ЯК НАПИСАТИ ПОЗОВ

Відключити рекламу
 - tn1_0_02966100_1620979111_609e2da707456.jpg

Дуже часто ми чуємо таке запитання – "можете написати позов?". А ще – "скільки коштує написати позов?". У зв’язку з нерозумінням багатьма клієнтами специфіки роботи адвоката при підготовці позовної заяви пишемо даний матеріал.

В ньому ми постараємося дати відповіді на питання чи можна написати позов, або краще його підготувати. Скільки часу займає підготовка позову? Що потрібно для звернення до суду? Та як написати позов самостійно?

Написати чи підготувати позов

Ми зазвичай розрізняємо ці поняття. Справа в тому, що написання позову – це кінцевий етап його підготовки і займає він не так багато часу (від однієї години). При цьому найважливішим етапом юридичної роботи є попередня підготовка до цього самого написання. Що включає в себе підготовка, роз’яснимо трохи далі.

Написати без підготовки можна найпростіші позови – про розлучення (якщо відсутні інші супутні вимоги), про стягнення аліментів в мінімальному розмірі, деякі заяви та клопотання.

Однак переважну частину позовів не можна просто «написати». Основна причина полягає в наступному. З 2017 року вступили в дію нові процесуальні кодекси (зокрема Цивільний процесуальний кодекс Господарський процесуальний кодекс тощо). Одним з важливих нововведень стало те, що всі докази мають бути подані разом з позовною заявою. В подальшому долучення матеріалів суттєво обмежене. Так само значно обмежили в часі можливість зміни позову. Все це було зроблено з метою прискорення розгляду справ та уникнення затягувань. На практиці ми неодноразово зустрічали ситуації відмови суду в прийнятті додаткових доказів у зв’язку з пропуском строку. Так само користувались цим положенням самі.

Чим важлива підготовка

Один з важливих аспектів ми описали вище – це обмеження щодо можливості подачі доказів під час судового процесу. Відповідно на етапі підготовки потрібно вирішити: 1) Які докази потрібно подати? 2) Як можна отримати матеріали, яких не вистачає? 3) Які документи(інформацію) потрібно витребувати через суд? 4) Чи потрібно проводити які-небудь експертизи? 5) Чи достатньо буде доказів для підтвердження заявлених вимог? 6) Та інші. Вірні відповіді на ці запитання стають базою для успішної справи.

Іншим важливим аспектом підготовки є аналіз діючого законодавства на визначений час. Справа в тому, що вітчизняне законодавство дуже мінливе. Відповідно, якщо певні події, що є предметом позову, мали місце в минулому, потрібно проаналізувати нормативну базу саме на той період часу. Окрім того, потрібно ретельно перевірити чинні нормативні акти – чи не зазнали вони змін останнім часом. Підготовка позову з урахуванням недійсних норм стане підставою для відмови в задоволенні вимог та програшу справи. Ось чому дуже ризиковано користуватися шаблонами позовних заяв при самостійній підготовці документів (про це напишемо пізніше).

Наступним етапом підготовки є аналіз діючої судової практики та правових позицій Верховного Суду. З того таки 2017 року в нових процесуальних кодексах було передбачено необхідність врахування судами правових позицій ВС щодо застосування певних норм права. Звичайно, не завжди суди їх враховують, та і позиції ці періодично змінюються. Однак все ж наявність практики ВС на вашу користь буде дуже важливою. Не варто сподіватися, що суддя знає усі правові позиції, а тому в позовній заяві потрібно про це суду повідомити.

Іще одним нюансом підготовки є визначення вірності відповідача та позовних вимог. Щодо відповідачів здебільш зрозуміло, потрібно пред’являти позов до того, хто є уповноваженим за вирішення певного питання. Тут також можуть бути нюанси, але кожен випадок вирішується окремо. В будь якому випадку, навіть при невірності відповідача, в процесі суд може його замінити. Більш складна ситуація з обранням вірного способу захисту (простіше кажучи – позовних вимог). З цим є наступна проблема – вже згадуваний Верховний Суд останнім часом зазначає, що обрання неналежного способу захисту є самостійною підставою для відмови в позові (Постанова ВП ВС від 06.04.2021 р. по справі № 910/10011/19). Іншими словами – ти можеш бути безмежно правий, але яка від цього користь, якщо вимоги позову прописані невірно. З цією проблемою стикаються також досвідчені адвокати, адже, як було зазначено вище, позиція ВС мінлива. В будь якому випадку при підготовці позову найкраще враховувати саме останні такі позиції з урахуванням усіх аспектів самої позовної заяви. І це не менш важлива частина підготовки до справи.

Час підготовки позову

Як ми визначили, «написати» позов не так уже і просто, якщо ви, звичайно, розраховуєте на позитивний результат. Так само не варто поспішати з підготовкою, але з обов’язковим дотриманням процесуальних строків.

На це звертайте увагу в першу чергу – якщо скоро закінчується позовна давність, не зволікайте. Врахуйте, що аналіз справи, підготовка і написання заяви займає якнайменше декілька днів. Пам’ятайте, ваша справа у адвоката не одна – можливі відрядження, засідання, справи клієнтів, які звернулися раніше. Та і зрештою адвокат має відпочивати. Далеко не завжди вдається відразу приступити до вашого питання.

Та і сама підготовка має проходити в спокійному темпі, адже поспішаючи, юрист збільшує ймовірність допустити помилку.

Тому, по-перше, не зволікайте зі зверненням до адвоката, по-друге, не розраховуйте на миттєвий результат, в більшості випадків потрібен час для підготовки.

Як написати позов самостійно

Якщо ви все таки вирішили спробувати власні сили в юриспруденції, можемо побажати успіху та дати декілька порад.

Саме головне – не розраховуйте, що суддя буде щось робити за вас. Суд не зобов’язаний збирати докази (за деякими виключеннями) або встановлювати істину. Також не повинен вас захищати або «входити у ваше положення». Так, іноді такі судді зустрічаються, але їх все менше, і це не їх обов’язок. Суд повинен розглянути вашу заяву, заперечення відповідача, врахувати обґрунтування та подані вами і іншою стороною докази і саме в такому вигляді, як ви заявили та подали. І саме на підставі цього винести рішення.

Як було зазначено вище, при невірності визначення позовних вимог вам просто відмовлять. Тобто вся робота покладається виключно на вас, суддя ж враховує вашу позицію та позицію відповідача і виносить рішення виходячи з них. Іншими словами, навіть якщо ви праві, але не змогли це належно обґрунтувати та довести, ви програєте. Будьте до цього готовими.

Виходячи з цього, при самостійній підготовці позову – проштудіюйте відповідний процесуальний кодекс. Також перечитайте нормативно-правові акти по вашому питанню. Бажано – пошукайте відповідну судову практику Верховного Суду. Зважайте на дати відповідних правових позицій – діють лише крайні.

Збираючи консультації, ретельно їх відфільтровуйте: у різних юристів можуть бути різні бачення на шляхи вирішення ситуації, і це цілком природньо. Однак об’єднувати всі думки в один позов – зовсім неправильно. Краще визначити одну лінію, яку будете витримувати.

Дуже обережно використовуйте шаблони з Інтернету. Перш за все, зверніть увагу на їх дату – можете використовувати лише ті, що після 2017 року.

Зрештою, якщо маєте сумніви у власних силах, зверніться до фахівця. Врахуйте, що при програші справи повторно звернутися до суду з аналогічним позовом буде неможливо.

Автор консультації: Сандугей Ігор

  • 6014

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 6014

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст