Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 12.05.2015 року у справі №926/957/13 Постанова ВГСУ від 12.05.2015 року у справі №926/9...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 12.05.2015 року у справі №926/957/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2015 року Справа № 926/957/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Грейц К.В.,суддів :Бакуліної С.В. (доповідач), Ходаківської І.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиФізичної особи - підприємця ОСОБА_4на постановувід 12.06.2014 Львівського апеляційного господарського судуу справі№ 926/957/13господарського суду Чернівецької областіза позовомЧернівецької міської радидоФізичної особи - підприємця ОСОБА_4провнесення змін до договору оренди землів судовому засіданні взяли участь представники :від позивача: від відповідача:не з'явились ОСОБА_5 (довіреність № 737 від 12.05.2014)В С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду Чернівецької області (суддя Ніколаєв М.І.) від 27.03.2014, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду (головуючий-суддя - Матущак О.І., судді - Галушко Н.А., Орищин Г.В.) від 12.06.2014, у справі № 926/957/13 позов задоволено; внесено зміни до договору оренди землі №408 від 12.02.2003, що укладений між Чернівецькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_4 і зареєстрований 12.02.2003 у реєстрі департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради за №408, який стосується земельної ділянки в АДРЕСА_1 загальною площею 0,4159га, виклавши пункт 2.1. договору в такій редакції "Плата за землю вноситься "Орендарем" щорічно у вигляді орендної плати у розмірі 53 065,92 (п'ятдесят три тисячі шістдесят п'ять грн 92 коп.) на рахунок місцевого бюджету м. Чернівці №33217815700002 в управлінні Держказначейства у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500, не пізніше 15 серпня і 15 листопада рівними частками."; стягнуто з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 на користь Чернівецької міської ради судовий збір в розмірі 1 147,00 грн.

У касаційній скарзі позивач просить скасувати ухвалені по справі судові акти та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, а саме п.6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівці, затвердженого рішенням 33 сесії V скликання Чернівецької міської ради №715 від 23.10.2008 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 №221), ч.1 ст.58 Конституції України.

Відзиву на касаційну скаргу відповідач не надіслав.

Відповідач не скористався наданим процесуальним правом на участь у засіданні суду касаційної інстанції.

Заслухавши пояснення по касаційній скарзі представника позивача, який підтримав викладені в ній доводи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в рішенні місцевого господарського суду та в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Чернівецька міська рада звернулась до Господарського суду Чернівецької області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №408 від 12.02.2003, укладеного між сторонами, виклавши пункт 2.1 договору в наступній редакції "Плата за землю вноситься "Орендарем" щорічно у вигляді орендної плати у розмірі 53 065,92 (п'ятдесят три тисячі шістдесят п'ять грн. 92 коп.) на рахунок місцевого бюджету м. Чернівці №33217815700002 в управлінні Держказначейства у Чернівецькій області, МФО 856135, код 13050500, не пізніше 15 серпня і 15 листопада рівними частками". Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на зміну після укладення договору нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Судами встановлено таке.

12.02.2003 між Чернівецькою міською радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (орендар) було укладено договір оренди землі (надалі - Договір), відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення 7 сесії Чернівецької міської ради XXVI скликання надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,4159га, що розташована в АДРЕСА_1.

Плата за землю вноситься орендарем щомісячно у вигляді орендної плати у розмірі 4081,97 грн на рахунок місцевого бюджету м. Чернівці №33214815800002 в управлінні Державного казначейства Чернівецької області, МФО 856135 код 13050500, не пізніше 15 серпня і 15 листопада рівними частками (пункт 2.2 договору).

Відповідно до пункту 1.2. Договору земельна ділянка надається на умовах оренди строком до першого грудня 2052 року для виробничих потреб. Грошова оцінка земельної ділянки складає 263 347, 88 (з урахуванням індексації за 1996-2001 роки).

Відповідно до пунктів 2.2. та 2.3 даного договору у разі збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку, орендна плата може бути збільшена до розміру земельного податку, який нараховується на орендовану ділянку. Розмір орендної плати індексується у відповідності із чинним законодавством України.

У пунктах 4.1 та 4.2 сторони погодили, що зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договорів спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з пунктом 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 №221), розмір орендної плати переглядається один раз у три роки у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.

Рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 №510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто". Цим же рішенням грошова оцінка земель м. Чернівців введена в дію з 01.07.2008.

Дане рішення Чернівецької міської ради є дійсним.

Листом від 11.11.2011 №1263 Управління Держкомзему у місті Чернівці повідомило Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про те, що нормативна грошова оцінка м2 земельної ділянки, що орендуються відповідачем складає 799,65 грн.

Пунктом 13.5 рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011 №338 відповідача зобов'язано привести договір у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 №510, положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 №715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 №221), в частині сплати річної орендної плати та укласти з Чернівецькою міською радою додатковий договір до договору оренди.

Листом від 26.12.2011 №04/5030 Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повідомив відповідача про необхідність приведення у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008 №510, Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 №715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 №221) розміру річної орендної плати за орендовану земельну ділянку. Одночасно з вищевказаним листом відповідачу для ознайомлення направлено проекти додаткового договору від 26.12.2011 №3/408 щодо проведення перерахунків річної орендної плати, які отримані відповідачем, що підтверджується копією повідомлення про вручення від 30.12.2011.

02.03.2012 Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повідомив відповідача про необхідність повернення в департамент одного примірника договору, проведення державної реєстрації трьох примірників вищевказаного договору та подання копії додаткового договору та податкової декларації орендної плати на земельну ділянку в ДПІ у м. Чернівці.

Відповідно до пункту 2.1. проекту додаткового договору №3/408 річна орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 99772,32 грн.

Згідно витягів з технічної документації Головного управління Держземагенства у Чернівецькій області від 13.09.2013 та 17.03.2014 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4159 га по АДРЕСА_1 складає - 1 768 864 грн.

Згідно уточненого позивачем у зв'язку із зменшенням нормативної грошової оцінки землі пункту 2.1. до договору оренди землі №408 від 12.02.2003 плата за землю вноситься орендарем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі 53 065,92 грн.

Колегія суддів погоджується із висновком судів про задоволення позовних вимог, виходячи із такого.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до приписів статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ цього кодексу.

Згідно із статтею 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 % нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12% нормативної грошової оцінки.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частина 2 вказаної норми).

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

Згідно з п.п.34, 35 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Касаційна інстанція не бере до уваги доводів касаційної скарги щодо неправомірного незастосування до правовідносин сторін п.6.2. Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівці, затвердженого рішенням 33 сесії V скликання Чернівецької міської ради №715 від 23.10.2008 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 №221) в тій частині, що розмір орендної плати переглядається один раз в три роки, оскільки незважаючи на те, що внаслідок внесення Вищим господарським судом України змін в рішення Господарського суду Чернівецької області від 16.12.2010 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 08.02.2011, шляхом виключення з абзаців першого та другого п.2 резолютивної частини рішення фрази "з 18 листопада 2009 року", суд касаційної інстанції не скасував ухвалених актів із прийняттям нового рішення, відповідно дата набуття чинності рішенням, до якого внесено зміни, є дата прийняття постанови суду апеляційної інстанції - 08.02.2011 (вважається, що рішення, яке не було скасоване, набуло чинності у цю дату без виключеної фрази на підставі ч.5 ст.85 ГПК України). Відповідно до ч.3 ст.653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Враховуючи, що рішення суду у даній справі від 27.03.2014 набуло чинності 12.06.2014, відповідний пункт наведеного Положення не було порушено, оскільки фактично орендна плата переглянута, а саме зобов'язання зі сплати орендної плати змінилось за рішенням суду, після збігу повних трьох років з моменту останнього внесення змін до договору.

Доводи касаційної скарги стосовно необґрунтованого неприйняття до уваги п.2.2. Договору, згідно якого розмір орендної плати за користування земельною ділянкою згідно вказаного договору не може перевищувати 17 688,64 грн, є неправомірними, оскільки відповідно до п.288.5.1. Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Щодо застосування до правовідносин сторін, в порушення ч.1 ст.58 Конституції України, Податкового кодексу України, касаційна інстанція відзначає, що спірні правовідносини сторін виникли не у момент укладення договору - 12.03.2003, а на час відмови у підписанні додаткової угоди внаслідок зміни нормативно-грошової оцінки земельної ділянки - після 02.10.2010, коли набув чинності Податковий кодекс України.

З урахуванням викладеного, твердження заявника про порушення і неправильне застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження та суперечать матеріалам справи, в зв'язку з чим підстав для скасування прийнятих у справі рішень колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 ст.1119, ст.11111 ГПК України, Вищий господарський суд України ,-

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.06.2014 у справі № 926/957/13 залишити без змін.

Головуючий-суддя К.Грейц

Судді С.Бакуліна

І.Ходаківська

logo