Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 27.02.2014 року у справі №2а/0470/13889/12 Постанова ВАСУ від 27.02.2014 року у справі №2а/04...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 27.02.2014 року у справі №2а/0470/13889/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" лютого 2014 р. м. Київ К/800/26635/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :

Пасічник С.С.,

Кочана В.М.,

Ситникова О.Ф.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства "Матеріал-Сервіс" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2013 року у справі за позовом Приватного підприємства "Матеріал-Сервіс" до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерспецмаркет", Управління інфраструктури Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету, розпорядження про введення його в дію та договору про організацію перевезення пасажирів,

В С Т А Н О В И Л А :

В листопаді 2012 року Приватне підприємство "Матеріал-Сервіс" звернулось до суду з позовом до Дніпропетровської обласної державної адміністрації за участю третіх осіб - Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерспецмаркет", Управління інфраструктури Дніпропетровської обласної державної адміністрації (залучених ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2012р.), в якому (з врахуванням заяви про доповнення та збільшення позовних вимог від 04.12.2012р.) просило визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), оформлене протоколом від 08.11.2012р., в частині визначення переможцем конкурсу на міжміському автобусному маршруті загального користування «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка» (об'єкт конкурсу №77) ТОВ «Інтерспецмаркет»; скасувати розпорядження голови обласної державної адміністрації від 21.11.2012р. №Р-862/0/3-12 про введення в дію рішення конкурсного комітету від 08.11.2012р. в частині визначення переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), ТОВ «Інтерпецмаркет» на перевезення пасажирів на об'єкті конкурсу №77 «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка»; скасувати договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка», укладений між ТОВ «Інтерспецмаркет» та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.

Обґрунтовуючи позов, ПП "Матеріал-Сервіс", зокрема, зазначало, що відповідачем безпідставно визначено переможцем конкурсу на маршруті «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка» Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерспецмаркет", оскільки останнє, на відміну від самого позивача, не має ані власної, ані орендованої матеріально-технічної бази й умов для здійснення контролю технічного стану транспортних засобів, а також неналежним чином здійснює передрейсовий огляд водіїв; до того ж, водій ТОВ «Інтерспецмаркет» менш як за рік до дати проведення конкурсу (09.12.2011р.) потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, в якій загинула людина, й все це відповідно до Додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008р. (Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів), є підставою для зменшення кількості набраних товариством балів, чого, однак, не було враховано відповідачем.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з правомірності та законності дій відповідача щодо проведення конкурсу й визначення результатів останнього, а тому прийшли до висновку про відсутність підстав для скасування рішення конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), оформленого протоколом від 08.11.2012р., розпорядження голови обласної державної адміністрації від 21.11.2012р. №Р-862/0/3-12 та договору про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка», укладеного між ТОВ «Інтерспецмаркет» та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.

Не погоджуючись з рішеннями судів, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просив рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати і прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.

Відповідно до ч.2 ст.220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженнями голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 23.08.2012р. №Р-577/0/3-12 затверджено умови конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за територію Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), а від 18.09.2012р. №Р-650/0/3-12 - призначено проведення у листопаді 2012 року конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за територію Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), пунктом 3 якого обов'язок з проведення вказаного конкурсу згідно з чинним законодавством України покладено на Управління транспорту, зв'язку та дорожнього будівництва Дніпропетровської облдержадміністрації (назву якого відповідно до розпорядження голови ОДА від 08.11.2012р. №Р-830/0/3-12 змінено на Управління інфраструктури Дніпропетровської облдержадміністрації).

Рішенням конкурсного комітету від 08.11.2012р., оформленим протоколом №18, переможцем конкурсу на міжміському автобусному маршруті загального користування «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка» (об'єкт конкурсу №77) визнано ТОВ «Інтерспецмаркет», друге ж місце зайняло ПП «Матеріал-Сервіс».

При цьому, за результатами підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів на об'єкті №77 автомобільні перевізники ПП «Матеріал-Сервіс» та ТОВ «Інтерспецмаркет» набрали однакову кількість балів (по 33 бали кожний), а тому останнє було визнано переможцем за результатами голосування членів конкурсного комітету.

В подальшому, розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 21.11.2012р. №Р-862/0/3-12 введено в дію рішення конкурсного комітету (протокол №18 від 08.11.2012р.) з проведення конкурсів на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за територію Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути) щодо визначення переможців конкурсу.

На підставі вказаного розпорядження 01.12.2012р. ТОВ «Інтерспецмаркет» та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією було укладено договір №74 про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка» з терміном дії до 30.11.2017р.

Проте, судова колегія Вищого адміністративного суду України вказує на таке.

Основні правові та організаційні основи державного регулювання у сфері перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, а також вимоги до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки встановлені Законом України «Про автомобільний транспорт».

У відповідності до положень ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньо-обласні маршрути), покладена на обласні держадміністрації, які, зокрема зобов'язані проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути).

Згідно зі ст.43 цього ж Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Статтею 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Згідно зі ст.46 вищевказаного Закону для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Процедура проведення відповідного конкурсу (в силу ст.44 Закону України «Про автомобільний транспорт») встановлена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008р.

Відповідно до пункту 19 Порядку переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і документи згідно з переліком (п.29 Порядку).

За змістом же п.37 Порядку достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Згідно з п.40 Порядку під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення); строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам; наявність та характеристика виробничої бази; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; досвід роботи перевізника-претендента; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу); інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності; умови контролю за станом здоров'я водіїв.

Пунктом 42 Порядку визначено, що у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Додатком 4 до Порядку (Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів) визначено механізм нарахування балів за показниками, які оцінюються конкурсним комітетом за бальною системою.

Пунктом 32 Порядку передбачено, що до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

При цьому, п.46 Порядку встановлено, що переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів; претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу; у разі коли учасники конкурсу набрали однакову кількість балів, під час визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який посів друге місце, перевагу має той перевізник-претендент, що подав конкурсному комітетові сертифікат відповідності послуг з перевезення пасажирів ліцензійним умовам, а також (для міжміського автобусного маршруту) свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності, а у разі неподання таких документів або подання їх кількома перевізниками-претендентами, що набрали однакову кількість балів, переможець визначається шляхом голосування.

Аналогічна позиція щодо визначення переможця конкурсу в разі набрання претендентами однакової кількості балів закріплена й в ч.4 ст.46 Закону України «Про автомобільний транспорт».

У пункті 47 Порядку визначено, що рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів; у разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету (або за його відсутності голос заступника голови конкурсного комітету).

Як вже вказувалось в цій постанові, рішенням конкурсного комітету від 08.11.2012р., оформленим протоколом №18, переможцем конкурсу на міжміському автобусному маршруті загального користування «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка» (об'єкт конкурсу №77) серед претендентів, що набрали однакову кількість балів (по 33 бали кожний), шляхом голосування членів конкурсного комітету визнано ТОВ «Інтерспецмаркет»; друге ж місце зайняло ПП «Матеріал-Сервіс».

Вирішуючи спір, суди попередніх інстанцій виходили з того, що конкурсний комітет Дніпропетровської ОДА, приймаючи спірне рішення, діяв відповідно до чинного законодавства.

Однак, такий висновок не відповідає фактичним обставинам справи, а також не узгоджується з нормами матеріального права, що регулює спірні правовідносини.

Так, як вже зазначалось, до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які не відповідають вимогам ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, не виконують вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; не утримують транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та не забезпечують їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; не забезпечують контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; не забезпечують проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; не організовують проведення періодичного навчання водіїв методам надання першої медичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; не забезпечують безпеку дорожнього руху, а також подали документи, що містять недостовірну інформацію (ст.45 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п.12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування); перевірку ж автомобільного перевізника має здійснити організатор та/або робочий орган й до проведення конкурсу (п.37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування).

Одночасно, слід вказати, що відповідно до підпункту 2.3.14 пункту 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 02.07.2010р. №427 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.07.2010р. за №562/17857, ліцензіати, які виконують роботи з надання послуг з перевезення, зобов'язані, зокрема, забезпечувати зберігання автотранспортних засобів відповідно до положень статті 21 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Крім того, згідно з п.40 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування й під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів за такими показниками як, зокрема, наявність та характеристика виробничої бази; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; умови контролю за станом здоров'я водіїв.

Однак, ні під час вирішення питання про допуск ТОВ «Інтерспецмаркет» до участі в конкурсі (з метою перевірки), ні під час проведення останнього конкурсний комітет не розглянув пропозиції товариства за законодавчо визначеними критеріями щодо умов для утримання транспортних засобів в належному технічному і санітарному стані та забезпечення їх зберігання (відповідно до ст.21 Закону) у спеціально пристосованих для цього приміщеннях, гаражах, на майданчиках, стоянках, забезпечених засобами охорони й поза житловими зонами; наявності та характеристики виробничої бази; забезпечення контролю технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечення та умови контролю за станом здоров'я водіїв; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху.

Так, відповідно до ст.23 Закону України "Про автомобільний транспорт" у період між обов'язковими технічними контролями відповідність технічного стану транспортних засобів вимогам законодавства забезпечує перевізник, який для цього з врахуванням приписів ст.22 Закону України "Про автомобільний транспорт" повинен мати, зокрема, власні або орендовані засоби технічного обслуговування і ремонту й виробничі споруди, що відповідають встановленим законодавством вимогам.

В поданій товариством для участі у конкурсі інформації (додаток №2) зазначено, що він має матеріально-технічну базу, яка знаходиться за адресами: м.Дніпродзержинськ, вул.Фізкультурна, 3 та пр-т Леніна, 43в

Проте, конкурсний комітет не перевірив зазначені ТОВ «Інтерспецмаркет» дані про наявність виробничої бази як такої та її характеристик.

Що ж до наявного в матеріалах справи висновку Відділу ДАІ Дніпродзержинського МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області, то останній не може братися до уваги, оскільки складений 01.02.2012р., тобто задовго до оголошення й проведення конкурсу, а отже не на виконання обов'язкової процедури перевірки поданої ТОВ «Інтерспецмаркет» інформації відповідно до п.37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Стосовно ж вимог про здійснення належного забезпечення контролю технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут судова колегія зазначає таке.

В поданих для участі в конкурсі документах (зокрема, анкеті) ТОВ «Інтерспецмаркет» було вказано про те, що в штаті товариства не менш як один рік на умовах повної ставки працюють троє осіб, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та п'ятеро осіб, що проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про автомобільний транспорт» персонал автомобільного транспорту повинен відповідати визначеним законодавством вимогам, зокрема, мати необхідний рівень професійної кваліфікації.

Відповідно до вищевказаної статті 23 Закону України "Про автомобільний транспорт" й з метою систематичної перевірки автомобільними перевізниками колісних транспортних засобів (далі - КТЗ), які допущено до руху дорогами, розроблено й затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 05.08.2008р. №974 Порядок перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.09.2008р. за №794/15485.

Розділом 5 вказаного Порядку врегульовано питання персоналу, що перевіряє технічний стан КТЗ, й в пунктах 5.1 та 5.2 цього розділу закріплено, що технічний стан КТЗ перевіряє персонал, який має відповідний рівень професійної кваліфікації щодо виконуваних робіт та повинен знати особливості його конструкції.

Також, за змістом підпунктів 2.3.3, 2.3.4 пункту 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", ліцензіати, які виконують роботи з надання послуг з перевезення, зобов'язані, зокрема: забезпечувати контроль технічного та санітарного стану автотранспортних засобів, проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв автотранспортних засобів із відповідною відміткою у дорожніх листах, якщо їх наявність передбачена законодавством України, а також їх належне ведення; забезпечувати проведення перевірки технічного та санітарного стану, технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 05.08.2008р. №974, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2008р. за №794/15485, Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 30.03.1998р. №102, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.04.1998р. за №268/2708, інструкцій заводів - виробників автотранспортних засобів за допомогою осіб, відповідальних за технічний стан автотранспортних засобів (штатних працівників або відповідно до договору з суб'єктами господарювання), які мають відповідну кваліфікацію, вимоги до якої визначені у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004р. №336, і у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск №69 "Автомобільний транспорт", затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.02.2006р. №136.

Так, розділом «Фахівці» вказаного Довідника механік контрольно-пропускного пункту відповідно до покладених на нього завдань та обов'язків, зокрема, здійснює контроль за технічним станом автотранспортних засобів під час їхнього виїзду на лінію та повернення на підприємство (місце стоянки), особливо за станом складових одиниць і агрегатів, що впливають на безпеку дорожнього руху; забезпечує недопущення виїзду на лінію автотранспортних засобів з технічними несправностями; здійснює аналіз причин виникнення несправностей, а також причин аварій і дорожньо-транспортних пригод через технічні несправності, в зв'язку з чим повинен мати освіту відповідного напряму підготовки (пов'язаного з експлуатацією, ремонтом та обслуговуванням автотранспортних засобів).

Проте, Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтерспецмаркет» не було належним чином підтверджено професійну кваліфікацію працівників товариства, заявлених як таких, що здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та їх обізнаність в особливостях конструкції використовуваних транспортних засобів, а з наявних в справі копій дипломів осіб, які працюють в ТОВ «Інтерспецмаркет», вбачається, що останні здобули професії за спеціальностями «Тепловозне господарство», «Механізація сільського господарства», «Устаткування заводів чорної металургії» та лише одна особа - за спеціальністю «Технічне обслуговування і ремонт автомобілів».

Крім того, як вже вказувалось, відповідно до вимог ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен, зокрема, забезпечувати проведення належного медичного контролю стану здоров'я водіїв та організовувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання першої медичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод, що також передбачено й підпунктом 2.3.17 пункту 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт».

Проте, всупереч наведених норм законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтерспецмаркет» не було надано доказів в підтвердження організації ним проведення періодичного навчання водіїв методам надання першої медичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод, а також забезпечення проведення належного медичного контролю стану здоров'я водіїв, оскільки подані товариством свідоцтва про проходження його п'ятьма медичними працівниками інформаційно-тематичного семінару «Медичне забезпечення безпеки дорожнього руху. Організація та порядок проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів», видані Всеукраїнською громадською організацією «Громадський комітет транспортної безпеки, не відповідають вимогам Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000р. №124/345 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2000р. за №435/4656, пунктами 1.9 та 1.10 якого передбачено, що щозмінний передрейсовий та післярейсовий медичні огляди водіїв транспортних засобів проводяться лікарями або середніми медичними працівниками, які здійснюють медичний контроль обслуговування водіїв підприємств, установ, організацій й мають право проводити зазначені медичні огляди після періодичного (1 раз на три роки) навчання методів їх проведення в Державному підприємстві "Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій" Міністерства охорони здоров'я України та його філіалах, які організовують та контролюють роботу і підготовку фахівців, які здійснюють навчання медичних працівників методів проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів.

Одночасно, слід вказати, що при розгляді даної справи судами попередніх інстанцій було залишено поза увагою доводи позивача, наведені ним в позовній заяві та, в подальшому, в апеляційній скарзі, щодо неврахування при визначенні переможця конкурсу факту скоєння з вини водія ТОВ «Інтерспецмаркет» дорожньо-транспортної пригоди, в якій загинула людина, натомість судами було взято до уваги лист Управління Державтоінспекції ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 07.11.2012р. №14/11959 з інформацією про те, що по скоєному ДТП проводиться досудове слідство, однак за первинним висновком зазначену ДТП скоєно не з вини водія ТОВ «Інтерспецмаркет», а з вини пішохода, який переходив проїзну частину у невстановленому місці.

Проте, надавши перевагу вказаному листу, який містить лише певні міркування та не може вважатися належним доказом для підтвердження або спростування наявності вини водія, суди залишили поза увагою довідку Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська №10033 від 06.11.2012р. про перебування в проваджені суду кримінальної справи по звинуваченню ОСОБА_4 за ч.2 ст.286 КК України та винесений за результатами розгляду цієї справи вирок, яким вказану особу визнано винною у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.286 КК України.

Пунктом же 5 Додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008р. (Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів) передбачено, що наявність протягом року до дати оголошення конкурсу дорожньо-транспортних пригод з вини водія перевізника, у яких є загиблі, є підставою для зменшення кількості набраних балів на 14.

Зважаючи на викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України приходить до висновку про те, що позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), оформленого протоколом від 08.11.2012р., в частині визначення переможцем конкурсу на міжміському автобусному маршруті загального користування «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка» (об'єкт конкурсу №77) ТОВ «Інтерспецмаркет»; скасування розпорядження голови обласної державної адміністрації від 21.11.2012р. за №Р-862/0/3-12 про введення в дію рішення конкурсного комітету від 08.11.2012р. в частині визначення переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), ТОВ «Інтерпецмаркет» на перевезення пасажирів на об'єкті конкурсу №77 «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка», а також скасування договору №74 від 01.12.2012р. про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка», укладеного між ТОВ «Інтерспецмаркет» та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією, є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного суду України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини встановлені повно та правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції згідно зі ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій й ухвалює нове рішення.

Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 229, 230, 232 КАС України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А :

Касаційну скаргу Приватного підприємства "Матеріал-Сервіс" задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.12.2012р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013р. скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), оформлене протоколом від 08.11.2012р., в частині визначення переможцем конкурсу на міжміському автобусному маршруті загального користування «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка» (об'єкт конкурсу №77) ТОВ «Інтерспецмаркет».

Скасувати розпорядження голови обласної державної адміністрації від 21.11.2012р. за №Р-862/0/3-12 про введення в дію рішення конкурсного комітету від 08.11.2012р. в частині визначення переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Дніпропетровської області (внутрішньообласні маршрути), ТОВ «Інтерпецмаркет» на перевезення пасажирів на об'єкті конкурсу №77 «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка».

Скасувати договір №74 від 01.12.2012р. про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті «м.Дніпропетровськ - м.Дніпродзержинськ через с.Єлизаветівка», укладений між ТОВ «Інтерспецмаркет» та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.

Постанова оскарженню не підлягає.

Судді: Пасічник С.С.

Кочан В.М.

Ситников О.Ф.

logo