Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.07.2014 року у справі №922/5238/13 Постанова ВГСУ від 23.07.2014 року у справі №922/5...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 23.07.2014 року у справі №922/5238/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2014 року Справа № 922/5238/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоПолянського А.Г.,суддівКоробенка Г.П., Мачульського Г.М. (доповідач),розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргузаступника прокурора Харківської областіна постановуХарківського апеляційного господарського судувід14.05.2014р.у справі№922/5238/13Господарського судуХарківської областіза позовомПрокурора Близнюківського району Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській областідо1. Близнюківської районної державної адміністрації 2. Фермерського господарства "Агропром-7"третя особаРеєстраційна служба Близнюківського району управління юстиції Харківської областіпроскасування розпоряджень, визнання недійсним договору

за участю

- відповідача-1:Погарська Л.М. (довіреність від 21.07.2014р.)- відповідача-2:1) Бунякін О.В. (довіреність від 05.10.2013р.) 2) Бунякін А.О. (довіреність від 05.10.2013р.)- прокурора:Кузнєцова Ю.В. (посвідчення від 26.11.13р., № 023135), -

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись в суд в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області (далі - позивач) з даним позовом, прокурор Близнюківського району Харківської області просив визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Близнюківської районної державної адміністрації (далі - відповідач-1) від 29.11.2011р. №759 про надання дозволу голові новоствореного Фермерського господарства "Агропром-7" (далі - відповідач-2) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 34,91 га із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу), розташованих за межами населених пунктів Олексіївської сільської ради для ведення фермерського господарства; визнати незаконним та скасувати розпорядження голови відповідача-1 від 21.05.2012р. №578 про затвердження проекту землеустрою та надання в оренду голові відповідача-2 для ведення фермерського господарства земельної ділянки загальною площею 34,91 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення (запасу), розташованої на території Олексіївської сільської ради, терміном на 49 років; визнати недійсним укладений між відповідачем-1 та відповідачем-2 договір оренди землі від 28.05.2012р., а також запис про його державну реєстрацію від 05.06.2012р. за №632068024000686, вчинений у Державному реєстрі земель відділом Держкомзему у Близнюківському районі; зобов'язати відповідача-2 повернути державі в особі позивача земельну ділянку площею 34,91 га (кадастровий номер 6320680200:01:000:1462) вартістю згідно нормативної грошової оцінки 757142,96 грн., розташовану на території Олексіївської сільської ради Близнюківського району.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при прийнятті оскаржуваних розпоряджень та укладенні договору оренди земельної ділянки відповідачем-1 було порушено приписи земельного законодавства, а саме ч.2 ст.124 Земельного кодексу України, де встановлено, що земельні ділянки державної форми власності передаються в оренду за результатами проведення земельних торгів, які у спірних правовідносинах не проводились.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 21.02.2014р. (суддя Жельне С.Ч.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 14.05.2014р. (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Бондаренко В.П., Россолов В.В., Тихий П.В.), в позові відмовлено.

У касаційній скарзі заступник прокурора Харківської області просить скасувати вказані вище судові рішення та прийняти нове, про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.

У відзиві відповідач-1 просить залишити касаційну скаргу без задоволення, вказуючи, що господарські суди попередніх інстанцій повно встановили обставини справи та правильно застосували норми права.

Відповідач-2 також у відзиві на касаційну скаргу, просив залишити касаційну скаргу без задоволення, посилаючись на наявність у нього права на отримання в оренду вказаної земельної ділянки та на законність судових рішень.

Переглянувши у касаційному порядку оскаржені судові рішення, колегія суддів Вищого господарського суду України, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, виходить з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно витягу з протоколу №6 засідання районної конкурсної комісії по відбору бажаючих створити фермерське господарство у Близнюківському районі №01-01-22/731 від 01.09.2011р. члени комісії одноголосно вирішили дати згоду ОСОБА_8 на відкриття в районі нового фермерського господарства як такому, що пройшов конкурсний відбір. Рекомендовано Державному реєстратору Близнюківської районної державної адміністрації Іржавській Т.Л. прийняти необхідні документи та видати свідоцтво про державну реєстрацію фермерського господарства, керівником якого є ОСОБА_8.

В заяві до відповідача-1 від 05.09.2011р. фізична особа ОСОБА_8 просила виділити йому для ведення товарного сільськогосподарського виробництва державні землі сільськогосподарського призначення в кількості 35 га на території Олексіївської сільської ради з правом виготовлення технічної документації для подальшого обробітку та взяття її в оренду.

08.11.2011р. між відповідачем-1 (орендодавець) та фізичною особою ОСОБА_8 (орендар) було укладено тимчасовий договір оренди землі терміном до 31.12.2012р.

В період дії вищезазначеного тимчасового договору оренди 10.11.2011р. за №14491020000000392 фізичною особою ОСОБА_8 було зареєстровано Фермерське господарство "Агропром-7", що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 05.12.2013р. за №17720801.

Розпорядженням голови відповідача-1 від 29.11.2011р. №759 було надано дозвіл голові новоствореного Фермерського господарства "Агропром-7" (відповідача-2) ОСОБА_8 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 34,91 га із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу), розташовану за межами населених пунктів Олексіївської сільської ради для ведення фермерського господарства.

Розпорядженням голови відповідача-1 від 21.05.2012р. №578 затверджено проект землеустрою та зазначено про передачу в оренду голові відповідача-2 ОСОБА_8 для ведення фермерського господарства земельну ділянку загальною площею 34,9100 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення (запасу), розташовану на території Олексіївської сільської ради терміном на 49 років.

28.05.2012р. між відповідачем-1 (орендодавець) та відповідачем-2 (орендар) було укладено договір оренди землі, зареєстрований у відділі Держкомзему у Близнюківському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 05.06.2012р. за №632068024000686, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради загальною площею 34,9100 га, нормативна грошова оцінка якої становить 757142,96 грн.

Згідно акту приймання-передачі відповідач-1 передав, а відповідач-2 прийняв земельну ділянку на території Олексіївської сільської ради загальною площею 34,9100 га для товарного сільськогосподарського використання.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, своє рішення про відмову у позові мотивував тим, що надання земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства було ініційоване громадянином, який в подальшому зареєстрував фермерське господарство, що виключає незаконність прийнятих розпоряджень та укладеного договору, оскільки ч.2 ст.134 Земельного кодексу України визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) права на земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Між тим, з такими висновками судів погодитись не можна виходячи з наступного.

Відповідно до приписів статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч.1). Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2).

Згідно частини другої зазначеної статті 134 наведеного Кодексу, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

За приписами статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності (ч.3).

Статтею 8 цього Закону визначено, що після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

З приписів наведених норм права вбачається, що без конкурентних засад (земельних торгів) земельні ділянки передаються в оренду для ведення фермерського господарства лише громадянам.

При цьому Цивільний кодекс України розмежовує людину як учасник цивільних відносин (статті 24-26 Цивільного кодексу України), і юридичну особу, також як учасника таких відносин.

За вказаних обставин у судів попередніх інстанцій не було правових підстав вважати, що наведені положення статті 124 Земельного кодексу України, з урахуванням частини другої статті 134 цього Кодексу, та з урахуванням наведених положень статей 7, 8 Закону України "Про фермерське господарство", надають право передавати в оренду земельну ділянку не громадянину поза конкурсом (земельними торгами).

Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно з ч. 1 статті 215 цього кодексу, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, а саме - зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Таким чином оскільки спірні розпорядження підлягають визнанню незаконними та скасуванню, то і спірний договір оренди, укладений на підставі цих розпоряджень, підлягає визнанню недійсним.

У зв'язку із наведеним у відповідача-2 відсутні права на користування зазначеною земельною ділянкою, а тому вона підлягає поверненню державі в особі позивача.

Крім того, відповідно до приписів статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у редакції, яка діяла на час вчинення запису від 05.06.2012р. за №632068024000686 про державну реєстрацію спірного договору оренди земельної ділянки, записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (ч.1). Записи скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними (ч.2).

Таким чином передбачалось, що такі записи повинні були скасовуватися на підставі судових рішень, за якими судом визнані недійсними підстави, на яких вони вносились.

Разом з тим, Законом України від 04.07.2012 року №5037-VI " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно" у вказану норму внесені зміни, відповідно до яких у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відтак у державного реєстратора з набранням чинності вказаних змін обов'язок скасувати державну реєстрацію прав виникає лише на підставі судового рішення про скасування рішення про державну реєстрацію прав, а тому звернувшись у суд з позовом про визнання недійсним запису про державну реєстрацію від 05.06.2012р. за №632068024000686 договору оренди земельної ділянки, вчиненого у Державному реєстрі земель відділом Держкомзему у Близнюківському районі після внесення зазначених змін у статтю 26 вказаного Закону, прокурор обрав неправильний спосіб захисту вказаного права, у зв'язку з чим такий позов задоволенню не підлягає.

У зв'язку з тим, що суди попередніх інстанцій відмовляючи у позові у вказаній частині виходили з інших підстав, а саме із наявністю у відповідача-2 права на оренду земельної ділянки, судові рішення про відмову у позові у цій частині підлягають скасуванню з прийняттям нового рішення з наведених вище підстав.

Оскільки судами порушено норми матеріального права, та не вбачається, що суди припустились таких порушень норм процесуального права, які з урахуванням повноважень встановлених процесуальним законом для судових інстанцій, унеможливили б встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, суд касаційної інстанції не вбачає правових підстав для направлення справи на новий розгляд, а вважає за можливе скасувавши судові рішення, прийняти нове.

Відповідно до приписів статті 11111 ч.2 п.11 Господарського процесуального кодексу України здійснити новий розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 п.2, 11110 ч.1, 11111 Господарського процесуального кодексу України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу заступника прокурора Харківської області задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 14.05.2014р. та рішення Господарського суду Харківської області від 21.02.2014р.у справі №922/5238/13 скасувати повністю і прийняти нове рішення.

Позов прокурора задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати:

- розпорядження голови Близнюківської районної державної адміністрації від 29.11.2011р. №759 про надання дозволу голові новоствореного Фермерського господарства "Агропром-7" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 34,91 га із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу), розташованих за межами населених пунктів Олексіївської сільської ради для ведення фермерського господарства;

- розпорядження голови Близнюківської районної державної адміністрації від 21.05.2012р. №578 про затвердження проекту землеустрою та надання в оренду голові Фермерського господарства "Агропром-7" для ведення фермерського господарства земельної ділянки загальною площею 34,91 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення (запасу), розташованої на території Олексіївської сільської ради, терміном на 49 років.

Визнати недійсним укладений між Близнюківською районною державної адміністрацією та Фермерським господарством "Агропром-7" договір оренди землі від 28.05.2012р.

Зобов'язати Фермерське господарство "Агропром-7" повернути державі в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області земельну ділянку площею 34,91 га (кадастровий номер 6320680200:01:000:1462) вартістю згідно нормативної грошової оцінки 757142,96 грн., розташовану на території Олексіївської сільської ради Близнюківського району.

В іншій частині у позові відмовити.

Стягнути з Близнюківської районної державної адміністрації на користь спеціального фонду Державного бюджету України (рахунок №31211254700007, банк - ГУ ДКСУ у м. Києві, одержувач - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код банку - 820019, код за ЄДРПОУ - 38004897) 5912 (п'ять тисяч дев'ятсот дванадцять) грн. 50 коп. судових витрат за розгляд спору в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

Стягнути з Фермерського господарства "Агропром-7" на користь спеціального фонду Державного бюджету України (рахунок №31211254700007, банк - ГУ ДКСУ у м. Києві, одержувач - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код банку - 820019, код за ЄДРПОУ - 38004897) 5374 (п'ять тисяч триста сімдесят чотири) грн. 50 коп. судових витрат за розгляд спору в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

Стягнути з Головного управління Держземагенства у Харківській області на користь спеціального фонду Державного бюджету України (рахунок №31211254700007, банк - ГУ ДКСУ у м. Києві, одержувач - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код банку - 820019, код за ЄДРПОУ - 38004897) 2365 (дві тисячі триста шістдесят п'ять) грн. судових витрат за розгляд спору в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

Видачу наказу покласти на Господарський суд Харківської області.

Головуючий суддя А.Г. Полянський

Судді Г.П. Коробенко

Г.М. Мачульський

logo