12.12.2016 | Автор: Фурман Ірина Миколаївна    Переглядів:  151
Задати питання автору
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram youtube

Справа Новинського: чи дійде до судового вироку?

Депутати 228 голосами позбавили Вадима Новинського депутатської недоторканості. Втім, це лише проміжна перемога, вважають експерти. Довести справу до суду й отримати рішення буде значно складніше

Верховна Рада у четвер, 8 грудня, дала згоду на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата і бізнесмена Вадима Новинського - за поданням генпрокурора Юрія Луценка. Розгляд тривав місяць: регламентний комітет парламенту вимагав від Луценка додаткових матеріалів, але рішення так і не ухвалив. Попри це, питання про позбавлення Новинського депутатської недоторканості винесли на голосування Верховної Ради і ухвалили. 

Генеральна прокуратура України (ГПУ) підозрює Новинського в тому, що він разом із колишнім президентом Віктором Януковичем, екс-міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком та екс-начальником ГУ МВС у Києві Валерієм Коряком організував викрадення архієпископа Олександра (Драбинка) - особистого помічника покійного нині екс-митрополита Української православної церкви (Московського патріархату) Володимира. Депутатові інкримінується правопорушення за двома статтями Кримінального кодексу України - «незаконне позбавлення волі або викрадення людини» та «перевищення влади або службових повноважень».

Згадайте новину: Прокуратура звинувачує Януковича і Новинського в незаконному тиску на УПЦ

Новинський неодноразово називав кримінальне провадження проти нього повністю сфабрикованим слідством. «Це обвинувачення повністю сфабриковане на підставі свідчень однієї людини», - наголошував він раніше і запевняв, що не боїться зняття недоторканності й готовий до такого рішення парламенту, а також що він не має наміру залишати країну і готовий співпрацювати зі слідством, цитували його слова «Українські новини». Прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган уточнила, що свідчення проти Новинського дав Драбинко і ще один свідок.

Другий найбагатший в Україні

53-річний Вадим Новинський, який народився в Росії, отримав український паспорт лише 2012-го року. В указі тодішнього президента України Віктора Януковича було сказано, що це сталося через «визначні заслуги перед Україною». Як повідомлялось, Новинський був одним зі спонсорів і учасників прощі екс-президента Януковича на Новий Афон 2012-го року. Відтоді він зажив слави спонсора УПЦ МП.

Після набуття українського громадянства Новинський вже 2013-го року обрався до Верховної Ради, де він став членом фракції Партії регіонів. Це й не дивно: мільярдер і засновник фінансово-промислової групи «Смарт-холдинґ», інтереси якої зосереджені серед іншого в гірничо-металургійній, нафтогазовій, суднобудівній, аграрній, будівельній галузях, а також у банківському секторі та нерухомості, ще з 2007 року співпрацював з групою Метінвест, що входить до бізнес-імперії СКМ донецького мільярдера Ріната Ахметова.

Втім, у політиці мільярдер Новинський, статки якого в 2012 році сягали майже 4,4 мільярда доларів США і якого журнал Forbes назвав другим найбагатшим в Україні, уславився хіба підтримкою так званих «диктаторських законів»: 16 січня 2014-го року Новинський голосував за низку нормативних актів, що суттєво обмежували права громадян і свободу слова. Та це не завадило йому восени 2014 року на дострокових виборах до парламенту бути переобраним за списками Опозиційного блоку.

Згадайте новину: Новинського підозрюють у викраденні людей і перевищенні влади, разом з Януковичем, Захарченком і Коряком, - ГПУ

Причини переслідування

Активізацію ГПУ щодо Новинського саме зараз опитані DW експерти не вважають випадковою. «Швидше за все йдеться про намагання генпрокурора Луценка притягти Новинського в межах великої справи Януковича. Перед третьою річницею початку Євромайдану це продемонструвало би особисту роль Луценка в розслідуванні цієї справи», - говорить керівник центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Подання ГПУ не стало несподіванкою і для київського політолога Віктора Небоженка. «Переслідування Новинського відбувається давно і дуже пафосно, з організацією витоків інформації в пресу з конфіденційних правоохоронних джерел. Це ознака психологічного тиску на олігарха з тим, аби він поділився своїм бізнесом з нинішніми можновладцями», - вважає експерт.

Водночас Небоженко не виключає, що дотично цей тиск може бути вигідний нинішній владі ще й для послаблення верхівки Опозиційного блоку, де Новинський є одним з трьох лідерів поруч з екс-главою адміністрації Януковича Сергієм Льовочкіним та донецьким бізнесменом Рінатом Ахметовим.

Небоженко припустив, що в разі втечі Новинського за кордон його власність може бути легко перерозподілена за допомоги підконтрольних владі місцевих судів. А якщо Новинський захоче залишитися в Україні, тоді йому, як вважає Небоженко, «доведеться ділитися своїм бізнесом і своїми статками».

«Справа принципу» проти корумпованої системи

Володимир Фесенко рішення Верховної Ради про зняття недоторканості з Новинського хоча й називає «політичною перемогою Луценка і майданівських політичних сил», але вважає, що розслаблятися їм зарано. По-перше, звертає увагу експерт, рішення щодо Новинського депутати ухвалили з невеликою перевагою, а по-друге, він радить не забувати про фінансові та політичні можливості олігарха.

«З різних джерел надходить інформація про те, що задіяні величезні ресурси, ведеться активна політична інформаційна кампанія (з боку адвокатів Новинського - Ред.). Тому те, що вдалося ухвалити це рішення, це політична перемога. Але мій прогноз: Новинський спробує реванш. Ми знаємо, які у нас суди, наскільки корумпована ця система», - пояснює Фесенко.

Згадайте новину: Списки Луценка: чи існує у ГПУ перелік недоторканих і «доторканих» і в якому з них – втікач Новинський

Політолог вважає, що долю справи визначатиме й наполегливість генпрокурора. «З політичної точки зору він дуже зацікавлений, щоби це питання було доведено до судового вироку. Не тільки в силу особистих розрахунків, йому репутаційно ця перемога необхідна. Якщо не буде рішення у справі Новинського, це буде його особистий програш на посаді генпрокурора і це буде серйозна репутаційна поразка», - підсумовує Фесенко.

Хто такий Новинський

Вадим Новинський - особистість в Україні знакова. Він родом з Росії, вчився там і працював. За часів президентства Леоніда Кучми його називали "людиною Віктора Чорномирдіна". В Україні він спочатку представляв інтереси компанії "Лукойл", а потім почав розвивати власний бізнес. Зароблені кошти інвестував в Інгулецький і Південний гірничо-збагачувальні комбінати. Трохи пізніше заснував компанію "Смарт-груп", пізніше перетворену на "Смарт-Холдинг" і став молодшим партнером українського олігарха Ріната Ахметова. У 2012 році президент Віктор Янукович надав Новинському українське громадянство. Після чого той був обраний до Верховної Ради і приєднався до Партії регіонів.

Втім, економіка і політика - не головні сфери, на які мав і має вплив Вадим Новинський в Україні. Йому, як стверджує слідство, президент Янукович доручив контролювати УПЦ МП. Ця церква, як відомо, є частиною Російської православної церкви (РПЦ). Колишній громадянин РФ Вадим Новинський не тільки тримав і тримає руку на "пульсі" того, що відбувається в цій церкві, а й матеріально підтримує її.

Новинський, як стверджує генеральна прокуратура, разом з Віктором Януковичем і подільниками намагався змістити з посади нині покійного митрополита Володимира (Сабодана). Для цього змовники позбавили свободи "праву руку" митрополита - архієпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра (Драбинко). Обидва служителя церкви були прихильниками створення єдиної Української православної церкви. Що, звісно, не подобалося РПЦ. Яка роль в спробі церковного "перевороту" відводилася Новинському, тепер мають відповісти слідство і суд.

Згадайте новину: Скандал у Генпрокуратурі: слідчий Шимко, що вручав повістку Новинському, звільнився з роботи та втік за кордон

"Сука православна"

В Україні широковідомим Вадим Новинський став у часи Євромайдану. Після розстрілу "Небесної сотні" Петро Порошенко, ще не будучи президентом, публічно обізвав Новинського "сукою православною". Правда, на відміну від Януковича, Захарченка, Пшонки та інших тодішніх керівників країни Вадим Новинський не втік до Росії. Більш того - він взяв участь у створенні партії "Опозиційний блок", був обраний до нового парламенту і зберіг свій бізнес в Україні.

Але та неприязнь, яку в лютому 2014 року, Порошенко демонстрував до Новинського, очевидно, нікуди не поділася. І навряд чи приводом для цього стали лише події на Евромайдані. Порошенко і Новинський були і залишаються конкурентами не тільки в бізнесі, а й у політиці. Обидва олігархи завжди були наближені до влади - і за часів Леоніда Кучми, і за часів Віктора Ющенка, і за часів Віктора Януковича. Більш того - в 2012 році саме на прохання тодішнього міністра економіки Петра Порошенка Новинському надали українське громадянство.

Для когось звинувачення Новинського в причетності до перевороту в УПЦ МП звучать, можливо, несерйозно. Але сама спроба Генеральної прокуратури притягнути до кримінальної відповідальності олігарха або допитати його як свідка - знак для колишніх соратників Януковича, які перебувають в "Опозиційному блоці". Не виключено, що слідом за Новинським подання від ГПУ підуть і на екс-главу президентської адміністрації Сергія Льовочкіна, і на колишніх віце-прем'єрів Юрія Бойка та Олександра Вілкула.

Згадайте новину: Луценко вилаявся на адресу адвоката Новинського: с*ка неправославна, ментовська с*ка

                                      Виклик для Луценка і Новинського

Вадим Новинський - поки що єдиний український олігарх із депутатським мандатом, який не покинув країну ще до голосування в Раді з питання подання Генпрокуратури. До нього за кордон втекли Сергій Клюєв і Олександр Онищенко. Першого звинуватили в шахрайстві і розтраті, привласненні і заволодінні держмайном, другого - в розкраданні на газових схемах 3,5 мільярда гривень. Новинський вирішив прийняти виклик ГПУ. Чому? Напевно, він був упевнений в провалі голосування в Раді. Та й рішення парламенту про притягнення до кримінальної відповідальності не означає автоматично арешт народного депутата. Генпрокуратура лише отримує право допитувати Вадима Новинського і проводити слідчі дії у цій справі. А сам олігарх може тепер у судовому порядку довести свою невинуватість.

Для генерального прокурора - справа честі довести провину Вадима Новинського. Юрій Луценко - не просто прокурор, він політик і прекрасно розуміє, чим загрожує йому провал цієї справи. Адже йдеться не лише про особисті амбіції генпрокурора, а й про майбутнє нинішньої влади. Адже якщо ГПУ не в змозі довести провину в "церковній справі" Новинського, то чи варто говорити про інші справи Віктора Януковича і його соратників?

Джерело: Deutsche Welle

0
Подобається
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярні судові рішення