Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 11.12.2019 року у справі №520/7846/17 Ухвала КАС ВП від 11.12.2019 року у справі №520/78...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 11.12.2019 року у справі №520/7846/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2021 року

м. Київ

справа № 520/7846/17

провадження №К/9901/18136/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Бевзенка В. М., Чиркіна С. М., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.

Одесі про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Семенюка Г. В., Потапчука В. О., Шляхтицького О. І. від 31 жовтня 2017 року,

УСТАНОВИЛ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, у якому просив:

- визнати протиправним рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 20 червня 2017 року № 3048 "Про відмову у призначенні пенсії";

- зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.

Одесі призначити та виплатити ОСОБА_1 з 24 травня 2016 року пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням заробітної плати за період роботи в ЗАТ "АТП-15154" (Одеська автоколона 2211, АТП - 25154) з січня 1986 року по грудень 1990 року включно на підставі архівної довідки від 20 липня 2016 року № 1542-Д-11.1-21, виданої департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради, із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Київського районного суду м. Одеси від 4 серпня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправним рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 20 червня 2017 року № 3048 "Про відмову у призначенні пенсії".

Зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку з 24 травня 2016 року, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням заробітної плати за період роботи в ЗАТ "АТП-15154" (Одеська автоколона 2211, АТП - 25154) з січня 1986 року по грудень 1990 року включно на підставі архівної довідки від 20 липня 2016 року № 1542-Д-11.1-21, виданої департаментом архівної справи та діловодства Одеської міської ради, із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії.

3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив із того, що основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є дійсне, не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), яке, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", підтверджує статус позивача як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає позивачеві право користування пільгами, встановленими пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

4. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі було задоволено частково.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 4 серпня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 20 червня 2017 року № 3048 "Про відмову у призначенні пенсії".

Зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 6 січня 2017 року.

у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

5. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив із того, що зібраними по справі доказами підтверджено, що позивач дійсно перебував у відрядженні в період з 2 липня 1986 року по 24 серпня 1986 року, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, працював у зоні відчуження з ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС більше п'яти робочих днів.

Основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є дійсне, не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), яке, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", підтверджує статус позивача як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає позивачеві право користування пільгами, встановленими пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

6. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки відповідачем взагалі не розглядалось питання про застосування показника середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передують року звернення, а тому зазначені вимоги є передчасними.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

8. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 22 січня 2013 року, має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

24 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 20 червня 2017 року № 3048 ОСОБА_1 було відмовлено у призначені пенсії за віком у зв'язку з тим, що довідка про заробітну плату ОСОБА_1 № 183 від 26 липня 1997 року, на думку відповідача, не підтверджується первинними документами.

9. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

10. Касаційна скарга обґрунтована тим, що для призначення пенсії за віком учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, окрім посвідчення відповідної категорії в обов'язковому порядку має бути надана довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботу по ліквідації наслідків аварії. Первинними документами є табель обліку робочого часу, посвідчення про відрядження, накази по підприємству, відомості про нарахування заробітної плати із зазначенням підвищеного заробітку за роботу в зоні Чорнобильської АЕС та інші документи із зазначенням населеного пункту та періоду роботи в зоні відчуження.

Позивачем, при зверненні до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, не було надано первинних документів (табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, посвідчення про відрядження, наряд-завдання), які б підтверджували факт перебування в зоні відчуження.

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії вперше.

У разі задоволення позову управлінням буде застосовано заробітну плату в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

11. Відзиву на касаційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року ОСОБА_1 не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

12. Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.

13. Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

14. Згідно із частиною 1 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

15. Відповідно до пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення. В пункті 10 Порядку уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Оцінка доводів учасників справи і висновків суду апеляційної інстанції

16. В силу статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, тому питання строку з якого слід здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не є предметом оцінки.

17. Із аналізу наведеної правової норми убачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.

18. Відповідно до частини 3 статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими частини 3 статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

19. Згідно з абзацом 7 підпункту "ґ" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ~law23~).

20. Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.

21. Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо, відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

22. Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постанові від 12 лютого 2020 року у справі № 497/1830/16-а.

23. Відповідно до дубліката посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 року 2 категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

24. Звертаючись із заявою про призначення пенсії, ОСОБА_1 надав копії витягу з наказу від 1 липня 1986 року № 34, копії довідок від 26 листопада 1997 року № 183, від 24 грудня 1992 року № 687, які містять відомості про участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

25. Таким чином, на думку колегії суддів право позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років підтверджено достатньою кількістю документів, передбачених пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

26. Зважаючи на вищезазначене, колегія суддів вважає, що правильним є висновок судів попередніх інстанції про те, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

27. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; у ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді В. М. Бевзенко

С. М. Чиркін
logo