Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 27.02.2019 року у справі №806/2016/16 Ухвала КАС ВП від 27.02.2019 року у справі №806/20...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова КАС ВП від 27.02.2019 року у справі №806/2016/16
Ухвала КАС ВП від 27.02.2019 року у справі №806/2016/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 лютого 2019 року

м. Київ

справа №806/2016/16

адміністративне провадження №К/9901/20104/18, К/9901/20105/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Стародуба О.П.,

суддів: Анцупової Т.О., Кравчука В.М.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 03.11.2016р. (судді - Шуляк Л.А., Токарєва М.С., Шимонович Р.М.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2017р. (судді - Шидловський В.Б., Капустинський М.М.. Мацький Є.М.) у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання бездіяльності протиправною,

в с т а н о в и в:

У жовтні 2016р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною (неправомірною) бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії з 01.01.2016р. відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з врахуванням частини ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка вступила в дію згідно Закону України від 23.12.2015 №900-VIII.

В обґрунтування позовних вимог посилалась на те, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, а законодавством їй гарантовано право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає їй право на перерахунок пенсії. В свою чергу, не направлення відповідачем до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні є протиправним та таким, що порушує її право на перерахунок пенсії.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03.11.2016р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2017р., позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надсилання інформації до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_3

З рішеннями судів попередніх інстанцій не погодились відповідач та третя особа, звернулись з касаційними скаргами, в яких посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просили їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування касаційних скарг посилаються на те, що постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015р. №988 вперше встановлено грошове забезпечення для працівників Національної поліції України, жодних змін у грошовому забезпеченні поліцейських та прийняття відповідних нормативно-правових актів про такі зміни Кабінетом Міністрів України не приймалось, а тому правових підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ із зазначених підстав немає.

Крім того, у своїй касаційній скарзі Міністерство внутрішніх справ, посилаючись на положення пункту 4 частини першої статті 18 КАС України вважає, що дана справа предметно підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду. Крім того, посилається на те, що судами не залучено до участі у справі Пенсійний фонд України, незважаючи на те, що рішення судів впливають на його права та обов'язки.

Заперечуючи проти касаційних скарг, позивач просила залишити касаційні скарги без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала законної сили 02.12.2015р., встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно абзацу 2 пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

У липні 2016 року позивач звернулася до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів ПФ України інформації про зміну грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р.

Листом від 21.09.2016 №15/2-481 відповідач відмовив позивачу в направленні такої інформації. Відмову обгрунтовував тим, що постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. набрала чинності 02.12.2015р., тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII, а тому вказана постанова не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.

Крім того, позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із запитом про отримання публічної інформації, на який листом від 16.09.2016 №1596/ж-11 отримала відповідь про те, що підстав для здійснення їй перерахунку пенсії немає, оскільки інформація про підстави проведення перерахунку пенсії до Управління не надходила.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, якому пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, а тому відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправленні Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог зазначеного Закону, та яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що позивач отримує пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 відбулось збільшення грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, що за правилами статті 63 цього Закону є підставою для перерахунку пенсії, а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про задоволення позову.

Крім того, за правилами ч. 3 ст. 353 КАС України, порушення правил підсудності, на що також посилається відповідач в обґрунтування касаційної скарги, може бути підставою для скасування судових рішень лише якщо учасник справи заявляв про це під час розгляду справи у суді першої інстанції.

Також безпідставними є посилання на незалучення до участі у справі Пенсійного фонду України, оскільки в межах даної справи питання щодо його прав та інтересів не вирішується, а законодавчо встановлений обов'язок відповідних суб'єктів щодо повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, не може свідчити про порушення його прав.

Відповідно до частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на те, що доводи касаційної скарги правильності висновків судів попередніх інстанцій не спростовують, останні під час розгляду справи вірно застосували норми матеріального права та не порушили норми процесуального права, відповідно до частини першої статті 350 КАС України, підстави для скасування ухвалених ними рішень відсутні.

Керуючись статтями 343, 350, 356, 359 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

Касаційні скарги Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 03.11.2016р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2017р. - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук

logo