2
2
30000
На превеликий жаль, викрадення автомобілів в Україні досить поширене явище. Не дивлячись на те, що в великих містах число камер спостереження та інших засобів дорожнього контролю збільшується, відсоток розкритих злочинів з викрадення авто дуже низький і сам розшук викрадених автомобілів може тривати дуже довго.
У цій статті ми розглянемо, яка стаття за викрадення автомобіля передбачає відповідальність згідно з Кримінальним кодексом України, а також які дії підпадають під поняття «викрадення авто».
Зміст:
Покарання за викрадення автомобіля (або будь-якого іншого транспортного засобу) передбачена в статті 289 Кримінального кодексу України (далі по тексту - КК). Точніше, поняття «викрадення», «угон» є сленговими, юридичною мовою такого роду дії визначаються, як незаконне заволодіння транспортним засобом (далі - ТЗ).
Аналізуйте судовий акт: Крадіжка з автомобіля повинна кваліфікуватись як крадіжка із проникненням, оскільки автомобіль підпадає під ознаки «сховище» (ВС/ККС № 653/3/18 від 17.03.2020)
Незаконне заволодіння транспортним засобом - це досконале навмисне, з будь-якою метою протиправне вилучення будь-яким способом транспортного засобу у власника чи користувача всупереч їх волі (ч. 1 Примітки до ст. 289 КК).
Тобто, абсолютно будь-яке незаконне заволодіння ТЗ, яке було здійснено будь-яким способом: було вкрадено шляхом обману власника, таємно викрадене, із застосуванням сили або без, групою або поодинці, угон машини з метою «покататися» і потім, наприклад, повернути влпснику тощо - є складом злочину, передбаченого ст. 289 КК України.
Злочин є закінченим з моменту заволодіння транспортним засобом та початку його руху будь-яким способом.
Предметом даного злочину є всі види автомобілів, мотоцикли, квадроцикли, мопеди, трамваї і тролейбуси, трактори та інші самохідні машини. Але, незаконне заволодіння, наприклад, літаком не є складом злочину по ст. 289 КК, оскільки відповідальність за угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна передбачена ст. 278 КК.
Користуйтеся консультацією: Автоматична фотовідеофіксація порушень ПДР в Україні
Стаття за викрадення транспортного засобу передбачає мінімальну відповідальність у вигляді - обмеження волі від 3 років і максимальну - до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
25 вересня 2020 року набрав чинності Закон України № 875-IX, яким було посилено відповідальність за викрадення машин. У попередній редакції ст. 289 КК найм'якшим видом покарання за крадіжку автомобіля був штраф у розмірі від 17 000 до 20 400 гривень. Тепер, у зв'язку зі вступом в силу вищезгаданого Закону, така санкція в якості штрафу за викрадення машини відсутня.
Термін за викрадення машини в Україні залежить від наявності / відсутності обтяжуючих обставин або наявності кваліфікуючих ознак злочину.
Наприклад, згідно з ч. 1 ст. 289 КК незаконне заволодіння транспортним засобом (основний склад злочину) тягне за собою покарання у вигляді обмеження волі від 3 до 5 років, або позбавлення волі на такий же термін.
Варто зазначити, що обмеження свободи - це вид покарання, який характеризується утриманням засудженого в державних пенітенціарних установах відкритого типу, з обов'язковим залученням таких осіб до праці (ч. 1 ст. 61 КК).
Зазвичай, засуджені відбувають покарання в такого роду виправних центрах в межах адміністративно-територіальних одиниць свого місця проживання. Вони мають право, зокрема, мати кошти, засоби для комунікації (мобільні телефони, комп'ютери, планшети), відправляти листи, отримувати посилки, мати і носити цивільний одяг (ч. 2 ст. 59 Кримінально-виконавчого кодексу України).
У свою чергу, позбавлення волі - це покарання, яке передбачає ізоляцію засудженого в кримінально-виправних установах закритого типу - виправних колоніях (ст. 63 КК).
Виправні колонії поділяються на колонії мінімального, середнього і максимального рівнів безпеки (ч. 4 ст. 11 Кримінально-виконавчого кодексу України).
Відповідальність за крадіжку автомобіля, згідно з ч. 2 ст. 289 КК, у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років з конфіскацією майна або без - настає при наявності одного з, або сукупності таких кваліфікуючих ознак:
Кримінальне правопорушення визнається вчиненим за попередньою змовою групою осіб, якщо його спільно вчинили кілька осіб (дві або більше), які заздалегідь, тобто до початку кримінального злочину домовилися про викрадення (ч. 2 ст. 28 КК). Тобто, покарання за викрадення автомобіля групою осіб - позбавлення волі від 5 до 8 років з конфіскацією майна або без.
Аналізуйте судовий акт: Особа, яка не завадила угону автомобіля та яка перебувала у ньому під час угону є співучасником незаконного заволодіння транспортним засобом (ВС/ККС у справі № 742/2146/20 від 02.12.2021)
Під повторністю слід розуміти викрадення автомобіля особою, яка раніше вчинила незаконне заволодіння транспортним засобом або, якщо особу раніше було притягнуто до кримінальної відповідальності за скоєння таких злочинів:
Максимальна санкція за викрадення транспортного засобу - від 8 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна або без - настає, якщо дії, які передбачені ч. 1 або 2 ст. 289 КК, були вчинені організованою групою чи поєднані з насильством, яке становить небезпеку для життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або якщо предметом незаконного заволодіння є ТЗ, вартість якого становить більш ніж 283 750 гривень (у 2021 році).
Як випливає з ч. 3 ст. 28 КК організованою злочинною групою є об'єднання трьох і більше осіб, яке було організовано з метою скоєння одного і / або декількох кримінальних злочинів. Учасники такої групи повинні бути об'єднані єдиним планом з розподілом функцій, спрямованих на досягнення цього плану, який відомий всім учасникам групи.
Також варто відзначити, що особа, яка вперше вчинила крадіжку транспортного засобу, добровільно заявила про це в поліцію, повернула вкрадений транспортний засіб власнику, і повністю відшкодувала завдані збитки - звільняються судом від кримінальної відповідальності (ч. 4 ст. 289 КК).
Користуйтеся консультацією: Чим повинен бути укомплектований автомобіль?
В Україні існує офіційна База викрадених авто МВС. У цій базі даних можна перевірити необхідне авто на предмет того чи не є воно в розшуку. Даний сервіс Національної поліції безкоштовний, не вимагає авторизації і видає миттєвий результат.
Автомобіль можна перевірити за двома критеріями: за його державним номером і / або за VIN-кодом.
Таку перевірку рекомендується проводити водіям, які планують придбати собі автомобіль, беруть машину в оренду або в користування.
Також, послугу по повній перевірці автомобіля Ви можете отримати, розмістивши таке замовлення на сайті Protocol.ua в розділі «Тендер на юридичну послугу».
На веб-ресурсі МВС «РОЗШУК», крім Бази транспортних засобів, що знаходяться в розшуку, є реєстри вкрадених мобільних телефонів, вкрадених культурних цінностей, розшукуваної зброї, осіб, які переховуються від органів влади, а також зниклих громадян.
Згідно з даними Національної поліції, рейтинг ТЗ, які викрадають найчастіше, очолюють автомобілі марки Toyota, на другому місці йдуть автомобілі Lexus, потім Hyundai і закривають список авто Kia, Mazda і Honda відповідно.
Автор консультації: Менчак Ілля, юрист Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Аналізуйте судовий акт: Незаконне заволодіння транспортним засобом може бути вчинене будь-яким способом, у тому числі шляхом обману або зловживання довірою, а тому дії обвинуваченого слід кваліфікувати за ст. 289 КК (Постанова ВСУ від 21.01.2016 у справі № 5-365кс15)
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
416
Коментарі:
0
Переглядів:
6740
Коментарі:
0
Переглядів:
445
Коментарі:
0
Переглядів:
554
Коментарі:
0
Переглядів:
241
Коментарі:
0
Переглядів:
856
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Сайт разрабе пидарас его рот ебал тот кто статью писал хуесос 3 класс выгнали нахуй вы че бля ебнулись? Нахуя вас первыми показывает выдача гугла если тут кандора ебливых даунов я что бы это говно чиркануть ахуел и сжал я до атома БЛЯДСКАЯ реклама в количестве не менее 5 за раз какой пробитий чуркопидар разрабатывал это говно для даунов?
И разумеется каким бы то ни было образом редактировать комент хуй, понимать надо сайт 3 бутылки водки стоит