Історія справи
Ухвала КГС ВП від 04.03.2018 року у справі №914/983/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 року
м. Київ
Справа № 914/983/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
О.О. Мамалуй - головуючий, В.І. Студенець, І.В. Ткач
за участю секретаря судового засідання - Руденко Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Львівобленерго"
на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 23.01.2018р.
у складі колегії суддів: Н.А. Галушко - головуючий, Л.С. Данко, Г.В. Орищин
та на рішення господарського суду Львівської області від 06.11.2017р.
суддя: Т. Б. Фартушок
за позовом фізичної особи-підприємця Андерса Олега Дмитровича
до приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" в особі ВЕП "Львівські міські електричні мережі"
про скасування оперативно-господарської санкції
за участю представників учасників:
позивача: не з'явилися
відповідача: Дятлов О.Л. - адвокат
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
Фізична особа-підприємець Андерс Олег Дмитрович (далі - ФОП Андерс О.Д., позивач) звернувся до господарського суду із позовом до приватного акціонерного товариства "Львіввобленерго" в особі ВЕП "Львівські міські електричні мережі" (далі - ПрАТ "Львіввобленерго", відповідач) про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді рішення комісії Львівських міських електромереж ПрАТ "Львівобленерго" про нарахування обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 101 313,02 грн., яке оформлене протоколом засідання комісії ЛМЕМ по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією від 28.04.2017р. №101.
Позовні вимоги мотивовані тим, що обов'язковою умовою застосування оперативно-господарських санкцій є доведення вчинення споживачем протиправних дій, які призвели до зміни показів приладів обліку.
2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття
Рішенням господарського суду Львівської області від 06.11.2017р. у справі №914/983/17, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 23.01.2018р., позов задоволено повністю. Скасовано рішення комісії Львівських міських електромереж ПрАТ "Львівобленерго" про нарахування обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 101 313,02 грн., яке оформлене протоколом засідання комісії ЛМЕМ по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією від 28.04.2017р. №101 по розгляду акта про порушення ПКЕЕ від 10.04.2017р. №028571. Стягнуто з ПрАТ "Львівобленерго" на користь ФОП Андерса О.Д. 1 600,00 грн. судового збору та 4 085,40 грн. витрат за проведення судової експертизи.
Судові рішення мотивовані тим, що акт відповідача №535499 від 12.05.2016р. про пломбування та встановлення індикаторів не був підписаний позивачем, індикатори не передані електропостачальником позивачеві на зберігання відповідно до вимог п. 2.1 Методики.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
ПрАТ "Львіввобленерго", не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, звернулося з касаційною скаргою, в якій просить суд касаційної інстанції скасувати рішення господарського суду Львівської області від 06.11.2017р., постанову Львівського апеляційного господарського суду від 23.01.2018р. у справі №914/983/17 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Скарга мотивована тим, що за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку та пломб на них, відповідно до акта про пломбування, покладається на власника електроустановки. Оскільки ФОП Андерс О.Д. є власником електроустановки, то згідно з п. 3.3 ПКЕЕ несе відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку та пломб.
Відповідач вказує на те, що акт про порушення № 028571 від 10.04.2017р. підтверджує порушення позивачем ПКЕЕ.
4. Позиції інших учасників справи
ФОП Андерс О.Д. у відзиві на касаційну скаргу просить залишити судові рішення без змін.
Позивач наголошує на тому, що йому не були передані енергопостачальною організацією індикатори на зберігання.
5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій
13 лютого 2008 року між ФОП Андерс О.Д. (Споживач) та ВАТ "Львівобленерго" (Постачальник), змінено організаційно-правову форму на ПрАТ "Львівобленерго", укладено договір про постачання електричної енергії №69781(надалі - Договір), відповідно до якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю зазначеною в додатку №9 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору; точка продажу електричної енергії: зазначена в додатку №6 "Однолінійна схема".
У п. 9.4 Договору зазначено, що Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2008р. Договір вважається щоразу продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Відповідно до Акта про порушення від 10.04.2017р. №028571, складеного Відповідачем за участю позивача, перевіркою встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою: м. Львів вул. Городоцька, 62, вчинив дії, які призвели до зміни показів приладу обліку, фіксація індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного поля (спрацювали індикатори: №М9166727 - корпус зверху, №М9166724 - корпус спереду-зверху, №М9166726 - правий нижній кут, №М9166725 - лівий нижній кут, №М9166728 - корпус зліва), чим порушив п.3.3, п.3.31, п.6.40, п.10.2. Індикатори дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів спрацьовані - 5 шт.
По розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією комісії ЛМЕМ прийнято рішення, оформлене протоколом №101 по розгляду актів про порушення ПКЕЕ від 28.04.2017р.
Відповідно до вказаного протоколу, на підставі ПКЕЕ, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, комісія прийняла рішення про проведення нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії з дати контрольного огляду, але не більше 6 місяців до 10.04.2017р., нарахування проводити до відновлення обліку.
Відповідно до розрахунку обсягу та вартості електричної енергії заборгованість становить 43 830,00 кВт/год. на суму 101 313,02 грн.
ФОП Андерс О.Д. звернувся до суду з позовом про скасування оперативно-господарської санкції.
6. Норми права та мотиви, з яких виходить суд касаційної інстанції при прийнятті постанови
Згідно з ч. 2 ст. 216 Господарського кодексу України (далі - ГК України) застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.
Ст. 235 ГК України передбачено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Відповідно до ст. 237 ГК України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" (чинний на момент застосування оперативно-господарської санкції) правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 3, 4 ст. 26 вказаного Закону споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
П. 1.3. Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ) передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Як вбачається з п.п. 15 та 16 п. 8.1 ПКЕЕ постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Відповідно до п. 1.3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006р. №562 (зі змінами та доповненнями) (далі - Методика), енергопостачальником з метою запобігання розкраданню електричної енергії на прилади обліку електричної енергії споживача можуть бути встановлені індикатори дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - індикатори).
Згідно з п. 4 п. 2.1 Методики, факт установлення індикаторів має бути зазначений в акті про пломбування або в іншому документі, що підтверджує факт установлення таких індикаторів на приладах обліку та передачу цих приладів обліку, пломб та індикаторів на збереження, який складається в двох примірниках представниками енергопостачальника в присутності споживача (власника об'єкта або наймача) або уповноваженої ним особи та підписується ними.
П. 3.32 ПКЕЕ передбачено, що при пломбуванні та/або встановленні індикаторів та приладів обліку з вмонтованими індикаторами оформляється акт про пломбування та встановлення індикаторів. В акті про пломбування та встановлення індикаторів мають бути зазначені: місце встановлення кожної пломби та/або індикаторів, сторона, яка їх встановила, сторона, відповідальна за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб і індикаторів на них. Акт про пломбування та встановлення індикаторів підписується керівниками або уповноваженими особами сторін, які брали участь у пломбуванні приладу обліку.
Відповідно до п.6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Ч.ч. 1, 4, 5 п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу.
Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.
Згідно з Актом від 12.05.2016р. №535499 про пломбування та встановлення індикаторів, Позивачеві на корпус електричного лічильника встановлено індикатори дії впливу магнітного поля типу МагнеТ+: №М9166724, №М9166725, №М9166726, №М9166727, №М9166728. В Акті від 12.05.2016р. №535499 зазначено, що пломби та індикатори на збереження прийняв: Андерс О.Ф. та виконано підпис.
Відповідно до висновку криміналістичної експертизи з дослідження підписів за матеріалами господарської справи №914/983/17 від 03.10.2017р. №3900 Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, підпис від імені Андерса Олега Дмитровича, розташований після напису "підпис" в графі "Пломби та індикатори на збереження прийняв:" в акті про пломбування та встановлення індикаторів№535499 від 12.05.2016р., виконаний не Андерсом Олегом Дмитровичем, а іншою особою.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, враховуючи висновок експерта, пояснення посадової особи - інспектора з технічного аудиту ВТА ЛМЕМ ПрАТ "Львівобленерго" та незважаючи на зазначення Позивача в Акті про пломбування та встановлення індикаторів №535499від 12.05.2016р., як особи, в присутності якої складено Акт, та про відмітку про підписання позивачем Акта від 12.05.2016р. №535499, останній Акт не підписував.
Тобто, позивачеві відповідно до ПКЕЕ не передано на зберігання пломби та індикатори енергопостачальною організацією.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про недоведеність порушення споживачем ПКЕЕ, оскільки акт про передачу на відповідальне зберігання пломб та індикаторів підписано від імені споживача не встановленою особою, а інших доказів на підтвердження прийняття позивачем на зберігання пломб, встановлених на розрахункових засобах електричної енергії, суду не надано. Оскаржуване рішення комісії Львівських міських електричних мереж ПрАТ "Львівобленерго", оформлене протоколом засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією від 28.04.2017р. №101, по розгляду акта про порушення ПКЕЕ від 10.04.2017р. №028571, є безпідставним і необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду відхиляє доводи відповідача про те, що відповідальність за збереження пломб та індикаторів несе споживач, якому відповідно до акта про пломбування було передано енергопостачальником на збереження пломби та індикатори, оскільки як встановлено судами попередніх інстанцій позивачеві не передавались на зберігання пломби та індикатори.
Також, Верховним Судом відхиляються доводи щодо найманих працівників, оскільки в акті про пломбування зазначено особою, якій передано на збереження пломби та індикатори - Андерса О.Ф.
7. Висновки суду касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги
Відповідно до частин 1, 2 статті 300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
З дотриманням передбачених законодавством меж перегляду справи в касаційній інстанції, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду вважає, що рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, підстави для їх зміни чи скасування відсутні. Аргументи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження під час перегляду справи судом касаційної інстанції.
8. Судові витрати
З огляду на те, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 309, 314, 315 ГПК України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Львівської області від 06.11.2017р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 23.01.2018р. у справі №914/983/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О. О. Мамалуй
Суддя В. І. Студенець
Суддя І. В. Ткач