Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 27.04.2023 року у справі №380/6869/21 Постанова КАС ВП від 27.04.2023 року у справі №380...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 27.04.2023 року у справі №380/6869/21
Постанова КАС ВП від 27.04.2023 року у справі №380/6869/21

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року

м. Київ

справа № 380/6869/21

адміністративне провадження № К/9901/45436/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):

судді-доповідача - Радишевської О.Р.,

суддів - Кашпур О.В., Уханенка С.А.

розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції адміністративну справу №380/6869/21

за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року, ухвалену в складі колегії суддів: головуючого судді Сеника Р.П., суддів Судової-Хомюк Н.М., Носа С.П.,

УСТАНОВИВ:

І. Суть спору

1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач) з вимогами:

1.1. визнати протиправним дії військової частини НОМЕР_1 щодо неправильного нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.04.2017;

1.2. стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 в сумі 39 150,80 грн.

2. На обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що військова частина НОМЕР_1 помилково нарахувала ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 у розмірі 1 006,57 грн, оскільки допустила помилку при визначенні базового місяця для її обчислення. Позивач наголошує, що потрібно було застосовувати як базовий місяць не січень 2016 року, а січень 2008 року. Згідно з висновком експерта за результатом проведення судово-економічної експертизи правильний розмір індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 є 40 157,37 грн, а отже, різниця між нарахованими відповідачем та експертом сумами становить 39 150,80 грн (40 157,37 - 1 006,57), саме її позивач просить стягнути.

ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи

3. ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України у військовій частині НОМЕР_1 до 07.04.2017.

4. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 03.04.2017 №11-РС ОСОБА_1 звільнений з військової служби в запас відповідно до частини підпункту «ї» пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» (які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжити військову службу); наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 07.04.2017 №73 ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с. 9).

5. 03.08.2020 Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення №380/3739/20, яке набрало законної сили 25.11.2020, відповідно до якого частково задовольнив позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, стягнення індексації грошового забезпечення. Визнав протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 07.04.2017. Зобов`язав військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 (а.с. 13-16).

6. На виконання зазначеного рішення суду ОСОБА_1 нарахована індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 в сумі 1 006,57 грн, базовим місяцем для нарахування цієї індексації визначено січень 2016 року, що підтверджується довідкою-розрахунком військової частини НОМЕР_1 від 26.08.2020 №102 (а.с. 18).

7. ОСОБА_1 звернувся до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз із заявою про проведення судово-економічної експертизи, на вирішення експертизи поставив таке питання: «На яку суму документально підтверджується розмір індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 відповідно до вимог Закону України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 17.07.2003 №1078» (далі - Порядок №1078; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Судовий експерт Сухолиткий В.В. дійшов висновку про документальне підтвердження розміру індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 в загальній сумі 40 157,37 грн (з урахуванням базового місяця січня 2008 року), про що складено висновок експерта від 29.04.2020 №2710 (а.с. 21-25).

8. Незгода позивача із застосуванням відповідачем під час проведення індексації грошового забезпечення базового місяця січня 2016 року, стала підставою для його звернення до суду.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення

9. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 із застосуванням базового місяця січня 2016 року. Стягнуто з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 в сумі 39 150 (тридцять дев`ять тисяч сто п`ятдесят) гривень 80 коп.

10. Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що з урахуванням пункту 5 Порядку №1078 індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто січня 2008 року.

11. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.11.2021 скасовано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 та прийнято постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

12. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції зауважив, що у чинній редакції Порядку №1078, на відміну від редакції до 15.12.2015, відсутнє таке поняття як «базовий місяць» для розрахунку індексації. Отже, його застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин, які виникли після 15.12.2015, є безпідставним.

13. На думку суду апеляційної інстанції, аналіз редакції пункту 5 Порядку №1078 свідчить про те, що значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення тарифних окладів (стипендій), для обрахунку приймається за 1 або 100 відсотків лише тоді, коли таке підвищення відбулося після 15.12.2015. Прийняття підвищення тарифних окладів (стипендій), яке сталося до 15.12.2015, за 1 або 100 відсотків, порушує таку складову верховенства права як принцип правової визначеності та суперечить положенням частини першої статті 58 Конституції України.

ІV. Провадження в суді касаційної інстанції

14. 13.12.2021 до Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.11.2021.

15. У касаційній скарзі скаржник, не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанцій, просить його скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права і порушення норм процесуального права та ухвалити нове, яким залишити в силі рішення суду першої інстанції.

16. У межах доводів скаржник стверджує, що апеляційний суд, розв`язуючи питання стосовно базового місяця, неправильно застосував пункти 2, 5, 10-1 Порядку №1078 та не врахував висновків Верховного Суду щодо застосування цих норм у подібних правовідносинах, які викладені у постановах від 10.09.2020 у справі №200/9297/19-а, від 15.10.2020 у справі №240/11882/19, від 24.09.2020 у справі №806/2883/17, від 13.01.2020 у справі №803/203/17, від 22.07.2020 у справі №400/3017/19.

17. За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Радишевській О.Р., суддям Уханенку С.А., Кашпур О.В.

18. Ухвалою Суду від 23.12.2021 відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.

19. Від відповідача надійшли заперечення на касаційну скаргу позивача, в яких він наполягає на її безпідставності, просить у задоволенні відмовити і залишити оскаржуване судове рішення без змін.

V. Джерела права та акти їхнього застосування

20. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

21. Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їхнього соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям і членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

22. Частинами першою-третьою статті 9 Закону №2011-XII передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

23. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

24. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

25. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

26. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

27. Положеннями статті 1 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

28. Згідно зі статтею 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

29. Відповідно до статті 4 Закону №1282-XII (у редакції, що діяла до 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному КМУ.

30. Статтею 4 Закону №1282-XII (у редакції, що діяла після 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному КМУ.

31. Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначає Закон України від 05.10.2000 №2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон №2017-III; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

32. Відповідно до статті 16 Закону №2017-III держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.

33. За змістом статті 18 Закону №2017-III законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

34. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону №2017-III).

35. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, які поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок №1078.

36. Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078, який застосовувався до 01.01.2016, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

37. Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 11.02.2016 №77, застосовується з 01.01.2016) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

38. За змістом пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

39. Абзацами першим-третім пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, яка діяла до 15.12.2015) передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку. У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.

40. Згідно з абзацами першим-сьомим пункту 5 Порядку №1078 (у редакції постанови КМУ від 09.12.2015 №1013, який застосовується з 01.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4.

41. Згідно з пунктом 10-2 Порядку №1078 (у редакції постанови КМУ від 09.12.2015 №1013, який застосовується з 01.12.2015) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

VI. Позиція Верховного Суду

42. Частиною першою статті 341 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

43. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).

44. У справі, що розглядається предметом спору є застосований відповідачем базовий місяць під час здійснення індексації грошового забезпечення, яка проведена відповідачем на виконання рішення суду.

45. Правова позиція з цього питання викладена у постановах Верховного Суду від 19.05.2022 у справі №400/103/21 і від 13.01.2020 у справі №803/203/17.

46. Так, розтлумачивши пункти 2, 5 Порядку №1078 у згаданих справах, Верховний Суд указав, що для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

47. Верховний Суд у справі №400/103/21 зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Отже, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. Проте нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

48. Зрештою на основі аналізу наведених норм Верховний Суд дійшов висновку, що місяць, у якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

49. У цьому контексті Суд звертає увагу на те, що постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

50. Згідно з пунктом 13 указаної Постанови вона набрала чинності з 01.01.2008 і з того часу посадові оклади не змінювались. Вони змінилися лише у березні 2018 року на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 та якою установлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців.

51. Таким чином, необхідно констатувати, що відповідно до норм Порядку №1078 індексація грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто січня 2008 року. Оскільки в січні 2016 року тарифні ставки (оклади) військовослужбовців не змінилися, тому підстави для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 07.04.2017 з урахуванням базового місяця січня 2016 року відсутні.

52. З огляду на це Суд погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно наявності підстав для задоволення позову і визначення січня 2008 року як базового місяця для проведення спірної індексації. Отож аргументи скаржника про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права знайшли своє підтвердження під час касаційного розгляду справи.

53. Водночас Суд указує на неможливість врахування при розгляді цієї справи постанов Верховного Суду від 10.09.2020 у справі №200/9297/19-а, від 22.07.2020 у справі №400/3017/19, від 15.10.2020 у справі №240/11882/19 і від 24.09.2020 у справі №806/2883/17, на які скаржник посилається у касаційній скарзі, з огляду на таке.

54. У справах №200/9297/19-а, №400/3017/19 предметом касаційного перегляду були ухвали про роз`яснення судового рішення і Суд не викладав висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах. У справі №240/11882/19 не досліджувалося питання механізму розрахунку індексації грошового забезпечення, адже розрахунок індексації відповідачем не здійснювався і, відповідно, базовий місяць (місяць підвищення) ним не визначався. У справі №806/2883/17 спір стосувався правильності визначення відповідачем базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів позивача за період з 01.04.2007 до 31.12.2012. Висновки Верховного Суду у справі №806/2883/17 стосувалися питання застосування постанови КМУ від 28.03.2007 №594 «Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» у контексті того, чи змінювалися нею встановлені законодавством розміри та види грошового забезпечення військовослужбовців або вводилися нові види грошового забезпечення, що свідчить про неподібність правовідносин з цією справою.

55. За приписами статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

56. За наведених обставин рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню із залишенням в силі рішення суду першої інстанції.

57. Керуючись статтями 3 341 344 349 352 355 356 359 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

58. Задовольнити касаційну скаргу ОСОБА_1 .

59. Скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року та залишити в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року.

60. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач: О.Р. Радишевська

Судді: О.В. Кашпур

С.А. Уханенко

logo