Історія справи
Постанова КАС ВП від 21.06.2024 року у справі №420/2231/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2024 року
м. Київ
справа № 420/2231/23
адміністративне провадження № К/990/11195/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №420/2231/23
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, ІНФОРМАЦІЯ_4 (військової частини НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвокатки Веліксар Алли Віталіївни
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2023 року (головуючий суддя: Попов В.Ф.)
і постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року (головуючий суддя: Яковлєв О.В., судді: Єщенко О.В., Крусян А.В.).
УСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Суть спору
1. У лютому 2023 року ОСОБА_1 пред`явив позов до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини НОМЕР_2 ) і ІНФОРМАЦІЯ_4 (військової частини НОМЕР_4 ), у якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України щодо нарахування та виплати йому у повному обсязі додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», із розрахунку 100000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі, стримуванні збройної агресії на території Запорізької області та міста Запоріжжя за період з 19 липня 2022 року до 27 жовтня 2022 року, за серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України нарахувати й виплатити йому додаткову винагороду, встановлену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі, стримуванні збройної агресії на території Запорізької області та міста Запоріжжя в період з 19 липня 2022 року до 27 жовтня 2022 року, за серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, із розрахунку 100000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням проведених платежів;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України щодо неоформлення документів, передбачених пунктами 4-5 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», та їх неподання до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України для призначення, нарахування й виплати йому додаткової винагороди у розмірі 100000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, за всі дні участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період серпень-жовтень 2022 року;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України невідкладно підготувати щодо нього пакет документів, передбачених пунктами 4-5 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», та надати їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України для призначення, нарахування й виплати йому додаткової винагороди у розмірі 100000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, за всі дні участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період серпень-жовтень 2022 року.
2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 покликався на те, що у зв`язку з призовом на військову службу по мобілізації він служить у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та був відряджений в оперативне підпорядкуванні начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 з 19 липня 2022 року до 27 жовтня 2022 року, де брав участь у здійснені заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій міста Запоріжжя та Запорізької області.
2.1. На цій основі ОСОБА_1 стверджував, що він набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 тис грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, яку ІНФОРМАЦІЯ_3 йому протиправно не виплатив.
2.2. У цьому контексті ОСОБА_1 зазначав, що за час виконання ним бойових завдань ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахував та виплатив йому збільшену додаткову винагороду у меншому розмірі, ніж належало, оскільки обчислив її на основі суми 70 тис грн, а не 100 тис грн. ОСОБА_1 доводив, що таку винагороду ІНФОРМАЦІЯ_3 повинен був нарахувати й виплатити йому, виходячи з розміру 100 тис грн. ОСОБА_1 стверджував, що внаслідок протиправної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 порушив його право на отримання належної суми додаткової винагороди за серпень, вересень і жовтень 2022 року.
2.3. Крім того, ОСОБА_1 зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_4 через протиправну бездіяльність не направляв до ІНФОРМАЦІЯ_3 документи, необхідні для виплати йому збільшеної додаткової винагороди за всі дні його участі у відповідних бойових діях чи забезпеченні заходів. ОСОБА_1 доводив, що така бездіяльність спричинила порушення його права отримання належної суми додаткової винагороди за період перебування в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_4.
3. ІНФОРМАЦІЯ_4 позов не визнав. Стверджував, що не допустив протиправної бездіяльності. Мотивував тим, що склав і направив до ІНФОРМАЦІЯ_3 документи, необхідні для виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у збільшеному до 100 тис грн розмірі за дні його безпосередньої участі у відповідних діях чи заходах. Доводив, що в інші дні службового відрядження ОСОБА_1 не брав участь у бойових діях або заходах.
4. ІНФОРМАЦІЯ_3 позов не визнав. Стверджував, що не допустив протиправної бездіяльності. Мотивував тим, що нарахував і виплатив ОСОБА_1 збільшену додаткову винагороду у належному розмірі та відповідно до кількості підтверджених днів його безпосередньої участі у діях та заходах.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанції
5. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2023 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року, у задоволенні позову відмовлено.
6. Відмовляючи у задоволенні позову, суди виснували, що ІНФОРМАЦІЯ_4 належним чином задокументував та підтвердив участь ОСОБА_1 у бойових діях та заходах у період його перебування у відрядженні та повідомив про це ІНФОРМАЦІЯ_3 телефонограмою, на підставі чого позивачу була виплачена додаткова винагорода у пропорційному розмірі.
Одночасно з цим, суди констатували, що виплачена ОСОБА_1 збільшена додаткова винагорода правомірно була розрахована у спосіб ділення 70 тис грн на кількість календарних днів у місяці служби.
У цьому контексті суди зазначили, що формула розрахунку, яку відстоює позивач, допускає досягнення загального розміру додаткової винагороди військовослужбовця до 130 тис грн в місяць (30 тис грн + 100 тис грн) або ж досягнення її ліміту в 100 тис грн лише за 21 день служби. Втім обидва з цих варіантів, згідно з висновком судів, протирічать приписам постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168.
7. Стосовно спірних періодів, які ОСОБА_1 виділив як протиправно не оплачені збільшеною винагородою, суди дійшли висновку про відсутність доказів його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би йому право на отримання додаткової винагороди до 100 тис грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 за службу у спірні проміжки часу.
Короткий зміст касаційної скарги і відзивів
8. Представник ОСОБА_1 просить Верховний Суд скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове про задоволення позову.
9. В обґрунтування підстав касаційного оскарження представник позивача послався на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - «КАС України»).
10. Скаржник стверджує, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, за відсутності правової позиції Верховного Суду щодо питання їхнього застосування у подібних правовідносинах, а саме: положень пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) щодо установлення керівниками відповідних міністерств та державних органів порядку і умов виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою у спірних правовідносинах, в контексті правової оцінки й тлумачення регулювання умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, встановлених наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України №392/0/81-22-А Г від 30 липня 2022 року «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168»; підставності й правомірності застосування у спірних правовідносинах цього наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України.
У цьому контексті скаржник також стверджує, що суди попередніх інстанцій не врахували й не надали оцінки тому, що єдиним нормативно-правовим актом, який визначав підстави й порядок виплати спірної додаткової винагороди, була постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, і відповідно до її приписів та наявних доказів позивачу мав бути оплачений додатковою винагородою весь період його участі у бойових діях та заходах за час перебування у відрядженні в Запорізькій області.
Натомість, як стверджує скаржник, ІНФОРМАЦІЯ_4 неналежно задокументував періоди участі позивача у бойових діях та заходах з серпня до жовтня 2022 року, а ІНФОРМАЦІЯ_3 не в повному об`ємі виплатив збільшену додаткову винагороду за цей період, включивши до неї лише дні завдання ворогом ракетних ударів по Запорізькій області та місту Запоріжжя та проігнорувавши решту днів участі позивача у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з серпня до жовтня 2022 року.
11. Ухвалою від 26 березня 2024 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
12. ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_4 ) у відзиві просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
13. ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) відзиву на касаційну скаргу не подала, копія ухвали про відкриття касаційного провадження доставлена до її електронного кабінету 27 березня 2024 року.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
14. ОСОБА_1 проходить службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України на посаді молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
15. З 19 липня 2022 року ОСОБА_1 був зарахований в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до наказу начальника цього загону №64-вв від 19 липня 2022 року (том 1, а.с.20).
16. З 27 жовтня 2022 року ОСОБА_1 був виключений з оперативного підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_4 до наказу начальника цього загону № НОМЕР_5 від 27 жовтня 2022 року (том 1, а.с.21).
17. Згідно з витягом із журналу службово-бойових дій підрозділ ОСОБА_1 здійснював організацію цілодобового несення служби на блокпості в Запорізькій області у період з 19 липня 2022 року до 27 жовтня 2022 року (том 1, а.с.190).
18. Виплату додаткової винагороди ОСОБА_1 здійснював ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі розрахунків та даних, сформованих ІНФОРМАЦІЯ_4.
19. Згідно з довідкою №12/18 від 28 лютого 2023 року, виданою начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 (том 1, а.с.70), довідками про участь військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових заходах у складі військової частини НОМЕР_4 за серпень 2022, вересень 2022, жовтень 2022 року (том 1, а.с.85-92, 93-100, 101-106), витягом з додатку 1 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №516-ОС від 30 листопада 2022 року, сформованого на підставі листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №6068-22-вх від 15 листопада 2022 року (том 1, а.с.30), ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях та йому були нараховані суми додаткової винагороди, пропорційні цій участі в такі періоди:
з 4 серпня 2022 року до 6 серпня 2022 року - 6774,19 грн;
12 серпня 2022 року - 2258,06 грн;
18 серпня 2022 року - 2258,06 грн;
24 серпня 2022 року - 2258,06 грн;
з 27 серпня 2022 року до 28 серпня 2022 року - 4516,13 грн;
30 серпня 2022 року - 2258,06 грн;
12 вересня 2022 року - 2333,33 грн;
15 вересня 2022 року - 2333,33 грн;
з 19 вересня 2022 року до 27 вересня 2022 року - 21000,00 грн;
з 2 жовтня 2022 року до 3 жовтня 2022 року - 4516,13 грн;
з 5 жовтня 2022 року до 12 жовтня 2022 року - 18064,52 грн;
з 14 жовтня 2022 року до 15 жовтня 2022 року - 4516,13 грн;
18 жовтня 2022 року - 2258,06 грн;
21 жовтня 2022 року - 2258,06 грн;
23 жовтня 2022 року - 2258,06 грн.
20. Також участь ОСОБА_1 у бойових діях та заходах у вказані дати підтверджують рапорти начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28 жовтня 2022 року, від 3 листопада 2022 року та витяг з журналу службово-бойових дій (том 1, а.с.190-201).
21. Згідно з телеграмою № 57 ІНФОРМАЦІЯ_4 14 листопада 2022 року о 17:02 год направив до ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки з днями та підставами участі ОСОБА_1 та інших військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 у бойових діях у складі військової частини НОМЕР_4 за серпень, вересень та жовтень 2022 року. Ця телеграма була прийнята ІНФОРМАЦІЯ_3 14 листопада 2022 року о 17:13 год (том 1, а.с.84).
22. Відповідно до архівної відомості ОСОБА_1 з серпня по грудень 2022 року (том 1, а.с.48), а також розрахункових листів за серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2022 року (том 1, а.с.49-50) суми, нараховані пропорційно дням участі позивача у бойових діях, були виплачені йому в повному обсязі.
ІІІ. ОЦІНКА СУДУ
23. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 3 квітня 2003 року №661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
24. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
25. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII, дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
26. У частині другій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
27. Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
28. На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
29. У пункті 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
30. Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 в абзаці першому пункту 1 постанови №168 слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».
31. У решті зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин не змінювався.
32. Разом з цим, у постанові від 6 квітня 2023 року у зразковій справі №260/3564/22, яка набрала законної сили, Верховний Суд дійшов висновку, що зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 змін до постанови №168 у частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість « 30000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив`язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.
33. Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України №168 додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
34. Водночас реалізація зазначених приписів постанови Кабінету Міністрів України №168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558, не врегульовувала цих питань.
35. Про необхідність визначення керівниками відповідних міністерств та державних органів порядку і умов виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №168, вказано і в пункті 2-1 цієї постанови, доповненому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793.
36. 30 липня 2022 року Адміністрація Держприкордонслужби, посилаючись на пункт 2-1 постанови №168, видала наказ №392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», який був уведений в дію з 1 серпня 2022 року.
37. Пункт 2 цього наказу визначав вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю Держприкордонслужби право на збільшення додаткової винагороди до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі:
1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об`єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об`єктам під час вогневого ураження;
7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;
8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
38. У пункті 4 наказу №392-/0/81-22-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
1) бойового наказу (бойового розпорядження);
2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад;
3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
39. Згідно з пунктом 5 наказу №392-/0/81-22-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 наказу).
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця (абзац другий пункту 5 наказу).
У довідках, передбачених цих пунктом, обов`язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу (абзац третій пункту 5 наказу).
40. Відповідно до пункту 10 наказу №392-/0/81-22-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.
Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.
41. Відповідно до пункту 11 наказу №392-/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 наказу).
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абзац другий пункту 11 наказу).
42. Згідно з пунктом 12 наказу №392-/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).
До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов`язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.
43. Відповідаючи на поставлене в касаційній скарзі питання, колегія суддів враховує, що Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі №200/193/23 сформував висновок щодо питання застосування пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 та в цілому наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» у контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями Держприкордонслужби та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв`язку із застосуванням положень зазначеного наказу для визначення порядку і умов виплати додаткової винагороди згідно з пунктом 2-1 постанови Кабінету Міністрів України №168.
44. У вказаній постанові, серед іншого, Верховний Суд дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, у спірний період (з 26 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року) підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ і від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ.
45. У справі ОСОБА_1 суди першої й апеляційної інстанцій керувалися таким же підходом до розв`язання питання застосовності наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ у спірний період (серпень-жовтень 2022 року). Суд апеляційної інстанції переглянув рішення суду першої інстанції відповідно до зазначеного висновку Верховного Суду.
46. За окресленої ситуації висновки судів попередній інстанцій у справі ОСОБА_1 ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.
47. Суди першої й апеляційної інстанцій встановили, ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_3, у період з 19 липня 2022 року до 27 жовтня 2022 року перебував у відрядженні та оперативному підпорядкуванні начальника ІНФОРМАЦІЯ_4, де здійснював організацію цілодобового несення служби на блокпості в Запорізькій області.
48. Також суди попередній інстанцій з`ясували, що ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях та йому були нараховані й виплачені суми додаткової винагороди, пропорційні цій участі в такі періоди:
з 4 серпня 2022 року до 6 серпня 2022 року - 6774,19 грн;
12 серпня 2022 року - 2258,06 грн;
18 серпня 2022 року - 2258,06 грн;
24 серпня 2022 року - 2258,06 грн;
з 27 серпня 2022 року до 28 серпня 2022 року - 4516,13 грн;
30 серпня 2022 року - 2258,06 грн;
12 вересня 2022 року - 2333,33 грн;
15 вересня 2022 року - 2333,33 грн;
з 19 вересня 2022 року до 27 вересня 2022 року - 21000,00 грн;
з 2 жовтня 2022 року до 3 жовтня 2022 року - 4516,13 грн;
з 5 жовтня 2022 року до 12 жовтня 2022 року - 18064,52 грн;
з 14 жовтня 2022 року до 15 жовтня 2022 року - 4516,13 грн;
18 жовтня 2022 року - 2258,06 грн;
21 жовтня 2022 року - 2258,06 грн;
23 жовтня 2022 року - 2258,06 грн.
49. Крім цього, суди попередній інстанцій з`ясували, що ІНФОРМАЦІЯ_4 телеграмою проінформував ІНФОРМАЦІЯ_3 про участь ОСОБА_1 у бойових діях у складі ІНФОРМАЦІЯ_4, направивши довідки за серпень, вересень та жовтень 2022 року.
50. Ці обставини суди першої й апеляційної інстанцій встановили на підставі рапортів начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28 жовтня 2022 року, від 3 листопада 2022 року; витягу з журналу службово-бойових дій; довідки №12/18 від 28 лютого 2023 року, виданою ОСОБА_1 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4; довідок про участь військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3, які брали участь у бойових заходах у складі ІНФОРМАЦІЯ_4 за серпень 2022, вересень 2022, жовтень 2022 року; витягу з додатку 1 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №516-ОС від 30 листопада 2022 року, сформованого на підставі листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №6068-22-вх від 15 листопада 2022 року; телеграми №57 від 14 листопада 2022 року; архівної відомості та розрахункових листів за спірний період.
51. Як вбачається з установлених судами обставин справи та доводів касаційної скарги, ОСОБА_1 не отримував додаткову винагороду у збільшеному до 100 тис грн розмірі за такі періоди служби:
з 1 серпня до 3 серпня 2022 року;
з 7 серпня до 11 серпня 2022 року;
з 13 серпня до 17 серпня 2022 року;
з 19 серпня до 23 серпня 2022 року;
з 25 серпня до 26 серпня 2022 року;
29 серпня 2022 року;
з 1 вересня до 11 вересня 2022 року;
з 13 вересня до 14 вересня 2022 року;
з 16 вересня до 18 вересня 2022 року;
з 28 вересня до 29 вересня 2022 року;
з 1 жовтня до 4 жовтня 2022 року;
13 жовтня 2022 року;
з 16 жовтня 2022 року до 17 жовтня 2022 року;
22 жовтня 2022 року;
з 24 жовтня 2022 року до 27 жовтня 2022 року.
52. Ці періоди ОСОБА_1 виділив як протиправно не оплачені збільшеною додатковою винагородою через бездіяльність відповідачів.
53. Роблячи висновок про необґрунтованість позовних вимог, суди першої й апеляційної інстанцій дійшли висновку про відсутність доказів безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би йому право на отримання додаткової винагороди до 100 тис грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 за службу у спірні проміжки часу.
54. Згідно з пунктом 4 наказу №392-/0/81-22-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах.
55. У цьому контексті суди попередніх інстанцій мотивовано виходили з того, що в матеріалах справи, крім інформації про направлення позивача в оперативне підпорядкування до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4, немає жодних інших доказів, які би підтверджували його безпосередню участь у бойових діях і заходах, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, у спірні періоди часу серпня-жовтня 2022 року.
56. Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідачі не надали таких доказів до суду першої інстанції і суд їх не отримав після витребування від ІНФОРМАЦІЯ_4.
57. З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про недоведеність обставин безпосередньої участі позивача у спірні періоди часу з серпня-жовтня 2022 року у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що би давало підстави для виплати йому за цей період додаткової винагороди у збільшеному до 100 тис грн розмірі.
58. Отже, результат вирішення цієї справи, з яким погоджується колегія суддів, обумовлений встановленими судами фактичними обставинами справи щодо участі позивача у бойових діях і заходах, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168.
59. Решта доводів та аргументів касаційної скарги не спростовує висновки судів першої й апеляційної інстанції, не впливає на законність й обґрунтованість оскаржених судових рішень, а направлені на переоцінку доказів, що знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
60. Підстави касаційного оскарження не знайшли свого підтвердження під час касаційного перегляду справи.
61. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
62. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій ґрунтуються на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, а суди першої та апеляційної інстанцій під час розгляду справи не допустили порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи. Доводи касаційної скарги таких висновків не спростовують і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.
63. Підстави для скасування чи зміни оскаржених судових рішень відсутні.
64. Касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а оскаржені судові рішення слід залишити без змін.
65. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвокатки Веліксар Алли Віталіївни залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2023 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.
……………………………….
……………………………….
……………………………..
Н.М. Мартинюк
А.В. Жук
Ж.М. Мельник-Томенко,
Судді Верховного Суду