Історія справи
Ухвала КАС ВП від 15.12.2019 року у справі №420/986/19

УХВАЛА12 грудня 2019 рокуКиївсправа №420/986/19адміністративне провадження №К/9901/33413/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Усенко Є. А.,суддів: Гімона М. М., Гусака М. Б.,розглянув матеріали касаційної скарги Одеської митниці ДФС на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення переплати за митне оформлення,
УСТАНОВИЛ:Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2019, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019, адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від11.01.2019 №500000/2019/000127/2; в іншій частині позовних вимог відмовлено.28.11.2019 Одеська митниця ДФС подала до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019, у якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначені судові рішення в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина 3 статті
2 Кодексу адміністративного судочинства України).Згідно з частиною 1 статті
13 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України.Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.Пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до Пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Відповідно до пункту 10 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей пункту 10 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України справами незначної складності є справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.Пунктом 20 частини 1 статті
4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Системний аналіз вищезазначених положень процесуального закону дає підстави для висновку, що суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, крім випадків, передбачених частиною 4 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України.При вирішенні питання щодо відповідності цієї справи критеріям справи незначної складності враховується, що розмір митних платежів, донарахованих внаслідок збільшення митної вартості автомобіля, задекларованого позивачем до митного оформлення, склав 52 000,00 грн, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.При цьому, з доводом Митниці в касаційній скарзі, що справа має виняткове значення, не можна погодитися з огляду на те, що цей довід обґрунтований виключно посиланням на інше бачення Митницею вирішення спору у цій справі, ніж він був вирішений судом.За правилами пункту 1 частини 1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Враховуючи, що судові рішення прийняті у справі незначної складності, передбачені пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України виняткові обставини відсутні, судові рішення першої та апеляційної інстанцій не підлягають касаційному оскарженню, відповідно у відкритті касаційного провадження у даній справі слід відмовити.
Керуючись статтями
12 248 328 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний СудУХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Одеської митниці ДФС на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019.Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити скаржнику, а копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.........................................
Є. А. УсенкоМ. М. Гімон,М. Б. ГусакСудді Верховного Суду