0
0
4894
Пластичні операції - це процедури не з дешевих, але, тим не менш, в 21 столітті дуже популярні. В Україні, останнім часом все частіше звертаються за послугами до пластичних хірургів, іноді результат роботи «фахівця» не просто потворний, а й завдає шкоди здоров'ю клієнта.
Жертвами пластичної хірургії є, в тому числі, і медійні особистості. Наприклад, мільярдерка Джоселін Вільденштейн змінила себе до невпізнання.
Крім того, далеко не завжди пластична операція може пройти успішно, можуть бути медичні ускладнення. Крім цього, під час операції лікар може завдати шкоди здоров'ю клієнта, припустившись помилки в силу різних причин, що може призвести до втрати певних функцій органів людини та інших негативних наслідків (втрата чутливості, порушення роботи органів дихання, зору, нагноєння післяопераційних швів, кровотеча і т. д.)
Часто подібні випадки є причиною того, що жертви пластичної хірургії звертатися в правоохоронні органи з метою притягнення до відповідальності того хірурга, який робив операцію. Нерідко доходить і до порушення кримінальної справи.
Офіційно, згідно Номенклатури лікарських спеціальностей, то там не передбачено лікаря - пластичного хірурга. Виходячи з цього, пластичним хірургам не потрібен спеціальний дозвіл на проведення пластичних операцій, достатньо ж наявності загальної хірургічної спеціальності і відповідної класифікації. Але потрібно розуміти, що центри, де надають такого роду послуги, потрібно відрізняти від косметичних центрів, які в свою чергу взагалі не ліцензуються як медичні установи. Підводячи підсумок, Закону про пластичну хірургію в Україні не існує, тому пластичні хірурги працюють на засадах звичайного лікаря-хірурга, і несуть таку ж відповідальність як і при будь-якій іншій хірургічній діяльності. Тому повернемося до витоків медичного права.
Кожна людина має природне невід'ємне і непорушне право на охорону здоров'я. Суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутніми поколіннями за рівень здоров'я і збереження генофонду народу України, забезпечують пріоритетність охорони здоров'я в діяльності держави, поліпшення умов праці, навчання, побуту та відпочинку населення, розв'язання екологічних проблем, вдосконалення медичної допомоги і запровадження здорового способу життя. Відповідальність за вчинення правопорушення є одним з важливих питань, які розглядає теорія права. Дотримуючись точки зору, що юридична відповідальність - це застосування заходів державного примусу до особи, яка вчинила правопорушення, слід зауважити, що цей підхід застосовується і до галузі, яка розглядається, - а саме охорони здоров'я громадян.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи охорони здоров'я в Україні визначають Основи законодавства України про охорону здоров'я (далі - Основи). Так, згідно зі статтею 80 Основ особи, винні в порушенні законодавства про охорону здоров'я, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства. При цьому слід зазначити, що згідно з частиною третьою статті 34 Основ лікар не несе відповідальності за здоров'я хворого у разі відмови останнього від медичних приписів або порушення пацієнтом встановленого для нього режиму.
Користуйтеся консультацією: Як змінити прізвище, ім'я, по батькові: з якими проблемами можна зіштовхнутись
Кримінальна відповідальність є найбільш суворим видом юридичної відповідальності медичних працівників за правопорушення, вчинені ними при здійсненні професійної діяльності. Згідно ч. 1 ст. 2 Кримінального кодексу України підставою для кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого Кодексом.
Медичні працівники відповідальні за вчинення злочинів на загальних підставах, до того ж в КК є ряд складів злочинів, які мають відношення саме до професійної діяльності лікарів.
Злочини, вчинені медичними працівниками у зв'язку із здійсненням ними професійної діяльності, умовно можна розділити на: злочини проти життя і здоров'я людини (пацієнта); злочини проти прав людини (пацієнта); злочини в сфері господарської діяльності з медичної практики; злочини в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів; інші злочини, вчинені медичними працівниками у зв'язку з їх професійною діяльністю. Переважна більшість "медичних" злочинів сконцентровані в розділі II КК "Злочини проти життя і здоров'я людини". До них відносяться, зокрема: неналежне виконання професійних обов'язків, що спричинило зараження особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби (ст. 131 КК); розголошення відомостей про проведення медичного огляду на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби (ст. 132 КК); незаконна лікувальна діяльність (ст. 138 КК) - заняття лікувальною діяльністю без спеціального дозволу, здійснюване особою, яка не має належної медичної освіти; неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником (ст. 140 КК); порушення прав пацієнта (ст. 141 КК); порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини (ст. 143 КК); незаконне розголошення лікарської таємниці (ст. 145 КК).
Найбільш часта стаття, яка передбачає кримінальну відповідальність, яка використовується щодо пластичного хірурга є ст. 140 КК України, невиконання або неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов'язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого. У разі того, якщо недбале ставлення пластичного хірурга до своїх обов'язків спричинило негативні наслідки для вас, і ви хочете такого «горе-хірурга» притягнути до відповідальності, необхідно розібратися в складі злочину. Об'єктом такого злочину є життя і здоров'я людини, встановлений порядок виконання медичних обов'язків. Об'єктивна сторона характеризується тим, що хірург не робить всіх тих дій, які він в силу своєї професії зобов'язаний здійснити, тобто в неповному обсязі, халатно, поверхнево, не так як цього вимагають інтереси клієнта. До таких дій з практики можуть віднести, скажімо, переливання крові іншої групи, коли лікар залишив сторонні предмети в організмі пацієнта під час хірургічної операції, використання неправильних медикаментів і тд. Невиконання або неналежне виконання відповідним суб'єктом своїх професійних обов'язків може бути як одноразовим, так і систематичним.
Варто відзначити, що випадки залучення медичних працівників до кримінальної відповідальності, а тим більше винесення по ним обвинувального вироку в Україні є порівняно рідкісними. Однак, керівникам закладів охорони здоров'я необхідно знати про те, які дії або бездіяльність підпадають під кримінальну-правову заборону і на попередження якої поведінки підлеглих слід спрямовувати свої зусилля.
Користуйтеся консультацією: Как не купить фальсифицированные лекарства и что делать, если это произошло
У разі, якщо ви постраждали від помилки пластичного хірурга, необхідно звернутися із заявою про кримінальний злочин в органи Національної поліції за місцем скоєння такого злочину. Далі, з метою прискорити процес кримінального розслідування, необхідно зібрати всі документи, що підтверджували б відвідування певного лікаря (пластичного хірурга), його рекомендації перед операцією і тд. Необхідно наполягати на проведенні експертизи, з метою встановити причинно-наслідковий зв'язок між дією лікаря і негативними наслідками пластичної операції. При умові, що будуть доведені всі елементи складу злочину, в тому числі і наслідки пластичної операції, лише в такому разі хірурга можливо буде притягнути до кримінальної відповідальності.
Не можна сказати, що в Україні часті випадки, коли притягують до кримінальної відповідальності лікаря, а ще рідше пластичного хірурга, будь то добре чи погано. Але все ж рідкісні випадки у судовій практиці є. Так наприклад, 10.10.2014 року Ленінський райсуд міста Запоріжжя виніс вирок у справі, хірурга що здійснював пластичну операцію, і притягнув до відповідальності за ст. 140 Кримінального кодексу України (справа № 334/3532/13-к). По суті справи, у лікаря була ліцензія хірурга, він здійснював приватну медичну практику, до обвинуваченого звернулася потерпіла з метою надання їй медичної послуги - ендопротезування молочних залоз, або ж простими словами, збільшення грудей. Під час операції, анестезіологом за допомогою медичного катетеру було викликано одиночне проникаюче сліпе поранення в правій ключичной області з пошкодженням великої кровоносної судини - підключичної вени, міжреберних м'язів, пристіночної плеври і тканини правої легені, що призвело до розвитку правостороннього гемопневмоторакса. Після чого, протягом ночі стан пацієнтки погіршувався. Обвинувачений, як оперуючий хірург, через зневажливе ставлення до своїх професійних обов'язків, простими словами - недбалість лікаря пластичної хірургії, самоусунувся від виконання своїх обов'язків в наданні медичної допомоги пацієнтці, яку оперував, своєчасно не виявив наявність кров'яної рідини і повітря в правій плевральній області пацієнтки, не діагностував правобічний гемопневмоторакс, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді смерті пацієнтки, тобто, обвинувачений порушив вимоги наказів МОЗ України від 17.01.2005 р. “Про затвердження протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю”, “Медицина невідкладних станів” і від 27.07.1998 р. «Про затвердження Тимчасових галузевих уніфікованих стандартів медичних технологій діагностично-лікувального процесу стаціонарної допомоги дорослому населенню в лікувально-профілактичних закладах України ...». У цьому ж рішенні суд визначив і компенсацію за операцію і відшкодування матеріальної та моральної шкоди за наслідки невдалої пластичної операції. Цей же кейс доводить, що згідно з судовою практикою, можна отримати компенсацію за платну операцію.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, пропонуємо Вам скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.
Користуйтеся консультацією: Як захистити права споживача при поверненні товару, в тому числі купленого в Інтернеті
В Україні існує благодійна організація - Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів. Метою даної організації є створення такої системи охорони здоров’я, що повністю б задовольняла інтереси пацієнтів, захист прав пацієнтів і міжнародне співробітництво. У сферу діяльності даної організації входять закупівля необхідних ліків, допомога в юридичних питаннях для пацієнтів, в тому числі дана організація може посприяти в компенсації операції жертви пластики за наслідки невдалих пластичних операцій.
Автор консультації: Скочинська Христина
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
464
Коментарі:
0
Переглядів:
341
Коментарі:
0
Переглядів:
369
Коментарі:
0
Переглядів:
456
Коментарі:
0
Переглядів:
791
Коментарі:
1
Переглядів:
653
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.