Головна Блог ... Консультації від юристів Проходження військово-лікарської комісії під час мобілізації: попереджений – значить озброєний! Проходження військово-лікарської комісії під час м...

Проходження військово-лікарської комісії під час мобілізації: попереджений – значить озброєний!

Відключити рекламу
 - 8743009e80de476fefd0095cebbfbc1a.jpg

Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» проходження медичного огляду під час проведення мобілізації є обов'язковим для громадян України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язаних, призначених для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями й іншими спеціальностями в Службі безпеки України.

Порядок проведення такого медичного огляду регулює Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (читати тут: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08)

Під час мобілізації громадяни проходять медичний огляд у військово-лікарських комісіях (так звані ВЛК) військових комісаріатів, гарнізонних (госпітальних) ВЛК. Головна мета медичного огляду полягає у вивченні й оцінці стану здоров'я та фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності поміж іншого до військової служби.

ПРОАНАЛІЗУЄМО ДЕТАЛЬНО ПРОЦЕДУРУ ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК

1. Особа отримала повістку, а отже, вона зобов’язана прийти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, надати всі необхідні дані і документи.

Якщо у людини немає підстав для відстрочки від призову на військову службу, їй виписують повістку на проходження військово-лікарської комісії (так звана ВЛК).

2. Перед оглядом ВЛК військовозобов’язані повинні пройти низку обстежень у закладі охорони здоров’я, оскільки більшість передбачених процедур пройти у військкоматі неможливо.

Отже, перед проходженням ВЛК потрібно зробити:

  • рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки;
  • загальний аналіз крові та дослідження сечі;
  • визначення групи крові та резус-належності (людям, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку);
  • електрокардіографію (ЕКГ).

! Якщо військовозобов’язаному більше 40 років, крім цих процедур йому також проводять:

  • вимір внутрішньоочного тиску;
  • дослідження крові на цукор.

3. Зробивши усі ці дослідження, військовозобов’язаний повинен прийти до територіального центру комплектування і соціальної підтримки у зазначений у повістці дату й час.

ВАЖЛИВО! До початку огляду військкомат отримує також дані з психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів щодо військовозобов‘язаних.На людей, які перебувають на обліку у цих закладах – отримують витяг з історії хвороби, на людей з інвалідністю – дані з органів соціального захисту і медкартку з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Які лікарі оглядають військовозобов’язаного?

  • хірург;
  • терапевт;
  • невропатолог;
  • психіатр;
  • офтальмолог;
  • оториноларинголог;
  • стоматолог;
  • дерматолог.

За медичними показаннями людину також можуть обстежити лікарі інших спеціальностей.

4. Після проведення огляду кожен лікар записує інформацію про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до служби у висновок. У висновку лікар вказує відповідну статтю розкладу хвороб (за наявності), дату огляду, підпис із зазначенням прізвища та ініціалів, і ставить особисту печатку.

5. Види висновків ВЛК під час мобілізації

  • придатність до військової служби
  • тимчасова непридатність до військової служби з датою визначення повторного огляду
  • непридатність до військової служби з вилученням із військового обліку.

Саме за наявності позитивного висновку медкомісії особу може бути викликано на пункт збору для відправлення у військову частину у зв'язку з призовом на військову службу або для проходження навчання.

ЧИМ КЕРУЄТЬСЯ ВЛК ПРИ УХВАЛЕННІ РІШЕННЯ?

Під час ухвалення рішення щодо придатності до військової служби комісія керується ДОДАТКАМИ до Положення № 402

ДОДАТКОМ 1 - Розклади хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби

ДОДАТКОМ 2 - Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб

ДОДАТКОМ 3 - Таблиця додаткових вимог до стану здоров'я

ЗВЕРНУТЬ УВАГУ! ОКРЕМОЇ ТАБЛИЦІ ЩОДО ВИМОГ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ ЗАКОНОДАВСТВО НЕ МІСТИТЬ.

Водночас, врахуйте таке:

  • перелік захворювань, які дають можливість бути непридатним до військової служби у мирний час, є значно ширшим, ніж у воєнний час
  • військовозобов’язаний також може бути непридатним до військової служби у мирний час, але обмежено придатним у воєнний час

ДУЖЕ ЧАСТО КЛІЄНТИ ЦІКАВЛЯТЬСЯ ТАКОЖ: ЧИМ МОЖНА ПІДТВЕРДИТИ НЕПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ?

Єдиним підтвердженням непридатності до військової служби під час мобілізації є ВИСНОВОК (ПОСТАНОВА) ВЛК.

Якщо комісія визначає непридатність до військової служби, людину можуть виключити з військового обліку.

Водночас, під час проходження медичного обстеження ви можете надати всі медичні довідки, які вважаєте необхідними. Але жодна довідка не може бути підставою для того, щоб вас визнали непридатним до військової служби. Таку довідку можуть лише враховувати в консультаційних цілях під час встановлення діагнозу.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: ВІЙСЬКОВО-ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ МОЖЕ ВРАХОВУВАТИ ДОВІДКИ, ВИСНОВКИ, ЗАКЛЮЧЕННЯ ІНШИХ ЛІКАРІВ (ЯК ДЕРЖАВНИХ, ТАК І ПРИВАТНИХ МЕДИЧНИХ ЗАКЛАДІВ), ОДНАК ВОНИ НЕ Є ОСТАТОЧНИМИ!

ОСОБЛИВОСТІ ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК ЗА НАЯВНОСТІ У ВІЙСЬКОСЛУЖБОВЦЯ ТИМЧАСОВОЇ ХВОРОБИ

У воєнний час та під час мобілізації у зв’язку із незадовільним станом здоров’я військозобов’язаному надається відстрочення від призову на строк до 2 місяців. Цей строк може бути продовжено за медичними показаннями ще на 2 місяці. За необхідності, утретє продовження надається на такий самий термін.

Після закінчення третьої відстрочки військовозобов’язаного напрявляють на проходження ВЛК. І вже, після медичного огляду вирішується питання про придатність до військової служби загалом.

Якщо медкомісія визнала, що людина потребує лікування її можуть відправити на лікування. За поданням Центру укомплектування місцеві органи охорони здоров’я направляють людину на лікування до відповідного закладу. Після закінчення лікування військовозобов’язаний повторно оглядається комісією.

ЯК ВИСНОВКИ МЕДКОМІСІЇ ВПЛИВАЮТЬ НА ВИД СЛУЖБИ?

Під час ухвалення рішення щодо того, у яких родах військ, частинах, підрозділах може служити людина, ВЛК керується ДОДАТКОМ 3 до Положення №402, яким:

  • визначено мінімальні/максимальні показники фізичного розвитку, які необхідні для певного роду військ, частин, підрозділів
  • визначено перелік хвороб, через які людина може бути непридатна до служби у тих чи інших військах
  • визначено стани здоров’я, які може мати військовослужбовець, і які можуть завадити йому служити у певних родах військ.

УВАГА! У таблиці (Додаток № 3) вказані вимоги до строковиків, а окремих вимог до військових на час воєнного стану немає. Тому вид служби, який буде виконувати військовослужбовець, залежить від індивідуальних особливостей.

ВЛК в індивідуальному порядку зобов’язана враховувати такі критерії:

  • військова спеціальність
  • займана посада
  • вік
  • робота, що фактично виконується
  • пристосованіть до роботи того, хто пройшов медичний огляд

У ПОСТАНОВІ У ДОВІЛЬНІЙ ФОРМІ ТАКОЖ ВКАЗУЄТЬСЯ, ЯКІ ВИДИ СЛУЖБИ ТА РОБОТИ ПРОТИПОКАЗАНІ ЛЮДИНІ.

Наприклад, люди, визнані обмежено придатними до військової служби, непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах.

Натомість вони придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Доволі часто на практиці також стикаюся з випадками направлення на проходження ВЛК також осіб з інвалідністю. Як діяти у такому випадку?

Одразу звертаю увагу на те, що особи з інвалідністю не підлягають мобілізації (ст. 23 Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку"). При цьому, оскільки законодавець не вказав групу інвалідності, відповідно особи зі всіма групами інвалідності не підлягають мобілізації.

Однак, люди з інвалідністю можуть можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! ЯКЩО ВАМ ВРУЧИЛИ ПОВІСТКУ, ВИ ЗОБОВ'ЯЗАНІ З’ЯВИТИСЯ ДО ВІЙСЬККОМАТУ НЕЗАЛЕЖНО ВІД ТОГО, ЧИ МАЄТЕ ІНВАЛІДНІСТЬ.

ВАЖЛИВИЙ ПРАКТИЧНИЙ НЮАНС! До початку огляду центр комплектування отримує дані про всіх військовозобов’язаних. Тобто у військкоматі мають отримати документи з органів соціального забезпечення, які підтверджують інвалідність людини.

Однак на момент візиту до військкомату документи можуть ще не надійти, тому рекомендую, якщо ви визнані особою з інвалідністю, взяти із собою документи та надати їх центру комплектування.

Документами, що підтверджують інвалідність є: довідка МСЕК та виписка з акту огляду в МСЕК. Також статус підтвердить посвідчення особи з інвалідністю (пенсійне посвідчення або посвідчення про отримання допомоги).

Звернемо також увагу на те, що особам з інвалідністю під час дії воєнного стану не потрібно повторно проходити медико-соціальну експертизу, щоб продовжити довідку про інвалідність. Якщо термін інвалідності закінчився під час дії воєнного стану, інвалідність продовжується автоматично без перекомісії до кінця дії воєнного стану та 6 місяців після його припинення/скасування. Ці положення регламентуються Постановою КМУ від 30.03.2022 № 390.

Іншою проблемою, з якою може зіктнутися особа, це те, що існують випадки, коли особу з інвалідністю (в основному з 3-ою групою) направляють на ВЛК, яка визнає особу придатною до військової служби за станом здоров’я, після чого її мобілізують, що безумовно є НЕЗАКОННИМ.

У таких випадках потрібно відразу, до направлення на ВЛК та її завершення, заявляти про своє право на відстрочку. Робити це краще письмово, а не усно. Тобто, необхідно подавати на ім`я керівника військкомату письмову заяву про надання Вам відстрочки від мобілізації та документи, які підтверджують це право.

УВАГА! Якщо вас визнали придатним до військової служби, але ви визнані особою з інвалідністю в установленому порядку, ви маєте право оскаржити рішення медкомісії.

У наступній публікації детально проаналізуємо механізми оскарження висновків ВЛК, які не влаштовують військовозобов’язаного.

У випадку виникнення запитань проконсультую індивідуально, з конкретної ситуації. Відповім на поставлені запитання. Консультація дозволить скласти оптимальний план дій і уникнути неочікуваних та негативних наслідків. Консультація адвоката отримана сьогодні – ваша безпека та впевненість завтра та завжди.

Індивідуальні консультації надаються за попереднім записом за телефоном: +38050-193-59-42, +38067-940-63-00.

У випадку якщо виникли запитання або необхідно вивчити конкретні документи, звертайтеся за електронною адресою - rogozin555@ukr.net (для пересилки документів) або за вказаними телефонами.

Автор консультації:

З повагою, Адвокат Сергій Леонідович РОГОЗІН

  • 9220

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 9220

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати