Історія справи
Постанова КАС ВП від 14.02.2023 року у справі №808/2473/17Ухвала КАС ВП від 04.02.2018 року у справі №808/2473/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2023 року
м. Київ
справа №808/2473/17
адміністративне провадження № К/9901/7151/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Кравчук В.М., Єзеров А.А.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017 (судді -Лукманова О.М., Божко Л.А., Дурасова Ю.В.)
у справі за його позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов`язання вчинити дії,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- зобов`язати відповідача направити до третьої особи довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в третьої особи, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно «Розрахунку вислуги років на пенсію» (а.с.15-17) у період з 16.11.1972 по 28.02.1998 позивач проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ СРСР та Міністерства внутрішніх справ України, остання посада - черговий помічник начальника установи відділу нагляду та безпеки установи виконання покарань ЯЯ-320/101 УМВС України в Запорізькій області, спеціальне звання - підполковник внутрішньої служби.
Наказом УМВС України в Запорізькій області №43л/с від 26.02.1998 позивача звільнено зі служби у запас з 28.02.1998.
В матеріалах справи наявний лист Міністерства внутрішніх справ до Пенсійного фонду України від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 (а.с.18), про проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції).
Представник позивача звернулась до Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області із заявою (а.с.19) про надання довідки про розмір грошового забезпечення, з якого повинна обчислюватись пенсія.
Листом від 19.05.2017 № 195-Г/04/29-2017 (а.с.20) Головне управління Національної поліції України в Запорізькій області повідомило про необхідність звернення до Головного управління МВС в Запорізькій області щодо питання про отримання довідки грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Листом відповідача від 19.05.2017 за №195-Г/29/л.к./-2017 (а.с.21) представнику позивача відмовлено у видачі довідки з тих підстав, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельд`єгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону в разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Міністерством внутрішніх справ України направлено лист від 20.04.2017 за №5551/05/22-2017 (а.с.37) головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в областях, АР Крим, містах Києві та Севастополі «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення та перерахунок пенсій».
Відповідно до вказаного листа для забезпечення перерахунку пенсій наказом МВС від 17.02.2017 №138 затверджено Перелік посад осіб, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216), згідно якого на перерахунок пенсій відповідно до Закону в редакції Закону №900 мають право особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), посади яких станом на 06.11.2015 забезпечували виконання завдань та функцій міліції і включені, зокрема, до Переліку. Особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах Державної пожежної охорони (пожежної безпеки) МВС, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельд`єгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Третя особа листом за №3050/03 від 06.04.2017 (а.с.41) направила відповідачу списки осіб для визначення нового розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016, позивач у списках відсутній у зв`язку з відсутністю посади, з якої він пішов на пенсію, у переліку рівнозначних посад поліцейських.
ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.10.2017 позов задоволено.
Зобов`язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що на позивача поширюються гарантії, визначені Законом України №565-ХІІ від 20.12.1990 «Про міліцію», та позивач має право на отримання пенсії згідно з Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд першої інстанції покликався на те, що постанова Кабінету Міністрів України №343 від 18.05.2016 не позбавляє позивача тих гарантій, які передбачені Законом України №565-ХІІ від 20.12.1990 та Законом України №2262-ХІІ від 09.04.1992, оскільки не є спеціальним нормативним документом з питань пенсійного забезпечення (соціального захисту) осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017, апеляційну скаргу третьої особи - задоволено.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02.10.1017 у справі № 808/2473/17 - скасовано.
Прийнято нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов`язання направити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - відмовлено.
Суд апеляційної інстанції виходив з того, що особам, які були звільнені з підрозділів внутрішніх військ, Національної гвардії, закладів та установ Державної пенітенціарної служби, інших служб, на яких розповсюджувався Закон України «Про міліцію», перерахунок здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Апеляційний суд виходив з того, що помилковим є твердження суду першої інстанції про необхідність направлення довідки відповідачем до Головного УПФУ в Запорізькій області лише з підстави того, що пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на порушення судом апеляційної інстанцій норм матеріального права, у результаті чого судом апеляційної інстанції прийнято незаконну постанову.
Просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Зокрема, покликається на те, що судом апеляційної інстанції не враховано, що на нього поширюються гарантії визначені Законом України №565-ХІІ від 20.12.1990 «Про міліцію», та він має право на отримання пенсії згідно із Законом України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вважає, що на нього поширюється дія частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, а висновки суду апеляційної інстанції, що на позивача поширюється дія частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ є помилковими.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач проти задоволення касаційної скарги заперечує та просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду залишити без змін. Покликається на те, що посада з якої звільнено позивача не може бути прирівняна до відповідної посади поліцейських, оскільки не належить до структури поліції. Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції Закону № 900-VIIІ від 23.12.2015 ), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з вимогами пунктів 1-3 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ №988) урегульовано грошове забезпечення поліцейських.
Наказом Міністерства внутрішніх справ № 138 від 17 лютого 2017 року затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських».
Верховний Суд у постанові від 01.06.2022 № 814/659/18 дійшов таких висновків:
«…Як встановлено судами попередніх інстанцій з довідки Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Миколаївській області, ОСОБА_1 пенсіонер, підполковник внутрішньої служби, звільнений з посади головного бухгалтера управління виконання покарань МВС України.
Разом з тим, в Постанові №988 відсутні посади служби виконання покарань, а тому суди попередніх інстанцій правильно зазначили, що для категорії посад, яку займав позивач, грошове забезпечення, що дає право на перерахунок пенсії вказаним нормативним актом не змінювалось і Законом №900-VIII посади служби виконання покарань не прирівняні до посад поліцейських.
Іншим категоріям осіб, яким призначена пенсія відповідно до Закону № 2262-ХІІ, серед яких і працівники Державної пенітенціарної служби, до яких відноситься позивач, грошове забезпечення Постановою № 988 не змінювалось, а тому у позивача на момент виникнення спірних правовідносин у вересні 2017 року було відсутнє право на перерахунок пенсії на підставі вказаної постанови.
Також колегія суддів звертає увагу на те, що наказом Міністерства внутрішніх справ № 138 від 17 лютого 2017 року затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, натомість посада, з якої був звільнений позивач - відсутня у зазначеному переліку…».
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач проходив службу в органах кримінально-виконавчої системи у званні підполковника внутрішньої служби на посаді - черговий помічник начальника установи відділу нагляду та безпеки установи виконання покарань ЯЯ-320/101 УМВС України в Запорізькій області.
Безпосередньо на посадах начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) позивач службу не проходив.
За таких обставин, враховуючи сформовану практику Верховного Суду суди попередніх інстанцій обґрунтовано дійшли висновку про відсутність підстав для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських.
Покликання позивача в обґрунтування касаційної скарги на те, що нова частина 3 статті 63 Закону №2262, в редакції Закону №900, не містить обмежень щодо перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських виключно особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ є безпідставним, оскільки за змістом цієї норми визначено саме такі правила перерахунку пенсії з врахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Водночас, таке правове регулювання не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії, який, за наявності передбачених законом підстав, здійснюється за правилами частини 4 статті 63 Закону №2262.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись ст. 341 345 349 350 355 356 359 КАС України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017 у цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
В.М. Кравчук
А.А. Єзеров