Головна Блог ... Консультації від юристів Про відповідальність стоматологів

Про відповідальність стоматологів

Відключити рекламу
 - tn1_84dbb146721dd9029b2d387d8e84ed75_5fc5f01e24c44.png

Зміст:

Коли ми йдемо до лікаря, ми сподіваємося на їх професіоналізм, ми довіряємо їм своє здоров'я, а іноді життя, і це повною мірою стосується і стоматологів, адже випадки смерті у стоматолога також, на жаль, бувають. З огляду на те, що помилка у стоматолога може обійтися дорого, в прямому і переносному сенсі слова, Юридичний ресурс «Протокол» приготував консультацію, як боротися з недобросовісними «білими халатами».

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи охорони здоров'я в Україні визначають Основи законодавства України про охорону здоров'я (далі - Основи).

Відповідно до статті 80 Основ особи, винні в порушенні законодавства про охорону здоров'я, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.

Слід підкреслити, що згідно з частиною третьою статті 34 Основ лікар не несе відповідальності за здоров'я хворого у разі відмови останнього від медичних приписів або порушення пацієнтом встановленого для нього режиму.

Куди скаржитися на стоматолога Україна?

скарга на стоматологаПисьмова скарга на стоматолога

Пам'ятайте, що за Законом України «Про звернення громадян» подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі. Тобто, у випадку з недобросовісним стоматологом скаргу необхідно адресувати головному лікареві.

Але, якщо ви не вірите в адміністративну процедуру або такий орган / посадова особа в принципі відсутні, а також, якщо ви не згодні з прийнятим за скаргою рішенням, пам'ятайте, що ви можете оминути етап скарг і за захистом своїх прав звернутися безпосередньо до суду.

Зразок скарги на лікаря стоматолога досить простий, адже її головні складові такі:

  1. Адресат.
  2. ПІБ заявника та його контактні дані: адресу проживання та телефон. Якщо ви хочете, щоб відповідь прийшла на електронну адресу, його також треба вказати і позначити його кращим способом комунікації.
  3. Суть скарги. Описова частина має бути детальна, «що», «де» і «коли» сталося, хто і які права порушив. Якщо вистачає «юридичної вправності» можна позначити конкретні норми, але Закон України «Про звернення громадян» на цьому не наполягає. Навіть без вказівки статтею законів і цитування медичних протоколів, Вашу скаргу повинні розглянути, по суті.
  4. Прохальна частина. Спочатку просять прийняти скаргу до розгляду. Якщо ви не знаєте, хто винен в тому, що вам було завдано збитків, можна просити провести службове розслідування і встановити винного. Можна також просити притягнути до відповідальності винного і компенсувати вам моральну або матеріальну шкоду.
  5. Дата і підпис.
  6. Додатки. Якщо у вас є докази обставин і фактів, викладених у скарзі, необхідно їх докласти. Як правило це копії документів. Але в світі сучасних технологій це може бути і відео. З огляду на цей пункт слід «про всяк випадок» заздалегідь потурбуватися про наявність документального підтвердження відвідування стоматолога і призначеного вам лікування, запис в амбулаторній картці є обов'язковим.

До речі, щоб зібрати необхідні документи post factum, ви можете перед подачею скарги написати відповідний запит. Також слід нагадати, що оскільки інформація про пацієнта, як правило конфіденційна, тому, для отримання інформації, враховуючи Закон України «Про захист персональних даних» свою особистість необхідно підтвердити, шляхом вказівки в запиті реквізитів документа, що засвідчує Вашу особу або надання копії такого документа.

Увага! Відповідно до статті 39 Основ пацієнт, який досяг повноліття, має право на отримання достовірної і повної інформації про стан свого здоров'я, у тому числі на ознайомлення з відповідними медичними документами, що стосуються його здоров'я.

Усна скарга на стоматолога

  • Не гріх скористатися і «гарячими» лініями.
  • Гаряча лінія уряду - 1545
  • Гаряча лінія Міністерства охорони здоров'я України 0 800 505 201
  • Гаряча лінія місцевих органів влади або місцевого самоврядування. Наприклад, в Києві є загальний номер для контакту з місцевою владою - тисяча п'ятсот п'ятьдесят один.

Пам'ятайте, що відповідно до статті 20 Закону України «Про звернення громадян» термін розгляду скарги не може перевищувати одного місяця з дня подачі. У виняткових випадках цей термін може бути продовжений максимум до 45 днів.

Користуйтеся консультацією: Чи залишилася ще безкоштовна медицина і що робити в разі відмови в безкоштовному лікуванні?

Види відповідальності стоматологів

Кримінальна відповідальність є найбільш суворим видом юридичної відповідальності стоматологів за правопорушення, вчинені ними при здійсненні професійної діяльності.

Як відомо медичні працівники несуть відповідальність за вчинення злочинів на загальних підставах, але Кримінальний кодекс України містить ряд злочинів, які мають відношення саме до професійної діяльності лікарів.

«Медичні злочини» можна умовно розділити на:

  • злочини проти життя і здоров'я людини (пацієнта);
  • злочини проти прав людини (пацієнта);
  • злочини в сфері господарської діяльності з медичної практики;
  • злочини в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів;
  • інші злочини, що здійснюються медичними працівниками у зв'язку з їх професійною діяльністю.

Переважна більшість "медичних" злочинів сконцентровані в розділі II КК "Злочини проти життя і здоров'я людини". Якщо говорити про стоматологів, то потрібно згадати такі статті Кримінального кодексу України:

Стаття 131 Кримінального кодексу України - неналежне виконання професійних обов'язків, що спричинило зараження особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби (ст. 131 КК);

Стаття 138 - незаконна лікувальна діяльність - заняття лікувальною діяльністю без спеціального дозволу, що здійснюється особою, яка не має належної медичної освіти;

Стаття 139 Кримінального кодексу України - ненадання допомоги хворому медичним працівником.

Стаття 140 Кримінального кодексу України - неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником.

І ще одна важлива стаття Кримінального кодексу України 141, яка встановлює відповідальність за порушення прав пацієнта.

Варто відзначити, що випадки фактів залучення стоматологів до кримінальної відповідальності і винесення обвинувальних вироків в Україні порівняно рідкісні.

Також стоматологи можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності, наприклад, за порушення санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм (стаття 42 Кодексу України про адміністративні порушення).

Справедливе покарання - це добре, але стягнути збиток як моральний, так і матеріальний ще краще. Тому згадаємо про цивільно-правову відповідальність.

Як подати до суду на лікаря стоматолога?

скарга на стоматолога

Якщо коротко, для того, щоб подати в суд, потрібно скласти позовну заяву. У позовній заяві викладається суть питання і позовних вимог. Не зайвим буде в позовній заяві звернутися до «букв закону», і процитувати норми, що стосуються справи. У позові також вказується інформація про спроби вирішення питання в добровільному порядку, а також позов повинен містити запевнення позивача, що їм не подано іншого позову, тому ж питанню.

До позовної заяви додаються документи, які підтверджують обставини і факти, викладені в ньому. Такими доказами можуть бути не тільки медичні документи, а висновок експертизи, а також показання свідків.

Пам'ятайте, в позові важливо і підтвердити доказами причинно-наслідковий зв'язок між нанесеною шкодою і діями стоматолога, а також суму завданої шкоди (дивіться далі).

Приємною новиною є те, що відповідно до Закону України "Про судовий збір" позивачі звільняються від сплати судового збору у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи.

Користуйтеся консультацією: Чи можна ліки повернути в аптеку

Куди поскаржитися на приватну стоматологічну клініку?

Якщо говорити про невдоволення стоматологічними послугами, наданими в приватній стоматологічній клініці або окремим стоматологом, варто згадати, що ви не тільки пацієнт, а й споживач. А споживачів, як відомо, захищає Закон України «Про захист прав споживачів».

Пам'ятайте! При зверненні до приватного лікаря Ви можете вимагати надати для ознайомлення ліцензію на медичну практику.

Цей закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.

Як відомо, наявність правових взаємовідносин, взаємних прав та обов'язків підтверджує відповідний договір.

Але цікаво, що Закон України «Про захист прав споживачів» говорить, що такий договір між споживачем і виконавцем (продавцем) може бути не тільки письмовий, але і усний. Вчинення усного правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами.

Таким чином, навіть якщо ви не укладали договір зі стоматологічною клінікою або приватним стоматологом, на взаємовідношення, що виникло, все одно поширюється дія Закону України «Про захист прав споживачів».

Відповідно до зазначеного закону захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, формує і забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів (Міністерство економічного розвитку і торгівлі України), центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за дотриманням законодавства про захисту прав споживачів (Госпродспожівслужба), місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування відповідно до закону, а також суди.

Крім цього, варто пам'ятати, що для початку стоматологічної практики лікар повинен отримати ліцензію на здійснення господарської діяльності з медичної практики. Органом ліцензування такої практики є Міністерства охорони здоров'я України.

До речі позапланові перевірки дотримання ліцензіатами ліцензійних умов проводяться зокрема на підставі обґрунтованого звернення фізичної або юридичної особи про те, що в результаті порушення ліцензіатом ліцензійних умов такій особі (особам) було завдано матеріальної шкоди або порушені його (їх) законні права чи інтереси, - з метою перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов у відповідній частині.

Чи варто говорити, що захист прав і інтересів, життя і здоров'я людини визнається пріоритетним у державній політики у сфері ліцензування.

Якщо стоматолог завдав шкоди вашому здоров'ю, можна розраховувати на відшкодування шкоди, як матеріального, наприклад, витрати на подальше лікування наслідків, що виникли внаслідок дій стоматолога, так і морального.

До речі, відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України моральна шкода зокрема полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.

Моральна шкода відшкодовується грошима, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом зокрема в залежності від глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування.

Тобто основне правило, що грошова компенсація повинна бути порівнянна нанесеному збитку, нехай і нелегко оцінити ступінь глибини душевних страждань.

Пропонуємо Вам ознайомитися з рішенням Оболонського районного суду міста Києва, відповідно до якого на користь пацієнта було стягнуто 40 000,00 грн. моральної шкоди за неналежне надання стоматологічних послуг.

Аналізуйте судовий акт: За неналежне Надання стоматологічних послуг на Користь пацієнта Стягнуто 40 000,00 грн. моральної Шкода (Оболонський районний суд міста Києва)

Пам'ятайте, що згідно з положеннями статті 1166 Цивільного кодексу України, заподіяна шкода відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, тобто юридичною особою (лікарнею, іншим медичним закладом) або фізичною особою (державним лікарем або лікарем, який здійснює приватну медичну практику або підприємницьку діяльність на підставі ліцензії на медичну практику).

Пропонуємо Вам ознайомитися з рішенням Верховного Суду відповідно до якого, шкода, заподіяна в результаті лікарської помилки відшкодовується установою охорони здоров'я (ВС / КЦС № 537/4429/15-ц від 14.03.2018)

Аналізуйте судовий акт: Шкода, спричинена лікарською помилкою відшкодовується установою охорони здоров'я (ВС / КЦС № 537/4429/15-ц від 14.03.2018)

Крім цього, якщо ваше здоров'я від дій стоматолога постраждало настільки, що ви втратили заробіток, пам'ятайте, що згідно зі статтею 1 195 Цивільного кодексу України фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я фізичній особі, зобов'язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений нею внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо.

На жаль, звичайна стоматологічна проблема може спричинити несподівані і неприємні наслідки. І нехай в наших широтах за свої права доводиться боротися зокрема в суді, навряд чи лікарські помилки гідні потурання.

Якщо вашому здоров'ю завдали шкоди, і ви хотіли б отримати правову консультацію юриста професіонала, який допоможе відстояти ваші праві краще, ніж прокуратура, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.

Автор консультації: Марія Дунай

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 20833

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 20833

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст