Головна Блог ... Консультації від юристів Публічна кадастрова карта України: як нею користуватися Публічна кадастрова карта України: як нею користув...

Публічна кадастрова карта України: як нею користуватися

Відключити рекламу
 - tn1_5710be317d35b55add6c6b2cab1193bc_603d07d009d05.png

Земля, як основне національне багатство України (стаття 14 Конституції України) має величезну специфіку, оскільки є одночасно і територіальним базисом, і природним ресурсом, і основним засобом виробництва (стаття 5 Земельного кодексу України). Різноманітність категорій земель, складна система прав на них, а також - зобов'язання України по особливій охороні цього природного ресурсу - вимагають комплексних підходів у створенні бази інформації про землю. Щоб повною мірою відобразити весь масив інформації про будь-яку земельну ділянку - був створений Державний земельний кадастр (далі також - «ДЗК»), і Публічна кадастрова карта (ПКК) - як частина його програмного забезпечення, що надає доступ до всіх відкритих даних про землі з ДЗК.

Що таке кадастрова карта як нею користуватися і для яких цілей створена - розберемося нижче.

Зміст:

Коротка передісторія створення ПКК в Україні

Земельна реформа, яка стартувала, як прийнято вважати ще в 1990-91 році з прийняттям Земельного кодексу України та Декрету «Про приватизацію земельних ділянок», вже говорила про необхідність ведення ДЗК з метою забезпечення органів державної влади, місцевого самоврядування та всіх інших зацікавлених осіб інформацією про земельні ділянки. Декларувалося, що така відкрита і доступна інформація необхідна для організації раціонального використання та охорони земель, для регулювання земельних відносин, для бази обчислення розмірів плати за землю (ст.96 ЗК України 1990 року).

З 1999 року, коли була перша спроба врегулювати існування ДЗК законом - і до 07.07.2011 року, коли нарешті було прийнято Закон України «Про Державний земельний кадастр», Верховна Рада розглянула і відхилила близько 7 законопроектів.

У 2004 році, з отриманням Україною траншу від Мірбанка, метою якого, в тому числі, стало створення системи кадастру - безпосередньо технічна складова створення ДЗК зрушила з місця. Беручи до уваги, що раніше ділянки вимірювали різними способами і системами координат, з огляду на розрізнені локальні кадастри, неповноту структури даних про землю - зібрати все це воєдино було непростим завданням. Тому, тільки 01.01.2013 р. була створена і почала функціонувати більш-менш стабільна і універсальна база інформації про землю - ДЗК, а з нею і веб-портал з інтерактивною повномасштабною і детальною картою - Публічною кадастровою картою.

Необхідно сказати, що її формування не закінчилося і до цього дня. Накладання координат одних ділянок на інших, наявність розрізнених даних, відсутня інформація - всі ці помилки виправляються і сьогодні.

Користуйтеся консультацією: Земля в спадок і як оформити право власності на пай

Що таке публічна кадастрова карта України

Публічна кадастрова карта України - це інформаційний веб-портал, де розміщується доступ до даних Державного земельного кадастру, а саме до даних про кожну земельну ділянку, її кадастровий номер, межі, площу, форму власності, цільове призначення, відповідно до класифікатора і до іншої інформації, в тому числі і про власника земельної ділянки.

Публічна кадастрова карта працює в онлайн режимі і має вигляд інтерактивної карти України з безліччю шарів, якими можна управляти (прибираючи відповідний значок з назви «шар карти» у спливаючому вікні правого верхнього кута).

ПКК, крім шарів має багато корисних інструментів, наприклад, можливість розрахувати відстань, площу, маршрут, роздрукувати карту, відправити посилання на фрагмент карти, а найголовніше - зробити пошук земельної ділянки та отримати повну інформацію по неї в режимі онлайн 24/7.

Кадастрова карта України розміщена на офіційному сайті Державного кадастру України за активним посиланням - https://map.land.gov.ua/ .

Користуйтеся консультацією: Оренда водойм: умови їх використання та права користувачів

Публічна кадастрова карта України: як користуватися

публічна кадастрова карта України

Перейшовши за посиланням, Ви побачите карту України.

Масштабування. Її - як і будь-яку карту Google, Яндекс тощо - можна збільшувати і зменшувати. Якщо «скролл» на пристрої не працює - зробити це можна кнопочками «+» і «-». ПКК досить деталізована і дозволяє збільшити до масштабу 1: 10000 (в ортофотопланах міста Києва), і до 1: 20000 (в ортофотопланах України).

ПОШУК. У верхньому лівому кутку знаходиться вікно пошуку земельних ділянок:

Пошук земельних ділянок можна здійснювати за:

  • кадастровим номером земельної ділянки;
  • за місцем знаходження земельної ділянки;
  • за координатами земельної ділянки.

Пошук за кадастровим номером України звичайно ж один з найпростіших методів - однак, врахуйте, що багато земельних ділянок не мають кадастрового номера. Наприклад, не сформовані, або ж не мають його з інших причин.

Наприклад, якщо земельна ділянка була передана у власність без проведення державної реєстрації - в тому числі до 2004 року і відомості про неї не внесені до реєстру - межі такої земельної ділянки відображатися на карті не будуть. Не буде й іншої інформації про ділянку, оскільки про неї немає даних і в ДЗК. На карті Ви її побачите у вигляді фрагмента карти без конкретних меж. Державна реєстрація таких земельних ділянок, і відповідно, присвоєння їм кадастрового номера, здійснюється на підставі:

  • технічної документації із землеустрою (щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості));
  • заяви власника (-ів) (користувачів земельних ділянок державної або комунальної власності) у порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.

Користуйтеся консультацією: Безкоштовна приватизація землі - покрокова інструкція та підводні камені

Перед будь-якою угодою, що стосується такої землі, власнику, так чи інакше, необхідно отримати на землю кадастровий номер і внести про неї інформацію в ДЗК. Напевно єдиним моментом, коли кадастровий номер не знадобиться - це при складанні заповіту. І то, все залежить від того, що конкретно заповідач хоче вказати.

Якщо ж кадастровий номер є (визначений), але не призначений - тобто, документ про визначення номера конкретної ділянки є, а на ПКК земельна ділянка не відображена - вона реєструється в Державному земельному кадастрі на підставі письмового звернення замовника документації із землеустрою, якою було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа, якщо така документація затверджена в установленому законом порядку до 1 січня 2013 року.

Подивитися, чи зареєстрована земельна ділянку в ДЗК, її межі, а також координати ділянки по кадастровому номеру України також можна через ПКК, скориставшись цим же пошуком.

Після введення в рядок пошуку 19-значного кадастрового номера і натискання значка «пошук», система показує географічне місце розташування земельної ділянки та видає інформацію про неї, включаючи: площу, цільове призначення, тип власності, ВКК землі, район, область її місцезнаходження, КОАТУУ, зону, квартал і пропонує:

  • замовити Витяг про земельну ділянку;
  • замовити Витяг про нормативну грошову оцінку;
  • показати інформацію про право власності та речові права;
  • запросити отримання документації із землеустрою.

При натисканні на перераховані вище опції - відбувається перехід на сайт держкадастру для здійснення ідентифікації користувача для подальших дій. Так, у багатьох випадках, для ідентифікації Вам знадобиться електронний цифровий підпис (КЕП). Сайт Е-сервісів держкадастру надає можливість пройти ідентифікацію і через BankID, перенаправляючи користувача на сторінку конкретного банку. Так само можливий варіант авторизації через e-mail і пароль.

Після 2019 року з'явилася можливість пошуку не тільки по повному кадастровому номеру (19-значному), а й ще по частині кадастрового номера - допустимо за кодом КОАТУУ (10-значному), або за номером кварталу (15-значний номер).

Пошук за місцем знаходження земельної ділянки. Для цього, в пошуковому вікні Ви вводите українською мовою, використовуючи виключно кирилицю назву адміністративно-територіальної одиниці. При відображенні такої - натискаєте на потрібну Вам земельну ділянку і висвічується вся та інформація, яка висвічується при пошуку по кадастровому номеру. Завдяки цьому пошуку можна дізнатися кадастровий номер, або факт відсутності інформації по землі в ДЗК.

Пошук за координатами земельної ділянки. Для цього потрібно вказати географічні координати з точністю від 2 до 6 знаків після десяткового роздільника, а в якості десяткового роздільника використовувати крапку. Після визначення землі, доступна буде вся інформація по ній, як і при інших методах пошуку.

ШАРИ КАРТИ. Шари карти можна вибрати, натиснувши на значок "Шари" в лівому верхньому кутку. Вони призначені для спрощення пошуку земельної ділянки, або для формування даних по окремій ділянці, регіону, всієї землі в цілому і показу на екрані даних в інтерактивному режимі. Шари можна компонувати (усі крім базових).

Користуйтеся консультацією: Як узаконити будинок - самобуд без права на землю в Україні

ПКК розрізняють наступні шари:

  • базові шари (ортофотоплан, оглядова карта (ЦДЗК), оглядова карта (ТЕСТ), карта масштабу М 1: 100000, ортофотоплан (м.Київ), незареєстровані території (картограма), без підкладки);
  • шари кадастру (кадастровий поділ, архівні ділянки, обмеження у використанні земель, розпорядження с / г землями, державний нагляд за землями, АТО (відображає межі адміністративно-територіальних одиниць), грунт);
  • шари аналітики (ділянки з помилками геометрії, місце розташування ЦНАП, обласні центри, незареєстровані території, умовна прибережна захисна смуга);
  • лісовий кадастр;
  • кадастр природно-заповідного фонду (природно-заповідний фонд, смарагдова мережа (так називається тому що містить інформацію про території особливого природоохоронного інтересу));
  • кадастр Міноборони (землі в користуванні Міноборони);
  • кадастр корисних копалин (родовища корисних копалин, нафтогазові свердловини, геонедра (спецдозволи));
  • посіви (класифікація посівів 2019 (Ярові), класифікація посівів 2019 (Озимі), посіви на незареєстрованих землях в 2019);
  • енергетика (охоронні зони ГТС, об'єкти Укренерго, об'єкти Обленерго).

Базові шари служать основою карти. Наприклад, якщо Вам зручніше користуватися картою, яка відображає фото місцевості, вибирайте, ортофотоплан. На ортофотопланах не помітні назви адміністративно-територіальних одиниць, тому, якщо Вам простіше орієнтуватися по звичайних картах (з умовними знаками, назвами тощо) - є такі шари, як «оглядові карти», а також «карта масштабу 1: 100000». Не всі базові шари такі детальні як ортофотоплани. Вибрати можна тільки один базовий шар.

На відміну від базових - інші види шарів можуть бути обрані одночасно. Наприклад, якщо Вам необхідно подивитися які ліси знаходяться в користуванні Міноборони - Ви вибираєте два шари - «лісовий кадастр» і «кадастр Міноборони». До кожного шару карта містить пояснення - достатньо натиснути опцію «Інформація про шари».

Зверніть увагу, що при виборі багатьох шарів карти, можливе досить тривале очікування завантаження і інші помилки карти, тому рекомендуємо вибирати тільки потрібні шари, для швидкої, ефективної роботи.

Додаткові «бонуси»

Варто відзначити і інші опції ПКК:

Функціонал:

Примітка / значок опції

1) власники земельних ділянок можуть подивитися інформацію про осіб, які переглядали відомості Державного земельного кадастру про право власності та речового права на їхню земельну ділянку.

Не забувайте про це, якщо здійснюєте пошук і перегляд інформації про чужу земельну ділянку

2) карта дозволяє розрахувати відстань від однієї точки до іншої, достатньо скористатися інструментом з відповідним значком у лівому верхньому кутку. Відстань з'явиться в верхньому кутку біля рядка пошуку.

публичная кадастровая карта украины

3) в ПКК можна розрахувати площу ділянки - натиснувши на цей значок і визначивши поворотні точки (після визначення меж натисніть два рази лівою кнопкою миші). Результат теж з'явиться зверху - біля рядка пошуку.

публичная кадастровая карта украины

4) якщо потрібна площа полігону, скористайтеся цим значком - таким чином, можна розрахувати площу навіть з вирізом посередині.

публичная кадастровая карта украины

5) якщо потрібно роздрукувати карту, наведіть на потрібну ділянку і натисніть значок друку.

публичная кадастровая карта украины

6) якщо потрібно поділитися посиланням на конкретний фрагмент карти - просто наведіть на потрібний фрагмент і скопіюйте посилання в адресному рядку Вашого браузера.

За посиланням з браузера система автоматично покаже потрібний фрагмент.

7) з недавніх нововведень - можливість прокласти маршрут до потрібного Вам об'єкта на карті

публичная кадастровая карта украины

Публічна кадастрова карта, дійсно є важливим елементом політики відкритих даних, зручним інструментом, дозволяє в онлайн режимі відстежувати земельні ділянки, які Вас цікавлять, стежити за змінами складу земель і не тільки. Саме ПКК дозволила зменшити кількість помилок кадастру, швидко перевірити склад, цільове призначення, обмеження, розмір, власника землі, удосконалити і полегшити процедуру отримання основних документів для розпорядження землями.

Якщо Вам потрібна юридична консультація фахівця з вищевикладених питань, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол за посиланням https://protocol.ua/ua/yurydychni_posluhy/.

Автор консультації: Адвокат Трофіменко Ірина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 17527

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 17527

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    в умовах воєного стану ПКК не працює, чи я щось пропустив ?

    07.07.2023 19:29

    Так, все вірно) Стаття писалась ще до повномасштабної війни, коли все працювало)

    08.07.2023 11:06

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст