Історія справи
Постанова КГС ВП від 07.12.2022 року у справі №910/21303/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2022 року
м. Київ
cправа № 910/21303/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючий - Стратієнко Л.В.,
судді: Губенко Н.М., Кролевець О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Шпорт В.В.;
за участю представників:
позивача - Мельниченка С.О.,
відповідача - Колток О.М.,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - не з`явився,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Лаврентьєва Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства юстиції України
на рішення Господарського суду міста Києва
(суддя - Турчин С.О.)
від 23.06.2022,
та постанову Північного апеляційного господарського суду
(головуючий - Майданевич А.Г., судді - Ткаченко Б.О., Сулім В.В.)
від 26.09.2022,
у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Проспект Валерія Лобановського, 4-В"
до Міністерства юстиції України,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Тверська Інесса Володимирівна
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 ,
про визнання протиправним та скасування наказу
В С Т А Н О В И В:
у грудні 2021 року ОСББ "Проспект Валерія Лобановського, 4-В" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу №4323/5 від 03.12.2021 "Про задоволення скарги".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вказаний наказ, яким задоволено скаргу членів правління ОСББ "Проспект Валерія Лобановського, 4-В" ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про скасування реєстраційної дії, є протиправним та таким, що прийнятий з порушенням норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128, Положення про Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 09 січня 2020 року № 71/5.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.06.2022, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.09.2022, позов ОСББ "Проспект Валерія Лобановського, 4-В" задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства юстиції України № 4323/5 від 03.12.2021 «Про задоволення скарги».
Рішення господарських судів обґрунтовані тим, що наказ Міністерства юстиції України безпосередньо впливає на права та законні інтереси ОСББ "Проспект Валерія Лобановського, 4-В". Розгляд скарги членів правління ОСББ "Проспект Валерія Лобановського, 4-В" був проведений комісією Міністерства юстиції України без належного повідомлення заінтересованих осіб про час та місце засідання комісії. Дослідивши висновок комісії з питань розгляд скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України, суди не виявили порушень законодавства при проведенні реєстраційних дій щодо ОСББ "Проспект Валерія Лобановського, 4-В".
У жовтні 2022 року Міністерство юстиції України подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані рішення і прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Підставами для скасування судових рішень відповідач зазначає неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судами першої та апеляційної інстанцій. Стверджує, що висновок Верховного Суду щодо питання застосування пункту 1 частини 2, пункту 9 частини 8 статті 23 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» у подібних правовідносинах відсутній.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників учасників справи, перевіривши наявність зазначеної у касаційній скарзі підстави касаційного оскарження судових рішень (п. 3 ч. 2 ст. 287 ГПК України), дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Як встановлено господарськими судами, 16.06.2021 проведено загальні збори ОСББ "Червонозоряний, 4-В" (згідно з рішеннями загальних зборів від 14.07.2021 змінено найменування на ОСББ "Проспект Валерія Лобановського, 4-В"), на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом загальних зборів №16/06-21 від 16.06.2021.
Серед іншого, на загальних зборах прийнято рішення про: відкликання та припинення повноважень голови правління об`єднання, діючого складу правління та ревізійної комісії; обрано новий склад правління об`єднання та ревізійної комісії; затверджено статут об`єднання у новій редакції.
17.06.2021 на засідання правління об`єднання обрано головою правління ОСОБА_8 та доручено йому провести реєстрацію змін до відомостей про об`єднання.
Відповідно до опису документів, що подавались заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу", 22.06.2021 ОСОБА_8 були подані приватному нотаріусу Київського міського нотаріального кругу Тверській І.В. для проведення реєстрації змін до відомостей про об`єднання такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; документ про сплату адміністративного збору; рішення уповноваженого органу управління юридичною особою про зміни - протокол засідання правління ОСББ "Червонозоряний, 4-В" від 17.06.2021; статут (нова редакція); плата за скорочення термінів надання послуг; протокол загальних зборів об`єднання від 16.06.2021; результати поіменного голосування; реєстр осіб, які брали участь в загальних зборах.
22.06.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською І.В. проведено реєстраційну дію щодо ОСББ "Червонозоряний, 4-В" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань №1000731070007024897, якою змінено керівника на ОСОБА_8 та зареєстровано статут у новій редакції.
19.11.2021 центральною колегією Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції за результатами розгляду скарги членів правління ОСББ "Червонозоряний, 4-В" ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.07.2021 за № СК-61-21, було прийнято висновок, згідно з яким колегією Мін`юсту рекомендовано скаргу задовольнити та скасувати реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 22.06.2021 №1000731070007024897 "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу", проведену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською І.В. щодо ОСББ "Червонозоряний, 4-В" (ідентифікаційний код юридичної особи 38855422).
На підставі висновку колегії від 19.11.2021 Міністерством юстиції України було прийнято наказ від 03.12.2021 № 4323/5, яким вирішено: скаргу членів правління ОСББ "Червонозоряний, 4-В" ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , задовольнити у повному обсязі.
Скасувати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 22.06.2021 №1000731070007024897 "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу", проведену приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською І.В. щодо ОСББ "Червонозоряний, 4-В" (ідентифікаційний код юридичної особи 38855422).
Відповідно до висновку колегії підставою для задоволення скарги є:
- колегією встановлено, що оскаржуваній реєстраційній дії від 22.06.2021, передували рішення, прийняті в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Черток Іриною Володимирівною від 27.04.2021, від 28.04.2021, від 12.06.2021, від 13.06.2021, від 14.06.2021, від 15.06.2021, які були скасовані за результатами розгляду скарги ОСББ "Червонозоряний, 4-В", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.07.2021 за № СК-136-21 (п. 3 висновку);
- підставою для скасування рішень, прийнятих приватним нотаріусом Черток І.В. було рішення Міністерства юстиції України, оформлене наказом від 15.11.2021 № 4087/5 "Про задоволення скарги" (п. 4 висновку);
- згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Черток І.В. на підставі оскаржуваних рішень внесені записи про право власності на 1/500 частки в праві на нежитлове приміщення за особами, які, відповідно до результатів голосування, брали участь у загальних зборах об`єднання та голосували з питань порядку денного (п. 5 висновку);
- оскільки Міністерством юстиції України встановлено протиправність та скасовано оскаржувані рішення, прийняті приватним нотаріусом Черток І.В., особи, за якими було зареєстровано право власності, не могли брати участь у загальних зборах ОСББ "Червонозоряний, 4-В" та голосувати з питань порядку денного (п. 6 висновку);
- з урахуванням вищевикладеного та шляхом перевірки відомостей в ЄДР колегія дійшла висновку про відсутність достатньої кількості голосів для прийняття рішень з питань порядку денного, тому така дія підлягає скасуванню (п. 7 висновку).
Не погоджуючись з рішенням Міністерства юстиції України позивач звернувся з позовом до Господарського суду міста Києва про визнання протиправним на скасування наказу Міністерства юстиції України №4323/5 від 03.12.2021.
Повноваження Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (в редакції чинній станом на час розгляду скарги).
Відповідно до частин 1, 2 статті 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду. Міністерство юстиції України розглядає скарги: 1) на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі судового рішення); 2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.
Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю (ч. 3 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Згідно з ч. 5 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено, у письмовій формі та має містити:
1) повне найменування (ім`я) скаржника, його місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування (ім`я) представника скаржника, якщо скарга подається представником;
2) зміст оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності та норми законодавства, порушені на думку скаржника;
3) викладення обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги;
3-1) відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення, повідомлення або реєстраційної дії державного реєстратора та/або внесення відомостей до Єдиного державного реєстру;
4) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складення скарги.
До скарги додаються засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника (за наявності), а також якщо скарга подається представником скаржника - довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.
Відповідно до ч. 8 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо:
1) скарга оформлена без дотримання вимог, визначених частиною п`ятою цієї статті;
2) на момент прийняття рішення про задоволення скарги шляхом скасування реєстраційної дії щодо державної реєстрації новоствореної юридичної особи, іншої організації, державної реєстрації фізичної особи підприємцем, припинення юридичної особи, іншої організації, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця або шляхом проведення реєстраційної дії в Єдиному державному реєстрі проведено наступну реєстраційну дію щодо відповідної особи;
3) у разі наявності інформації про судове рішення або ухвалу про відмову позивача від позову з такого самого предмета спору, про визнання позову відповідачем або затвердження мирової угоди сторін;
4) у разі наявності інформації про судове провадження у зв`язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави;
5) є рішення цього органу з такого самого питання;
6) в органі ведеться розгляд скарги з такого самого питання від цього самого скаржника;
7) скарга подана особою, яка не має на це повноважень;
8) закінчився встановлений законом строк подачі скарги;
9) розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції органу;
10) державним реєстратором, територіальним органом Міністерства юстиції України прийнято таке рішення відповідно до законодавства.
Процедура розгляду відповідно до Законів України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації, територіального органу Мін`юсту, що здійснюється Мін`юстом та його територіальними органами, встановлюються Порядком розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1128 від 25.12.2015.
Пунктом 2 Порядку №1128 (в редакції чинній станом на час розгляду скарги) передбачено, що розгляд скарг у сфері державної реєстрації на предмет наявності (відсутності) порушень закону у рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін`юсту здійснюється колегіально, крім випадку, передбаченого цим Порядком. Для забезпечення колегіального розгляду скарг у сфері державної реєстрації Мін`юстом чи його територіальними органами утворюються постійно діючі колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - колегії), положення про які затверджуються Мін`юстом. Склад колегій затверджується Мін`юстом чи відповідним територіальним органом.
За змістом п. 5 Порядку №1128 Міністерство юстиції чи відповідний територіальний орган розглядає скаргу у сфері державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації на предмет встановлення підстав для відмови в її задоволенні, а саме:
1) оформлення скарги без дотримання вимог, визначених законом;
2) наявність інформації про судове рішення про відмову позивача від позову з такого самого предмета спору, про визнання відповідачем позову або затвердження мирової угоди сторін;
3) наявність інформації про судове провадження у зв`язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави;
4) наявність рішення Мін`юсту чи його територіального органу з такого самого питання;
5) здійснення Мін`юстом чи його територіальним органом розгляду скарги з такого самого питання від того самого скаржника; 6) подання скарги особою, яка не має на це повноважень;
7) закінчення встановленого законом строку подачі скарги;
8) розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції Мін`юсту чи його територіального органу.
Абзацом 1 п. 8 Порядку №1128 передбачено, що у разі коли під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації відповідно до пункту 5 цього Порядку не виявлено підстав для відмови в її задоволенні чи підстав для пересилання її за належністю, Мін`юст чи відповідний територіальний орган здійснює колегіальний розгляд такої скарги на предмет наявності (відсутності) порушень закону в рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін`юсту, що оскаржуються.
Згідно з п. 9 Порядку №1128, під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації Мін`юст чи відповідний територіальний орган встановлює наявність обставин, якими обґрунтовано скаргу, та інших обставин, які мають значення для її об`єктивного розгляду, зокрема шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), у разі необхідності витребовує документи (інформацію) і вирішує:
1) чи мало місце рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації, територіального органу Мін`юсту;
2) чи було оскаржуване рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації, територіального органу Мін`юсту прийнято, вчинено на законних підставах;
3) чи належить задовольнити скаргу у сфері державної реєстрації або відмовити в її задоволенні;
4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у скарзі у сфері державної реєстрації;
5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.
Таким чином, підставою для звернення до Міністерства юстиції України є наявність порушеного права, а таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні поданої нею скарги.
За змістом скарги, яка була подана до Мінюсту у спірних правовідносинах, свої вимоги скаржники обґрунтовують тим, що загальні збори співвласників проведені з порушенням порядку їх скликання, проведення та голосування, а надані приватному нотаріусу документи не відповідали вимогам чинного законодавства.
Відповідно до п. 9 Положення про Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.01.2020 № 71/5, за результатом розгляду скарги Колегія шляхом голосування приймає рішення, що оформлюється відповідним висновком. Висновок Колегії має містити, зокрема, мотиви рішення Колегії у розгорнутому викладенні, зокрема відомості про наявність (відсутність) обставин, які мають значення для розгляду скарги, та відомості про наявність (відсутність) порушень закону у рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін`юсту, що оскаржуються.
Пунктом п. 13 Порядку №1128 визначено, що за результатами розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально колегія формує висновок про те, чи: 1) встановлено наявність порушень закону у рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін`юсту; 2) підлягає скарга у сфері державної реєстрації задоволенню (в повному обсязі чи частково (з обов`язковим зазначенням в якій частині) шляхом прийняття Мін`юстом чи відповідним територіальним органом рішень, передбачених законом.
Так, під час проведення перевірки на предмет дотримання законодавства приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською І.В. при вчиненні оскарженої реєстраційної дії від 22.06.2021 № 1000731070007024897 "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу" щодо ОСББ "Червонозоряний, 4-В", відповідач мав встановити перелік документів, на підставі яких вчинено реєстраційні дії, його достатність та відповідність на момент її проведення, та чи було прийнято рішення приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською І.В. з порушенням або дотриманням вимог закону.
Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" передбачений порядок вчинення реєстраційних дій державним реєстратором, визначений перелік прав та обов`язків державного реєстратора під час вчинення таких реєстраційних дій.
Проте судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджується матеріалами справи, що колегія Мін`юсту, не здійснила перевірки підстав вчинення приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською І.В реєстраційної дії від 22.06.2021 № 1000731070007024897, а також не вирішила питання щодо законності підстав прийнятого рішення з підстав, визначених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань". Висновок колегії Мін`юсту від 19.11.2021 містить лише посилання на необхідність скасування реєстраційних дій, вчинених приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською І.В., як таких, що вчинені за наслідками проведення реєстраційних дій приватним нотаріусом Черток І.В.
Тобто, колегією Мін`юсту при прийнятті рішення про скасування реєстраційної дії було надано оцінку законності, такої дії вчиненої 22.06.2021, виключно з підстави скасування відповідачем 15.11.2021 рішення іншого державного реєстратора.
При цьому, станом на 22.06.2021, реєстраційні дії/записи, які передували вчиненню спірної реєстраційної дії, були чинними.
Разом з тим, стаття 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлює вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації.
Відповідно до п. п. 1, 2, 3, 7, 8 ч. 4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п`ятою цієї статті, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв`язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об`єднання, політичні партії; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі.
Відповідно до опису документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу" сформованого приватним нотаріусом Тверською І.В. 22.06.2021, позивачем для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу було подано такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; документ про сплату адміністративного збору; рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни; статут (нова редакція); плата за скорочення термінів надання послуг; протокол загальних зборів ОСББ "Червонозоряний, 4-В"; результати поіменного голосування; реєстр осіб, які брали участь в загальних зборах.
Отже, для вчинення реєстратором спірних реєстраційних дій приватному нотаріусу були надані рішення загальних зборів, статут ОСББ "Червонозоряний, 4-В" у новій редакції, що є підставою для внесення відповідних змін про юридичну особу до ЄДР та рішення засідання правління ОСББ "Червонозоряний, 4-В", яке є документом, необхідним для внесення змін щодо керівника об`єднання.
Таким чином, для вчинення спірних реєстраційних дій, приватному нотаріусу Тверській І.В. були подані документи, передбачені ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" і необхідні для вчинення реєстраційної дії від 22.06.2021.
Підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації чи відмови у державній реєстрації змін відповідно до ст. ст. 27, 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" приватним нотаріусом не встановлено.
Рішення загальних зборів ОСББ від 16.06.2021 та рішення правління ОСББ від 17.06.2021, станом на час розгляду скарги, були чинними, у судовому порядку не оскаржені та недійсними не визнавались.
Окрім того, пунктом 10 Порядку №1128, для розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально Мін`юст чи відповідний територіальний орган запрошує скаржника, державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації, територіальний орган Мін`юсту, рішення, дія або бездіяльність яких оскаржується, а також інших заінтересованих осіб, зазначених у скарзі у сфері державної реєстрації або встановлених відповідно до відомостей реєстрів.
Відсутність осіб, визначених абзацом першим цього пункту, під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально не є перешкодою для її розгляду.
Відповідно до п. 11 Порядку №1128 Мін`юст чи відповідний територіальний орган своєчасно, але не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально повідомляє особам, визначеним у пункті 10 цього Порядку, про час і місце засідання колегії шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Мін`юсту та додатково одним з таких способів:
1) телефонограмою (якщо номер телефону зазначено у скарзі у сфері державної реєстрації, повідомлено заінтересованою особою або встановлено з інших офіційних джерел);
2) засобами електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у скарзі у сфері державної реєстрації, доданих до неї документах, повідомлено заінтересованою особою або встановлено з інших офіційних джерел).
Тобто, на відповідача покладено обов`язок повідомити заінтересовану особу про розгляд скарги не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги по суті.
Пунктом 12 Порядку №1128 передбачено, що копії скарги у сфері державної реєстрації та доданих до неї документів надаються особам, визначеним у пункті 10 цього Порядку (крім скаржника), в день розгляду Мін`юстом чи відповідним територіальним органом скарги у сфері державної реєстрації колегіально.
З аналізу вказаних норм Порядку № 1128 вбачається, що законодавство встановлює не право, а обов`язок комісії під час розгляду скарги запросити до цього процесу суб`єктів оскарження та інших заінтересованих осіб, які зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей у реєстрі, надати цим особам копію скарги та доданих до неї матеріалів не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги по суті та своєчасно повідомити осіб, запрошених до розгляду скарги по суті, про час і місце її розгляду скарги в один із встановлених Порядком способів.
Запрошення відповідних осіб має на меті не лише проінформувати їх про розгляд скарги, але й забезпечити їм реальну можливість взяти участь у засіданні та те щоб їхні пояснення були прийняті та враховані, тобто, щоб всі заінтересовані особи у розгляді вказаної скарги були "почуті".
Належне повідомлення всіх осіб, яких стосується скарга, призначена до розгляду на засіданні відповідної комісії, сприяє належному виконанню нею своїх функцій та має істотне значення для вирішення скарги.
Отже, на комісію покладено обов`язок забезпечити участь заінтересованих осіб у розгляді скарги шляхом належного повідомлення з метою реалізації їхнього права на захист, подання відповідних пояснень.
Неповідомлення скаржника та/або його представника (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб`єкта оскарження та інших заінтересованих осіб, зазначених у скарзі, не може вважатися формальним порушенням; це порушення ставить під сумнів безсторонність (неупередженість), повноту перевірки та обґрунтованість рішення, прийнятого за наслідками розгляду скарги (аналогічний висновок міститься у п. 44 постанови Верховного Суду від 23.03.2021 у справі № 480/388/19, у постанові Верховного Суду від 15.08.2019 у справі № 826/3539/17).
Неприбуття лише належним чином повідомлених осіб не перешкоджає розгляду справи, а тому, якщо на засідання не прибула особа, яку належним чином не повідомили, то це перешкоджає розгляду скарги. Ці обставини повинні з`ясовуватися до початку розгляду скарги секретарем комісії відповідно до п. 3 розділу ІІІ Положення про комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 37/5 від 12.01.2016 (аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 23.03.2021 у справі № 480/388/19).
Встановивши, що скаржника, суб`єкта, дії якого оскаржуються, або інших заінтересованих осіб не повідомлено про час та місце розгляду скарги або їм (суб`єкту, дії якого оскаржуються та заінтересованим особам) не надіслано скарги, комісія не має законних підстав розглядати скаргу по суті.
У той же час наведені норми Порядку №1128 не містять альтернативи, а тому відсутність одного з видів повідомлення позивача, є порушенням приписів вищенаведеного Порядку (аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27 травня 2021 року у справі № 420/4037/20).
Тому, з огляду на вищевказане, доводи відповідача, що розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Мін`юсту є основним способом повідомлення, а повідомлення телефонограмою або засобами електронної пошти - факультативними, є помилковими.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено господарськими судами, інформація про розгляд скарги ОСББ "Червонозоряний, 4-В" була розміщена на офіційному веб-сайті Мін`юсту за посиланням: ://minjust.gov.ua/m/ogoloshennya-pro-zasidannya-tsentralnoi-kolegii-ministerstva-yustitsii-ukraini-19-listopada-2021-roku.
У той же час, розміщення оголошення на сайті Мін`юсту не є достатнім способом повідомлення позивача про розгляд скарги на його рішення, оскільки Міністерство юстиції України зобов`язане було повідомити позивача про розгляд скарги не лише шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Мін`юсту, але й додатково телефонограмою або засобами електронної пошти, у строки встановлені пунктом 11 Порядку №1128.
Також відповідачем не було надано доказів завчасного розміщення на сайті Мінюсту України часу та дати розгляду скарги.
Виходячи з власної оцінки зібраних у справі доказів судами встановлено, що матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження факту повідомлень відповідачем телефонограмою або засобами електронної пошти приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Тверської І.В., голови ОСББ ОСОБА_8, самого ОСББ, про розгляд скарги членів правління ОСББ ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Суду не було надано і доказів направлення вказаним особам копій скарг, тобто відповідач не надав суду доказів про те, що вказані особи були запрошені на засідання комісії Міністерства юстиції України з розгляду скарги.
Відхилено посилання відповідача на акти про неможливість здійснення виклику телефонограмою від 16.11.2021 та телефонограму від 16.11.2021, які визнано судом неналежними доказами повідомлення заінтересованих осіб про розгляд скарги.
Отже, Міністерство юстиції України не виконало свого обов`язку з забезпечення участі заінтересованих осіб у розгляді скарги шляхом належного повідомлення їх про розгляд вказаної скарги, внаслідок чого позивач був фактично позбавлений можливості бути присутніми під час розгляду скарги та надавати відповідні пояснення.
Апеляційний господарський суд дійшов правильного висновку, що допущене Міністерством юстиції України порушення Порядку № 1128 щодо належного повідомлення заінтересованих осіб про розгляд скарги є достатньою підставою для скасування наказу Міністерства юстиції України №4323/5 від 03.12.2021.
Крім того, судами встановлено, що скарга підписана від імені ОСББ "Червонозоряний, 4-В" ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 як членами правління ОСББ. Однак, з наданої відповідачем у матеріали справи скарги вбачається, що до скарги не надано жодних документів на підтвердження повноважень осіб, які її підписали, представляти інтереси ОСББ "Червонозоряний, 4-В", зміст скарги не містить обґрунтувань порушення прав скаржників та копій документів, що підтверджує факт порушення їх прав, що свідчить про наявність порушень абз. 1, 7 та 8 ч.5 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", де встановлено, що до скарги додаються засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника, а також якщо скарга подається представником скаржника - довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.
Разом з цим, колегією Мін`юсту порушено максимальний 45-денний строк розгляду скарги, передбачений пунктом 4 Порядку №1128 та статтею 20 Закону України "Про звернення громадян", оскільки скарга ОСББ "Червонозоряний, 4-В" надійшла до Міністерства юстиції України 05.07.2021, а оскаржуваний наказ №4087/5 прийнятий лише 03.12.2021, тобто зі спливом більше чотирьох місяців від дня надходження скарги.
Порушення строку розгляду скарги Колегією також може у сукупності оцінюватися, як підстава для скасування наказів Міністерства юстиції за розглядом скарг у сфері державної реєстрації (постанова Верховного Суду від 27 травня 2021 року у справі №420/4037/20).
Згідно з матеріалами справи, колегія Мін`юсту двічі розглядала скаргу, а саме: 14.07.2021 та 03.09.2021, за результатами зазначених розглядів були сформовані висновки, якими рекомендовано відмовити у задоволені скарги з підстав дотримання нотаріусом законодавства при прийнятті рішень. Однак, скаргу повернуто Мін`юстом на повторний розгляд до колегії.
Хоча, пунктом 17 Порядку №1128 встановлено, що у разі скасування судом рішення Мін`юсту за результатами розгляду скарги у сфері державної реєстрації Мін`юст забезпечує повторний розгляд такої скарги відповідно до цього Порядку, але Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та Порядок № 1128 не передбачають інших підстав для повернення скарги на повторний розгляд, зокрема на підставі рішень Міністерства юстиції України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів про наявність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на те, що оскаржуваний наказ прийнято з порушенням ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", п. 9 Положення №71/5, п. 13 Порядку №1128.
Отже, відповідні процедурні порушення, допущені відповідачем під час розгляду скарги, у сукупності з вищевстановленими порушеннями є підставами для скасування наказу Міністерства юстиції України №4323/5 від 03.12.2021.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.
Відповідно до статті 309 ГПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.
Верховний Суд, переглянувши оскаржувані судові рішення в межах наведених у касаційній скарзі доводів, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, вважає, що суди попередніх інстанцій ухвалили законні та обґрунтовані судове рішення, з урахуванням висновків Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах щодо оскарження наказів Міністерства юстиції України, а тому підстав для їх скасування немає.
З огляду на те, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, згідно з ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 300 301 308 309 314 315 317 ГПК України, Верховний Суд
П О С Т А Н О В И В :
касаційну скаргу Міністерства юстиції України залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 23.06.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.09.2022 у справі № 910/21303/21- без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Л. Стратієнко
Судді Н. Губенко
О. Кролевець