Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 23.01.2020 року у справі №620/1918/19 Ухвала КАС ВП від 23.01.2020 року у справі №620/19...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 23.01.2020 року у справі №620/1918/19



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2020 року

м. Київ

справа № 620/1918/19

адміністративне провадження №К/9901/36766/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Желєзного І. В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів Степанюка А. Г., Епель О. В., Карпушової О. В. від 27.11.2019,

УСТАНОВИЛ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У липні 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ГУ ПФУ, Чернігівський ОТЦКСП), в якому просив:

- визнати протиправними дії Чернігівського ОТЦКСП щодо відмови внести у довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 додаткові види грошового забезпечення: премії у розмірі 10% від посадового окладу - 592,00 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань 80% - 8880,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) 15% - 888,00 гривень;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 без урахування додаткових видів грошового забезпечення: премії у розмірі 10% від посадового окладу - 592,00 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань 80% - 8880,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) 15% - 888,00 гривень;

- визнати протиправними дії Чернігівського ОТЦКСП щодо відмови внесення у довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення: премії у розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 80%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) у розмірі 15%, які становлять порушення права на мирне володіння майном, передбачене статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції з прав людини та основоположних свобод, статтею 46 Конституції України;

- зобов'язати Чернігівський ОТЦКСП скласти та подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з урахуванням: посадового окладу - 5920,00 гривень, окладу за військовим званням - 1 480,00 гривень, надбавки за вислугу років (50%) - 3700,00 гривень, премії у розмірі 10% від посадового окладу - 592,00 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань 80% - 8880,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) 15% - 888,00 гривень;

- зобов'язати ГУ ПФУ після отримання від Чернігівського ОТЦКСП довідки встановленої форми про грошове забезпечення ОСОБА_1 провести перерахунок і забезпечити виплату пенсії за вислугу років в розмірі 74% грошового забезпечення з урахуванням: посадового окладу - 5920,00 гривень; окладу за військове звання - 1480,00 гривень, надбавки за вислугу років (50%) - 3700,00 гривень, премії у розмірі 10% від посадового окладу - 592,00 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань 80% - 8880,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) 15% - 888,00 гривень, до розміру пенсії включити також надбавки, передбачені Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України.

2. В обґрунтуванні позову зазначалось про те, що відмова відповідачів у наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, направленні цієї довідки до пенсійного органу для здійснення перерахунку пенсії, а також здійснення такого перерахунку, є протиправною, оскільки ОСОБА_1, з набранням законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, якою визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), набув право на спірний перерахунок пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.08.2019 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Чернігівського ОТЦКСП щодо відмови внести у довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 додаткові види грошового забезпечення: премії у розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 80%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) у розмірі 15%. Зобов'язано Чернігівський ОТЦКСП скласти та подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років (50%), премії у розмірі 10% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 80%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) у розмірі 15%. В решті позову відмовлено.

4. Ухвалюючи таке судове рішення, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з пунктами 1,2 постанови №103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - ~law13~) здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова №704).

Аналогічним чином складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, визначались й пунктом 5 Порядку №45, який викладено в новій редакції постановою №103. Відповідно до нової редакції не передбачалась можливість врахування додаткових видів грошового забезпечення при проведенні перерахунку розміру пенсії.

5. Водночас, як зауважив суд першої інстанції, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від
05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

6. Тому, суд першої інстанції, з урахуванням вищевказаних обставин та положень частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а також того, що на час вирішення даної справи пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 визнані нечинними, дійшов висновку про те, що на Чернігівський ОТЦКСП покладено обов'язок щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

7. Поряд із цим, суд першої інстанції визнав необґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ здійснити позивачу спірний перерахунок пенсії, оскільки цей орган не може самостійно визначати види і розмір складових грошового забезпечення при обчисленні розміру пенсії та здійсненні її перерахунку, а тому, враховуючи, що відповідна довідка із зазначенням у ній щомісячних додаткових видів грошового забезпечення до пенсійного органу не подавалась, ця частина позову задоволенню не підлягає.

8. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2019 рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні даного позову відмовлено.

9. Висновки суду апеляційної інстанції, ґрунтуються на тому, що скасування у судовому порядку вищенаведених положень підзаконних актів не встановлює для Чернігівського ОТЦКСП додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до ГУ ПФУ, оскільки Чернігівський обласний військовий комісаріат, видаючи позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача, керувався чинними на той час приписами постанови №103 та Порядку №45, діючими на момент надання довідки від 14.03.2018 №ФЧ55193.

10. Згідно з позицією апеляційного суду, визнання нечинними у подальшому пунктів 1,2 постанови №103 рішенням суду у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов'язання Чернігівського ОТЦКСП до вчинення певних дій за період до 05.03.2019, оскільки цей факт не розповсюджує свою дію на правовідносини, що склались між ОСОБА_1 та Чернігівським ОТЦКСП до набрання відповідним судовим рішенням законної сили.

Таким чином, апеляційний суд визнав помилковими висновки суду першої інстанції про те, що після скасування в судовому порядку пунктів 1,2 постанови №103 Чернігівський ОТЦКСП повинен повторно скласти та направити до органу пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Крім того, апеляційний суд звернув увагу на те, що внесення змін до Порядку №45, які визнані протиправними та такими, що не відповідають законодавчим актам вищої юридичної сили, не зобов'язує органи владних повноважень застосовувати законодавчі акти вищої юридичної сили та положення Порядку №45 у попередній редакції. При цьому, чинна редакція ~law14~ не містить положень про підстави, розмір та види складових перерахунку пенсії, вказуючи лише на право на перерахунок пенсії за умови прийняття відповідного Урядового рішення.

Отже, на переконання колегії суддів апеляційного суду, визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не зумовлює відновлення дії попередньої редакції норм Порядку №45.

У свою чергу, суд апеляційної інстанції відзначив, що оскільки Порядком №45 (додаток 2 до Постанови) не унормовано порядок видачі довідки про грошове забезпечення з урахуванням всіх (додаткових) видів грошового забезпечення, відмова у видачі такого документа не може визнаватися протиправною, оскільки в даному випадку право на перерахунок пенсії залежить від механізму його реалізації - прийняття відповідного рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії відповідним категоріям військовослужбовців з урахуванням всіх видів грошового забезпечення за посадою.

Зважаючи на викладене, апеляційний суд дійшов висновку про те, що судом першої інстанції не враховано наведених вище норм матеріального права та фактичних обставин справи, і як наслідок зроблено помилковий висновок про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог до Чернігівського ОТЦКСП.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

11. Не погоджуючись з прийнятою апеляційним судом постановою, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

12. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно ~law15~.

13. Позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №ФЧ55193, з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 5920,00 гривень, оклад за військовим званням - 1480,00 гривень, надбавка за вислугу років (50%) - 3700,00 гривень.

14.22.05.2019 позивач звернувся до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про складення довідки про розмір грошового забезпечення з 05.03.2019, з урахуванням посадового окладу - 5920,00 гривень, окладу за військове звання - 1480,00 гривень, процентної надбавки за вислугу років 50% - 3700,00 гривень, додаткових видів грошового забезпечення: премії у розмірі 10% від посадового окладу - 592,00 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань 80% - 8880,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) 15% - 888,00 гривень, та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

15. Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 23.05.2019 № 5/2329с повідомив позивача про те, що формою довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (додаток 2 до Порядку №45) передбачено внесення до неї уповноваженим органом, лише відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років. Внесення у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії інших складових грошового забезпечення, які та чи інша особа отримували під час проходження військової служби та з урахуванням яких їй виплачувалася пенсія до 01.01.2018 формою довідки (додаток 2 до Порядку №45) не передбачено.

16.22.05.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про здійснення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії та її виплату, починаючи з 05.03.2019 з урахуванням посадового окладу - 5920,00 гривень, окладу за військове звання - 1480,00
гривень,
процентної надбавки за вислугу років 50% - 3700,00 гривень, додаткових видів грошового забезпечення: премії у розмірі 10% від посадового окладу - 592,00 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань 80% - 8880,00
гривень,
надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) 15% - 888,00 гривень, з урахуванням раніше виплачених коштів, та включення до розміру пенсії надбавок передбачених Законами України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України.

17. Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 04.06.2019 № 2200/02/Ш-12 повідомило позивача про те, що функції щодо визначення складових та розміру грошового забезпечення, розрахунку вислуги років на пенсію військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" покладено на Міністерства та відомства, де особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом проходили службу. Жодної довідки для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з уповноваженого органу до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не надходило.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

18. Аргументуючи вимоги касаційної скарги, позивач посилається на те, що оскаржувана постанова апеляційного суду є незаконною і несправедливою, прийнята із свідомим та відвертим, на думку скаржника, порушенням норм процесуального права, без урахування норм Конституції і законів України, наявної правозастосовчої практики Верховного Суду в подібних спорах.

19. Скаржник також вважає, що висновки суду апеляційної інстанції, викладені у постанові, яка оскаржується, не відповідають фактичним обставинам справи і прямо суперечать правовим позиціям, раніше викладеним у постановах та рішеннях Верховного Суду.

20. Окрім іншого, позивач наголошує, що суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу, не навів мотивів стосовно оцінки кожного аргументу, зазначеного ним у відзиві на апеляційну скаргу, в тому числі, стосовно обов'язкового врахування відповідних правових позицій, висловлених у рішеннях Конституційного Суду України, практики Європейського суду з прав людини.

21. При цьому, позивач відзначає, що доводи представника відповідача у повному обсязі відображені апеляційним судом в оскаржуваній постанові, тобто судом, на переконання позивача, порушено такий принцип адміністративного судочинства, як рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

22. Так, у частині 2 статті 19 Конституції України закріплено правило, за яким органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

23. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема ~law17~.

24. Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - ~law19~) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

25. Згідно із ~law20~ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

26. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (~law21~).

27. ~law22~ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ~law23~, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

28. Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

29. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

30. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ~law24~, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за ~law25~ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію ~law26~ провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

31. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами ~law27~.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію ~law28~.

32. Усі призначені за ~law29~ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law30~, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за ~law31~, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

33. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

34. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок №45.

35. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до ~law33~, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

36. Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

37. При цьому, в Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

38. З вищенаведеного випливає, що прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45 входить до компетенції Уряду України.

39. Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від
12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

40. Оскільки, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з
05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

41. Поряд із цим, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1,2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

42. Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

43. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

44. Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до ~law34~, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від
30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

45. Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

46. Колегія суддів вважає за необхідне наголосити й на тому, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ~law36~, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

47. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ~law37~. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

48. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ~law38~ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

49. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

50. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від
10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

51. Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

52. Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови №704).

53. Окрім цього, постановою №704 передбачено здійснення преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 постанови №704).

54. В свою чергу, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

55. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із ~law39~, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог ~law40~ та ~law41~.

56. До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

57. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

58. Слід враховувати й те, що відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

59. Згідно із ~law42~ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ~law43~ та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

60. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з ~law44~, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

61. Колегія суддів звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від
12.11.2019, ухваленій у справі №826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз ~law45~ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

62. Відповідно до частин 1 та 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

63. Згідно з положеннями статті 9 Конституції України, статті 17, частини 5 статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

64. Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

65. Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету.

Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

66. Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від
03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

67. Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat. com S.r. l. проти Молдови" (Megadat. com S.r. l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

68. У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

69. При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

70. Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що дії Чернігівського Чернігівський ОТЦКСП щодо відмови позивачу у складанні та поданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є протиправними, а тому суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до вимог ~law47~, ~law48~ та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок та премії), для проведення спірного перерахунку пенсії позивача.

71. Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019, ухваленому у зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 (провадження № 11-20заі20), а також у постанові Верховного Суду від 11.08.2020 у справі №520/2986/19 (провадження №К/9901/22805/19).

72. Ураховуючи викладене, колегія суддів констатує, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного позову і за наслідками розгляду справи ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення, яке скасовано апеляційним судом помилково.

73. За правилами пункту 4 частин 1 статті 349, частини 1 статті 352 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині. Суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

74. Оскільки за наслідками касаційного розгляду цієї справи Верховним Судом у межах повноважень, визначених статтею 341 КАС України, встановлено, що апеляційним судом скасовано рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги.

75. Керуючись статтями 340, 341, 344, 349, 352, 355, 356 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2019 скасувати та залишити в силі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від
30.08.2019.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач (підпис) Н. В. Коваленко

Судді: (підпис) Я. О. Берназюк

(підпис) І. В. Желєзний

Згідно з оригіналом

помічник судді Микита Авдошин

18.09.2020
logo