Головна Блог ... Консультації від юристів Щорічна відпустка - 2021 різновиди, тривалість, умови надання Щорічна відпустка - 2021 різновиди, тривалість, ум...

Щорічна відпустка - 2021 різновиди, тривалість, умови надання

Відключити рекламу
 - tn1_e62f574b41c3a635a8c8b6d5437f9473_6120c7bd32ffe.jpg

Зміст:

У літню пору, як ніколи актуальна тема відпустки, а саме умов її надання, термінів. Нашою державою передбачено низку соціальних гарантій, вони регламентовані Конституцією України, і більш детально розкриті в нормах Кодексу законів про працю.

Нормативна база

Статтею 45 Конституції України закріплене право на відпочинок кожного громадянина, а надання всім працівникам щорічної оплачуваної відпустки є реалізацією цього права.

Умови, тривалість і порядок надання працівникам відпусток визначають Кодекс законів про працю України та Закону України "Про відпустки".

Крім того, є низка інших нормативно-правових актів, які також регулюють порядок реалізації права на відпочинок певної групи осіб, наприклад, як Закон України «Про національну поліції», Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та деякі інші.

Користуйтеся консультацією: Електронна трудова книжка: як оформити та замінити паперову

Різновиди щорічної відпустки

відпуск ЗУ "Про відпустки" встановлено, що відпустки складаються з щорічної основної відпустки і щорічної додаткової відпустки.

Щорічна основна оплачувана відпустка - це така відпустка, право на яку мають усі працівники. Це є відмінною рисою основної відпустки від усіх інших. Для отримання інших видів відпусток необхідні спеціальні підстави для їхнього отримання.

Щорічні додаткові відпустки:

  • при роботі на підприємство з важкими або особливо шкідливими умовами;
  • якщо існує специфіка в особливому характері праці, а також його тривалості;
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

Крім того, до додаткових видів відпустки відносять:

  • творчу відпустку - надається співробітникам для завершення роботи над дисертацією, написанням підручника тощо;
  • відпустку для підготовки та участі в змаганнях - призначена тільки для тих співробітників, які беруть участь в міжнародних або всеукраїнських спортивних змаганнях;
  • нововведенням в КЗпП є додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності - учасникам АТО (ООС), постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту», особам , реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік;
  • відпустка при народженні дитини - одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається працівникам. У 2021 році були внесені зміни в норми про декретну відпустку, а саме - право на декретну відпустку має не тільки жінка, яка народила дитину, але і батько дитини, незалежно від того, чи перебуває він у зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини.

Користуйтеся консультацією: Розміри штрафів за законодавством про працю у 2021 році

Порядок надання щорічної відпустки

відпуск 2021 Щорічна основна та додаткова відпустка надаються в перший рік роботи тільки співробітникам, які вже півроку безперервно пропрацювали, а у наступні ж роки - відпустка надається в будь-який час року за бажанням робітника.

Користуйтеся консультацією: Декретна відпустка: все що потрібно знати про декрет

Визначений період надання відпустки для співробітника обговорюється співробітником і уповноваженою особою, а про дату початку відпустки співробітник повинен повідомити не менше ніж за два тижні.

Також відпустку можна розділити на частини, але тільки на прохання працівника, і за умови, що основна частина відпочинку триватиме не менше 14 календарних днів, а друга частина зазвичай надається до кінця поточного року.

Випадки, коли можна обмежити право на відпустку?

Обмежити або позбавити такого права неможливо, але ось у виняткових випадках можливе відкликання від щорічної відпустки, яке допускається за умови згоди працівника, і тільки, для того щоб запобігти стихійному лиху, або ж виробничій аварії, а також для негайного усунення їхніх наслідків, для запобігання нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна юридичної особи (роботодавця).

Чи може начальник попросити перенести відпустку?

Згідно ст. 80 КЗпП, перенесення відпустки з ініціативи керівника можливе тільки при наявності письмової згоди працівника, а також органу профспілки, і тільки в разі, якщо відпустка в раніше зазначений та обумовлений час може несприятливо вплинути на нормальний хід роботи підприємства, за умови, що частина відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів буде використана в поточному робочому році.

Ситуація, коли працівник не виходить у відпустку більше двох років поспіль - не допускається, згідно з нормами КЗпП, роботодавець зобов'язаний надати відпустку за невикористані дні відпустки не пізніше, ніж через 12 місяців після поточного року. А також на першу вимогу, незалежно від кількості відпрацьованого часу, відпустка надається неповнолітнім, і людям, які працюють на підприємствах з особливими або важкими умовами.

Скільки днів щорічної оплачуваної відпустки?

Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менше двадцяти чотирьох календарних днів за відпрацьований робочий рік, який відраховується з дня укладення трудового договору.

Користуйтеся консультацією: ПРАЦЯ МОЛОДІ: РОБОЧИЙ ЧАС, ВІДПУСТКА, ЗВІЛЬНЕННЯ

Щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими або важкими умовами праці надається до тридцяти п’яти календарних днів, працівникам, зайнятим на роботах, пов'язаних з негативним впливом на здоров'я шкідливих виробничих факторів, за певним списком, який був затверджений Кабінетом Міністрів України. Що означає, що для осіб, які зайняті на роботах зазначених вище - тривалість щорічної оплачуваної відпустки становить в загальній кількості п’ятдесят дев’ять днів.

Водночас дні тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, неробочі та святкові дні до щорічних відпусток не включаються. Як уже було зазначено, при розрахунку тривалості основної відпустки святкові та неробочі дні не враховуються. Це означає, що, якщо на той період, на який надається відпустка, припадають святкові та неробочі дні, її тривалість збільшується на кількість таких днів. Але вихідні дні (субота, неділя) до тривалості щорічних відпусток включаються як звичайні календарні дні. Тому відпустка не продовжується на кількість вихідних днів, які припадають на цей період.

Щодо оплати невикористаних днів відпустки - то це здебільшого застосовується лише до співробітників, які звільняються і не використали свої дні оплачуваної відпустки, і тільки за бажанням працівника частина відпустки може замінитися грошовою компенсацією, і тільки за умови, що він відбуде не менше 24 днів у фактичній відпустці. Тільки у такому випадку, буде задоволена потреба людини на відпочинок, у зв'язку з чим законодавець і передбачив заборону на компенсацію відпускних днів.

Також співробітник має право на відпустку без збереження зарплати. За сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік. У зв'язку з останніми подіями, а саме тотальним карантином на всій території країни, були також внесені зміни, що в разі визначення КМУ карантину, термін відпустки без збереження заробітної плати (неоплачуваної відпустки) не включається в ці 15 днів.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Скочинська Христина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 5773

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5773

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати