Історія справи
Ухвала КАС ВП від 29.03.2018 року у справі №804/7389/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 квітня 2018 року
Київ
справа №804/7389/16
адміністративне провадження №К/9901/255/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2017 року (суддя Тулянцева І.В.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року (судді Юрко І.В., Чабаненко С.В., Чумак С.Ю.) в адміністративній справі № 804/7389/16 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (далі - ГУ МВС), Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Центрального територіального управління Національної гвардії України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ), про визнання протиправними та незаконними дій, зобов'язання поновити право на отримання пенсії, -
встановив:
У липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними та незаконними дії службових осіб ГУ МВС щодо відмови надати до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням 50 % надбавки за особливі умови служби; зобов'язати службових осіб ГУ МВС поновити його право на отримання пенсії з урахуванням 50% надбавки за особливі умови служби, яке він набув з 04 січня 2003 року (з дня призначення пенсії) та надати до ГУ ПФУ відповідну довідку про складові та розмір його грошового забезпечення у додаток до пенсійної справи № 83/26009 із зазначенням у ній 50 % надбавки за особливі умови служби починаючи з 01 січня 2007 року.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд постановою від 18 серпня 2017 року позов задовольнив частково. Визнав протиправною бездіяльність ГУ МВС щодо відмови надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення в додаток до пенсійної справи № 83/26009 з урахуванням 50 % надбавки за особливі умови служби за період з 01 січня по 31 грудня 2007 року. Зобов'язав ліквідаційну комісію ГУ МВС видати ОСОБА_1 довідку про складові та розмір грошового забезпечення до пенсійної справи № 83/26009 з урахуванням 50% надбавки за особливі умови служби за період з 01 січня по 31 грудня 2007 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Рішення обґрунтував тим, що на підставі частини третьої статті 43, частини третьої статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), пунктів 6, 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - постанова № 393), пункту 7 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок) у період з 01 січня до 31 грудня 2007 року розмір пенсії позивачу повинен був обчислюватись з урахуванням надбавки «за особливі умови служби».
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 1294) затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, серед яких надбавка «за особливі умови служби» для категорії пенсіонерів, яким є позивач, не передбачена. У зв'язку з цим вимоги позивача про необхідність включення цього виду надбавки для обрахування пенсії і її виплачування з 01 січня 2008 року є безпідставними.
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 12 грудня 2017 року це рішення залишив без змін.
У касаційній скарзі позивач просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог. Стверджує, що надбавку за особливі умови служби набув з дня набуття права на пенсійне забезпечення, тому має право отримувати пенсію з урахуванням цієї надбавки.
На касаційну скаргу ГУ МВС надіслало відзив, в якому просить відмовити в задоволенні касаційної скарги та залишити без змін рішення суду першої та апеляційної інстанцій.
Суддя Касаційного адміністративного суду у Верховному Суді ухвалою від 29 березня 2018 року призначив справу у попереднє судове засідання на 03 квітня 2018 року.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 03 квітня 2018 року справу призначив у судове засідання з викликом сторін на 17 квітня 2018 року на 15:00 год. 05 квітня 2018 року учасникам справи направлено повістки про виклик.
В судове засідання сторони не з'явились.
Відповідно пункту 2 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття жодного з учасників у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмово провадження за наявними у справі матеріалами.
Верховний Суд переглянув судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про таке.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у внутрішніх військах МВС на посаді заступника командира військової частини 3036 ВВ по тилу.
На підставі наказу від 22 листопада 2002 року № 97 о/с командувач внутрішніх військ МВС України звільнив ОСОБА_1 у відставку за пунктом «в» статтею 63 (за станом здоров'я). Згідно з наказом командира військової частини 3036 внутрішніх військ МВС України від 04 січня 2003 року № 3 ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення.
З 04 січня 2003 року позивачу призначена пенсія за вислугу років військової служби відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII.
Натепер ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію на підставі пункту «а» статті 13 Закону № 2262-XII в розмірі 82% грошового забезпечення, що береться для розрахунку пенсії.
З 01 січня 2005 року з розміру грошового забезпечення, що визначається для призначення пенсії, ГУ МВС виключив 50% надбавку «за особливі умови служби». Такі дії ОСОБА_1 оскаржив до суду.
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська постановою від 13 квітня 2007 року у справі № 2а-48/07 зобов'язав управління МВС провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2005 року по 01 січня 2007 року з урахуванням 50% надбавки за особливі умови служби, з направленням довідки в додаток до пенсійної справи № 83/26009 до ГУ ПФУ.
16 грудня 2012 року ГУ МВС на виконання цієї постанови направив на адресу ГУ ПФУ довідки про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2005 року по 01 січня 2007 року, в якій серед видів грошового забезпечення включив надбавку «за особливі умови служби» у розмірі 50 % від посадового окладу.
З 01 січня 2007 року розмір пенсії ОСОБА_1 обчислювався, виходячи із грошового забезпечення без врахування надбавки за особливі умови служби, що підтверджується розрахунками пенсій за вказаний період.
27 травня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ із заявою про надання довідки про розмір складових грошового забезпечення для нарахування пенсії станом на 01 січня 2007 року та просив направити запит до ГУ МВС про підтвердження розміру складових пенсії станом на 01 січня 2007 року.
Листом від 10 червня 2015 року № 14905/10/01 ГУ ПФУ повідомило про розмір складових грошового забезпечення для нарахування пенсії станом на 01 січня 2007 року, в якому 50 % надбавка «за особливі умови служби» не була врахована, а також відмовило у зверненні із запитом до ГУ МВС про надання довідки про види грошового забезпечення і зазначенням в ній 50 % надбавки за особливі умови служби станом на 01 січня 2007 року.
ОСОБА_1 в червні 2015 року звернувся до ГУ МВС із заявою про надання довідки про розмір складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням 50 % надбавки «за особливі умови служби» за період з 01 січня 2007 року по 2015 рік. Листом від 12 червня 2015 року №1/С-3203/вх ГУ МВС відмовило йому в цьому.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; в тому числі додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби), розмір яких визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі (пункт 7 постанови № 393).
Положеннями частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У пункті 6 постанови № 393 визначено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Згідно з пунктом 1 Порядку перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 цього Порядку визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надається щомісяця (надбавка за вчене звання, науковий ступінь, кваліфікацію, за умови служби).
Як установлено судами, ОСОБА_1 перед звільненням отримував серед додаткових видів грошового забезпечення надбавку «за особливі умови служби, за роботу з таємними документами, класність».
Із довідки ГУ ПФУ від 10 червня 2015 року видно, що пенсія ОСОБА_1 нараховувалась з 01 січня 2007 року на підставі довідки про склад грошового забезпечення без врахування надбавки за особливі умови служби (50 % посадового окладу).
Таким чином, висновок суду першої та апеляційної інстанцій про наявність у позивача права у період з 01 січня по 31 грудня 2007 року на врахування при розрахунку пенсії надбавки «за особливі умови служби» та зобов'язання ГУ МВС надати відповідну довідку для розрахунку розміру пенсії, є правомірним.
З 01 січня 2008 року набула чинності постанова № 1294, якою встановлено нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Цією ж постановою затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, серед яких надбавка «за особливі умови служби» для категорії пенсіонерів, яким є позивач, не передбачена.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки з 01 січня 2008 року законодавством не було передбачено набавку «за особливі умови служби», вимоги про зобов'язання ГУ МВС надати довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням цієї надбавки є такими, що не ґрунтуються на законі.
Аргументи касаційної скарги про те, що прийняттям нормативно-правових актів не допускається зменшення соціальних виплат, за суттю подібні до тих, на які скаржник посилався в апеляційній скарзі. Ці твердження були предметом перевірки суду апеляційної інстанції, який з посиланням на практику Європейського суду з прав людини, Рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року в поєднанні з вимогами національного законодавства, що регулює спірні відносини на час їх виникнення, серед іншого, й з положеннями постанови № 1294 та постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі яких позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2008 року та 01 квітня 2012 року відповідно, слушно відхилив їх як безпідставні.
Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу позивача слід залишити без задоволення, а судові рішення без змін.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2018 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Гриців
Судді : Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко