Історія справи
Постанова ВГСУ від 16.07.2014 року у справі №903/1148/13
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2014 року Справа № 903/1148/13
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогоПолянського А.Г.,суддівКоробенка Г.П., Мачульського Г.М. (доповідач),розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргузаступника прокурора Рівненської областіна постановуРівненського апеляційного господарського судувід19.02.2014р.у справі№903/1148/13Господарського судуВолинської областіза позовомВолинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській областідоДержавного підприємства "Цуманське лісове господарство"треті особи1. Берестянська сільська рада 2. Головне управління Державної казначейської служби у Волинській областіпростягнення суми
за участю
- прокурора:Гнатюк М.М. (посвідчення від 30.07.12р., № 000563), -
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись в суд з даним позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області (далі - позивач), Волинський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері просив стягнути з Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" (далі - відповідач) 108637,50 грн. збитків. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач без відповідного дозволу та затверджених лімітів всупереч приписів законодавства про природно-заповідний фонд здійснив вирубку дерев.
Рішенням Господарського суду Волинської області від 13.01.2014р. (суддя Черняк Л.О.), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 19.02.2014р. (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Мамченко Ю.А., судді Дужич С.П., Саврій В.А.), в позові відмовлено.
У касаційній скарзі заступник прокурора Рівненської області просить скасувати прийняті у справі рішення та направити справу на новий розгляд, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 10 березня 1995 року Міністром охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України затверджено Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Кормин" Ківерцівського району Волинської області. Заказник, загальною площею 549 га., розташований на території Цуманського держлісгоспу лісогосподарського об'єднання "Волиньліс", у Берестянському лісництві, кв.2, 4, 7, 12, 15, 10, 25, 29, 35, 36, 43, 44, 52 (п.1.2 Положення). Територія, що оголошена заказником, не вилучається із землекористування Цуманського держлісгоспу, який здійснює на ній свою діяльність у відповідності з цим положенням та іншими нормативними документами, несе відповідальність за належне дотримання встановленого заповідного режиму.
Також судами встановлено, що згідно до акту від 03.06.2013р. проведеної позивачем позапланової перевірки дотримання природоохоронного законодавства при збереженні природно-заповідних об'єктів і територій загальнодержавного значення під час здійснення спеціального використання природних ресурсів відповідачем у 2012 році на території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин", утвореного відповідно до Указу Президента України від 10.12.1994 року №750/94 без дотримання статті 91 Закону України "Про природно-заповідний фонд" та Інструкції про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008р. №27, на площі 549 га проведено санітарно-оздоровчі заходи (рубку дерев), а саме: вибірково санітарна рубка у кв.35 вид.33 пл.2,6 га, причому зрубано 121 сироростуче дерево та 67 сухостійних дерев; вибірково - у кв.44 вид.35 пл.3,2 га зрубано 29 сироростучих дерев та 5 сухостійних дерев; при очистці лісу від захаращеності у кв.15 вид.36, 37 пл.3, 6 зрубано 69 сироростучих дерев та 53 сухостійних дерев; під час іншої господарської рубки у кв.25 вид.14 пл. 0,1 га зрубано 85 сироростучих дерев та 4 сухостійних дерева.
У польових перелікових відомостях від 26.04.2013р. зазначено породу дерев, їх технічну придатність, діаметр пня в корі, см., діаметр.
Згідно розрахунку, проведеного у відповідності до додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України" (далі - Постанова про затвердження такс) та польових перелікових відомостей від 26.04.2013р.: розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення господарської рубки (розширення дороги) 2012 року в кв.25, вид.14 в межах території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" без ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду та без дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, складає 6030,50грн.; розмір шкоди, заподіяної внаслідок проведення очистки лісу від захаращення в кв.29, вид 32, пл.4,1 га. складає 17840,50 грн.; шкода заподіяна очисткою лісу від захаращення в кв.15, вид. 36, 37, пл.3,6 га., складає 23998,00 грн.; розмір шкоди внаслідок проведення вибірково санітарної рубки в кв.44, вид. 35, пл.3,2 га, та в кв.35, вид.33, пл.2,6 га складає відповідно 26431,50 грн. та 34337,00 грн.
Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, своє рішення про відмову у позові мотивував тим, що поліпшення якісного складу лісів, до заходів якого відноситься виконання санітарно-оздоровчих заходів, не належить до спеціального використання лісових ресурсів, тому відповідач не порушував приписів законодавства.
Між тим судові рішення підлягають скасуванню як такі, що прийняті при неповному з'ясуванні всіх обставин справи виходячи з наступного.
Так, статтю 67 Лісового кодексу України передбачено, що у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів, зокрема, заготівля деревини (п.1 ч.1).
Згідно до ч.4 статті 70 Лісового кодексу України деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
Пунктом 2 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. №555, (далі - Санітарні правила) визначено, що санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами.
До санітарно-оздоровчих заходів належать: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб (пункт 4 Санітарних правил).
Згідно акту від 03.06.2013р. відповідачем проведено вибіркову санітарну рубку, очистку лісу від захаращеності, іншу господарську рубку.
При цьому, під час проведення іншої господарської рубки, зміст якої із встановлених судами обставин справи, незрозумілий, зрубано 85 сироростучих дерев та 4 сухостійних дерева.
Санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів незалежно від віку лісонасаджень у лісах усіх груп і категорій захисності (п.5 Санітарних правил).
Судами встановлено, що відповідно до лісорубних квитків від 10.07.2012 року, 15.03.2012 року, 27.01.2012 року, актів освідчення заготівельної деревини і місць рубок від 21.12.2012 року, 29.03.2012 року, 29.11.2012 року, 11.12.2012 року, 18.11.2012 року рубка проводилася вибірково згідно плану санітарно-оздоровчих заходів на 2012 рік. На підтвердження наведеного відповідачем надавалися суду першої інстанції (в оригіналі) додатки до плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах природно-заповідного фонду відповідача на 2012 рік. Вказані лісорубні квитки та акти освідчення заготівельної деревини і місць рубок, як зазначили суди в своїх рішеннях, свідчать про те, що ними не передбачалось надання дозволу на рубки головного користування лісопродукції, а було надано дозвіл на вирубування з метою санітарно-оздоровчих заходів на 2012 рік маси деревини: ділової, дров'яної, ліквіду із крони.
В Додатку 1 до Санітарних правил затверджено форму Плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах, в якому, зокрема, вказується причина призначення заходів, запас деревини, що підлягає вирубуванню.
Враховуючи те, що судами першої інстанції сам план проведення санітарно-оздоровчих заходів не надавався, його копія в матеріалах справи відсутня, суди необгрунтовано визначили, що проведені відповідачем рубки відповідали затвердженому плану.
Відповідно до п.10 Санітарних правил вибіркові санітарні рубки здійснюються лісокористувачами шляхом вилучення з насаджень сухостійних, усихаючих, сильно ослаблених, пошкоджених шкідниками, хворобами та внаслідок стихійних природних явищ і техногенних впливів окремих дерев або їх груп запасом 5 і більше куб. метрів з гектара за умови, що вилучення цих дерев не призведе до зменшення повноти (всіх ярусів) нижче ніж 0,5 пристигаючих, стиглих та перестійних деревостанів і нижче 0,4 - інших насаджень. З метою збереження цінних насаджень орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового та мисливського господарства, територіальні органи Держлісагентства можуть визначати з урахуванням породного складу, цільового призначення лісів, природних особливостей регіону інші граничні величини повноти насаджень та їх запасу. На територіях природно-заповідного фонду таке визначення здійснюється за погодженням з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Згідно до пункту 40 Санітарних правил під час вибіркових і поступових рубок головного користування, рубок догляду за лісом насамперед здійснюється вирубування дерев III і lV категорій стану з місцевим пошкодженням і відмиранням коренів, стовбура та його частини, грубих сучків або всієї крони, заселені чи відпрацьовані стовбуровими шкідниками і уражені хворобами.
Відповідно до встановлених судам обставин справи відповідачем проводилась також вибіркова санітарна рубка, під час якої було зрубано, зокрема, кв.35 - 121 сироростуче дерево, кв.44 - 29 сироростучих дерев. Проте не встановлено, чи ці сироростучі дерева були сильно ослаблені, пошкоджені шкідниками, хворобами, що б спричиняло необхідність їх вирубування під час санітарних рубок.
Згідно акту від 03.06.2013р. відповідачем також провадилось очистка лісу від захаращеності.
Пунктом 32 Санітраних правил передбачено, що ліквідація лісосічної та позалісосічної захаращеності здійснюється лісокористувачами шляхом прибирання поваленого сушняку (з відхиленням стовбура більш як на 30 градусів від вертикальної осі), хмизу та порубкових решток.
Проте відповідачем під час здійснення вказаної рубки було також зрубано 69 сироростучих дерев, які до поваленого сушняку не відносяться.
Статтею 100 Лісового кодексу України передбачено, що порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", цього Кодексу та інших актів законодавства.
Відповідно до встановлених обставин справи, об'єкт, на якому проводились спірні рубки, є ландшафтним заказником загальнодержавного значення.
Статтею 7 частиною 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передбачено, що на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Статтею 9 вказаного Закону визначено, що території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися: у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях; в освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.
Встановлені частиною першою цієї статті основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів.
Статтею 91 вищевказаного Закону передбачено, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища. Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України. Видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється на безоплатній основі. Здійснення господарської та іншої діяльності за декларативним принципом заборонено.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник. Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог охорони навколишнього природного середовища. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Судами встановлено, що Положенням про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Кормин" передбачено, що усі роботи в заказнику здійснюються з дозволу Держуправління Мінприроди України в межах лімітів, встановлених Мінприроди України. Також в Положенні зазначено, що на території заказника "Кормин" забороняється проведення рубок головного лісокористування.
Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що судами попередніх інстанції не перевірено належним чином, чи відповідають проведені відповідачем рубки вимогам, що ставляться до санітарно-оздоровчих заходів, чи відповідають вказані рубки за своїми характеристиками затвердженому плану проведення санітарно-оздоровчих заходів на 2012 рік, чи не є проведені рубки за своєю суттю рубками головного користування, що здійснюється з метою заготівлі деревини.
Крім того, судами не взяте до уваги правило, що міститься в Положенні про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Кормин", згідно якого усі роботи повинні здійснюватись з відповідного дозволу та в межах лімітів.
Відтак судами не повно були встановлені обставини справи, необхідні для правильного вирішення спору.
Беручи до уваги приписи ст.ст. 1115, 1117 Господарського процесуального кодексу України, суд касаційної інстанції вважає за доцільне, скасувавши прийняті у справі рішення, передати справу на новий розгляд.
При новому розгляді справи суду необхідно всебічно та повно з'ясувати обставини справи в їх сукупності та вирішити спір відповідно до закону.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 п.3, 11110 ч.1, 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу заступника прокурора Рівненської області задовольнити.
Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 19.02.2014р. та рішення Господарського суду Волинської області від 13.01.2014р. у справі №903/1148/13 скасувати, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Головуючий суддя А.Г. Полянський
Судді Г.П. Коробенко
Г.М. Мачульський