Історія справи
Постанова КАС ВП від 05.10.2023 року у справі №200/1162/22Постанова КАС ВП від 05.10.2023 року у справі №200/1162/22
Постанова КАС ВП від 05.10.2023 року у справі №200/1162/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2023 року
м. Київ
справа №200/1162/22
адміністративне провадження № К/990/16358/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Берназюка Я.О., Єзерова А.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року (головуючий суддя Гайдар А.В., судді: Казначеєв Е.Г., Компанієць І.Д.) у справі № 200/1162/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У 2021 році ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та не виплати страхових виплат з вересня 2016 року;
зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату на користь позивача заборгованості по страховим виплатам за період з вересня 2016 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року позовні вимоги задоволено.
Ухвалою від 25 жовтня 2022 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою відповідача на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року.
06 лютого 2023 року від відповідача надійшло клопотання про заміну неналежної сторони по справі, а саме Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року клопотання відповідача задоволено.
08 травня 2023 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду через систему «Електронний суд» надійшла касаційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року.
Ухвалою Верховного Суду від 06 червня 2023 року відкрито касаційне провадження у цій справі.
Від позивача відзиву на касаційну скаргу не надходило, що не перешкоджає касаційному перегляду ухвали суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 03 жовтня 2023 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІ. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Задовольняючи клопотання відповідача, суд апеляційної інстанції зазначив, що з 01 січня 2023 року діє нова редакції статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України. Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відтак, з 01 січня 2023 року відбулось публічне правонаступництво Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необхідність заміни відповідача у справі - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ 41325231) на Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010).
ІІІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник покликається на статтю 104 Цивільного кодексу України та зазначає, що станом на день подання цієї скарги в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутній запис про припинення юридичної особи Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, отже факт правонаступництва відсутній.
Вважає, що судом апеляційної інстанції не враховано висновки постанови Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 року у справі № 264/5957/17.
Стверджує, що станом як на день ухвалення рішення про заміну відповідача у справі, так і на день звернення з касаційною скаргою, заходи з реорганізації Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області тривають, передавальний акт не складено, бази даних, програмне забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області передані не в повному обсязі.
Вважає, що на день прийняття ухвали про заміну відповідача у справі були відсутні на те правові підстави.
ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд, переглянувши оскаржуване судове рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, відповідно до частини першої статті 341 КАС України, виходить із такого.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо якого виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесу до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, який набрав чинності з 01 січня 2023 року, Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» викладено у новій редакції.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у редакції Закону від 21 вересня 2022 року № 2620-IX уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Згідно із пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у редакції Закону від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, цей Закон набирає чинності з 01 січня 2023 року.
Пунктом 2 цих положень ухвалено припинити Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права.
Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У контексті розгляду цієї справи, з 01 січня 2023 року відбулося публічне правонаступництво, тобто перехід прав та обов`язків від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.
Тотожна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у постанові від 18 липня 2023 року у справі № 200/10663/21.
Водночас, беручи до уваги предмет спірних правовідносин, Верховний Суд враховує пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у редакції Закону від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, згідно якого стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.
Верховний Суд не бере до уваги твердження скаржника про неврахування висновку, викладеного Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 30.06.2020 у справі №264/5957/17 (за позовом фізичної особи до Публічного акціонерного товариства «Банк Форум» про захист прав споживача фінансових послуг шляхом визнання договорів недійсними), позаяк правовідносини у зазначеній справі та розглядуваній справі не є подібними, а судові рішення у згаданих справах ухвалені за різного правового регулювання.
За таких обставин, Верховний Суд погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про наявність підстав для заміни відповідача у цій справі.
За змістом статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 345 349 350 355 356 КАС України, Суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення.
Ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року у справі № 200/1162/22 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду С.М. Чиркін
Я.О. Берназюк
А.А. Єзеров