Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 23.06.2019 року у справі №140/2457/18 Ухвала КАС ВП від 23.06.2019 року у справі №140/24...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 23.06.2019 року у справі №140/2457/18



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2021 року

м. Київ

справа № 140/2457/18

адміністративне провадження № К/9901/23735/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Кашпур О. В.,

суддів - Радишевської О. Р., Уханенка С. А.,

розглянув у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами в касаційній інстанції адміністративну справу №140/2457/18

за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Приватного підприємства "Автотранспортне підприємство № 1", Приватного акціонерного товариства "Луцьке автотранспортне підприємство 10701", Підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "САНРАЙЗ" ЛТД, Комунального підприємства "Луцьке підприємство електротранспорту", фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 - про визнання протиправними та нечинними рішень,

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року, прийняте в складі головуючого судді Ковальчука В. Д., та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2019 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Улицького В. З., суддів Довгої О. І., Шавеля Р. М.

УСТАНОВИЛ:

І. Короткий зміст позовних вимог

1. У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправним та нечинним пункт другий (в частині, що стосується верхньої вікової межі студентів (18 років) рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 16 травня 2018 року № 265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху";

- визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 липня 2018 року № 431-1 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16 травня 2018 року №265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху".

2. В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначала про те, що право на пільговий проїзд студентам в розмірі половини вартості квитка у міському пасажирському транспорті, передбачений законодавчо цілим рядом нормативно правових актів. Законодавець не встановлює для студентів вікового обмеження у реалізації їхнього права на пільговий проїзд, оскільки правовий статус студента денної форми навчання закладу вищої освіти, I-IV рівнів акредитації може мати особа і після досягнення 18-річного віку, проте своїм другим рішенням відповідач позбавив права на пільговий проїзд навіть неповнолітніх студентів денної форми навчання. Позивачка посилалася на рішенням Конституційного Суду України від
16.04.2009 №7-рп/2009, яким зроблено висновок, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, оскільки це є гарантією стабільності суспільних відносин. Позивачка вважає, що у відповідача не було економічних передумов та правових підстав для прийняття свого другого рішення, а тому просить позов задовольнити.

ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення

3. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2019 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

4. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що позивачкою не доведено порушення її прав пунктом другим (в частині, що стосується верхньої вікової межі студентів (18 років) рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 16 травня 2018 року №265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху", оскільки така редакція даного рішення втратила чинність та не діє на момент розгляду справи. Крім того, відповідачем доведено правомірність прийняття рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 липня 2018 року №431-1 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16 травня 2018 року №265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху", що свідчить про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. Не погоджуючись із рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2019 року, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати зазначені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

6. Касаційна скарга обґрунтована тим, що судами попередніх інстанцій було зроблено неправильний висновок про те, що питання забезпечення пільгового проїзду студентів було врегульоване шляхом надання такого проїзду міським електротранспортом, а також про те, що нормою підпункту 2 пункту "а" статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено обов'язок відповідача забезпечити такий проїзд, що й було зроблено останнім. Залишаючи рішення суду першої інстанції у даній справі без змін, суд апеляційної інстанції з такими висновками погодився, на думку позивачки, помилково, вважаючи, що виконання обов'язку органу місцевого самоврядування щодо забезпечення пільгового проїзду студентам денної форми навчання вишів І-ІV рівнів акредитації вичерпується забезпеченням лише проїзду на електротранспорті, як одному з 2-х видів міського пасажирського транспорту у Луцьку.

IV. Позиція інших учасників справи

7. Виконавчий комітет Луцької міської ради подав до суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

V. Рух справи у суді касаційної інстанції

8. Ухвалою Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 вересня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2019 року.

9. Ухвалою Верховного Суду в складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду від 23 лютого 2021 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження на 25 лютого 2021 року.

VI. Стислий виклад обставин, установлених судами першої та апеляційної інстанцій

10. Як установлено судами першої та апеляційної інстанцій, 16.05.2018 виконавчий комітет Луцької міської ради прийняв рішення № 265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху", відповідно до якого вирішено: встановити граничний тариф на послугу з перевезення одного пасажира автобусами на міських маршрутах загального користування у звичайному режимі руху - 5,00 грн (пункт 1 рішення); для дітей шкільного віку, учнів та студентів від 6 до 18 років встановити вартість проїзду у автобусах на міських маршрутах загального користування у розмірі 2,00 грн за одну поїздку, за наявності учнівського, студентського квитка (пункт 2 рішення).

11.18.07.2018 відповідачем прийнято рішення № 431-1 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16 травня 2018 року №265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху", згідно з яким внесено зміни рішення виконавчого комітету міської ради від 16.05 2018 № 265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху", виклавши пункт 2 у такій редакції: "Для учнів закладів загальної середньої освіти міста Луцька встановити вартість проїзду у автобусах на міських маршрутах загального користування у розмірі 2,00
грн
за одну поїздку, за наявності учнівського квитка".

12. Як вбачається з пояснювальної записки до проекту даного рішення, внесення змін до рішення від 16.05.2018 № 265-1 зумовлене неодноразовими зверненнями суб'єктів господарювання, що здійснюють перевезення пасажирів автобусами на міських маршрутах загального користування, а також те, що при розрахунку вартості перевезень пасажирів автобусами в розмірі 5 грн врахована планова кількість пасажирів за даними обстежень пасажиропотоків на міських автобусних маршрутах, проведених управлінням транспорту та зв'язку міської ради з кількості дітей віком від 6 до 14 років в еквіваленті повної вартості квитка, в той час як збільшення чисельності пільгових пасажирів несе зміни у розрахунку діючого тарифу на проїзд у вигляді його підвищення.

VIІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХНЬОГО ЗАСТОСУВАННЯ, ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

13. Під час касаційного провадження встановлено, що постановою Верховного Суду від 03 вересня 2020 року в справі №140/2033/18 ( №К/9901/18580/19) касаційну скаргу ОСОБА_6 задоволено частково. Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 січня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2019 року скасовано та прийнято нову постанову, якою визнано протиправним та нечинним пункт другий, в частині щодо обмеження верхньої вікової межі студентів 18 роками, рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 16 травня 2018 року №265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху" та визнано протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 липня 2018 року №431-1 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16 травня 2018 року №265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху".

14. Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили.

15. Оскільки пункт другий рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 16 травня 2018 року №265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху", в частині щодо обмеження верхньої вікової межі студентів 18 роками, та рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 липня 2018 року №431-1 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16 травня 2018 року №265-1 "Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху", які також є предметом оскарження у цій справі, уже визнані протиправними та нечинними судовим рішенням, яке набрало законної сили, а тому за правилами пункту 6 частини 1 статті 238 КАС України провадження у справі підлягає закриттю.

16. Відповідно до частини 1 статті 354 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку повністю або частково і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно частини 1 статті 354 КАС України.

17. З огляду на зазначене, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню із закриттям провадження у справі.

Керуючись статтями 238, 239, 345, 349, 354, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 травня 2019 року в справі № 140/2457/18 скасувати.

3. Провадження у справі № 140/2457/18 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Приватного підприємства "Автотранспортне підприємство № 1", Приватного акціонерного товариства "Луцьке автотранспортне підприємство 10701", Підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "САНРАЙЗ" ЛТД, Комунального підприємства "Луцьке підприємство електротранспорту", фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 - про визнання протиправними та нечинними рішень закрити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: О. В. Кашпур

Судді: О. Р. Радишевська

С. А. Уханенко
logo