Історія справи
Постанова ВГСУ від 06.07.2016 року у справі №914/3260/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2016 року Справа № 914/3260/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого : Кравчука Г.А.,
суддів: Божок В.С., Костенко Т.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Старичівської сільської ради Яворівського району Львівської області та підприємства об'єднання громадян мисливсько-рибальського господарства "Старичі"на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 09.02.2016у справі Господарського суду№ 914/3260/15 Львівської областіза позовоммисливсько-рибальського господарства "Майдан" товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону УкраїнидоСтаричівської сільської ради Яворівського району Львівської областіза участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1) громадської спілки "товариства військових мисливців та рибалок "Старичі", 2) підприємства об'єднання громадян мисливсько-рибальського господарства "Старичі"провизнання незаконним рішення
в судовому засіданні взяли участь представники:
позивача:не з'явились;відповідача:Лобер І.В., дов. від 04.01.2016; третьої особи-1: третьої особи-2:Лисий М.І., дов. від 31.05.2016; Лисий М.І., дов. від 13.05.2016 № 33;
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2015 року мисливсько-рибальське господарство "Майдан" товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України (далі - МРГ "Майдан") звернулося до Господарського суду Львівської області з позовною заявою, у якій просило скасувати рішення Старичівської сільської ради Яворівського району Львівської області (далі - Рада) від 21.04.2015 № 37-22/VI "Про погодження користування мисливськими угіддями".
Позовні вимоги МРГ "Майдан", посилаючись на норми Конституції України, Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про мисливське господарство та полювання" обґрунтовувало тим, що рішення Ради від 21.04.2015 № 37-22/VI "Про погодження користування мисливськими угіддями" прийняте останньою поза межами її повноважень. Зокрема зазначаючи, що оскаржуване рішення Ради, яким скасоване вже виконане рішення Ради від 30.06.2011 № 163 "Про надання згоди МРГ "Майдан" ТВМР ЗРУ на продовження терміну користування мисливськими угіддями" було реалізоване прийняттям Львівською обласною радою рішення від 09.10.2012 № 601 "Про надання в користування мисливських угідь у Львівській області Мисливсько-рибальському господарству "Майдан" Товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України" прийняте в порушення Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009, яке є обов'язковим до виконання на всій території України.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 24.11.2015 (суддя Яворський Б.І.) у задоволенні позову відмовлено.
Вказане рішення суд мотивував тим, що оскаржуване рішення Ради є ненормативним актом одноразового застосування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання і самостійний позов про його скасування не забезпечує захисту прав особи, оскільки не впливає на права та обов'язки сторін таких правовідносин у зв'язку з тим, що дія цих ненормативних актів вичерпується фактом їх виконання.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 (колегія суддів: Костів Т.С., Марко Р.І., Желік М.Б.) рішення Господарського суду Львівської області від 24.11.2015 скасовано. Прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено повністю, скасовано рішення Ради від 21.04.2015 № 37-22/VI "Про погодження користування мисливськими угіддями".
Постанову прийнято з мотивів, викладених МРГ "Майдан" у позовній заяві.
Рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 і рішення Господарського суду Львівської області від 24.11.2015 та припинити провадження у справі. Викладені у касаційній скарзі вимоги Рада обґрунтовує посиланням на обставини справи, положення ст. 143 Конституції України, ст. ст. 124, 125 Земельного кодексу України, ст. ст. 22, 80 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), ст. ст. 10, 25, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 10, 22, 23 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" та висновки Конституційного Суду України викладені у Рішенні Конституційного Суду України від 01.04.2010 № 10-рп/2010.
Підприємство об'єднання громадян мисливсько-рибальського господарства "Старичі" також звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою та поясненнями, у яких просить постанову Львівського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 і рішення Господарського суду Львівської області від 24.11.2015 скасувати та припинити провадження у справі. Викладені у касаційній скарзі вимоги скаржник обґрунтовує посиланням на обставини справи, положення ст. 143 Конституції України, ст. ст. 124, 125 Земельного кодексу України, ст. ст. 22, 80 ГПК України, ст. ст. 10, 25, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 10, 22, 23 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" та висновки Конституційного Суду України викладені у Рішенні Конституційного Суду України від 01.04.2010 № 10-рп/2010, зазначаючи, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених законом до їхньої компетенції діють як суб'єкти владних повноважень.
Громадська спілка "товариства військових мисливців та рибалок "Старичі" звернулась до Вищого господарського суду України з поясненнями у яких просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 і рішення Господарського суду Львівської області від 24.11.2015 та припинити провадження у справі.
Інші особи, які беруть участь у справі, не скористались правом, наданим ст. 1112 ГПК України, та відзиви на касаційні скарги Ради та підприємства об'єднання громадян мисливсько-рибальського господарства "Старичі" до Вищого господарського суду України не надіслали, що не перешкоджає касаційному перегляду судових актів, які оскаржуються.
У судовому засіданні 25.05.2016 розгляд справи було відкладено на 22.06.2016.
У судовому засіданні 22.06.2016 було продовжено строк розгляду касаційних скарг Ради та підприємства об'єднання громадян мисливсько-рибальського господарства "Старичі" та відкладено на 06.07.2016.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставини справи, застосування господарськими судами першої та другої інстанцій норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення та постанови, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційні скарги Ради та підприємства об'єднання громадян мисливсько-рибальського господарства "Старичі" підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.
Місцевим та апеляційним господарськими судами на підставі матеріалів справи встановлено, що:
- рішенням Львівської обласної ради від 11.02.1997 № 127 "Про надання мисливських угідь користувачам у Львівській області" надано ВМТ ЗРУ "Майдан" у користування мисливські угіддя загальною площею 37000 га терміном на 15 років;
- рішенням Львівської обласної ради від 27.01.1998 № 278 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 11.02.1997 № 127 "Про надання мисливських угідь користувачам у Львівській області" внесено зміни до рішення Львівської обласної ради від 11.02.1997 № 127 щодо площі мисливських угідь, наданих ВМТ ЗРУ "Майдан" у користування - визначено, що загальна площа угідь становить 41025 га;
- рішенням Львівської обласної ради від 23.06.2005 № 380 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 11.02.1997 № 127 "Про надання мисливських угідь користувачам у Львівській області" у зв'язку із зміною юридичної назви користувачів мисливськими угіддями, внесено зміни до рішення Львівської обласної ради від 11.02.1997 № 127. У додатку № 5 до рішення зазначено, що ТВМР ЗРУ "Майдан" надається у користування 41025 га угідь;
- 01.02.2010 між Радою та МРГ "Майдан" укладено договір № 012010 про співробітництво в галузі організації та розвитку мисливського та стрілецько-стендового спорту, спортивного рибальства, туризму, ведення мисливського та рибальського господарства, соціального захисту населення (далі - Договір № 012010);
- відповідно п. 2.1. Договору № 012010 Рада зобов'язується: надавати МРГ "Майдан" допомогу у проведенні ним заходів щодо розвитку мисливського та стрілецько-стендового спорту, спортивного рибальства, туризму, ведення мисливського та рибальського господарства; забезпечувати безперешкодний доступ і виготовлення спеціальних перепусток працівникам МРГ "Майдан" на територію мисливських угідь та водоймищ для здійснення біотехнічних та рибоводо-міліоративних робіт, охорони угідь та їх раціонального використання; погоджувати виділення для потреб мисливського господарства сінокоси, орені землі, ділянки під існуючими спорудами та біотехнічними спорудами; представляти своїх представників для здійснення контролю за зарибленням природних водоймищ, та водоймищ культурного рибного господарства; сприяти та всебічно підтримувати закріплення земель сільської ради в існуючих межах для закріплення їх для ведення мисливського господарства за МРГ "Майдан" за умови дотримання останнім позитивних умов ведення мисливського господарства;
- пунктом 4.5. Договору № 012010 передбачено термін дії договору 10 років;
- рішенням Ради від 30.06.2011 № 163 "Про надання згоди МРГ "Майдан" ТВМР ЗРУ на продовження терміну користування мисливськими угіддями" надано згоду МРГ "Майдан" на продовження терміну користування мисливськими угіддями на території земель Ради в межах рішення Львівської обласної ради від 11.02.1997 № 127 "Про надання мисливських угідь користувачам у Львівській області" зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням Львівської обласної ради від 23.06.2005 № 308; зобов'язано МРГ "Майдан" неухильно дотримуватися природоохоронного законодавства і принципів раціонального природного користування;
- рішенням Львівської обласної ради від 09.10.2012 № 601 "Про надання в користування мисливських угідь у Львівській області мисливсько-рибальському господарству "Майдан" товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України" надано МРГ "Майдан" в користування мисливські угіддя терміном на 15 років у визначених межах згідно з додатком (п. 1); визнано таким, що втратив чинність п. 4 у ч. 1 рішення обласної ради від 02.08.2012 № 568 "Про користування мисливськими угіддями у Львівській області" (п. 2); доручено Львівському обласному управлінню лісового та мисливського господарства в місячний строк укласти договір про умови ведення мисливського господарства з користувачем мисливських угідь відповідно до п. 1 цього рішення (п. 3). У додатку визначено межі мисливських угідь та площу 37828 га;
- на підставі рішення Львівської обласної ради від 09.10.2012 № 601 між Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та МРГ "Майдан" 19.10.2012 укладено договір № 43 про умови ведення мисливського господарства;
- постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2014 у справі № 813/7500/14 визнано протиправним п. 1 рішення Львівської обласної ради від 09.10.2012 № 601 щодо надання МРГ "Майдан" в користування мисливських угідь терміном на 15 років у визначених межах згідно з додатком до цього рішення; визнано протиправним та скасовано п. 3 рішення Львівської обласної ради від 09.10.2012 № 601 щодо доручення Львівському обласному управлінню лісового та мисливського господарства в місячний строк укласти договір про умови ведення мисливського господарства з користувачем мисливських угідь відповідно до п. 1 цього рішення. У вказаній постанові зазначено, що Львівська обласна рада прийняла рішення про надання мисливських угідь у користування МРГ "Майдан" без згоди Яворівської КЕЧ, яка є користувачем відповідної земельної ділянки, чим порушила ст. 22 Закону України "Про мисливське господарство та полювання". Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2015 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.06.2015 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2014 залишено без змін;
- рішенням Ради від 21.04.2015 № 37-22/VI "Про погодження користування мисливськими угіддями" скасовано рішення Ради від 30.06.2011 № 163 "Про надання згоди МРГ "Майдан" ТВМР ЗРУ на продовження терміну користування мисливськими угіддями" щодо погодження МРГ "Майдан" на користування мисливськими угіддями; погоджено надання в користування МРГ "Старичі" ТВМР "Старичі" мисливських угідь на території земель Ради загальною площею 394,9 га, в межах, визначених відповідно до додатку № 1 до цього рішення; зобов'язано МРГ "Старичі" ТВМР "Старичі" неухильно дотримуватися природоохоронного законодавства і принципів раціонального природного користування. У рішенні зазначено, що приймаючи його Рада врахувала постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2014 у справі № 813/7500/14;
- рішенням Львівської обласної ради від 15.09.2015 № 1439 МРГ "Старичі" надано в користування мисливські угіддя загальною площею 36520,2 га, доручено Львівському обласному управлінню лісового та мисливського господарства укласти договір про умови ведення мисливського господарства з користувачем мисливських угідь;
- 29.09.2015 між Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та МРГ "Старичі" укладено договір № 78 про умови ведення мисливського господарства.
Як вже частково зазначалось вище, відмовляючи у позові суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення є ненормативним актом одноразового застосування, оскільки рішення Ради від 21.04.2015 № 37-22/VI "Про погодження користування мисливськими угіддями" вичерпало свою дію внаслідок його виконання і самостійний позов про його скасування не забезпечує захисту прав особи, оскільки не впливає на права та обов'язки сторін таких правовідносин (у зв'язку з тим, що дія цих ненормативних актів вичерпується фактом їх виконання), що однак не виключає можливості оскарження такого рішення у комплексному поєднанні із вимогами про визнання недійсними правовстановлюючих документів, виданих/прийнятих на його підставі. При цьому, вказані висновки обґрунтовано місцевим господарським судом із посиланням на правову позицію, викладену Верховним Судом України у постановах від 11.11.2014 у справі № 21-405а-14 , від 30.09.2015 у справі № 3-553гс15.
Скасовуючи рішення місцевого господарського суду, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскаржуваним рішенням було не лише погоджено надання в користування МРГ "Старичі" ТВМР "Старичі" мисливських угідь на території земель Ради загальною площею 394,9 га, в межах, визначених відповідно до додатку № 1 до цього рішення, а й зобов'язано МРГ "Старичі" ТВМР "Старичі" неухильно дотримуватися природоохоронного законодавства і принципів раціонального природного користування. Такі обов'язки носять триваючий характер. Окрім того, у матеріалах справи відсутні передбачені статтями 124, 125 Земельного кодексу України докази набуття МРГ "Старичі" земельної ділянки - мисливських угідь у користування.
Між тим, колегія суддів Вищого господарського суду України не може погодитись з такими висновками судів попередніх інстанції, виходячи із наступного.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, оскаржуваним рішенням від 21.04.2015 № 37-22/VI "Про погодження користування мисливськими угіддями" Рада вирішила:
- у пункті 1 скасувати рішення Ради від 30.06.2011 № 163 "Про надання згоди МРГ "Майдан" ТВМР ЗРУ на продовження терміну користування мисливськими угіддями";
- у пункті 2 погодити надання в користування МРГ "Старичі" ТВМР "Старичі" мисливських угідь на території земель Ради;
- у пункті 3 зобов'язати МРГ "Старичі" ТВМР "Старичі" неухильно дотримуватися природоохоронного законодавства і принципів раціонального природного користування.
Відповідно до частини другої статті 5 Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За приписами статті 22 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" мисливські угіддя для ведення мисливського господарства надаються у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, погодженим з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також власниками або користувачами земельних ділянок. Мисливські угіддя надаються у користування на строк не менш як на 15 років.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 16.04.2009 № 7-рп/2009 роз'яснив права органу місцевого самоврядування щодо скасування своїх раніше прийнятих рішень та внесення до них змін.
Так, зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).
Конституційним Судом України було відзначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
У зв'язку з наведеним, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про те, що реалізуючи надані законодавством України повноваження Рада не могла скасовувати своє попереднє рішення від 30.06.2011 № 163 "Про надання згоди МРГ "Майдан" ТВМР ЗРУ на продовження терміну користування мисливськими угіддями", оскільки відповідно до його приписів виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів і воно вичерпало свою дію внаслідок його виконання.
За встановлених обставин справи, враховуючи доведеність мотивів оскарження пункту 1 рішення Ради від 21.04.2015 № 37-22/VI "Про погодження користування мисливськими угіддями" колегія суддів Вищого господарського суду України, вважає, що спірне рішення Ради в цій частині підлягає скасуванню як незаконне.
При цьому, з урахуванням предмету позову у даній справі та підстав його заявлення в цій частині, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає помилковим посилання судів попередніх інстанцій на правову позицію, викладену Верховним Судом України у постановах від 11.11.2014 у справі № 21-405а-14, від 30.09.2015 у справі № 3-553гс15. Спірні правовідносини в цій частині не пов'язані з оспорюванням речового права особи.
Разом із тим, МРГ "Майдан" у своїй позовній заяві просить скасувати спірне рішення Ради у повному обсязі.
За результатами перегляду справи в касаційному порядку, виходячи з встановлених обставин справи колегія суддів касаційної інстанції не вбачає підстав для скасування спірного рішення Ради в частині пунктів 2 та 3. Посилання МРГ "Майдан" на наявність у нього переважного права на користування мисливськими угіддями, з урахуванням постанови Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2014 у справі № 813/7500/14, не можуть слугувати підставою для скасування спірного рішення Ради в цій частині.
Частиною першою ст. 11110 ГПК України встановлено, що підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Таким чином, постанова Львівського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 та рішення Господарського суду Львівської області від 24.11.2015, підлягають скасуванню як такі, що прийняті з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права. При цьому колегія суддів Вищого господарського суду України, зважаючи на повноту встановлення обставин справи, вважає за можливе прийняти нове рішення про скасування пункту 1 рішення Старичівської сільської ради Яворівського району Львівської області від 21 квітня 2015 №37-22/VІ "Про погодження користування мисливськими угіддями". У задоволенні решти позовних вимог мисливсько-рибальського господарства "Майдан" товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України відмовити.
Колегія суддів Вищого господарського суду України відхиляє доводи Ради та Підприємства об'єднання громадян мисливсько-рибальського господарства "Старичі", викладені у їх касаційних скаргах, про необхідність припинення провадження у даній справі через непідвідомчість спору господарським судам України.
Так, рішення суб'єкта владних повноважень, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватись з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що даний спір підвідомчий господарським судам України, а заявлені касаційні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 11110 та 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Касаційні скарги Старичівської сільської ради Яворівського району Львівської області та підприємства об'єднання громадян мисливсько-рибальського господарства "Старичі" задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 09.02.2016 та рішення Господарського суду Львівської області від 24.11.2015 у справі № 914/3260/15 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити частково.
Скасувати пункт 1 рішення Старичівської сільської ради Яворівського району Львівської області від 21 квітня 2015 року №37-22/УІ "Про погодження користування мисливськими угіддями".
У задоволенні решти позовних вимог мисливсько-рибальського господарства "Майдан" товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України відмовити.
Доручити Господарському суду Львівської області видати відповідний наказ.
Головуючий суддя Г.А. Кравчук
Суддя В.С. Божок
Суддя Т.Ф. Костенко