Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 09.04.2018 року у справі №821/852/17 Ухвала КАС ВП від 09.04.2018 року у справі №821/85...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 09.04.2018 року у справі №821/852/17



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2020 року

м. Київ

справа № 821/852/17

адміністративне провадження № К/9901/46200/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Пасічник С. С.,

суддів: Васильєвої І. А., Юрченко В. П.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду у складі судді Хом'якової В. В. від 18 вересня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Косцової І. П., суддів Стас Л. В., Турецької І. О. від 22 лютого 2018 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Маштехсервіс" до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області, Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Предметом розгляду судів у цій справі були позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Маштехсервіс" (далі - позивач, Товариство) про: 1) визнання протиправною бездіяльності Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - відповідач 1, Інспекція), яка полягає у ненаданні висновку щодо заявленої Товариством суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (далі - ПДВ) у розмірі 245000 грн. ; 2) зобов'язання Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - відповідач 2, Управління) внести в базу даних інформацію для формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування Товариства у розмірі 245000
грн.
з Державного бюджету України.

Обґрунтовуючи позовну заяву, Товариство зазначало, що внаслідок набрання законної сили постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25 січня 2017 року у справі №821/2145/16, якою визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 19 квітня 2016 року №0001811201 про зменшення суми бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2016 року на 245000 грн. та застосування штрафної санкції у розмірі 61250 грн., мало правомірні очікування на отримання податку із бюджету; враховуючи внесені до законодавства зміни, з 01 квітня 2014 року обов'язок щодо бюджетного відшкодування було покладено на Управління, яке зобов'язане внести в базу даних інформацію для формування Реєстру заяв про повернення заявленої підприємством суми бюджетного відшкодування у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року №26, якою затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ (далі - Порядок №26). Однак вказаних дій відповідачами виконано не було, чим порушено право позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено частково; зобов'язано Управління внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в порядку, передбаченому пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України), заяву про повернення Товариству суми бюджетного відшкодування та необхідні дані щодо відшкодування з бюджету ПДВ в розмірі 245000 грн. за декларацією за лютий 2016 року; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача наявне право на повернення сум бюджетного відшкодування за лютий 2016 року, оскільки заявлені у цей період суми є узгодженими з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №821/2145/16 (13 березня 2017 року), яким визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 19 квітня 2016 року №0001811201, однак відповідачем 2 всупереч положенням пунктів 52 та 56 підрозділу 2 Розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України дані в Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування про завершення судового оскарження та розмір узгодженої суми бюджетного відшкодування не внесені.

Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 22 лютого 2018 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення ними норм матеріального права, просило їх скасувати в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.

Обґрунтовуючи касаційну скаргу, відповідач 2 посилається на неврахування судами того, що складання контролюючим органом висновків із зазначенням сум, які підлягають бюджетному відшкодуванню, та їх подання до органів Державного казначейства України чинним законодавством не передбачено, а у Інспекції відсутні повноваження щодо внесення до Реєстру заяв даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ПДВ. Інших доводів касаційна скарга не містить.

Позивач правом на подання письмових заперечень на касаційну скаргу не скористався.

Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги, з огляду на таке.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин у цій справі) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника.

Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлені статтею 200 ПК України.

З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року №1797-VIII (далі-Закон №1797-VIII), яким внесено зміни, зокрема до статті 200 ПК України. Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року №1797-VIII (далі-Закон №1797-VIII змінено порядок здійснення бюджетного відшкодування, який вже не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно з підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

За змістом підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 ПК України.

Так, відповідно до підпункту "ґ" пункту 200.12 статті 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зокрема з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 200.12 статті 200 ПК України передбачено, що у випадках, передбачених підпунктами "а ", "г " і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Також вказаною нормою визначено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

Як установлено пунктом 200.13 статті 200 ПК України, на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Водночас пунктами 52 та 56 підрозділу 2 Розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, якими цей підрозділ був доповнений ~law21~, визначено, що до 10 січня 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов'язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним ПК України, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 року, сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження. До 1 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми ПДВ не відшкодовані з бюджету. Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному ПК України.

1 квітня 2017 року набрав чинності Порядок №26, відповідно до пункту 4 якого податковий орган вносить до Реєстру, зокрема, такі дані: дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження; суму узгодженого податковим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Згідно з пунктом 6 Порядку №26 інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі податкового органу на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду податковий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку (абзац 2 пункту 7 Порядку №26).

Пунктом 12 Порядку №26 передбачено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 ПК України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету. При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

У зв'язку з набранням чинності Порядком №26, з 1 квітня 2017 року втратив чинність Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2016 року №68 (далі - Порядок №68), який передбачав, що реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними податковими органами податкових декларацій з ПДВ або уточнюючих розрахунків з ПДВ, передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.

Отже Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, які діяли як до 1 квітня 2017 року, так і після цієї дати, передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків, саме контролюючими органами.

При цьому у разі внесення заяви про бюджетне відшкодування до Реєстру відповідно до Порядку №68, який діяв до 1 квітня 2017 року, відповідна інформація мала бути включена у сформований до 10 січня 2017 року єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та у Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми ПДВ не відшкодовані з бюджету.

Бюджетне відшкодування за такими заявами до 1 квітня 2017 року мало здійснюватися у раніше визначеному порядку, тобто зі складанням контролюючим органом відповідного висновку та його наданням територіальному органу Державної казначейської служби України.

Водночас з 1 квітня 2017 року передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення податковим органом в Реєстрі інформації про її узгодження.

Відтак після набрання чинності Порядком №26, тобто з 1 квітня 2017 року, контролюючий орган зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку задля забезпечення доступу органу Казначейства до таких сум для цілей перерахування на рахунки платника податку.

У справі, яка розглядається, судами встановлено, що відповідачем за результатами проведеної камеральної перевірки даних, задекларованих Товариством у декларації з ПДВ за лютий 2016 року, складено акт №122/21-03-12-01/31675302 від 19 квітня 2016 року, у якому не підтверджено задекларовану суму бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 245000 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки контролюючим органом 19 квітня 2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0001811201 про зменшення суми бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2016 року на 245000 грн. та застосування штрафної санкції у розмірі 61250 грн.

Позивач не погодився із згаданим податковим повідомленням-рішенням і оскаржив його у судовому порядку. Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25 січня 2017 року у справі №821/2145/16 позов Товариства задоволено; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 19 квітня 2016 року №0001811201. Рішення суду набрало законної сили.

За таких обставин, оскільки задекларована за лютий 2016 року сума бюджетного відшкодування ПДВ є узгодженою з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №821/2145/16 і це рішення отримано контролюючим органом після внесених до порядку бюджетного відшкодування ПДВ змін (після 1 квітня 2017 року), то у відповідача 2, як контролюючого органу, не було підстав для невнесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних щодо відшкодування Товариству суми ПДВ за лютий 2016 року у розмірі 245000 грн.

За наведеного, відсутності заперечень зі сторони контролюючого органу щодо обраного позивачем способу судового захисту порушеного права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій у справі, що розглядається, ґрунтується на правильному застосуванні згаданих вище норм матеріального права.

Доводи ж касаційної скарги про те, що Інспекція не наділена повноваженнями вносити інформацію до вказаного Реєстру є безпідставними, адже за наслідками розгляду справи внести таку інформацію суд зобов'язав Управління.

Враховуючи зміст встановлених фактичних обставин, описаних вище, зважаючи на їх зміст та юридичну природу, а також приписи статі 341 КАС України, підстави для задоволення касаційної скарги відповідача 2 та скасування судових рішень відсутні.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 360 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

СуддіС. С. Пасічник І. А. Васильєва В. П. Юрченко
logo