, прізвища, по батькові - це право, а не обов'язок і ніхто не може змусити людину зробити це проти її волі.

Таке право передбачено частинами 1 і 2 статті 295 ЦКУ, де зазначено, що людина з 16 років може змінювати ім'я та прізвище на свій власний розсуд без будь-якого аргументування рішення; з 14 років це теж можна зробити, але тільки за згодою законних представників (тобто, батьків, усиновителів, опікунів такої дитину).

Згадайте новину: Документи в смартфоні тепер доступні всім: що потрібно знати

Як поміняти прізвище в Україні при укладенні (розірвання) шлюбу

як поміняти прізвище в УкраїніУ цьому розділі консультації Protocol пропонує дізнатися не тільки як можна поміняти прізвище при укладенні шлюбу, а й як поміняти прізвище після розлучення.

При укладанні шлюбу подружжя має право вибрати прізвище одного з них як спільне для сім'ї.

Наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище чоловіка / дружини. Якщо обоє бажають мати подвійне прізвище, вони вирішують, яке прізвище буде йти першим. Об'єднання більше двох прізвищ не допускається, якщо це не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена або наречений.

Якщо на момент шлюбу прізвище одного з подружжя вже є подвійним, він (вона) має право замінити одну із частин свого прізвища.

Під час реєстрації шлюбу в паспорті проставляється штамп про те, що він підлягає обміну в місячний строк.

При розірванні шлюбу прізвище можна змінити назад на дівоче або ж залишити як і було.

Користуйтеся консультацією: Зміна документів після заміжжя: процедура і терміни

Як можна змінити прізвище за бажанням

Не завжди для того, щоб змінити прізвище потрібно одружуватися (виходити заміж) або розлучатися. Так, в цьому розділі консультації Протокол пропонує відповіді на питання як поміняти прізвище на дівоче без розлучення і як поміняти прізвище в паспорті без шлюбу. Тобто, фактично, як поміняти прізвище в Україні незалежно від інших факторів.

Для зміни ПІБ, необхідно звернутися до органу РАЦС (який знаходиться за місцем проживання) та подати заяву про зміну ПІБ, а також, документи: паспорт; свідоцтва про: народження (якщо зміна стосується особи, що не досягла 14 років і не має паспорта), шлюб (якщо заявник перебуває у шлюбі) або його розірвання (якщо шлюб розірвано), народження дітей (якщо є діти), про зміну імені заявника, (або батька / матері), якщо вони раніше вже змінювалися; одна фотографія 3х4; квитанція про сплату адмінзбору.

Юридична платформа "Протокол" зазначає, що в наш час "електронних можливостей" подати заявку про зміну ПІБ можна, сидячи вдома через вищезгаданий портал державних послуг тут. Але це тільки етап подачі заявки, щоб уникнути можливих черг у відділеннях, а потім все одно на призначений час потрібно буде прийти до територіального органу РАЦСу і подати деякі документи особисто.

У разі необхідності підтвердження поданої інформації або отримання інших даних РАЦС звертається в архіви інших відділів і до органів Нац. Поліції. Протягом 3 міс. РАЦС повинен видати дозвіл на зміну ПІБ або відмову в його видачі. РАЦС може продовжити термін в окремих випадках, але не більше ніж ще на 3 місяці.

Користуйтеся консультацією: Вкрадений або загублений паспорт: як відновити документ

Як поміняти прізвище в паспорті України

І ось у Вас вже є дозвіл на зміну ПІБ, виникає питання що робити далі? Як змінити прізвище в інших документах і як можна поміняти ім'я в паспорті? Так, згідно з п.12 Постанови КМУ № 915 від 11.07.2007, в паспорті на першій сторінці робиться відмітка про те, що паспорт протягом місяця підлягає обміну.

як поміняти прізвище в паспорті УкраїнаProtocol звертає увагу, що якщо протягом 90 днів не буде проведено державну реєстрацію зміни і отримано свідоцтво, дозвіл на зміну імені втратить силу.

Для зміни прізвища в паспорті необхідно звернутися до органу міграційної служби України з такими документами:

  • довідка про реєстрацію місця проживання з органу реєстрації; оформити цю довідку можна через електронний портал державних послуг iGov (працює, на жаль, не у всіх регіонах);
  • документи, що підтверджують перебування у шлюбі або його розірвання (свідоцтва);
  • паспорт, який потрібно обміняти;
  • ІПН (ідентифікаційний код);
  • квитанція про сплату адміністративного збору (яку краще завірити в банку, тобто, мокрою печаткою банку та підписом; крім цього, важливо звернути увагу, що в квитанції платником має бути саме та особа, яка змінює прізвище, а не інша). Розмір збору становить 5 грн 10 коп., якщо вперше змінюєте ПІБ, 51 грн якщо вдруге і наступного разу;
  • для внутрішньо переміщених осіб (переселенців) - довідку про взяття на облік таких осіб.

Заява розглядається протягом одного місяця, після чого видається новий паспорт.

По завершенню реєстрації видається свідоцтво про зміну імені. Після чого потрібно отримати нову довідку про ІПН і внести всі необхідні зміни в документи: договори, заповіти, банківські відомості і т.д. (Документи про освіту міняти не обов'язково, вони дійсні разом з пред'явленням свідоцтва про зміну ПІБ) і також, за наявності закордонного паспорта - протягом 1 місяця внести зміни в нього.

Підстави для відмови в зміні прізвища (ч.6 ст. 295 ЦКУ)

  • здійснення кримінального провадження або адміністративного нагляду за заявником;
  • подача неправдивих відомостей;
  • перебування в розшуку іноземними правоохоронними органами;
  • наявність непогашеної або незнятої судимості.

Користуйтеся консультацією: Як внести Зміни до паспорту якщо змінено назву Вашої вулиці

Як поміняти по батькові

Право на зміну по батькові передбачено ст. 295 ЦКУ та ст. 149 Сімейного кодексу. Поміняти його можна при наявності наступних підстав:

  • батько дитини змінив своє ім'я;
  • усиновлення, визнання його недійсним або його скасування;
  • актовий запис про батька анульований;
  • батьком визнано іншого в судовому порядку або людина добровільно визнала себе батьком.

Процедура для зміни позначена вище в цій консультації.

Як поміняти прізвище дитині

як поміняти прізвище дитині на прізвище вітчимаВажливо відзначити, що ім'я дитині батьки змінити не можуть, тільки прізвище і по батькові в передбачених випадках. Тобто, поміняти ім'я дитини в свідоцтві про народження в Україні може тільки сама дитина по досягненню 16 років і з 14 за згодою своїх законних представників. У зв'язку з різними життєвими обставинами іноді батьки бажають змінити прізвище своєї дитини. Так, однією з таких ситуацій, наприклад, може бути новий шлюб, коли виникає питання як поміняти прізвище дитини на прізвище вітчима.

Щоб змінити прізвище дитини (дітей) в РАЦС подається заява і такі документи:

  • згода батьків в письмовій формі (усиновителів або опікуна) на зміну прізвища або імені (якщо дитині від 14 до 18 років);
  • свідоцтво про народження;
  • довідка про місце проживання дитини (яку, як згадувалося вище, можна отримати через електронний портал).

За загальним правилом, звертатися повинні обоє батьків, але є кілька випадків, коли це може зробити тільки один (смерть одного з них або оголошення померлим; недієздатність, обмежена дієздатність, такий батько визнаний безвісно відсутнім; запис про його батьківство вилучений або якщо при народженні дитини батько був зазначений зі слів матері).

Важливо вказати, що якщо обоє батьків змінюють прізвище, то прізвище дитини обов'язково змінюється також (при цьому, якщо дитина досягла 7 років - то уточнюється її згода). Крім цього, з 14 років дитина сама звертається в РАЦС і надає письмову згоду, до 14 років - це роблять батьки.

Згадайте новину: Паспорта без прописок и онлайн-услуги для новорожденных: какие новшества в документах ожидают украинцев

Чи можна вибрати будь-яке ім’я та прізвище?

як можна поміняти ім'яПротокол звертає увагу, що положеннями статті 32 Конституції України та статті 8 Конвенції про захист прав людини і основних свобод (є частиною законодавства України), кожному гарантується право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Органи державної влади не можуть втручатися у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки та громадського порядку, економічного добробуту країни, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб.

Формально, законодавством жодних обмежень в тому, яке прізвище або ім'я вибрати, - не передбачено. Так, для прикладу, свободу вибору імені продемонстрував один хлопець змінивши своє ім'я на Айфон (повідомляє UKRMEDIA). Але, при цьому, все ж, можуть бути складності при виборі імені або прізвища пов'язаних з назвою певних географічних об'єктів, з якимись історичними або культурними об'єктами або тих, що мають нецензурну форму або тих, що, наприклад, пов'язані з окремими небажаними, забороненими в інших сферах назвами. Так, для прикладу, якщо людина прийме рішення змінити своє ім'я або прізвище на "Сталін" або "Ленін", то формально, законодавством це прямо не заборонено. Але, є інший нормативний акт - Закон України "Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборона пропаганди їх символіки", яким у всіх інших сферах (назва вулиць, парків, скверів, підприємств, організацій, громадських об'єднань, партій та інших об'єктів і явищ (про ім'я мова в цьому Законі не йдеться)) заборонено використовувати символіку СРСР і, в тому числі, імена (псевдоніми) "Сталін", "Ленін" тощо. Тобто, цим Законом відображено негативне ставлення нашої країни в цілому до таких імен. Судової практики по зміні на "особливо цікаві" імена / прізвища в подібному роді, поки немає.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 16.05.2013 у справі «Гарнага проти України» зазначив, що у особи можуть існувати справжні причини, щоб хотіти змінити своє ім'я, а законодавчі обмеження такої можливості можуть бути виправдані інтересами суспільства, наприклад, для забезпечення точного обліку населення або збереження коштів ідентифікації та зв'язку носіїв певного імені з сім'єю. Державному органу належить надати відповідні і достатні підстави на підтримку своєї відмови для того, щоб це обмеження вважалося необхідним в демократичному суспільстві.

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 26132

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 26132

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати