Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 04.06.2015 року у справі №649/969/14-а Постанова ВАСУ від 04.06.2015 року у справі №649/9...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 04.06.2015 року у справі №649/969/14-а
Постанова ВАСУ від 25.06.2015 року у справі №649/969/14-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2015 року м. Київ К/800/17533/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Конюшка К.В.

суддів: Гончар Л.Я., Чалого С.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2015 року

у справі 649/969/14-а

за позовом ОСОБА_2

до управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області

про зобов'язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Великолепетиського районного суду Херсонської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 30.10.2014 позов задоволено. Визнано бездіяльність неправомірною та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області негайно з дня набрання судовим рішенням чинності здійснити перерахунок пенсії з підвищенням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, що передбачена статтею 6 Закону України « Про соціальний захист дітей» з 01.06.2006 по 22.10.2014 з урахуванням проведених виплат. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області нараховувати і виплачувати надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком в подальшому (довічно) за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2015, постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 30.10.2014 скасовано. Адміністративний позов ОСОБА_2 в частині позовних вимог щодо перерахунку пенсії за період з 01.01.2006 по 22.04.2014 - залишено без розгляду. В іншій частині прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області провести ОСОБА_2, як дитині війни, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення її на 30 %, передбаченого статтею 6 закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV за період з 23.04.2014 по 15.08.2014, з урахуванням вже виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з названим рішенням суду апеляційної інстанції, управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області оскаржило його у касаційному порядку.

У касаційній скарзі скаржник просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції з мотивів порушення цим судом норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення - про відмову у задоволенні позову.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, установленому пунктом 1 частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною другою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи і правильність застосування судами норм процесуального права, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Як установлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_2 перебуває на обліку управлінні Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області та має статус «дитини війни».

08.08.2014 позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області про проведення їй перерахунку пенсії шляхом підвищення її на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 2006 року по 2014 рік.

Листом від 15.08.2014 № 3550/05 управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області відмовило позивачу в проведенні такого перерахунку.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на щомісячне підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та частково задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що з моменту дії Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції Закону України від 03.08.2014 №1622-18, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню лише з 23.04.2014 по 15.08.2014.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України частково погоджується зі вказаним висновком судів попередніх інстанцій з огляду на таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус «дитини війни», на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».

Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зазначає, що «дітям війни» пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Щодо позовних вимог за період з 01.01.2006 по 22.04.2014 слід зазначити наступне.

Як установлено судами попередніх інстанцій у жовтні 2014 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом про перерахунок пенсії за період 01.01.2006 по 22.10.2014, при цьому жодних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку на звернення до суду із цими вимогами суду надано не було.

Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів

Згідно зі статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що судом першої інстанції помилково не було враховано, що позивачем в даному випадку пропущено шести місячний строк звернення до адміністративного суду із даним позовом, передбачений частиною першою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, який було необґрунтовано поновлено, у зв'язку з чим, позовні вимоги заявлені поза межами цього строку.

Отже, враховуючи вимоги статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції дійшов правомірного висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 щодо перерахунку пенсії за період з 01.01.2006 по 22.04.2014 належить залишити без розгляду.

Щодо позовних вимог ОСОБА_2 за період з 23.04.2014 по 22.10.2014 колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статті 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджету систему України становить один календарний рік, який починається 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 01 січня до 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період (стаття 96 Конституції України).

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не встановлено обмеження щодо виплат підвищення до пенсії «дітям війни», не внесено змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому з 01.01.2014 діють положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Разом з тим, статтею 67 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 № 1622-VІІ установлено, що норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 № 1622-VІІ цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Приймаючи до уваги, що Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 № 1622-VІІ опубліковано в газеті «Голос України» 02.08.2014 №146, отже набрав чинності 03.08.2014.

Виходячи з аналізу вказаних норм убачається, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України лише з 03.08.2014.

Таким чином, з 01.01.2014 по 02.08.2014, тобто до набрання чинності Закону України від 31.07.2014 № 1622-VII «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено обмежень щодо застосування статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

За вказаних обставин колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню за період з 23.04.2014 по 02.08.2014 включно.

Зважаючи на викладене, доводи касаційної скарги частково заслуговують на увагу, підтверджуються викладеними нормами права та встановленими обставинами справи, у зв'язку з чим оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області задовольнити частково.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2015 року в цій справі в частині задоволення позову скасувати.

В частині задоволення позову прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задовольнити частково. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області провести ОСОБА_2, як дитині війни, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення її на 30 %, передбаченого статтею 6 закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV за період з 23.04.2014 по 02.08.2014, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2015 року залишити без змін

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий

(підпис)

К.В. Конюшко

Судді

(підпис)

Л.Я. Гончар

(підпис)

С.Я. Чалий

Згідно з оригіналом старший консультант І.О. Рідзевська

logo