Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 08.05.2024 року у справі №640/23506/21 Постанова КАС ВП від 08.05.2024 року у справі №640...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Правова позиція : Про відсутність підстав для врахування надбавки за службу на посадах слідчих в органах прокуратури при видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії

Надбавка за службу на посадах слідчих в органах прокуратури станом на 01 квітня 2020 року та 01 січня 2021 року не виплачувалась діючим працівникам органів прокуратури, що, у свою чергу, свідчить про неможливість врахування такої надбавки при видачі довідок про розмір заробітної плати. Вказана надбавка не відноситься до інших виплат, що передбачені частиною другою статті 81 Закону України «Про прокуратуру», оскільки: 1) «інші виплати» стосуються виплат, які нараховуються лише діючим працівникам органів прокуратури; 2) не можуть бути враховані ті виплати, що передбачені для певних категорій посад органів прокуратори, яких на момент складання довідок вже немає у штатному розписі.

Історія справи

Постанова КАС ВП від 08.05.2024 року у справі №640/23506/21

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2024 року

м. Київ

справа №640/23506/21

адміністративне провадження № К/990/9068/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шарапи В.М.,

суддів Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження

касаційну скаргу Офісу Генерального прокурора

на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2022 (головуючий суддя Донець В.А.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.02.2023 (головуючий суддя Черпіцька Л.Т., судді Глущенко Я.Б., Пилипенко О.Є.)

у справі №640/23506/21

за позовом ОСОБА_1

до Офісу Генерального прокурора

про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії,

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Офісу Генерального прокурора, в якому просив:

1.1. визнати протиправними дії Офісу Генерального прокурора щодо видачі ОСОБА_1 довідки про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, без урахування "надбавки за службу на посадах слідчих" в розмірі 20% від посадового окладу та окладу за військове звання;

1.2. зобов`язати Офіс Генерального прокурора видати ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням "надбавки за службу на посадах слідчих" в розмірі 20%, станом на 01.04.2020 та 01.01.2021.

2. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2022, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.02.2023, позов задоволено.

2.1. Визнано протиправними дії Офісу Генерального прокурора щодо невключення надбавки за службу на посадах слідчих у розмірі 20% у довідки від 16.02.2021 №21-117зп та від 04.08.2021 №21-719зп про розмір заробітної плати (грошового утримання) для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

2.2. Зобов`язано Офіс Генерального прокурора видати ОСОБА_1 оновлені довідки про розмір заробітної плати (грошового утримання) для перерахунку пенсії станом на 01.04.2020 та 01.01.2021 з зазначенням в таких довідках надбавки за службу на посадах слідчих у розмірі 20%.

2.3. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Офісу Генерального прокурора витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.

3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено, що:

3.1. ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років, призначену з листопада 2003 року відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (Закон - № 1789-ХІІ).

3.2. Згідно з довідкою Офісу Генерального прокурора від 16.02.2021 №21-117зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, від 26.03.2020 №6-р/2020 розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.01.2021 за відповідною (прирівняною) посадою заступника начальника відділу становить: посадовий оклад - 45760,00 грн; оклад за військовим звання (підполковник) - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 21226,50 грн; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 5699,71 грн, 5699,71 грн. Всього 79795,92 грн.

3.3. У довідці Офісу Генерального прокурора від 04.08.2021 №21-719зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, від 26.03.2020 №6-р/2020, постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі №640/27064/20 розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.04.2020 за відповідною (прирівняною) посадою заступника начальника відділу Офісу вказано: посадовий оклад - 45088,00 грн; оклад за військовим звання (підполковник) - 1680,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 21045,60 грн; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 5651,13 грн, 5651,13 грн. Всього 79115,86 грн.

3.4. Згідно довідки Офісу Генерального прокурора від 04.08.2021 №21-721зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та постанов КМУ від 11.12.2019 № 1155 та від 30.08.2017 № 704 розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.02.2020 за відповідною (прирівняною) посадою заступника начальника відділу становить: посадовий оклад - 35730,00 грн; оклад за військовим звання (підполковник) - 1680,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 16834,50 грн; надбавка за службу на посадах слідчих (20%) - 7482,00 грн; інші щомісячні надбавки, доплати (10%) - 3573,00 грн; премія (10%) - 3573,00 грн; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 5739,38 грн, 5739,38 грн. Всього 80351,26 грн.

3.4. У відповідь на звернення Офіс Генерального прокурора листом від 19.02.2021 №21-432вих-21 повідомив позивача, що відповідно до статті 81 Закону №1697-VII заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами та складається з посадового окладу, премій та надбавок за: вислугу років; виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством. Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Отже, Законом №1697 не передбачено "інших щомісячних надбавок, доплат, щомісячного преміювання".

3.5. Позивач, вважаючи протиправними дії Офісу Генерального прокурора щодо невключення в довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) що враховується для перерахунку пенсії складової "надбавка за службу на посадах слідчих", звернувся до суду з позовом.

4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 №232, яка є законодавством у розумінні пункту 2 частини 2 статті 81 Закону №1697-VІІ, встановлено права працівників прокуратури на отримання щомісячної надбавки до посадового окладу з урахуванням класного чину за службу на посадах слідчих у відсотковому розмірі в залежності від вислуги років, а також беручи до уваги ненадання відповідачем доказів того, що для цієї надбавки не виділялись кошти і ця надбавка працівникам прокуратури не виплачувалась, то обґрунтованими є доводи позивача про протиправність дій Офісу Генерального прокурора щодо не включення у довідки від 16.02.2021 №21-117зп та від 04.08.2021 №21-719зп набавки за службу на посадах слідчих. Водночас судами враховано і рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19), за яким частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

5. Офіс Генерального прокурора подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2022 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.02.2023, ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

5.1. Відповідач вказує на неправильне застосування норм матеріального права судом апеляційної інстанції. В якості підстави касаційного оскарження позивачем вказано пункт 3 частини 4 статті 328 КАС України. Скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання комплексного застосування статей 81, частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 №232 при видачі довідки для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за службу на посадах слідчих.

5.2. Офіс Генерального прокурора наполягає на тому, що органи прокуратури припинили виконувати функцію досудового розслідування, натомість цими повноваженнями наділено Державне бюро розслідувань. Також вказано на те, що після 02.01.2020 у штатному розписі відповідача відсутні посади слідчих, оскільки органи прокуратури позбавлені функції досудового розслідування кримінальних проваджень. Відтак, працівники, які проходили службу в органах прокуратури станом на 01.04.2020 та 01.01.2021, не отримували надбавки за службу на посадах слідчих з підстав відсутності таких посад.

6. У відзиві на касаційну скаргу відповідач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

6.1. В обґрунтування своєї позиції позивач зазначає, що надбавку за службу на посадах слідчих необхідно розуміти іншою виплатою, що передбачені законодавством, як то передбачено частиною 2 статті 81 Закону №1697-VІІ. На його переконання, частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ вказує на відсутність визначення складових заробітної плати (грошового забезпечення) прокурорів, які враховуються саме при перерахунку раніше призначених пенсій.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

7. Під час розгляду даної касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-2 статті 341 КАС України, відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

8. Судами попередніх інстанцій встановлено, що пенсію ОСОБА_1 призначено у 2003 році.

9. Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ) у редакції, чинній на час призначення пенсії, врегульовано питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих, за якою прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

10. Таким чином, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені частинами 12 та 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

11. 14.10.2014 прийнято новий Закон №1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015.

12. Відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

13. Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ (набрав чинності з 01.01.2015, далі - Закон №76-VІІІ) внесено зміни, зокрема:

частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

частину 20 статті 86 Закону №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

14. Отже, первісна редакція частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ та частина 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили подібний підхід до підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

15. Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VІ визнане неконституційним втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

16. Цим рішенням Конституційного Суду України встановлено порядок його виконання: частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

17. Зі змісту частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ слідує, що перерахунок здійснюється у зв`язку зі збільшенням заробітної плати прокурорським працівникам, однак на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу саме на момент виникнення права на такий перерахунок. Тобто, перерахунок здійснюється в разі зміни заробітної плати працівника прокуратури за відповідною посадою з урахуванням складових заробітної плати, які виплачуються за такою посадою станом на час виникнення права на перерахунок пенсії.

18. Слід врахувати й те, що при перерахунку пенсії законодавець з метою визначення її розміру відсилає до норми, якою врегульовано питання складових заробітної плати відповідних категорій діючих працівників прокуратури.

19. Так, заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за вислугу років; виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством (частина 2 статті 81 Закону №1697-VІІ).

20. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 №232 "Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури" установлено особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, слідчим співробітникам Служби безпеки, начальникам слідчих підрозділів, їх заступникам, прокурорам-криміналістам і слідчим органів прокуратури, а також військовослужбовцям військової прокуратури: щомісячну надбавку до посадового окладу з урахуванням надбавки за класний чин (для працівників органів прокуратури) або з урахуванням окладу за військовим званням (для військовослужбовців військової прокуратури) за службу на посадах слідчих і прокурорів-криміналістів у розмірах згідно з додатком. Понад 3 роки 10%, понад 5 років 15%, понад 10 років 20%, понад 15 років 25%.

21. Вказана постанова в частині, що стосується органів прокуратури, є чинною.

22. У цій справі позивач наполягає на тому, що надбавка за службу на посадах слідчих в розумінні частини 2 статті 81 Закону №1697-VІІ є іншою виплатою, що передбачені законодавством. З цього приводу Суд зазначає таке.

23. Конституційний Суд України у рішенні від 18.06.2020 № 5-р (II)/2020 зазначив, що одним із найвагоміших наслідків конституційної реформи 2016 року стосовно організації державної влади в Україні є те, що з набранням чинності Законом України „Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 2 червня 2016 року № 1401-VIII (далі - Закон № 1401-VIII) інститут прокуратури втратив відокремлений статус у структурі державної влади. Натомість за новим українським конституційним правопорядком прокуратуру як інститут, що виконує функцію кримінального переслідування, структурно вмонтовано в загальну систему правосуддя. На це вказує, зокрема, стаття 131-1 Конституції України. Таку спрямованість конституційної реформи обумовлювала потреба в усуненні з українського конституційного правопорядку залишків радянської системи влади з тим, щоб перетворити прокуратуру радянського зразка (інституційним елементом якої за приписом пункту 9 розділу XV „Перехідні положення" Конституції України в редакції до внесення змін Законом № 1401-VIII була, зокрема, функція „нагляду за додержанням і застосуванням законів", відома як „функція загального нагляду") на такий інститут національної юридичної системи, що відповідав би європейським стандартам відповідно до взятого Україною зобов`язання ще при вступі до Ради Європи у 1995 році - „змінити роль і функції прокуратури (зокрема щодо здійснення загального нагляду за законністю) шляхом видозмінення цього інституту в орган, сумісний зі стандартами Ради Європи" (Висновок Парламентської Асамблеї Ради Європи від 26 вересня 1995 року № 190(1995), § 11.6).

24. За змістом статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює:

1) підтримання публічного обвинувачення в суді;

2) організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку;

3) представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.

25. Відповідно до правового регулювання пункту 9 Розділу XV «Перехідні положення» Конституції України прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинних законів функцію досудового розслідування до початку функціонування органів, яким законом будуть передані відповідні функції, а також функцію нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов`язаних з обмеженням особистої свободи громадян, - до набрання чинності законом про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій.

26. Зокрема таким органом є Державне бюро розслідувань. Відповідно до своїх завдань Державне бюро розслідувань здійснює, в тому числі, оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Державного бюро розслідувань, на підставах та в порядку, встановлених Законом України «Про Державне бюро розслідувань» від 12.11.2015 № 794-VIII.

27. Отже, з початком роботи Державного бюро розслідувань функції досудового розслідування перейшли від прокуратури до новоутвореного органу.

28. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 №113-IX (далі - Закон № 113-IX) набрав чинності 25.09.2019. Цим законом запроваджено реформування системи органів прокуратури, у зв`язку з чим, внесено ряд змін до Закону №1697-VII, зокрема, в тексті Закону №1697-VII слова «Генеральна прокуратура України», «регіональні прокуратури», «місцеві прокуратури» замінено відповідно на «Офіс Генерального прокурора», «обласні прокуратури», «окружні прокуратури».

29. На виконання положень Закону № 113-IX, керуючись Законом № 1697-VII в редакції Закону № 113-IX, прийнято наказ Генеральної прокуратури України від 23.12.2019 №351 «Про день початку роботи Офісу Генерального прокурора», відповідно до якого 02.01.2020 визначено днем початку роботи Офісу Генерального прокурора.

30. При цьому, структуру Офісу Генерального прокурора затверджено наказом Генеральної прокуратури України від 21.12.2019 № 99-шц, в якій не передбачено структурної одиниці для слідчих органів прокуратури.

31. Пунктом 7 Розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону № 113-IX (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачалось, що прокурори та слідчі органів прокуратури, зазначені в підпунктах 1-4 цього пункту, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації.

32. Зазначене дає підстави для висновку, що з 02.01.2020 посад слідчих органів прокуратури в Офісі Генерального прокурора немає.

33. Враховуючи зазначене, а також вимоги чинної частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ, якою врегульовано механізм визначення розміру та складових заробітної плати діючих працівників прокуратури для перерахунку пенсії, Суд приходить до висновку, що надбавка за службу на посадах слідчих станом на 01.04.2020 та 01.01.2021 не виплачувалась діючим працівникам органів прокуратури, що, у свою чергу, свідчить про неможливість врахування такої надбавки при видачі довідок про розмір заробітної плати.

34. Одночасно з цим, норма частини 2 статті 81 Закону №1697-VІІ, згідно якої до складу заробітної плати входять також інші виплати, що передбачені законодавством, не суперечить висновкам Суду про неможливість включення спірної надбавки, оскільки: 1) «інші виплати» стосуються виплат, які нараховуються лише діючим працівникам органів прокуратури; 2) не можуть бути враховані ті виплати, що передбачені для певних категорій посад органів прокуратори, яких на момент складання довідок вже немає у штатному розписі.

35. З огляду на викладене, колегія суддів вважає помилковими висновки судів попередніх інстанцій щодо наявності правових підстав для включення до складових заробітної плати позивача надбавки за службу на посадах слідчих.

36. Згідно із частинами 1-3 статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

37. На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку про те, що суди першої та апеляційної інстанції неправильно застосували норми матеріального права, а тому касаційну скаргу потрібно задовольнити, оскаржувані судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Керуючись статтями 341 345 349 351 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Офісу Генерального прокурора задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2022 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.02.2023 скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Суддя - доповідач В.М. Шарапа

Судді А.А. Єзеров

С.М. Чиркін

logo