Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 21.01.2016 року у справі №377/1296/14-а Постанова ВАСУ від 21.01.2016 року у справі №377/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 21.01.2016 року у справі №377/1296/14-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2016 року м. Київ К/800/11386/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Мороз Л.Л.,

Горбатюка С.А.,

Шведа Е.Ю.,

розглянула в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі на постанову Славутицького міського суду Київської області від 23.12.2014 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

До Славутицького міського суду Київської області звернулась ОСОБА_3, із адміністративним позовом, в якому вона просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі про відмову у перерахунку та виплаті їй пенсії відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними; зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплачувати їй з 01.01.2014 року підвищення до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленого ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому у зоні посиленого радіологічного контролю, з послідуючими перерахунками у відповідності до зміни розміру мінімальної зарплати; зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплачувати з 01.01.2014 року додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до 3 категорії, відповідно до вимог ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Постановою Славутицького міського суду Київської області від 23.12.2014 року позов задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі щодо нарахування та виплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяної здоров'ю, як особі, яка віднесена до категорії 3, у розмірі, що не відповідає ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, з 02.06.2014 року по 02.08.2014 року неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі перерахувати та виплатити позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка віднесена до категорії 3, відповідно до ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 02 червня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі щодо перерахунку та виплаті позивачу підвищення пенсії як непрацюючому пенсіонеру на одну мінімальну заробітну плату, встановлену що не відповідає ч.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, з 02.06.2014 року по 02.08.2014 року неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі перерахувати та виплатити позивачу підвищення пенсії як непрацюючому пенсіонеру на одну мінімальну заробітну плату, встановлену що не відповідає ч.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, з 02.06.2014 року по 02.08.2014 року неправомірними з урахуванням фактично виплачених сум. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року скасовано рішення суду першої інстанції. Позов задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України у місті Славутичі Київської області щодо відмови в проведені перерахунку та виплати пенсій в розмірах, передбачених статтями 39 та 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними за період з 02.06.2014 року по 15.08.2014 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Славутичі Київської області здійснити нарахування, перерахунок та виплату пенсій ОСОБА_3 відповідно до статей 39 та 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період 02.06.2014 року по 15.08.2014 року. У решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального та матеріального права, права просить скасувати вказані судові рішення та відмовити у позові.

Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що проживає у м. Славутичі Київської області, є учасником ліквідації насідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1990 році (3 категорія), з 01.12.1997 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Славутичі як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З часу призначення пенсії за віком позивачу призначена та виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка віднесена до категорії 3, розмір якої з 02.06.2014 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.01.2012 року, становить згідно розпорядження № 107326 від 13.05.2014 року 75 гривень на місяць.

Підвищення до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу виплачувалось, відповідно до Постанови Славутицького міського суду від 30.05.2011 року з 01.08.2010 року в обрахованому розмірі з урахуванням фактично проведених виплат. Згідно розпорядження підвищення пенсії відповідно до вимог ст.39 вищезазначеного Закону, становить 5,20 грн.

Згідно ст.39 Закону пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії, яка становить у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Згідно Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 23.07.1991 року № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української PCP про порядок введення в дію законів Української PCP "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", м. Славутич Київської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Частиною 3 ст. 51 Закону передбачено, що особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, позивач має право на одержання підвищення пенсії як непрацюючому пенсіонеру в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.17 ч.1 ст. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, запобігання виникненню та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха.

Відповідно до абз.8 п.4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. № 3-рп/2012 нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Починаючи з 01.01.2014 року Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 року не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема статей 39, 51 вказаного Закону.

Пунктом 9 статті 1 Закону України від 31.07.2014 року № 1622-VII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набув чинності 16.08.2014 року, доповнено Прикінцеві положення Закону України від 16.01.2014 року № 719-VII "Про Державний бюджет України на 2014 рік" пунктом 6-7, відповідно до якого норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

З набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 року № 1622- VII розмір виплат визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.

Слід зазначити, що суд апеляційної інстанції помилково виходив з того, що вказаний закон набрав чинності 15.08.2014 року

Проте, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» № 1622-VII від 31.07.2014 набрав чинності з 03.08.2014 року - дня наступного після офіційного опублікування (публікація газета «Голос України» №146 (5896), 2014 (02.08.14).

Отже, з 01.01.2014 року до набрання чинності Законом України № 1622-VII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" правове регулювання правовідносин щодо виплати пенсії та додаткової пенсії особам, які мають статус осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іншими законами, крім Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не здійснювалося.

У зазначений період відповідач зобов'язаний був виплачувати позивачу підвищення пенсії як непрацюючому пенсіонеру та додаткову пенсію у розмірах, встановлених статтями 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, позовні вимоги щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату коштів до статей 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягають задоволенню за період з 01.07.2014 р. по 02.08.2014 р.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржене рішення суду апеляційної інстанції - зміні у частині кінцевої дати перерахунку.

Керуючись ст.220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі задовольнити частково.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року змінити, зазначивши кінцеву дату перерахунку виплат ОСОБА_3 02.08.2014 року.

В іншій частині постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року залишити без змін.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

logo