1
0
2958
Зміст:
«За особисті речі, які залишені в камері зберігання, адміністрація відповідальності не несе» – подібне оголошення ми бачимо чи не в кожному супермаркеті. Водночас в багатьох випадках охорона наполягає на тому, щоб ви залишили ці речі в комірці для зберігання і не пропускає вас до торгового залу разом з ними. Але що робити, коли у вас зникли речі з камери зберігання в магазині? Хто несе за це відповідальність та як вам відшкодувати збитки?
Відповідь на запитання «Чи покупець зобов'язаний залишати сумку в камері зберігання?» менш однозначна. У законодавстві про захист прав покупців не передбачено обов'язку покупців здавати свої речі до камер зберігання супермаркетів для реалізації права на здійснення покупок.
З іншого боку, у постанові Кабінету Міністрів України від 15 травня №833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів», а саме у п. 21, йдеться про те, що всі суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечити доступ споживачів до торгових об'єктів без здавання на зберігання особистих речей, крім товарів, що реалізуються у таких торгових об'єктах.
Тобто, якщо ви прийшли в магазин із товаром, який там продається, у вас можуть вимагати залишити такий товар у комірці для зберігання речей. Водночас взагалі не пустити вас у магазин охоронець не має права, тому що в Законі України «Про охоронну діяльність» зазначено, що вчиняти дії, які зазіхають на ваші права, свободи чи власність, заборонено (ст. 10).
Користуйся консультацією: Мою посилку занапастили на пошті: що робити?
Розмірковуючи про те, чи несе магазин відповідальність за речі в камері зберігання, відповідь однозначно «так», незалежно від того, які оголошення висять біля цих шафок.
Потрібно розібратися у тому, які правові відносини виникають між вами та супермаркетом, коли ви залишаєте у його камерах зберігання свої особисті речі.
Ці відносини це не що інше, як договір зберігання. Його визначення можна знайти у статті ст. 936 Цивільного кодексу України:
Коли ви кладете що-небудь в камеру зберігання магазину, тим самим ви передаєте, а магазин же своєю чергою приймає їх на зберігання, і це підтверджується видачею номерного жетона або якогось іншого знака, що засвідчує прийняття речі на зберігання (ст. 937 Цивільного Кодексу України).
Можна провести наступну аналогію – коли ви залишаєте верхній одяг, наприклад шубу, в гардеробі якогось закладу, вам видають номерок. Він також, як і ключ від шафки зберігання в магазині, підтверджує приймання цим гардеробом вашої речі на зберігання, тобто укладання з вами договору зберігання. Тому відповідальність у разі зникнення вашої шуби з гардероба нестиме цей заклад.
Також у ст. 942 цього Кодексу зазначено, що навіть якщо зберігання здійснюється безоплатно (як у випадку з магазином), зберігач зобов'язаний піклуватися про речі як про свою власні, і зобов'язаний забезпечити їхню безпеку.
Актуальним також є питання, скільки можна зберігати речі в камері зберігання в магазині. Оскільки ви укладаєте договір зберігання, залишаючи свої речі у супермаркеті, а термін дії договору не обговорюється, вважається, що він укладається на невизначений термін.
Також відповідно до Порядку здійснення торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, який ми згадували вище, на супермаркет покладено пряме зобов'язання – він має створити умови для зберігання речей споживачів у разі, коли вхід у торговий об'єкт із товарами, що реалізуються у таких закладах, заборонено (п. 21).
Тому, якщо станеться крадіжка речей, які ви залишили в шафці для зберігання, відповідальним за неї буде цей супермаркет.
Слід звернути увагу, що кваліфікація крадіжки з осередку в магазині відбуватиметься відповідно до норм Кодексу України про адміністративні правопорушення (як дрібна крадіжка), якщо вартість вашого майна не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Все що вище за цю суму тягне за собою кримінальну відповідальність.
Користуйся консультацією: Відеоспостереження, перегляд пошти, збір особистих даних та інший контроль роботодавця - що законно, а що ні
У випадку, коли у вас сталася крадіжка з камери зберігання в магазині, спочатку викликайте охорону та адміністрацію. Найчастіше, в добровільному відшкодуванні вартості вкрадених речей вам відмовлять. Що слід зробити у такому разі?
Пам'ятайте: якщо у вас вкрали сумку з камери зберігання в магазині, і ви хочете отримати реальне відшкодування вартості вкрадених речей, вам потрібно буде довести, що саме ви поклали в цю камеру. Відповідно до Цивільного кодексу, зберігач речей (у нашому випадку – магазин) повинен відшкодувати всі збитки у разі втрати у розмірі їх вартості. Згадайте, що саме знаходилося у вашій сумці, детально опишіть все у протоколі, подумайте, які докази наявності цих речей ви можете надати.
Паралельно також бажано скласти претензію, якщо магазин відмовив добровільно відшкодовувати вартість вкрадених з шафки для зберігання речей.
Претензія до магазину складається за стандартною формою для претензій. У ній вам потрібно якомога докладніше розповісти про випадок, вказати, коли ви залишили свої речі, детально описати що саме в них знаходилося, яка камера зберігання в магазині вам була надана (номер на брелоку, наприклад), а також обґрунтувати ваші вимоги щодо відшкодування завданих збитків.
Якщо на ці дії магазин жодним чином не відреагує, ви маєте право звертатися за відшкодуванням вартості вкрадених з шафки супермаркету речей до суду.
Якщо Вам потрібна професійна послуга, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол. Створюйте тендер на правову послугу або шукайте юриста самостійно у Києві, Івано-Франківську, Ужгороді, Вінниці, Запоріжжі, Львові або будь-якому іншому місті України. Ви зможете знайти спеціаліста недорого та отримати якісну допомогу.
Автор консультації: Тетяна Костишин
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
574
Коментарі:
0
Переглядів:
319
Коментарі:
0
Переглядів:
385
Коментарі:
0
Переглядів:
726
Коментарі:
1
Переглядів:
607
Коментарі:
0
Переглядів:
631
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.