Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 25.07.2023 року у справі №460/26658/22 Постанова КАС ВП від 25.07.2023 року у справі №460...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 25.07.2023 року у справі №460/26658/22
Постанова КАС ВП від 25.07.2023 року у справі №460/26658/22

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2023 року

м. Київ

справа № 460/26658/22

адміністративне провадження № К/990/11238/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Стеценка С.Г.,

суддів: Тацій Л.В., Стрелець Т.Г.,

розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу №460/26658/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2023 (колегія у складі: головуючий судді Запотічного І.І., суддів: Глушка І.В., Довгої О.І.), -

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі також - відповідач), в якому, з врахуванням заяви про часткову відмову від позову, просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги;

- визнати протиправними дії відповідача з надання відповіді від 03.08.2022 №12090-10996/М-03/8-1700/22 щодо невирішення порушених питань у заяві від 02.07.2022, наданої у відповідності до норм Закону України «Про звернення громадян»;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву від 02.07.2022 із вирішенням порушених питань у відповідності до норм Закону України «Про звернення громадян».

2. В обґрунтування позову позивач зазначив, що перебуває на обліку у відповідача як учасник бойових дій. В 2022 році відповідач виплатив позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»» (далі Постанова № 540). Позивач вважає, що після прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 № 3-р/2020 позивач набув право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, передбаченому статтею 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII). Також позивач зазначає, що 02.07.2022 ним направлено відповідачу заяву в порядку Закону України "Про звернення громадян", однак у наданій йому відповіді від 03.08.2022 відповідач не вирішив усі поставлені у заяві питання. Вважає дії відповідача протиправними і такими, що не ґрунтуються на вимогах законодавства. За наведених обставин, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2022 позов задоволено повністю.

4. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що виплата позивачу разової грошової допомоги у сумі 1491 гривень не відповідає статті 12 Закону №3551-ХІІ та свідчить про порушення прав позивача на отримання цієї допомоги у належному розмірі. У зв`язку з вказаним позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Що стосується дій відповідача в частині відповіді від 03.08.2022 на заяву позивача від 02.07.2022, суд зазначив, що зміст заяви від 02.07.2022 та відповіді від 03.08.2022 дають підстави для висновку, що відповідачем не дотримано вимог щодо повноти розгляду всіх питань, порушених у заяві позивачем. Жодних доказів неможливості надання повного і всебічного розгляду звернення позивача або неможливості такого розгляду відповідачем суду не надано та матеріали справи не містять, а тому суд дійшов висновку про задоволення позову в цій частин.

5. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2023 рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2022 скасовано в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої у 2021 році суми допомоги та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог в цій частині відмовлено. У решті позовних вимог рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2022 залишено без змін.

6. Приймаючи таке рішення, апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання повної відповіді на усі питання, порушені у заяві від 02.07.2022, та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.07.2022 із вирішенням порушених питань у відповідності до Закону України "Про звернення громадян".

Разом з тим, щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком апеляційний суд зазначив, що з огляду на імперативні вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та норми пункту 2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, відповідач під час вирішення питання щодо виплати позивачу, як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, не виступав головним розпорядником бюджетних коштів, а реалізовував делеговані повноваження щодо виконання бюджетної програми, в межах тих асигнувань, які надані Мінсоцполітики, розпорядження коштів здійснював відповідно до положень Постанови № 540, які є чинними та неконституційними не визнавались.

Також апеляційний суд в оскаржуваному рішенні посилається на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погодившись із судовим рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій скаржник просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2023, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2022 залишити в силі.

8. Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржник зазначає про те, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, порушені норми процесуального права, оскільки, на думку заявника, посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України №540, як на акт, який регулює розмір разової грошової допомоги до 5 травня, є необґрунтованими та безпідставними, оскільки норми підзаконних нормативно-правових актів, чим є в даному випадку Постанова Кабінету Міністрів України № 540, не має вищої юридичної сили над положеннями Закону №3551-ХІІ. Крім того, скаржник вважає, що існує необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. 28.03.2023 в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстровано вказану касаційну скаргу.

10. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С.Г., судді Тацій Л.В., Стрелець Т.Г.

11. Ухвалою Верховного Суду від 05.04.2023 відкрито касаційне провадження за касаційною ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі за вищевказаним позовом.

12. Ухвалою Верховного Суду від 24.07.2023 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 25.07.2023.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

13. Як встановлено судами попередніх інстанції, ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 12.05.2015.

14. Відповідачем в 2022 році позивачу виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня як учаснику бойових дій в розмірі 1491,00 грн.

15. Позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив здійснити перерахунок та виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

16. У відповідь на вказане звернення відповідач листом від 22.06.2022 №1700-0307-8/33243 повідомив позивачу, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №540 розмір виплаченої у 2022 році позивачу одноразової грошової допомоги до 5 травня становив - 1491,00 грн., іншого чинним законодавством не передбачено.

17. ОСОБА_1 , не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у належному розмірі, звернувся в суд з цим позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених ст. 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

19. Оскільки фактично позивач оскаржує рішення суду апеляційної інстанції тільки в частині відмови в задоволенні позову, то Верховний Суд перевірятиме правильність висновків Восьмого апеляційного адміністративного суду про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком апеляційний суд

20. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

21. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів. Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

22. У справі, яка розглядається, ключовим є визначення в умовах воєнного стану, як учаснику бойових дій, розміру виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.

23. Вирішуючи питання щодо можливості касаційного перегляду за цією касаційною скаргою, Верховний Суд виходить із такого.

24. Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді.

25. Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.06.2023 у справі № 560/8064/22 відступив від висновку щодо застосування положень статті 13 Закону № 3551-XII, частини другої статті 20 Закону № 389-VІІІ, частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та Порядку № 540 у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 01.12.2022 у справі №580/2869/22, відповідно до якого правомірним є нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному Порядком № 540, та сформулював наступний висновок:

« 1) держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов`язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов`язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності без запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність (ветеранів війни, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни), та членів їхніх сімей;

(2) Бюджетним кодексом України не можна доручати Кабінету Міністрів України встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом регулювання спеціального Закону № 3551-ХІІ;

(3) тимчасове обмеження окремих соціальних пільг особам, які захищають або захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, за умови додержання вимог пункту 5 частини першої статті 6 Закону № 389-VIII, може відбуватись за умови внесення змін до спеціального Закону № 3551-ХІІ, який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій;

(4) Уряд в додатку до Порядку № 540 установив, що у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, зокрема, інвалідам війни здійснюється у розмірах: I групи - 4421 гривня, II групи -3906 гривень, III групи - 3391 гривня, тобто визначив інші, ніж у вказаному Законі, розміри щорічної допомоги до 5 травня, що свідчить про невідповідність такого нормативного акта Кабінету Міністрів України положенням Закону № 3551-XII, який має вищу юридичну силу, а відтак положення цього Порядку щодо визначення розмірів такої щорічної разової грошової допомоги не можуть бути застосовані у відносинах її виплати у 2022 році;

(5) виплата інвалідам війни щорічної разового грошової допомоги до 5 травня у 2022 році має здійснюватися відповідно до статті 13 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV, у таких розмірах:

I групи - десять мінімальних пенсій за віком;

II групи - вісім мінімальних пенсій за віком;

III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у справі, яка переглядається, Судова палата виходить із того, що оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 Закону № 3551-XII і Порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини третьої статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році слід застосовувати не Порядок № 540, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.»

26. Суд не вбачає підстав для відступу від цього висновку у справі, що розглядається.

27. Застосовуючи ці висновки до обставин справи, колегія суддів звертає увагу, що Уряд в додатку до Порядку № 540 установив, що у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, зокрема, учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, здійснюється у розмірі - 1491 гривня.

28. Відповідно до статті 12 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

29. Тому, оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 12 Закону № 3551-XII і Порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2022 році слід застосовувати Закон № 3551-ХІІ, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.

30. Отже, враховуючи зазначене вище, є правові підстави для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача суму недоплаченої разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

31. Таким чином, колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції помилково скасовано рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2022.

32. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

33. За викладених обставин, касаційну скаргу слід задовольнити, а постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2023 - скасувати, із залишенням в силі рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2022.

34. Судові витрати у справі відсутні, оскільки позивач є учасником бойових дій.

Керуючись статтями 341 345 351 356 КАС України, Суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №460/26658/22 скасувати.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28.10.2022 залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддіС.Г. Стеценко Л.В. Тацій Т.Г. Стрелець

logo