Історія справи
Постанова КГС ВП від 16.06.2025 року у справі №922/4129/19Постанова КГС ВП від 16.06.2022 року у справі №922/4129/19
Постанова КГС ВП від 14.06.2023 року у справі №922/4129/19

?
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2025 року
м. Київ
cправа № 922/4129/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснов Є. В. - головуючий, Мачульський Г. М., Рогач Л. І.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Акціонерного товариства "Укртрансгаз" та приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Корольова Михайла Андрійовича на постанову Східного апеляційного господарського суду від 17.02.2025 (колегія суддів: Россолов В. В., Гетьман Р. А., Хачатрян В. С.) і ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.12.2024 (суддя Погорелова О. В.)
за скаргою Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" на дії приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Корольова Михайла Андрійовича у справі
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", третя особа , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Фактичні обставини справи, встановлені судами
1. 29.11.2022 Господарський суд Харківської області ухвалив додаткове рішення, залишене без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 15.02.2023, про стягнення з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (далі - АТ "Харківгаз") на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (далі - АТ "Укртрансгаз") 1 008 525,00 грн судового збору за подання апеляційної скарги та 1 344 700,00 грн за подання касаційної скарги.
2. Вказане рішення набрало законної сили та на його виконання був виданий відповідний наказ.
3. 04.12.2024 АТ "Укртрансгаз" звернулося до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Корольова Михайла Андрійовича (далі - приватний виконавець Корольов М. А.) із заявою про відкриття виконавчого провадження, в якій просило відкрити виконавче провадження з виконання наказу Господарського суду Харківської області від 13.04.2023 у справі № 922/4129/19.
4. Постановою приватного виконавця Корольова М. А. від 04.12.2024 було відкрито виконавче провадження № НОМЕР_1 з примусового виконання вказаного наказу.
5. 13.12.2024 АТ "Харківгаз" звернулося до Господарського суду Харківської області зі скаргою на дії приватного виконавця Корольова М. А. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, у якій заявник просив суд: визнати неправомірними дії приватного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження, визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження.
Короткий зміст ухвали суду першої інстанції та постанови апеляційної інстанції
6. 24.12.2024 Господарський суд Харківської області постановив ухвалу, яка залишена без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 17.02.2025, про задоволення скарги АТ "Харківгаз" на дії приватного виконавця Корольова М. А.
7. Задовольняючи скаргу на дії приватного виконавця, суди попередніх інстанцій виходили з того, що АТ "Харківгаз" є підприємством, частка держави у статутному капіталі якого перевищує 25 %, отже, примусове виконання судових рішень щодо нього може здійснювати лише державна виконавча служба, а не приватний виконавець. Суди також зазначили, що корпоративні права підприємства передані в управління державному органу - Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА), отже, фактично вона здійснює їх володіння, користування та розпорядження, що за своєю суттю є тотожним праву власності.
8. При цьому, такий висновок суди зробили з урахування правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 19.12.2024 у справі № 903/62/23, де зазначено, що зміст управління активами є тотожним змісту права власності.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
9. АТ "Укртрансгаз" та приватний виконавець Корольов М. А. звернулися до Верховного Суду з касаційними скаргами, в яких просять скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні скарги АТ "Харківгаз" на дії приватного виконавця Корольова М. А. щодо відкриття виконавчого провадження.
10. Суд касаційної інстанції відкрив касаційне провадження у цій справі на підставі абзацу 2 частини другої статті 287 ГПК України.
11. У касаційних скаргах АТ "Укртрансгаз" та приватний виконавець Корольов М. А. зазначають, що:
- суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях помилково ототожнюють поняття передання в управління АРМА корпоративних прав акціонерів АТ "Харківгаз" та переходу в державне володіння права власності на такі права, оскільки у разі скасування арешту, дія договору про управління активами припиняється;
- АРМА прийняла цінні папери АТ "Харківгаз" саме в управління, а не набула права на цінні папери та права за цінними паперами, як помилково зазначають суди;
- висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 19.12.2024 у справі № 903/62/23, що був застосований судами попередніх інстанцій при розгляді спірних правовідносин, не є релевантним до даної справи, оскільки не враховує приписи статті 1032 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) щодо правового статусу АРМА у цивільних правовідносинах;
- у наявному в матеріалах справі витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо АТ "Харківгаз" відсутні відомості про наявність частки держави у статутному капіталі боржника, що було проігноровано судами.
12. Крім того, приватний виконавець стверджує, що боржником у даній справі є АТ "Харківгаз", в статутному капіталі якого частка держави згідно з даними реєстру корпоративних прав держави у статутних капіталах господарських товариств не зареєстрована. При цьому правовий аналіз Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" ЦК України та Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) вказує, що АРМА не здатна виконувати функцію власника майна та в даному випадку не може бути акціонером та здійснювати корпоративне управління суб`єктом господарювання.
Узагальнений виклад позицій інших учасників справи
13. У відзиві на касаційну скаргу АТ "Харківгаз" просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, на полягаючи на дотриманні судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, а також висновків Верховного Суду, які викладені у постанові від 19.12.2024 у справі № 903/62/23.
Позиція Верховного Суду
14. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
15. За змістом статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
16. Згідно із частинами першою-третьою статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
17. Відповідно до частини першої статті 5 Закону України" Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
18. Пункт 6 частини першої статті 4 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" та пункт 4 частини першої статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" установлюють принцип (засаду) диспозитивності виконавчого провадження та визначають його обов`язковість при здійсненні виконавчого провадження органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями.
19. Цей принцип полягає, зокрема, у наданні стягувачу права вибору - пред`явити виконавчий документ для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця, якщо виконання рішення відповідно до статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" віднесено до компетенції органів державної виконавчої служби, і приватних виконавців (абзац другий частини першої статті 19 цього Закону).
20. Так, у пункті 2 частини другої статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що приватний виконавець здійснює примусове виконання рішень, передбачених статтею 3 цього Закону, крім рішень, за якими боржником є держава, державні органи, Національний банк України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25 відсотків, та/або які фінансуються виключно за кошти державного або місцевого бюджету.
21. Таким чином, приватний виконавець не має права здійснювати примусове виконання рішень щодо боржників-юридичних осіб, частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25 відсотків.
22. Предметом касаційного перегляду у цій справі є питання наявності/відсутності підстав для вчинення приватним виконавцем виконавчих дій задля виконання судового рішення у справі № 922/4129/19 щодо боржника - АТ "Харківгаз" з урахуванням його участі у процедурі врегулювання заборгованості та статусу активів, переданих у тимчасове управління АРМА.
23. Так, задовольнлячи скаргу на дії приватного виконавця, суди попередніх інстанцій, з посиланням на постанову Верховного Суду від 19.12.2024 у справі № 903/62/23, ототожнювали передання корпоративних прав в управління АРМА з фактичним набуттям державою повноважень власника.
24. Зокрема, судами попередніх інстанцій встановлено, що ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 28.06.2024 у справі № 757/29029/24-к (кримінальне провадження від 22.02.2021 № 62021000000000160) накладено арешт на цінні папери та корпоративні права, що випливають із прав власності на такі цінні папери, зокрема:
- цінні папери - акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), емітовані АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВГАЗ" (ідентифікаційний код 03359500) у кількості 1 057 990 штук номінальною вартістю 0,5 грн кожна (депозитарна установа - Публічне акціонерне товариство "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", ідентифікаційний код 21665382), що належать КОМПАНІЇ ЕРІСВЕЛЛ ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД (ERISWELL TRADING LIMITED, місцезнаходження: Eleftheriou Venizelou, 35 Cyprus, Nicosia, 1107 КІПР) та становлять 14,531 % від загальної кількості; заборонивши здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цих акцій та розпоряджатися ними, заборонивши КОМПАНІЇЕРІСВЕЛЛ ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД (ERISWELL TRADING LIMITED, місцезнаходження: Eleftheriou Venizelou, 35 Cyprus, Nicosia, 1107 КІПР) здійснювати відчуження зазначеного майна та розпорядження ним, заборонивши уповноваженим органам державної влади, нотаріусам, державним реєстраторам, акредитованим суб`єктам, депозитарним установам здійснення будь-яких дій щодо реєстрації відчуження та/або розпорядження зазначеним рухомим майном;
- цінні папери - акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), емітовані АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВГАЗ" (ідентифікаційний код 03359500) у кількості 1 251 703 штук номінальною вартістю 0,5 грн кожна (депозитарна установа - Публічне акціонерне товариство "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", ідентифікаційний код 21665382), що належать КОМПАНІЇ СОДЕМАН ЛІМІТЕД (SODEMAN LIMITED, місцезнаходження: Irakleous, 9А, Pallouriotissa Nicosia 1046 КІПР) та становлять 17,1915 % від загальної кількості; заборонивши здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цих акцій та розпоряджатися ними, заборонивши КОМПАНІЇ СОДЕМАН ЛІМІТЕД (SODEMAN LIMITED, місцезнаходження: Irakleous, 9А, Pallouriotissa Nicosia 1046 КІПР) здійснювати відчуження зазначеного майна та розпорядження ним, заборонивши уповноваженим органам державної влади, нотаріусам, державним реєстраторам, акредитованим суб`єктам, депозитарним установам здійснення будь-яких дій щодо реєстрації відчуження та/або розпорядження зазначеним рухомим майном;
- цінні папери - акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), емітовані АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВГАЗ" (ідентифікаційний код 03359500) у кількості 958 925 штук номінальною вартістю 0,5 грн кожна (депозитарна установа - Публічне акціонерне товариство "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", ідентифікаційний код 21665382), що належать КОМПАНІЇ САГАСІТІ ЛІМІТЕД (SAGACITY LIMITED, місцезнаходження: Nicosia Karpenisiou, 11, of.301 Nicosia 1077 КІПР) та становлять 13,1704 % від загальної кількості; заборонивши здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цих акцій та розпоряджатися ними, заборонивши КОМПАНІЇ САГАСІТІ ЛІМІТЕД (SAGACITY LIMITED, місцезнаходження: Nicosia Karpenisiou, 11, of.301 Nicosia 1077 КІПР ) здійснювати відчуження зазначеного майна та розпорядження ним, заборонивши уповноваженим органам державної влади, нотаріусам, державним реєстраторам, акредитованим суб`єктам, депозитарним установам здійснення будь-яких дій щодо реєстрації відчуження та/або розпорядження зазначеним рухомим майном;
- цінні папери - акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), емітовані АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВГАЗ" (ідентифікаційний код 03359500) у кількості 1 437 017 штук номінальною вартістю 0,5 грн кожна (депозитарна установа - Публічне акціонерне товариство "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", ідентифікаційний код 21665382), що належать КОМПАНІЇ ХАМГЕЙТ ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (HUMGATE HOLDINGS LIMITED, місцезнаходження: Karpenisiou, 11, flat/office 301 Nicosia 1077 КІПР) та становлять 19,7367 % від загальної кількості; заборонивши здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цих акцій та розпоряджатися ними, заборонивши КОМПАНІЇ ХАМГЕЙТ ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (HUMGATE HOLDINGS LIMITED, місцезнаходження: Karpenisiou, 11, flat/office 301 Nicosia 1077 КІПР) здійснювати відчуження зазначеного майна та розпорядження ним, заборонивши уповноваженим органам державної влади, нотаріусам, державним реєстраторам, акредитованим суб`єктам, депозитарним установам здійснення будь-яких дій щодо реєстрації відчуження та/або розпорядження зазначеним рухомим майном;
- цінні папери - акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), емітовані АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВГАЗ" (ідентифікаційний код 03359500) у кількості 991 142 штук номінальною вартістю 0,5 грн кожна (депозитарна установа - Публічне акціонерне товариство "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", ідентифікаційний код 21665382), що належать КОМПАНІЇ ТАНТЕР ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (TANTER HOLDINGS LIMITED, місцезнаходження: Laskareos, 21, Strovolos Nicosia 2028 КІПР) та становлять 13,6129 % від загальної кількості; заборонивши здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цих акцій та розпоряджатися ними, заборонивши КОМПАНІЇ ТАНТЕР ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (TANTER HOLDINGS LIMITED, місцезнаходження: Laskareos, 21, Strovolos Nicosia 2028 КІПР) здійснювати відчуження зазначеного майна та розпорядження ним, заборонивши уповноваженим органам державної влади, нотаріусам, державним реєстраторам, акредитованим суб`єктам, депозитарним установам здійснення будь-яких дій щодо реєстрації відчуження та/або розпорядження зазначеним рухомим майном;
- цінні папери - акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), емітовані АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВГАЗ" (ідентифікаційний код 03359500) у кількості 1 288 724 штук номінальною вартістю 0,5 грн кожна (депозитарна установа - Публічне акціонерне товариство "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", ідентифікаційний код 21665382), що належать ТОВ "ЛАСФАНО УКРАЇНА" (ідентифікаційний код 35850662) та становлять 17,7 % від загальної кількості; заборонивши здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цих акцій та розпоряджатися ними, заборонивши ТОВ "ЛАСФАНО УКРАЇНА" (ідентифікаційний код 35850662) здійснювати відчуження зазначеного майна та розпорядження ним, заборонивши уповноваженим органам державної влади, нотаріусам, державним реєстраторам, акредитованим суб`єктам, депозитарним установам здійснення будь-яких дій щодо реєстрації відчуження та/або розпорядження зазначеним рухомим майном.
25. Зазначені цінні папери та корпоративні права, що випливають із прав власності на ці цінні папери, передані АРМА для здійснення заходів з управління вказаними цінними паперами та корпоративними правами.
26. Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Деякі питання управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у виняткових випадках" від 20.08.2024 № 777-р вирішено з метою запобігання ризику виникнення надзвичайних ситуацій в енергетичній сфері, відповідно до статті 21-1 Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" погодитися з пропозицією Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, та Міністерства енергетики щодо передачі в управління акціонерному товариству "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, згідно з переліком, що додається до оригіналу.
27. У подальшому на виконання вимог Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.08.2024 №777-р між АРМА та ДАТ "Чорноморнафтогаз" був укладений додатковий договір від 12.11.2024 № 2 до договору управління активами (майном) від 05.07.2022 № 11/2022 та підписаний акт приймання-передачі.
28. Шляхом укладення додаткового договору № 2 та підписанням акту приймання-передачі АРМА повторно передано в управління ДАТ "Чорноморнафтогаз" активи, зокрема:
- корпоративні права, що належать на праві власності КОМПАНІЇ ЕРІСВЕЛЛ ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД (ERISWELL TRADING LIMITED, місцезнаходження: Eleftheriou Venizelou, 35 Cyprus, Nicosia, 1107 КІПР), а саме: цінні папери - акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), міжнародний ідентифікаційний номер UA2000461002, емітовані АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВГАЗ" (ідентифікаційний код 03359500) у кількості 1 057 990 штук номінальною вартістю 0,5 грн кожна (депозитарна установа - Публічне акціонерне товариство "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", ідентифікаційний код 21665382), що належать КОМПАНІЇ ЕРІСВЕЛЛ ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД (ERISWELL TRADING LIMITED, місцезнаходження: Eleftheriou Venizelou, 35 Cyprus, Nicosia, 1107 КІПР) та становлять 14,531 % від загальної кількості;
- корпоративні права, що належать на праві власності ТОВ "ЛАСФАНО УКРАЇНА" (ідентифікаційний код 35850662), а саме: цінні папери - акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), міжнародний ідентифікаційний номер UA2000461002, емітовані АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ХАРКІВГАЗ" (ідентифікаційний код 03359500) у кількості 1 288 724 штук номінальною вартістю 0,5 грн кожна (депозитарна установа - Публічне акціонерне товариство "Банк "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", ідентифікаційний код 21665382), що належать ТОВ "ЛАСФАНО УКРАЇНА" (ідентифікаційний код 35850662) та становлять 17,7 % від загальної кількості.
29. Наведене свідчить, що корпоративні права АТ "Харківгаз" передані в управління АРМА у розмірі, що перевищує 25 % статутного капіталу.
30. Відповідно до Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" АРМА має право отримувати активи та має право передавати їх в управління.
31. Згідно із частиною 1 статті 19 Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" АРМА здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду.
32. Стаття 1 Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" визначає управління активами як діяльність із володіння, користування та розпорядження активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави і вирішено питання про їх передачу АРМА, тобто забезпечення збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
33. Верховний Суд у постанові від 19.12.2024 у справі № 903/62/23, на яку посилались суди попередніх інстанцій у оскаржуваних судових рішеннях та яка прийнята за подібних правовідносин, зазначив, що "…визначений вказаною нормою закону зміст управління активами є тотожним змісту права власності, наведеному у статті 317 Цивільного кодексу України (власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном)".
34. Водночас об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду (далі - об`єднана палата) у постанові від 16.05.2025 у справі № 903/421/24 (до закінчення розгляду якої зупинялось провадження у справі, що переглядається) відступила від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 19.12.2024 у справі № 903/62/23, відповідно до яких зміст управління активами є тотожним змісту права власності.
35. У зазначеній постанові об`єднана палата виснувала, що управління активами, переданими відповідно до статті 100 КПК України та положень Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів", не є тотожним або рівнозначним за правовим змістом праву власності, передбаченому статтями 316 та 317 ЦК України.
36. Об`єднана палата зазначила, що управління арештованим майном АРМА має характер строкового повноваження спеціального призначення, яке виникає на підставі судового рішення або згоди власника. Воно має ознаки тимчасовості (діє до моменту скасування арешту або завершення провадження) та цільового характеру (служить для збереження майна). При цьому управитель відповідно до частини третьої статті 21 Закону України України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління. Отже, власник активу зберігає право власності навіть у випадку передачі майна в управління АРМА. Управління не змінює титулу власності - воно лише обмежує реалізацію окремих правомочностей, як-от користування чи розпорядження, і лише на час дії арешту.
37. Вищевикладене дає підстави для висновку про те, що при виконанні судових рішень щодо стягнення коштів за рахунок активів боржника, які у передбаченому законом порядку передані в управління АРМА як центрального органу державної виконавчої влади, пункт 2 частини другої статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" не підлягає застосуванню, оскільки положення статей 1, 5 та 18 Закону України "Про виконавче провадження" не містять обмежень щодо примусового виконання рішення у разі тимчасового управління активами без зміни форми власності, адже управління активами, здійснюване АРМА, не змінює титулу власності та не перетворює активи на державну власність, а тому саме перебування частки у статутному капіталі товариства в управлінні АРМА не може бути підставою для заборони приватному виконавцеві здійснювати примусове виконання судового рішення.
Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній об`єднаною палатою у постанові від 16.05.2025 у справі № 903/421/24 (пункт 8.68).
38. Таким чином, розглянувши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає висновки судів попередніх інстанцій про те, що приватний виконавець не мав право відкривати виконавче провадження та здійснювати виконавчі дії щодо майна боржника (відповідача), оскільки частка держави у його статутному капіталі з урахуванням її перебування в управлінні АРМА складає понад 25 %, не ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права, зокрема, положень статей 1, 5 та 18 Закону України "Про виконавче провадження".
39. При цьому, вищенаведені висновки Суду про те, що АРМА прийнято лише в управління права та цінні папери відповідача, спростовують висновки судів попередніх інстанцій про наявність частки держави у статутному капіталі відповідача.
40. Отже, доводи касаційних скарг знайшли своє підтвердження під час касаційного перегляду справи, що свідчить про наявність підстав для скасування оскаржуваних судових рішень.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
41. Згідно із пунктом 3 частини першої статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.
42. Відповідно до частин першої, третьої статті 311 цього ж Кодексу суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
43. Ураховуючи наведене, касаційні скарги АТ "Укртрансгаз" та приватного виконавця Корольова М. А підлягають задоволенню, а оскаржувані судові рішення - скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні скарги на дії приватного виконавця.
Розподіл судових витрат
44. За подання касаційних скарг АТ "Укртрансгаз" та приватного виконавця Корольова М. А. на судові рішення, у яких розглянуто скаргу на рішення, дії (бездіяльність) органу виконавчої служби, судовий збір не сплачується, а, отже, і не покладається.
Керуючись статтями 300 301 304 308 311 314 315 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційні скарги Акціонерного товариства "Укртрансгаз" та приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Корольова Михайла Андрійовича задовольнити.
2. Постанову Східного апеляційного господарського суду від 17.02.2025 і ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.12.2024 у справі № 922/4129/19 скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні скарги Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" на дії приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Корольова Михайла Андрійовича щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та не підлягає оскарженню
Суддя Є. В. Краснов
Суддя Г. М. Мачульський
Суддя Л. І. Рогач