Історія справи
Ухвала КАС ВП від 15.05.2018 року у справі №826/1578/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 грудня 2018 року
Київ
справа №826/1578/17
касаційне провадження №К/9901/49956/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бившевої Л.І.,
суддів: Шипуліної Т.М., Хохуляка В.В.,
розглянув у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» (далі - Товариство) в особі голови - Щербака Василя Семеновича на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.01.2018 (суддя - Літвінова А.В.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2018 (головуючий суддя - Шурко О.І., судді - Василенко Я.М., Степанюк А.Г.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» в особі голови - Щербака Василя Семеновича до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у місті Києві (далі - Інспекція) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
У січні 2017 року Товариство в особі голови - Щербака В.С. звернулось до суду із позовом до Інспекції, у якому просило: визнати відмову в перереєстрації Товариства до Реєстру неприбуткових установ та організацій необґрунтованою, а отже і незаконною; зобов'язати Інспекцію внести Товариство до реєстру неприбуткових установ та організацій.
На обґрунтування позову Товариство зазначило, що статут Товариства повністю відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки в пункті 10.1 статуту чітко і однозначно вказано, що Товариство є неприбутковою, непідприємницькою організацією, яка не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками, а в розділі 13 статуту чітко згідно чинного законодавства розписано порядок припинення діяльності та ліквідації Товариства, з огляду на що відмова в перереєстрації Товариства є необґрунтованою і незаконною, що було також підтверджено постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.04.2011 у справі № 2а-2308/11/2670.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 19.01.2018, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2018, у задоволенні позову відмовив повністю.
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суди виходили з того, що статут Товариства не містить положень щодо заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, що є обов'язковою вимогою для неприбуткового підприємства згідно абзацу другого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Товариство в особі голови - Щербака В.С. оскаржило рішення судів першої та апеляційної інстанцій до Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, який ухвалою від 12.06.2018 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на те, що рішення судів попередніх інстанцій ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки відповідно до положень Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» у статуті неприбуткової організації повинно бути написано лише те, що неприбуткова організація не має на меті одержанні прибутку для його наступного розподілу між членами організації. Вказане речення дослівно переписано у статут Товариства.
Інспекція не скористалась своїм процесуальним правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 26.11.2018 закінчив підготовку справи до касаційного розгляду та визнав за можливе проведення касаційного розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 27.11.2018.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
У справі, що розглядається, суди встановили, що 07.07.2008 Товариство було зареєстроване як юридична особа, що підтверджується відповідним свідоцтвом №248640.
Рішенням Інспекції № 19/15-533 від 27.04.2012 на підставі статті 157 розділу ІІІ Податкового кодексу України та реєстрації заяви (за формою 1-РН) Товариство було внесене до Реєстру неприбуткових установ та організацій, ознака неприбуткової установи (організації) - 0011.
16.12.2016 Товариство в особі голови - Щербака В.С. звернулось до Інспекції із заявою за формою 1-РН (вх. № 22882/10 від 16.12.2016) щодо присвоєння ознаки неприбутковості Товариства.
Листом від 22.12.2016 № 13248/10/26-57-12-04-30 Інспекція повідомила Товариство про те, що його установчі документи (статут) не відповідають вимогам, що передбачені підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, зокрема, установчі документи (статут) Товариства не містять положень про заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Відповідно до пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Підпункт 133.4.1. пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначає, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту; установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків; внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Відповідно до абзацу першого підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України (підпункт 133.4.5. пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)).
Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440.
Вимоги, на відповідність яким контролюючий орган перевіряє організації при включенні їх до Реєстру, визначені пунктом 7 Порядку, які узгоджуються із вимогами, визначеними підпунктом 133.4.1. пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Законом України від 17.07.2015 № 652 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», який набрав чинності 13.08.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України.
Вказаним Законом підрозділ 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнений пунктами 34 і 35.
Так, пунктом 34 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 01.01.2017) установлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24 січня 2013 року. Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 січня 2017 року. Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.
Згідно з абзацами 1, 2 пункту 35 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 01 січня 2017 року) неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу. Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Виходячи з аналізу наведених вище правових норм, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що підприємство, установа чи організація може бути визнана неприбутковою за наявності дотримання одночасно всіх вимог, встановлених положеннями пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, статутні документи мають бути приведені у відповідність із вищезазначеними нормами у визначений цим кодексом строк та подані до контролюючого органу.
Як установлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, Інспекцією на виконання вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів № 440 від 13.07.2016 надсилався на адресу Товариства письмовий запит про надання у місячний строк з дня його отримання відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та завірених копій виконавчих документів організації, проте Товариством не було приведено установчі документи у відповідність до вимог, встановлених пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, з огляду на що 22.12.2016 Інспекцією було надіслано Товариству повідомлення про відмову у перереєстрації Товариства і з зазначенням недоліків.
Згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440, Товариство мало право усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень, однак як вбачається з встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, Товариство не скористалось своїм правом, наданим пунктом 8 цього Порядку.
У справі, що розглядається, судами першої та апеляційної інстанцій був досліджений статут Товариства, та встановлено його невідповідність вимогам підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 134 Податкового кодексу України, Порядку № 440, оскільки його положення не містять заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог є правомірними.
Таким чином, доводи Товариства, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків, наведених у рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.01.2018 та постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2018, оскільки суди попередніх інстанцій правильно застосували норми матеріального права до встановлених у справі правовідносин, а тому у задоволенні його касаційної скарги слід відмовити.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній з 15.12.2017) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній з 15.12.2017) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи зазначене, касаційна скарга Товариства в особі голови - Щербака В.С. підлягає залишенню без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.01.2018 та постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2018 - без змін.
Керуючись ч.1 ст. 52, п.1 ч.1 ст. 349, ст. 350, ч.ч. 1, 5 ст. 355, ст.ст. 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» в особі голови - Щербака Василя Семеновича залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.01.2018 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2018 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду Л.І. Бившева
В.В. Хохуляк
Т.М. Шипуліна
В.В. Хохуляк