1
0
4145
Встановлення межі земельної ділянки, а точніше розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є найбільш поширеним видом земельної документації.
Визначення меж земельної ділянки - це вид землевпорядної документації, що розробляється при першому оформленні права власності або користування (оренди) на землю і при зміні цільового призначення землі. Підставою для розробки проекту землеустрою є заява замовника і дозвіл органу місцевого самоврядування на розробку проекту відведення.
Зміст:
Відповідно до ст. 50 ЗУ «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у випадках:
Наприклад: відведення земельної ділянки в нормах безкоштовної приватизації (ст. 118 ЗКУ), коли громадянин в праві звернутися до органу розпорядження землею за передачею ділянки у власність. Сюди ж можна віднести передачу земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду та формування земельної ділянки для виставлення на земельні торги.
Встановлення меж земельної ділянки складається з взаємозв'язаних і послідовних стадій.
Перша стадія. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки.
Зацікавлена особа повинна звернутися до органу розпорядження землі для отримання дозволу на відведення земельної ділянки. Для цього необхідно подати певний пакет документів.
У випадки безоплатної приватизації подаються:
Акцентуємо увагу на тому, що якщо ви бажаєте отримати земельну ділянку в межах міста рекомендуємо ознайомитися з генпланом міста. Оскільки дуже часто на практиці, ділянки які бажають отримати жителі під забудову, знаходяться в зонах заборонених для будівництва. Наприклад, проходить червона лінія, охоронна зона або прибережна смуга. Генеральні плани зазвичай є в загальній доступності на офіційних сайтах місцевих рад. Якщо вже ви його там не знайдете, варто звернутися в управління містобудування та ознайомиться з ним, отримавши при цьому всю необхідну інформацію. Такі дії заощадять ваш час і ймовірність отримання відмови на відведення землі буде значно нижчою.
Користуйтеся консультацією: Земельний сервітут: що це і які можливості надає
Треба також зазначити, що нормами ЗКУ (ст. 122) передбачена так зване «мовчазна угода». Якщо ви не отримали дозвіл у терміни, то по закінченню 1 місяця з дня реєстрації заяви ви маєте право на розробку проекту землеустрою без такого рішення. Про такі дії ви зобов'язані сповістити орган розпорядження землі. Однак такий спосіб реалізації свого права на отримання земельної ділянки досить недієвий. Можуть виникнути труднощі з затвердженням документації (ви можете понести витрати на розробку проекту, а його в подальшому не затвердять). Може виникнути питання з реєстрацією ділянки в Держреєстрі прав, оскільки реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій надано дозвіл на розробку проекту органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч.3 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр»).
Якщо ж ініціюється зміна цільового призначення земельної ділянки державної або комунальної форми власності дії ті ж.
Зміна цільового призначення земельної ділянки у приватній власності здійснюється за заявою власника без отримання дозволу від органу розпорядження землею. У цьому випадку власник звертається безпосередньо в землевпорядну організацію і підписує з ними договір.
Згідно ст. 26 ЗУ «Про землеустрій» розробниками документації із землеустрою є:
Скільки коштує визначити межі ділянки? Вартість робіт і терміни залежать від складності робіт та інших факторів прописаних в договорі.
Друга стадія. Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
Після підписання договору на виконання робіт землевпорядна організація приступає до підготовчих робіт з вивчення правових підстав для відводу ділянки, визначає, чи немає межових суперечрк з сусідами, чи немає накладок в Публічній кадастровій карті та інші деталі. Далі проходить безпосередньо геодезична зйомка ділянки з визначенням меж земельної ділянки за координатами і всіх поворотних точок з встановленням межових знаків.
Не менш важливим є дотримання порядку погодження місця розташування меж земельної ділянки з власниками (користувачами) сусідніх ділянок. Він полягає в тому, що землевпорядна організація (як правило) повинна оповістити сусідів про дату і час проведення робіт із закріпленням межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Таке повідомлення повинно відбутися завчасно - не пізніше ніж за 5 робочих днів до початку проведення робіт. Рекомендуємо громадянину, за заявою якого виготовляється проектна документація, проконтролювати цей процес, оскільки дуже часто землевпорядні організації нехтують цією стадією і виконують її навіть не погодивши із сусідами, ставлячи в протокол погодження меж ділянки підроблені підписи. Все це може стати причиною довгих суперечок з сусідами в міськраді. І навіть, якщо орган місцевого самоврядування не має права вам відмовити в затвердженні документації при відсутності погодження меж із сусідами, це не означає, що ви застраховані від майбутніх межових спорів. Тому з цією стадією уважніше!
Користуйтеся консультацією: Проблеми, що виникають при оформленні спадщини на земельну ділянку
Загалом слід зазначити, що сам по собі документ «акт погодження меж земельної ділянки» не тягне до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, тому не може вплинути на саму процедуру приватизації. Акт погодження меж слід вважати допоміжної стадією в відведенні ділянки у власність або користування. До цього висновку прийшов і Верховний Суд у справі № 545/1149/17 від 12.02.2020 р
Чинне законодавство не обмежує право на приватизацію земельної ділянки в зв'язку з відмовою суміжного землекористувача від підписання акта погодження меж земельних ділянок. Велика палата ВС прийшла до висновку, що відмова від підписання акта не є перешкодою для завершення процедури приватизації земельної ділянки. Тому позовні вимоги про непідписання акта суміжних користувачем ділянки слід відхилити.
Коли справа доходить до встановлення огорожі (після винесення меж в натуру) власник ділянки найімовірніше зіштовхнеться з проблемою «встановлення» такого паркану, через можливе невдоволення сусідів. Відомо, що власники та землекористувачі ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо) (ст. 103 ЗКУ). Якщо ж такі незручності мають місце ви маєте право вимагати усунення будь-яких порушень ваших прав на землю, навіть, якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодуванням завданих збитків. Якщо ж сусід не йде на зустріч ви маєте право звернутися до суду. Верховний Суд звернув увагу власників земельних ділянок: Позов про усунення порушень права, не пов'язаних з позбавленням володіння, підлягає задоволенню незалежно від того, на своїй чи на чужій земельній ділянці або іншому об'єкті нерухомості відповідач вчиняє дії (бездіяльність), що порушують право позивача (справа № 309/828/17 від 16.10.2020 р).
Коли мова йде про визначення меж земельної ділянки по держакту, то практика зводитися до того, що межі, які зазначені в документі, не відповідають фактичним. У таких випадках здійснюється встановлення меж земельної ділянки по фактичному користуванню. Але знову ж таки потрібно брати до уваги можливі претензії сусідів, щоб не порушити їх права.
Після того як геодезична зйомка проведена, потрібна її камеральна обробка, тобто формування документації і реєстрація земельної ділянки на Публічній кадастровій карті.
Третя стадія. Затвердження документації
По завершенню проекту землеустрою щодо визначення меж ділянки документація подається на затвердження до органу виконавчої влади. Останній протягом 2 тижнів повинен її розглянути і прийняти рішення про передачу у власність (оренду) земельної ділянки або ж відмовити.
Четверта стадія. Реєстрація права власності (користування)
Заключним етапом отримання земельної ділянки у власність або ж оренду є її реєстрація в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Для цього вам потрібно звернутися до нотаріуса і подати наступні документи:
Уточнення меж земельної ділянки зі збільшенням площі можливе тільки в межах норм безоплатної приватизації. Наприклад, ви користуєтеся 15 сотками землі в місті, а згідно законодавства можете оформити тільки 10 за цільовим призначенням - для обслуговування та будівництва житлового будинку. То в такому випадку ви маєте право дооформити 5 соток, але вже за іншим цільовим призначенням або ж на іншу особу.
Якщо Вам потрібна індивідуальна консультація, скористайтеся послугою порталу Протокол "Тендер на юридичну допомогу".
Автор консультації: Марія Дубенкова
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
416
Коментарі:
0
Переглядів:
6740
Коментарі:
0
Переглядів:
445
Коментарі:
0
Переглядів:
554
Коментарі:
0
Переглядів:
241
Коментарі:
0
Переглядів:
856
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.