Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 30.07.2015 року у справі №709/3139/14-а Постанова ВАСУ від 30.07.2015 року у справі №709/3...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 30.07.2015 року у справі №709/3139/14-а
Постанова ВАСУ від 30.07.2015 року у справі №709/3139/14-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2015 року м. Київ К/800/12640/15

К/800/5157/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Калашнікової О.В.

Васильченко Н.В.

Леонтович К.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження за касаційними скаргами ОСОБА_4 та Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2015 року справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про неправомірні дії управління та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

встановила:

В листопаді 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до положень статей 50,54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 13 січня 2014 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Позивач зазначав, що є інвалідом 1 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з його участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, належить до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і має право на отримання передбачених статтями 54 та 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» основної державної пенсії з розрахунку 10 мінімальних пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю » з розрахунку в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 13 січня 2014 року.

Посилаючись на те, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, установленим цим Законом, позивач просив визнати

дії відповідача неправомірними і зобов'язати його усунути зазначені порушення, здійснивши відповідні перерахунки розмірів державної та додаткової (за шкоду, заподіяну здоров'ю) пенсій.

Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 03 грудня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2015 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким позов задоволено частково: визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області протиправними та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 за період з 17 травня 2014 року по 16 серпня 2014 року основної пенсії в розмірі в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням проведених за цей період виплат. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 та Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області звернулися з касаційними скаргами, в якій, посилаючись на порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просять:

ОСОБА_4 - скасувати судове рішення у цій справі та ухвалити нове рішення, яким визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду 1 групи, згідно вимог ст. 50, 54 Закону (100% мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком відповідно), починаючи з 13 січня 2014 року і довічно;

Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області - скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Перевіривши доводи, викладені у касаційних скаргах, правильність

застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової

оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу

адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача, оскільки встановлений постановами Кабінету Міністрів України порядок обчислення та виплати пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, не визнаний неконституційним.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік» не передбачено обмежень щодо застосування статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому позивач мав право на отримання з 17 травня 2014 року по 16 серпня основної державної пенсії по інвалідності (6 мінімальних пенсій за віком) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ( 50 % мінімальної пенсії за віком) у розмірі, який встановлено статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серія Є №061298 та є інвалідом 1 групи по професійному захворюванню, що пов'язане з ліквідацією аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК від 30.01.2014 року (а.с.5,8).

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області та отримує пенсію, яка не відповідає розміру пенсії, передбаченої ст.54 та ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Статтею 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком. Згідно зі ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам І групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Тобто, стаття 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" може бути застосована відповідачем лише у випадку, коли йдеться про підвищення доплат, пенсій та компенсацій з урахуванням визначення розміру основної та додаткової пенсії позивачу згідно положень ст.ст.50,54 цього ж Закону.

Згідно ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктом 28 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" стаття 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладена у такій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 3 групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та стаття до ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладена у такій редакції: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими зокрема по 3 групі інвалідності - 145 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесені зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто неконституційними.

Згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно ст.3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Отже, положення п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 р.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не були встановлені обмеження щодо виплат основної та додаткової пенсії, не внесені зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, з 01 січня 2014 року діяли положення ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів 1 групи, щодо яких встановлений зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 10 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами 1 групи і віднесені до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 100 % мінімальної пенсії за віком.

За таких обставин, позивач має право на призначення основної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі не нижчому 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком.

Проте, Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції Закону України від 03.08.2014 року № 1622-18, встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру основної та додаткової пенсії, застосуванню підлягають статті 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Разом з тим, Прикінцеві положення Закону України «Про Держаний бюджет України на 2014 рік» було доповнено пунктом 6-7 відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» № 1622-VII від 31.07.2014 (набрав чинності з 03 серпня 2014 року - дня наступного після офіційного опублікування (публікація газета «Голос України» №146 (5896), 2014 (02.08.14)), згідно з яким, зокрема, норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що у період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року відповідач зобов'язаний був виплачувати позивачу основна державну та додаткову пенсію, у розмірі, встановленому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно.

Колегія суддів також вказує на те, що судом апеляційної інстанції прийнято мотивоване рішення про залишення позовних вимог за період з 13 січня 2013 року по 17 травня 2014 року без розгляду відповідно до положень статей 99, 100 КАС України .

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 17 травня 2014 року по 02 серпня 2014 року, оскільки починаючи з 03 серпня 2014 року соціальні виплати проводяться у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік, а тому з 03 серпня 2014 року позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 159 КАС України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Статтею 225 цього Кодексу встановлено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись статтями 220, 222, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-

постановила:

Касаційні скарги ОСОБА_4 та Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області задовольнити частково.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2015 року змінити, виклавши абзац 5 резолютивної частини постанови в такій редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_4 за період з 17 травня 2014 року по 02 серпня 2014 року основну пенсію в розмірі в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням проведених виплат».

В решті постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2015 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo