Історія справи
Ухвала КАС ВП від 09.06.2019 року у справі №653/2705/18

УХВАЛА06 червня 2019 рокуКиївсправа №653/2705/18адміністративне провадження №К/9901/15175/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Стеценка С. Г.,суддів: Мороз Л. Л., Тацій Л. В.,перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної та матеріальної шкоди,
ВСТАНОВИВ:27.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, предметом якої є визнання незаконною бездіяльності ГУ ПФУ в Херсонській області по невиконанню вимог ч.
9 ст.
6 Закону України "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою" та ч. 1 ст. 6 Закону України "
Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області виконати вимоги ч.
9 ст.
6 Закону України "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою" та ч. 1 ст. 6 Закону України "
Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; стягнення з держави на користь позивача суму завданої матеріальної та моральної шкоди у розмірі 2 000 грн.Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, Херсонський окружний адміністративний суд рішенням від 10 грудня 2018 року адміністративний позов задовольнив частково. Визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області по невиконанню вимог ч.
9 ст.
6 Закону України "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою" та ч. 1 ст. 6 Закону України "
Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Зобов'язав ГУ ПФУ в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.08.2018 в частині зарахування стажу перебування в спецоселенні з 16.05.1952 по 23.01.1956. В задоволенні решти позовних вимог відмовив.Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.Ухвалюючи таке рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для пільгового обчислення періоду знаходження ОСОБА_1 на спецпоселенні з 16.05.1952 по 21.03.1956 та зарахування цього періоду до трудового стажу позивача.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, скасувати рішення апеляційного суду повністю та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою, суд виходить з такого.Статтею
129 Конституції України визначено, що однією із основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Згідно з частиною
1 статті
13 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Відповідно до частини
1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини
1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.Згідно частини
3 статті
3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.Відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Частиною
6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України регламентовано перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності, зокрема, інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа), відповідно до пункту
20 частини
1 статті
4 Кодексу адміністративного судочинства України - це адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина
4 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України), а також через складність та інші обставини (частина
3 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України).
Системний аналіз вищезазначених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмета доказування, складу учасників та інших обставин, крім випадків, передбачених пунктом
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, а також крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження.Статтею
257 Кодексу адміністративного судочинства України визначено перелік справ, що розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження. Такими справами є справи незначної складності, а також будь-які інші, за винятком тих, що зазначені у частині четвертій цієї статті, а саме:- щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених Статтею
257 Кодексу адміністративного судочинства України;- щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;- про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
- щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).Як вбачається з матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, у даній справі позивач просить суд визнати незаконною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області по невиконанню вимог ч.
9 ст.
6 Закону України "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою" та ч. 1 ст. 6 Закону України "
Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області виконати вимоги ч.
9 ст.
6 Закону України "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою" та ч. 1 ст. 6 Закону України "
Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; стягнути з держави на користь позивача суму завданої матеріальної та моральної шкоди у розмірі 2 000 грн.Враховуючи характер спірних правовідносин та предмет позову, зважаючи на значення справи для сторін, її категорію та складність і обраний позивачем спосіб захисту, а також приймаючи до уваги відсутність даних про те, що розгляд справи становить значний суспільний інтерес, суд приходить до висновку про наявність підстав вважати дану справу такою, що є справою незначної складності.Обставини, які є критерієм для віднесення вказаної справи до категорії таких, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у розумінні частин
3 та
4 статті
12 КАС України, а також випадків, які б виключали можливість застосування положень пункту
2 частини
5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України не вбачаються та у касаційній скарзі не містяться.Отже, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року та постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року не підлягають касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом
1 частини
1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Враховуючи зазначене, у відкритті касаційного провадження слід відмовити.Правила, запроваджені законодавцем щодо обмеження права на касаційне оскарження, відповідають
Конституції України, відповідно до статті 129 якої основними засадами судочинства є, серед інших, забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведене повністю узгоджується з правовими позиціями, сформованими Європейським судом з прав людини у справах
Levages Prestations Services v. France (
Леваж Престасьон Сервіс проти Франції) від 23 жовтня 1996 року та Brualla Gomez de la Torre v. Spain (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії) 19 грудня 1997 року, згідно з якими умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді касаційної інстанції можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції.Керуючись ст.ст.
328,
333,
355,
359 КАС України,
УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної та матеріальної шкоди.Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.Судді С. Г. Стеценко
Л. Л. МорозЛ. В. Тацій