Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Призначення позаплановоі перевірки за результатом запиту: де межа правомірності дій фіскальноі служби? Призначення позаплановоі перевірки за результатом ...

Призначення позаплановоі перевірки за результатом запиту: де межа правомірності дій фіскальноі служби?

Відключити рекламу
 - tn1_0_27410000_1491499231_58e678df42f61.jpg

У ситуації, коли підстави для відмови у задоволенні запиту фіскальної служби відсутні - як надати відповідь, щоб відповідна не зумовила проведення позапланової перевірки?Або, незалежно від змісту відповіді та доданих до неї документів, фіскальним органом все ж таки видано наказ на проведення перевірки – де межа правомірності дій фіскальної служби та яким чином захистити суб’єкту господарювання власні інтереси?

Про ці та інші нюанси юридично грамотної побудови взаємовідносин із фіскальним органом у продовження попереднього матеріалу:

ЧАСТИНА ІІ: Де межа правомірності дій фіскальної служби у призначені позапланової перевірки за результатом запиту?

Читайте статтю: Отримали запит від фіскального органу: як реагувати?

Право податкового органу на проведення документальної позапланової перевірки, передбачене пп.78.1.1. п.78 ст.78 Податкового кодексу України, може бути здійснено у разі, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

З наведеної норми вбачається, що підставою для проведення перевірки є:

- не надання відповіді на письмовий запит, направлений з підстав, передбачених п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, які нами обговорювалося у попередній публікації,

або

- у випадку, коли сумніви щодо виявлених фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, не усунуті наданими у відповіді на запит поясненнями та їх документальним підтвердженням.

Отже, у контролюючого органу є право на оцінку пояснень та їх документальних підтверджень. Якщо ці пояснення не обґрунтовані або документально не підтверджені, призначення перевірки правомірне.

Суб’єкт господарювання має право не погодитись з рішенням про призначення перевірки та оспорити його у суді.

Фіскальний орган зобов’язаний довести обґрунтованість наказу про призначення перевірки після відповіді платника податків з посиланням на конкретні недоліки його пояснень та документів. Саме на відповідний обов’язок наголошується Вищим адміністративним судом під час перегляду рішень попередніх інстанцій у справах про визнання дій податкового органу протиправними таскасування наказу на перевірку.

Аналізуйте судовий акт: ВАСУ: Фіскальний орган зобов’язаний довести обґрунтованість наказу про призначення перевірки після відповіді платника податків на запит з посиланням на конкретні недоліки його пояснень та документів (ВАСУ від 7 лютого 2017р., К/800/14028/16)

При цьому у судовій практиці сформовано сталу позицію, що допуск до здійснення контрольного заходу жодним чином не нівелює правових наслідків процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні позапланової документальної перевірки.

Зазначений підхід суддів свідчить, що судова система в ряді випадків здатна захищати бізнес від зловживань зі сторони державних органів.

Отже, повноваження фіскального органу видавати наказ на проведення позапланової перевірки без наявності конкретних недоліків у відповіді платника на податковий запит є законодавчо обмеженими.

Аналізуйте судовий акт: Якщо фіскальний орган не вказав у запиті підставу направлення передбачену п. 73.3, ст. 73 ПК України, то платник податку звільняється від обов’язку надавати відповідь на такий запит (ВАСУ від 23 лютого 2017р. у справі К/800/25008/16)

ЯК ДІЯТИ?

Детально перевіряйте наведену в запиті податковим органом аргументацію відправлення із законодавчо встановленими вимогами.

За наявності підстав відповідь у формі пояснень та їх документальних підтверджень на запит надавайте чітко у відповідності до переліку зазначених в ньому питань.

Додані до запиту копії документів повинні бути належним чином засвідчені підписом уповноваженої особи платника та печаткою суб’єкта господарювання. Аркуші відповіді повинні бути пронумеровані, а в окремих випадках, за умови великої кількості копій документів – прошиті.

Навіть за відсутності підстав для задоволення вимог запиту,ми рекомендуємо відмову у задоволенні вимог оформлювати письмово, яку обов’язково надавати до податкового органу в терміни, зазначені для відповіді на запит.

Пам’ятайте, що навіть у разі призначення позапланової перевірки за результатом запиту суб’єкт господарювання має право не погодитись з рішенням про призначення перевірки та оспорити його у суді.

Наголошуємо, що ефективність судового захисту інтересів суб’єкта господарювання напряму залежить від того, наскільки юридично грамотно було надано відповідь на запит фіскальної служби, що зумовив відповідну перевірку.

У будь-якому разі правовий аналіз отриманого запиту, оцінку ризиків відмови у його задоволенні та підготовку відповіді, судовий захист інтересів варто довірити фахівцям. Компанією Аскольд відповідні послуги надаються якісно та професійно, звертайтеся – проконсультуємо та допоможемо.

ОЛЕЙНИК ІРИНА

Адвокат, керуючий партнер ІЮК «Аскольд»

Аналізуйте судовий акт: Платник податку має право не допустити фіскалів на позапланову перевірку, якщо встановить, що підстави її призначення вже відпали – в даному випадку закриття кримінального провадження (від 20 грудня 2016р. у справі № 804/4378/16)

На думку судді Божко В.В. «очевидною технічною помилкою» є відсутність у законі на даний час повноважень у слідчого ліквідованої податкової міліції накладати арешт на тимчасово вилучене майно платника податків (Суд, 23.02.2017р., № 640/1771/17)

  • 1652

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 1652

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст