Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 18.12.2018 року у справі №820/4603/18 Ухвала КАС ВП від 18.12.2018 року у справі №820/46...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 18.12.2018 року у справі №820/4603/18

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 березня 2019 року

Київ

справа №820/4603/18

адміністративне провадження №К/9901/67867/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Коваленко Н.В., судді Мороз Л.Л., розглянувши у письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу за позовом Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А3306) до Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області про визнання дій протиправними та вчинити дії за касаційною скаргою Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А3306) на рішення Харківського окружного адміністративного суду у складі судді Зінченко А.В. від 18 липня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Мінаєвої О.М., Бартош Н.С., Макаренко Я.М. від 15 листопада 2018 року,

В С Т А Н О В И В :

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2018 року Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А 3306) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області, у якому просив зобов'язати Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військову частину АЗ306) (код ЄДРПОУ 07931813) шляхом внесення запису до даного Реєстру про скасування запису 24.06.1999 (запис № 1 480 120 0000 025254), інших дій/записів щодо Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина АЗ306) (код ЄДРПОУ 07931813).

Позовні вимоги мотивовано тим, що Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А3306) зареєстрований в Єдиному державному реєстрі 24.06.1999 (запис № 1 480 120 0000 025254), як юридична особа (ідентифікаційний код 07931813), що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 086484. Позивач посилається на положення Закону України «Про державну таємницю», яким встановлено, що окремі відомості про військову частину віднесені до державної таємниці. У зв'язку з цим та відповідно до вимог Головного військово-медичного управління викладених у листі від 15.03.2018 № 510/1/1671, Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військову частину А3306) зобов'язано провести дії по виключенню відомостей про цю військову частину з Єдиного державного реєстру щодо реєстрації її як юридичної особи шляхом скасування запису в Єдиному державному реєстрі.

Однак, після звернення Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина А3306) із заявою від 12.04.2018 року № 925 (копія додається) до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), яку було направлено за належністю до Департаменту реєстрації Харківської міської ради щодо скасування запису про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань Військово - медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина АЗ306), як юридичної особи, отримано відмову. Вважає таку відмову необґрунтованою та такою, що не ґрунтується на законі.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року, у позові відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційний суд, виходив з того, що при проведенні реєстраційних дій стосовно юридичної особи - Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина А 3306) (код ЄДРПОУ 07931813) державний реєстратор діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства України; всі документи, які було надано державному реєстратору для проведення реєстраційних дій, надавались юридичною особою через представника за дорученням, виданої керівником з дотриманням порядку, встановленого законом. Разом з тим, суди дійшли до висновку, що порядок звернення до державного реєстратора для внесення змін до відомостей про юридичну особу, позивачем дотримано не було, відтак, у державного реєстратора були відсутні підстави для здійснення спірної реєстрації.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

Не погоджуючись з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року та постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, Військово-медичний клінічний центр Північного регіону звернувся з касаційною скаргою до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Касаційна скарга Військово-медичного клінічного центру Північного регіону подана 10 грудня 2018 року.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 грудня 2018 року для розгляду цієї справи визначено склад колегії суддів, а саме: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Коваленко Н.В. та Мороз Л.Л.

Ухвалою Верховного Суду від 17 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі № 820/4603/18, витребувано матеріали справи та запропоновано учасникам справи подати відзиви на касаційну скаргу.

Учасники справи письмових клопотань не заявляли.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А3306) зареєстрований в Єдиному державному реєстрі 24.06.1999 (запис № 1 480 120 0000 025254), як юридична особа (ідентифікаційний код 07931813), що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 086484.

Відповідно до вимог Головного військово-медичного управління, викладених у листі від 15.03.2018 № 510/1/1671, Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військову частину А3306) зобов'язано провести дії по виключенню відомостей про цю військову частину з Єдиного державного реєстру щодо реєстрації її як юридичної особи шляхом скасування запису в Єдиному державному реєстрі.

Військово-медичним клінічним центром Північного регіону (військова частина А3306) надіслано лист від 12.04.2018 № 925 (копія додається) до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) який було направлено за належністю до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, щодо скасування запису про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина АЗ306), як юридичної особи.

Згідно із відповіддю Департаменту реєстрації Харківської міської ради від 02.05.2018 № 1353/0/50-18 повідомлено, що скасування будь-яких реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі на підставі листів або заяв юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців діючим законодавством не передбачено та у виключенні військової частини із реєстру було відмовлено.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

У касаційній скарзі скаржник вказує на те, що суди першої та апеляційної інстанції не взяли до уваги порушення відповідачем вимог чинного законодавства під час здійснення державної реєстрації Військово-медичного клінічного центру Північного регіону, оскільки така реєстрація здійснена у порушення положень Закону України «Про державну таємницю».

Від Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області надійшов відзив на касаційну скаргу Військово-медичного клінічного центру Північного регіону, у якому зазначається, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними та обґрунтованими, прийнятими на підставі правильного застосування норм матеріального права та з'ясуванні обставин справи, просить залишити без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій, а касаційну скаргу -без задоволення.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року та постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року відповідають, а викладені у касаційній скарзі мотиви скаржника є неприйнятними з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження державного реєстратора у спірних правовідносинах регулюються, зокрема, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Так, статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на момент проведення державної реєстрації) передбачено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень вказаного Закону державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.

Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що юридичною особою - Військова частина А 3306 (Харківський військовий госпіталь, базовий) (стара назва) були виконані вимоги Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», зокрема, отримано свідоцтво про державну реєстрацію єдиного зразка.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на момент проведення державної реєстрації) для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;

два примірники установчих документів;

документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.

Частиною другою статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на момент проведення державної реєстрації) було встановлено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

Судами першої та апеляційної інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що 11 квітня 2006 року до державного реєстратора уповноваженою особою юридичної особи - Харківський військовий госпіталь (військова частина А 3306) (стара назва) за довіреністю від 10 квітня 2006 року № 360, виданою начальником Харківського базового військового госпіталю ОСОБА_5 на ім'я ОСОБА_6, були надані наступні документи: реєстраційна картка про підтвердження відомостей про юридичну особу; довіреність від 10 квітня 2006 року № 360; квитанція про сплату державного мита.

На підставі зазначених документів державним реєстратором було проведено реєстраційну дію «Включення відомостей про юридичну особу» стосовно юридичної особи - Харківський військовий госпіталь (військова частина А 3306).

Вичерпний перелік підстав для відмови у здійснення державної реєстрації було визначено у частині першій статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції). Зокрема, встановлювалось, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:

невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;

порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:

наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;

невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;

використання у найменуванні юридичної особи повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Системний аналіз викладених правових норм дає підстави дійти до висновку, що законодавством регламентовано перелік підстав для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, який є виключним і не підлягає розширеному тлумаченню.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що викладена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 27 березня 2018 року у справі № 826/4947/16.

На цій підставі суди попередніх інстанцій дійшли до висновку про те, що підстав для відмови у проведенні вищезазначених реєстраційних дій, відповідно до Закону діючого на той час, у державного реєстратора не було. Колегія суддів погоджується з таким висновком, оскільки документи у повному обсязі та з дотриманням встановленого порядку для проведення зазначених реєстраційних дій були подані до державного реєстратора безпосередньо уповноваженою особою ОСОБА_6 за довіреністю від 10 квітня 2006 року № 360, виданою керівником юридичної особи - начальником Харківського базового військового госпіталю ОСОБА_5

Відповідно до частини першої статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на момент реєстрації змін до відомостей про юридичну особу) для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів;

оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів;

два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Державна реєстрація змін до установчих документів проводилась у порядку, визначеному частиною другою статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що 11 квітня 2006 року уповноваженою особою юридичної особи - Харківський військовий госпіталь (військова частина А 3306) (стара назва) за довіреністю, ОСОБА_6 до державного реєстратора було подано реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи щодо державної реєстрації наступних змін: зміни повного найменування юридичної особи; зміна вищого органу управління юридичної особи та зміни складу засновників юридичної особи.

На підставі вказаних документів було змінено назву юридичної особи - Харківський військовий госпіталь (військова частина А 3306) на Харківський базовий військовий госпіталь Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони України (військова частина А 3306), де вищим органом управління юридичної особи зазначено - Департамент охорони здоров'я Міністерства оборони України, а засновником - Департамент охорони здоров'я Міністерства оборони України.

Крім того, 12 травня 2009 року уповноваженою особою юридичної особи - Харківський базовий військовий госпіталь Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони України (військова частина А 3306) (стара назва) ОСОБА_6, що діяв за дорученням від 12 травня 2009 року № 932, виданим начальником Військово-медичного клінічного центру Північного регіону ОСОБА_5, до державного реєстратора були надані документи, на підставі яких було проведено реєстраційну дію «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» стосовно Харківський базовий військовий госпіталь Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони України (військова частина А 3306), якою було змінено повне найменування юридичної особи на Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А 3306).

Для проведення даної реєстраційної дії було подано такі документи: реєстраційну картку, заповнену уповноваженою особою; нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; статут; нова редакція установчих документів (два примірники); квитанція про сплату державного мита; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

26 листопада 2015 року прийнято нову редакцію Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», яка набула чинності 13 грудня 2015 року.

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (у редакції, чинній після 26 листопада 2015 року) для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;

3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;

4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;

5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;

6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;

8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;

9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;

10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що 12 вересня 2016 року уповноваженою особою юридичної особи - Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А 3306) за дорученням від 12 вересня 2016 року № 151/825, ОСОБА_7 до державного реєстратора були надані документи, на підставі яких державним реєстратором проведено реєстраційну дію «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» щодо зміни керівника юридичної особи - Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина А 3306) з ОСОБА_5 на ОСОБА_8

Для здійснення зазначеної реєстраційної дії заявником подано всі, передбачені статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», документи, а саме: документ про призначення керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори; реєстраційна картка на внесення змін про юридичну особу, які містяться у державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

Частиною другою статті 25 цього Закону передбачено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

На цій підставі колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про те, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує факт, тобто виконує функцію легалізації події. Виконання цієї функції не передбачає і не наділяє його повноваженнями перевірки (контролю) інших критеріїв, ніж визначені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 08 грудня 2015 року у справі № 21-3452а15.

Стосовно доводів скаржника з приводу того, що відомості про Військово-медичний клінічний центр Північного регіону відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про державну таємницю» (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пункту 1.4.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 12 серпня 2005 року № 440 (далі - Звід відомостей № 440), становлять державну таємниці, у зв'язку з чим підлягають видаленню з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про державну таємницю», пункту 1.4.4 Зводу № 440 відомості про організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) Збройних Сил України на мирний час, а також їх підпорядкованості становить державну таємницю.

Частиною шостою статті 5 Закону України «Про державну таємницю» забезпечення охорони державної таємниці відповідно до вимог режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, покладається на керівників зазначених органів, підприємств, установ і організацій.

Крім того, частиною п'ятою статті 5 Закону України «Про Збройні Сили України» передбачено, що відомості про особовий склад Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, а також про осіб, які співпрацюють або раніше співпрацювали на конфіденційній основі із Силами спеціальних операцій Збройних Сил України, становлять державну таємницю і підлягають захисту відповідно до Закону України «Про державну таємницю».

Згідно з положеннями статті 15 Закону України «Про державну таємницю» засекречування матеріальних носіїв інформації здійснюється шляхом надання на підставі Зводу відомостей, що становлять державну таємницю (розгорнутих переліків відомостей, що становлять державну таємницю), відповідному документу, виробу або іншому матеріальному носію інформації грифа секретності посадовою особою, яка готує або створює документ, виріб або інший матеріальний носій інформації. Засекречування документів здійснюється лише в частині відомостей, що становлять державну таємницю. У разі подання запиту на документ, частина якого засекречена, доступ до такого документа забезпечується в частині, що не засекречена.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що забезпечення охорони державної таємниці покладається на керівників відповідних органів. При цьому, у разі віднесення конкретної інформації до державної таємниці, у тому числі на підставі Зводу відомостей, така інформація, носії інформації підлягають засекречуванню у встановленому порядку.

Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що Військово-медичним центром Північного регіону подано лист від 12 квітня 2018 року № 925 до Центру надання адміністративних послуг з подальшим направленням його за належністю - до Департаменту реєстрації Харківської міської ради з вимогою про скасування державної реєстрації про Військово-медичний центр Північного регіону як юридичної особи, на що було отримано відповідь від 02 травня 2018 року № 1353/0/50-18 з відмовою з посиланням на те, що скасування реєстраційних дій на підставі листів або заяв в Єдиному реєстрі законодавством не передбачено.

Так, статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено перелік документів, які подаються юридичною особою для державної реєстрації створення, припинення юридичної особи, внесення змін до відомостей про юридичну особу у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, виділу юридичної особи, припинення юридичної особи в результаті її реорганізації або ліквідації. Разом з тим, такої дії, як скасування державної реєстрації Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не передбачено.

Колегія суддів також враховує, що зі встановлених судами попередніх інстанцій обставин, підтверджених наявними у матеріалах справи доказами, вбачається, що відповідно до Статуту основною метою та предметом діяльності Військово-медичного клінічного центру Північного регіону є надання медичної допомоги військовослужбовцям, пенсіонерам Міністерства оборони України, а також забезпечення потреб у медичному обслуговуванні особового складу Збройних Сил України.

На цій підставі колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що відмова державного реєстратора у скасуванні державної реєстрації на підставі листа Військово-медичного центру Північного регіону є правомірною. Крім того, судами не встановлено допущених порушень під час державної реєстрації юридичної особи та подальших змін до відомостей про юридичну особу, оскільки державним реєстратором повністю дотримано вимоги чинного на час вчинення реєстраційних дій законодавства, що стало підставою для відмови у задоволенні позову.

Перевірка рішень судів першої та апеляційної інстанцій на підставі заявлених у касаційній скарзі доводів дала змогу дійти до висновку про відсутність неправильного застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права судами попередніх інстанцій при розгляді цієї справи.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що здійснення правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів, спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

За таких обставин, колегія суддів доходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягають скасуванню, оскільки суди ухвалили рішення у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Враховуючи, що касаційний суд залишає в силі рішення судів попередніх інстанцій, то у силу частини шостої статті 139 КАС України судові витрати новому розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина А3306) залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий Я.О. Берназюк

Судді: Н.В. Коваленко

Л.Л. Мороз

logo