Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 17.04.2019 року у справі №806/1449/16 Ухвала КАС ВП від 17.04.2019 року у справі №806/14...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 17.04.2019 року у справі №806/1449/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 серпня 2019 року

Київ

справа №806/1449/16

адміністративне провадження №К/9901/21895/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю.,

суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Котік Т.С., Жизневської А.В., Моніча Б.С. від 20 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до голови ліквідаційної комісії по ліквідації управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області Мамульчика А.М., третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

В серпні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо невиконання вимог п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45; визнати протиправною відмову голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.

Також, позивач просив зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України вчинити певні дії відповідно до вимог п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 та зобов`язати голову ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року на пенсіонера МВС ОСОБА_1 .

Ухвалою Червоноармійського районного суду Житомирської області від 10 листопада 2016 року провадження в адміністративній справі до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії закрито у зв`язку з відмовою від позову в даній частині.

Постановою Червоноармійського районного суду Житомирської області від 30 листопада 2016 року позов ОСОБА_1 до голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області задоволено.

Визнано протиправною відмову голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.

Зобов`язано голову ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року на пенсіонера МВС України ОСОБА_1 .

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від 30 листопада 2016 року скасовано, прийнято нову.

Відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позову до голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судові рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером МВС України, та отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що пенсіонери МВС прирівняні до поліцейських, тому грошове забезпечення поліцейських поширюється на грошове забезпечення пенсіонерів ОВС, проте ліквідаційною комісією УМВС відмовлено у направленні довідки до органу Пенсійного фонду України для проведення перерахунку.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 травня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судами встановлено, 05.05.2016 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015, враховуючи вимоги Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015, Постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 із змінами та доповненнями від 02.03.2016 (постанова КМУ № 154), та Постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 від 13.02.2008, та внесення змін до постанови КМУ № 393 від 17.07.1992.

02.06.2016 за № 856/А-11 ОСОБА_1 отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмову в перерахунку пенсії, так як інформація про підстави його проведення, не надходила.

06.06.2016 позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області з заявою про надання довідки для перерахунку пенсії відповідно до вимог Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.

01.07.2016 від голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області Мамульчика А.М. № 1064/29/05.2016 від 22.06.2016 отримано відповідь про розгляд його звернення, якою йому відмовлено у видачі довідки з посиланням на Закон України "Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015 року, статтю 63 Закону було доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюються з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 09.02.1999 року за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Також, 01.07.2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою у зв`язку із змінами в законодавстві виконати всі дії, передбачені Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 та зобов`язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року. Однак, отримав відмову з посиланням на те, що Постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 року набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності ЗУ № 900-VІІІ від 23.12.2015 року, тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.

Не погодившись з діями голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Суд першої інстанції перевіряючи дії голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо відмови у направленні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, дійшов висновку, що такі дії є протиправними, оскільки позивач набув право на перерахунок пенсії.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що на відповідача не покладено обов`язку направляти за заявою позивача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а відтак відмова у її направленні, з урахуванням положень Порядку №45 та ст. 19 Конституції України, не може трактуватись як протиправна.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок проведення перерахунку). Згідно якого передбачено, що, в даному випадку Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Враховуючи приписи зазначених правових норм при застосуванні до правовідносин, саме на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов`язок щодо надсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійному фонду України, а тому вимоги до голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року є безпідставними.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на дату розгляду судом першої інстанції справи інформація МВС України до Пенсійного фонду України не подавалася.

Отже, є безпідставними вимоги щодо зобов`язання голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року на пенсіонера МВС України ОСОБА_1 , оскільки станом на момент виникнення спірних правовідносин такий обов`язок у відповідача був відсутній

Колегія суддів жодним чином не заперечує право позивача на перерахунок пенсії на підставі постанови № 988 від 11.11.2015, проте позивачем передчасно обрано спосіб захисту права, що наразі не порушене.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року залишити без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ю. Бучик

Судді Л.Л. Мороз

А.І. Рибачук

logo