Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 04.10.2016 року у справі №910/26401/14 Постанова ВГСУ від 04.10.2016 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2016 року Справа № 910/26401/14

Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П. - головуючий (доповідач), судді Львов Б.Ю. і Палій В.В.

розглянув касаційну скаргу приватної організації "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами", м. Київ (далі - ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами"),

на рішення господарського суду міста Києва від 12.01.2016 та

постанову Київського апеляційного господарського суду від 12.07.2016

зі справи № 910/26401/14

за позовом Організації в інтересах: товариства обмеженою відповідальністю "Українська Музична Видавнича Група", м. Київ (далі - ТОВ "Українська Музична Видавнича Група");

товариства з обмеженою відповідальністю "Умиг Мьюзік", м. Київ (далі - ТОВ Умиг Мьюзік"),

до дочірнього підприємства "Адідас -Україна", м. Київ (далі - ДП "Адідас -Україна"),

про виплату компенсації у зв'язку із порушенням майнових прав суб'єкта авторського права у розмірі 24 360 грн.,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - державна організація "Українське агентство з авторських та суміжних прав", м. Київ (далі - ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав").

Судове засідання проведено за участю представників:

ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" - Молчанова П.В.,

ТОВ "Українська Музична Видавнича Група" - не з'яв.,

ТОВ "Умиг Мьюзік" - не з'яв.,

ДП "Адідас -Україна" - Короткова І.Б.,

ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" - Мельника В.А.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України

ВСТАНОВИВ:

Справа розглядалася господарськими судами неодноразово.

Рішенням господарського суду міста Києва від 22.12.2014, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.06.2014: позов задоволено; з ДП "Адідас -Україна" стягнуто на поточний рахунок ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" на користь ТОВ "Українська Музична Видавнича Група" та ТОВ "Умиг Мьюзік" 24 360 грн. компенсації за порушення майнових авторських прав, а також 1 827 грн. судового збору.

Постановою Вищого господарського суду України від 18.08.2015 згадані рішення і постанову попередніх судових інстанцій скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Рішенням господарського суду міста Києва від 12.01.2016 (суддя Зеленіна Н.І.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.07.2016 (колегія у складі: Сотніков С.В. - головуючий, Пантелієнко В.О. і Разіна Т.І.), у позові відмовлено.

У касаційній скарзі до Вищого господарського суду України ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" просить скасувати оскаржувані рішення та постанову попередніх судових інстанцій і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Скаргу мотивовано порушенням та неправильним застосуванням названими судовими інстанціями норм матеріального і процесуального права.

У відзиві на касаційну скаргу ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" заперечує проти доводів скаржника, зазначаючи про їх необґрунтованість та про відсутність підстав для задоволення скарги, і просить оскаржувані судові рішення залишити без змін.

Від ДП "Адідас -Україна" відзив на касаційну скаргу не надходив.

Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

За результатами цього розгляду Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.

Суди попередніх інстанції у розгляді справи виходили з таких обставин і висновків.

ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" є організацією колективного управління відповідно до свідоцтва Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України про облік організації колективного управління від 24.01.2011 № 18/2011.

31.12.2010 товариством з обмеженою відповідальністю "Національне музичне видавництво" (ліцензіар) та ТОВ "Українська Музична Видавнича Група" (ліцінзіат) укладено договір про надання виключної ліцензії № НМИсуб 01/11-укр (далі - Договір № НМИсуб 01/11-укр), умовами якого передбачено, що ліцензіар надає, а ліцензіат набуває у строк та в межах території право використання творів, які містяться в каталозі, на умовах виключної ліцензії та право використання фонограм, які містяться в каталозі, на умовах виключної ліцензії, що означає право ліцензіата на свій розсуд використовувати, дозволяти або забороняти використання третіми особами творів та фонограм.

Додатковими угодами до Договору № НМИсуб 01/11-укр сторони продовжували строк його дії до 31.12.2013 та до 31.12.2014.

Відповідно до виписки з каталогу творів від 01.01.2014 згідно з Договором № НМИсуб 01/11-укр ТОВ "Українська Музична Видавнича Група" набуло виключне майнове право на використання музичних творів, зокрема: код 1502685, назва твору "Hold on", автор музики - Dijk Peran Van, Lenssen Fabian L A, Nervo Olivia, Nervo Miriam, Tebaldi Ferruccio, El Ghoul Fadil, автор тексту - Dijk Peran Van, Lenssen Fabian L A, Nervo Olivia, Nervo Miriam, Tebaldi Ferruccio, El Ghoul Fadil, виконавець - Nervo, авторські права на твір 6, 25 %, суміжні права на фонограму - немає.

01.01.2014 товариством з обмеженою відповідальністю "Національне музичне видавництво" (ліцензіар) та ТОВ "Умиг Мьюзік" (ліцензіат) укладено договір про надання виключної ліцензії № НМИсуб-01/14-укр (далі - Договір № НМИсуб-01/14-укр), згідно з умовами якого:

- ліцензіар надає, а ліцензіат набуває у строк та в межах території право використання творів, які містяться в каталозі, на умовах виключної ліцензії та право використання фонограм, які містяться в каталозі, на умовах виключної ліцензії, що означає право ліцензіата на свій розсуд використовувати, дозволяти або забороняти використання третіми особами творів та фонограм (пункт 2.1);

- договір діє до 31.12.2014 (пункт 1.9).

Відповідно до виписки з каталогу творів від 01.01.2014 на виконання умов Договору № НМИсуб-01/14-укр. ТОВ "Умиг Мьюзік" набуло права на використання таких музичних творів, як, зокрема: код 1746396, назва твору "A little Party Never Killed Nobody", автор музики - Martin/MCDONALD/Orvosh/Fareed/Listenbee/Ferguson/Smith/Richarrd, автор тексту - Martin/MCDONALD/Orvosh/Fareed/Listenbee/Ferguson/Smith/Richarrd, виконавець - Fergie&Q-Tip&Goonrock, авторські права на твір 7, 5 %.

01.01.2014 ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" (організація) та ТОВ "Українська Музична Видавнича Група" (видавник) укладено договір № АУ 002К (далі - Договір № АУ 002К) про управління майновими авторськими правами, відповідно до умов якого видавник надає організації повноваження здійснювати колективне управління майновими правами та твори та субвидані твори, що належать або протягом дії даного договору будуть належати видавнику, а саме дозволяти або забороняти від імені видавника використання об'єктів авторського права третіми особами відповідно до умов даного договору.

Згідно з пунктом 8.3 Договору № АУ 002К у випадку виявлення порушень прав, управління якими здійснює організація, остання має право пред'являти заяви, судові позови з метою захисту порушених прав та здійснювати будь-які інші дії як для захисту прав видавника, так і для реалізації своїх повноважень по управлінню цими правами.

Договір діє до 31.12.2014 (пункт 11.1 Договору № АУ 002К).

01.01.2014 ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" та ТОВ "Українська Музична Видавнича Група" підписано додаток №1 до Договору № АУ 002К, яким сторони погодили, що відшкодування витрат, пов'язаних із зборами, розподілом та виплатою винагороди, здійснюється у процентному співвідношенні до загальної суми за встановленими ставками:

- 40 % від суми винагороди, зібраної на користь видавника з 01.01.2013 по 31.03.2014;

- 30 % від суми винагороди, зібраної на користь видавника з 01.04.2014;

- 50 % від сум, фактично отриманих організацією на підставі судових рішень.

На виконання умов Договору № АУ 002К ТОВ "Українська Музична Видавнича Група" надала декларації від 01.01.2014 № 6.1 щодо переданих в управління музичних творів, а саме: код 1502685, назва твору "Hold on", автор музики Dijk Peran Van, Lenssen Fabian L A, Nervo Olivia, Nervo Miriam, Tebaldi Ferruccio, El Ghoul Fadil, автор тексту Dijk Peran Van, Lenssen Fabian L A, Nervo Olivia, Nervo Miriam, Tebaldi Ferruccio, El Ghoul Fadil, виконав Nervo, публічне виконання 6, 25 %, публічне сповіщення 6, 25 %.

ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" (організація) та ТОВ "Умиг Мьюзік" (видавник) укладено договір про управління майновими авторськими правами від 01.01.2014 № АУ003К (далі - Договір № АУ003К), за умовами якого видавник надає організації повноваження здійснювати колективне управління майновими правами та твори та субвидані твори, що належать або протягом дії даного договору будуть належати видавнику, а саме дозволяти або забороняти від імені видавника використання об'єктів авторського права третіми особами відповідно до умов даного договору.

Відповідно до пункту 8.3 Договору № АУ003К у випадку виявлення порушень прав, управління якими здійснює організація, остання має право пред'являти заяви, судові позови з метою захисту порушених прав та здійснювати будь-які інші дії як для захисту прав видавника, так і для реалізації своїх повноважень по управлінню цими правами.

Договір діє до 31.12.2014 (пункт 11.1 Договору № АУ 003К).

01.01.2014 ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" та ТОВ "Умиг Мьюзік" підписано додаток №1 до Договору № АУ003К, пунктом 1 якого сторони погодили, що відшкодування витрат, пов'язаних із зборами, розподілом та виплатою винагороди, здійснюється у процентному співвідношенні до загальної суми за встановленими ставками:

- 40 % від суми винагороди, зібраної на користь видавника з 01.01.2013 по 31.03.2014;

- 30 % від суми винагороди, зібраної на користь видавника з 01.04.2014;

- 50 % від сум, фактично отриманих організацією на підставі судових рішень.

На виконання умов Договору № АУ003К ТОВ "Умиг Мьюзік" надало декларацію від 01.01.2014 № 2.1 щодо музичних творів, майнові права на які передані в управління організації, а саме: код 1746396 назва твору "A little Party Never Killed Nobody", автор музики Martin/MCDONALD/Orvosh/Fareed/ Listenbee/Ferguson/Smith/Richarrd, автор тексту Martin/MCDONALD/Orvosh/ Fareed/Listenbee/Ferguson/Smith/Richarrd, виконавеь Fergie&Q-Tip&Goonrock, публічне виконання 7,5%, публічне сповіщення 7,5%.

Таким чином, на підставі даних договорів і декларацій ПО "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" набула майнові права інтелектуальної власності на музичні твори: "Hold on", "A little Party Never Killed Nobody".

Актом фіксації від 15.01.2014 № 03/01/14, складеним уповноваженим представником організації колективного управління авторськими та суміжними правами, та відеозаписом публічного сповіщення на відеокамеру було встановлено, що в приміщенні магазину "Adidas", розташованому за адресою: м. Києві, вул. Прорізна, 16, в якому здійснює господарську діяльність ДП "Адідас-Україна", вільно розповсюджувалися (публічно виконувалися) музичні твори за допомогою колонок для фонового озвучення приміщення закладу і наявної в закладі побутової аудіотехніки, серед яких - "A little Party Never Killed Nobody" у виконанні Fergie&Q-Tip&Goonrock.

Відповідно до акта фіксації від 16.01.2014 № 5/01/14, складеного уповноваженим представником організації колективного управління авторськими та суміжними правами, та відеозапису публічного сповіщення на відеокамеру було встановлено, що в приміщенні магазину "Adidas", розташованому за адресою: м. Київ, вул. Горького, 176, в якому здійснює господарську діяльність ДП "Адідас-Україна", вільно розповсюджувалися (публічно виконувалися) музичні твори за допомогою колонок для фонового озвучення приміщення закладу і наявної в закладі побутової аудіотехніки, серед яких - "Hold on" у виконанні Nervo.

04.01.2010 державним підприємством "Українське агентство з авторських та суміжних прав" (правонаступником якого є ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав") та ДП "Адідас-Україна" укладено ліцензійний договір № МТЦ-5/10 (далі - Ліцензійний договір № МТЦ-5/10), за умовами якого:

- державне підприємство "Українське агентство з авторських та суміжних прав" від імені авторів та їх правонаступників, включаючи й іноземних, надає користувачеві на умовах, визначених даним договором, право (невиключну ліцензію) на публічне виконання творів, які відносяться до репертуару останнього, на території згідно з додатком 2, а користувач зобов'язується за надане право виплачувати йому авторську винагороду (роялті) відповідно до даного договору та закону (пункт 2.1);

- договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє по 31.12.2012, зобов'язання сторін, що виникли під час дії даного договору, залишаються в силі до їх повного виконання (пункт 5.1);

- на підтвердження того, що договір містить всі істотні умови, про які сторони мали намір домовитись, сторони поставили свої підписи та печатки (пункт 7.11).

Сторонами неодноразово укладалися додаткові угоди до Ліцензійного договору № МТЦ-5/10, якими продовжувався його строк, а також змінювалася територія його дії.

28.03.2014 ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" та ДП "Адідас-Україна" укладено додаткову угоду про продовження дії Ліцензійного договору № МТЦ-5/10, а саме до 31.12.2014 включно.

Згідно з пунктом 6 додаткової угоди від 28.03.2014 до Ліцензійного договору № МТЦ-5/10 ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" від імені авторів та їх правонаступників, включаючи іноземних, надає користувачеві на умовах, визначених даним договором, право (невиключну ліцензію) на публічне виконання творів, які відносяться до репертуару ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" на території розташування магазинів "Adidas".

ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" та BROADCAST MUSIC, INK (BMI®) укладено договір про взаємне представництво інтересів від 31.12.2004. ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" та SOCIETY OF COMPOSERS, AUTHORS AND PUBLISHERS (ASCAP) укладено договір про взаємне представництво інтересів від 01.06.2006. ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" та PERFORMING RIGHT SOCIETY (PRS) укладено договір про взаємне представництво інтересів від 09.06.2009. ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" та BUMA укладено договір про взаємне представництво інтересів від 20.07.2007.

На підставі даних договорів та відповідно до роздруківки з сайту ВМІ про наявність у каталозі ВМІ творів "A little Party Never Killed Nobody" та "Hold on", а також виписки із системи ІРІ встановлено наявність повноважень ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" на управління вказаними творами.

ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав" є організацією колективного управління відповідно до свідоцтва Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України про облік організації колективного управління від 22.08.2003 № 3/2003.

ДП "Адідас-Україна", використовуючи при здійсненні власної господарської діяльності спірні музичні твори, діяло відповідно до вимог Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та Закону України "Про авторське право і суміжні права" (далі - Закон).

Причиною спору зі справи стало питання про наявність або відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивачів суми 24 360 грн. як компенсації у зв'язку з порушенням майнових прав суб'єкта авторського права.

Відповідно до статті 45 Закону суб'єкти авторського права і суміжних прав можуть управляти своїми правами: особисто, через свого повіреного, через організацію колективного управління.

За змістом статей 435, 440, 441, 443 ЦК України, статей 7, 15, 31-33 Закону: право на використання твору належить автору або іншій особі, яка одержала відповідне майнове право у встановленому порядку (за договором, який відповідає визначеним законом вимогам); використання твору здійснюється лише за згодою автора або особи, якій передано відповідне майнове право (за виключенням випадків, вичерпний перелік яких встановлено законом).

Згідно з частиною третьою статті 426 ЦК України використання об'єкта права інтелектуальної власності іншою особою здійснюється з дозволу особи, яка має виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності, крім випадків правомірного використання без такого дозволу, передбачених цим Кодексом та іншим законом.

Частиною третьою статті 15 Закону визначено, що виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти, зокрема, публічне виконання і публічне сповіщення творів.

Відповідно до приписів статті 1 Закону публічне виконання - це подання за згодою суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав творів, виконань, фонограм, передач організацій мовлення шляхом декламації, гри, співу, танцю та іншим способом як безпосередньо (у живому виконанні), так і за допомогою будь-яких пристроїв і процесів (за винятком передачі в ефір чи по кабелях) у місцях, де присутні чи можуть бути присутніми особи, які не належать до кола сім'ї або близьких знайомих цієї сім'ї, незалежно від того, чи присутні вони в одному місці і в один і той самий час або в різних місцях і в різний час; публічне сповіщення (доведення до загального відома) - це передача за згодою суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав в ефір за допомогою радіохвиль (а також лазерних променів, гама-променів тощо), у тому числі з використанням супутників, чи передача на віддаль за допомогою проводів або будь-якого виду наземного чи підземного (підводного) кабелю (провідникового, оптоволоконного та інших видів) творів, виконань, будь-яких звуків і (або) зображень, їх записів у фонограмах і відеограмах, програм організацій мовлення тощо, коли зазначена передача може бути сприйнята необмеженою кількістю осіб у різних місцях, віддаленість яких від місця передачі є такою, що без зазначеної передачі зображення чи звуки не можуть бути сприйняті.

Використання твору без дозволу та без сплати авторської винагороди є порушенням майнових авторських прав, передбаченим пунктом "а" статті 50 Закону.

У пункті 29 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 12 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності" зазначено, що позивач повинен довести належність йому авторського права та/або суміжних прав чи права на їх захист, а також факт використання об'єктів даних прав відповідачем, а в разі заявлення вимог про відшкодування шкоди - розмір шкоди і причинно-наслідковий зв'язок між завданою шкодою та діями відповідача. У випадках коли права автора засвідчено свідоцтвом, виданим в установленому порядку уповноваженим органом, власник майнових прав інтелектуальної власності на твір, які було передано на зазначений у свідоцтві твір, звільняється від доведення належності йому відповідних прав; у таких випадках обов'язок доведення належності цих прав іншій особі, ніж та, що зазначена у свідоцтві, покладається на відповідача. Відповідач має довести додержання ним вимог ЦК України і Закону при використанні ним твору та/або об'єкта суміжних прав. Крім того, відповідач повинен спростувати визначену цивільним законодавством презумпцію винного заподіяння шкоди (статті 614, 1166 ЦК України).

Відповідно до статей 638, 1109 ЦК України, статті 180 Господарського кодексу України, статей 32, 33 Закону визначення творів, використання яких дозволяється, є істотною умовою ліцензійного договору, яка потребує узгодження сторонами.

Водночас надання організацією колективного управління дозволу на публічне виконання (демонстрацію) музичних творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань без будь-якого обмеження їх переліку якраз і свідчить про узгодження сторонами відповідної істотної умови договору, оскільки за відсутності будь-яких винятків (стосовно певних об'єктів та/або суб'єктів прав) не потребує подальшої конкретизації.

Згідно зі статтею 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Суди попередніх інстанцій, повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх поданими сторонами доказами, врахувавши: що третя особа (ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав") є організацією колективного управління на колективній основі майновими правами суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав відповідно до свідоцтва Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України про облік організацій колективного управління від 22.08.2003 № 3/2003; те, що ДП "Адідас-Україна" отримало право публічного виконання спірних музичних творів, а саме на підставі Ліцензійного договору № МТЦ-5/10, та враховуючи презумпцію правомірності правочину, - дійшли заснованого на законі висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим правомірно відмовили у задоволенні позову.

Доводи касаційної скарги даного висновку не спростовують.

Крім того, як з'ясовано судовими інстанціями та не спростовано скаржником, відповідно до Угоди користувачів ІРІ, укладеної Швейцарським товариством з прав авторів на музичні твори SUISA (як адміністратором системи ІРІ) та державним підприємством "Українське агентство з авторських та суміжних прав" (правонаступником якого є ДО "Українське агентство з авторських та суміжних прав") SUISA надало користувачеві доступ до системи ІРІ, тобто міжнародної бази даних та інформаційної системи, яка є підсистемою Загальної інформаційної системи (CIS), в якій містяться дані щодо правовласників авторських майнових прав на музичні твори, передані в колективне управління авторсько-правовим організаціям - членам CISAC.

Водночас перевірка доводів скаржника, пов'язаних з установленням фактичних обставин справи та здійсненням оцінки доказів у ній, перебуває поза межами перегляду справи в касаційній інстанції, визначеними частиною другою статті 1117 ГПК України, за якою названа судова інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази. Поряд з тим скаржником не наведено доводів стосовно порушення або неправильного застосування судовими інстанціями правил статті 43 ГПК України щодо оцінки доказів.

Визначених процесуальним законом підстав для скасування оскаржуваних судових рішень не вбачається.

Керуючись статтями 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду міста Києва від 12.01.2016 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 12.07.2016 зі справи № 910/26401/14 залишити без змін, а касаційну скаргу приватної організації "Організація колективного управління авторськими та суміжними правами" - без задоволення.

Суддя В. Селіваненко

Суддя Б. Львов

Суддя В. Палій

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст