3
0
8298
Як такого поняття «податок на розкіш» в Податковому кодексі України (далі по тексту - ПКУ) - немає. Але прийнято називати податком на розкіш в Україні - податок на майно, а саме: транспортний податок (ст. 267 ПКУ).
Знайшов вказаний податок таку назву, оскільки його ставка досить велика (25 000 грн) і об'єктом оподаткування є автомобілі преміум класу.
Про розрахунок, ставки, порядок сплати такого податку, а також про те, як не платити податок на розкіш детально розглянемо в цій статті.
Варто зазначити, що порядок розрахунку і приклади оскарження транспортного податку застосовуються як в 2020 році, так і в 2021 році.
Порядок обчислення, ставки, терміни сплати такого податку передбачені статтею 267 ПКУ. Згідно з п.п. 267.1.1 згаданої статті, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи - власники зареєстрованих в Україні легкових автомобілів, які не досягли 5 років (включно) і їх середня ринкова вартість понад 375 мінімальних заробітних плат, яка затверджена законом станом на 1 січня звітного року (в 2019 році - це: 1 564 875 гривень, а в 2020 році - це 1 771 125 гривень).
Ставка транспортного податку становить 25 000 гривень на календарний рік за кожен легковий автомобіль, який є об'єктом оподаткування.
Тобто, якщо середня ринкова вартість автомобіля більше ніж 375 мінімальних зарплат, то доведеться заплатити в рік 25 000 гривень за кожен такий автомобіль. Якщо ж середня ринкова вартість автомобіля, наприклад, через рік його після придбання, стане менше розміру 375 мінімальних зарплат, то таке авто перестане бути об'єктом транспортного податку, і відповідно, обов'язку сплачувати такий податок не буде.
Користуйтеся консультацією: Закон про фінмоніторінг: Розкриття кінцевіх бенефіціарніх власніків
Обчислення суми «податку на кінські сили» фізичних осіб здійснюється місцевою податковою інспекцією за місцем реєстрації фізичної особи, тобто прописки (п.п. 267.6.1.НКУ).
Юридичні ж особи, зобов'язані самостійно розрахувати суму «податку на багатство» станом на 1 січня звітного і до 20 лютого цього ж року подати декларацію до податкової служби за місцем реєстрації автомобіля з розбивкою суми податку рівними частинами поквартально (п.п. 267.6.4.НКУ).
Для того, щоб зрозуміти чи підпадає авто під транспортний податок необхідно спочатку розрахувати середньоринкову вартість автомобіля.
Середня ринкова вартість таких автомобілів, а значить, і об'єкт оподаткування розраховує не саме платник податків, а Міністерство економічного розвитку, керуючись методикою розрахунку, яка затверджена Кабінетом Міністрів України. Расчет транспортного податку здійснює сама податкова.
Так, така вартість автомобіля розраховується не тільки за ціною, вказаною в договорі купівлі-продажу автомобіля, а за спеціальною формулою:
Сср = Цн х (Г / 100),
де Сср - це середня ринкова ціна автомобіля,
Цн - це ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму двигуна, типу палива,
Г - це коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням терміну експлуатації транспортних засобів.
Сам же розмір коефіцієнта міститься в таблиці, яка є додатком №1 до Постанови Кабміну від 10 квітня 2013 року № 403.
Мінекономрозвитку відповідно до згаданої Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля і щорічно до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному сайті перелік легкових автомобілів, які підпадають під об'єкт оподаткування транспортного податку. Також такий перелік повинен містити в собі інформацію про: марку, модель, рік випуску, об'єм двигуна і тип палива.
Тобто, самостійно розраховувати підпадає Ваш автомобіль під такий «податок на розкіш авто», використовуючи згадані формули і методики, - немає необхідності, оскільки на сайті Мінекономіки можна дізнатися середньоринкову вартість свого автомобіля на онлайн калькуляторі транспортного податку. Також на цьому сайті можна ознайомитися зі списком автомобілів податку на розкіш, які підпадають під транспортний податок 2019.
Користуйтеся консультацією: Як оптимізувати податок «на розкіш» при цьому не порушуючи законодавство?
Якщо платник фізична особа, то сплачувати «податок на коні» необхідно на підставі податкового повідомлення-рішення. Таке податкове рішення відправляються (вручається) платнику податків за місцем його реєстрації до 01 липня базового звітного року (п.п. 267.6.2. ПКУ).
Термін сплати для фізичних осіб становить 60 календарних днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.п. 267.8.1.ПКУ).
Для юридичних осіб порядок сплати відрізняється. Компанія зобов'язана самостійно обчислити суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року надати податкову декларацію (п.п. 267.6.4.ПКУ).
Саму ж суму необхідно розділити на 4 рівні частини і оплата здійснюється авансовими платежами щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації (п.п. 267.8.1. ПКУ).
Варто зазначити, що у Верховній Раді України зареєстрований законопроект № 4101 яким парламентарі, в тому числі, планують зменшити поріг вартості «розкішного» автомобіля до 200 мінімальних заробітних плат, що в 2020 року становить 944 600 гривень (≈ 33 500 $).
Тобто, якщо вищезгаданий законопроект стане законом в існуючій редакції, то об'єктом оподаткування транспортного податку стануть не тільки авто преміум класу, а й середнього / середній плюс класу автомобілі.
Податковим законодавством України не передбачено податкових пільг зі сплати транспортного податку для пенсіонерів, або інших незахищених верств населення.
Користуйтеся консультацією: Налог на недвижимость 2020. Сроки и штрафы
Податкове повідомлення-рішення про сплату транспортного податку, як і будь-яке інше, можна оскаржити в судовому порядку. Поруч з судовим оскарженням, платник податків може спробувати оскаржити таке повідомлення в адміністративному порядку, шляхом подачі відповідної скарги до вищестоящого податкового органу.
Але, як показує практика, такий шлях оскарження є неефективним, оскільки тільки мізерний відсоток скарг платників податків підлягають задоволенню «податківцями».
В судовому порядку ймовірність отримання позитивного рішення значно вище, тому на питання, яке озвучене в підзаголовку цього підрозділу, відповість свіжа судова практика і позиції Верховного Суду.
Прикладом вдалого оскарження податкового повідомлення-рішення є справа № 540/1374/20, яку було розглянуто Херсонським окружним адміністративним судом. Так, Херсонський окружний адміністративний суд рішенням від 23.09.2020 задовольнив адміністративний позов і тим самим звільнив платника податків від сплати транспортного податку за свій RangeRoverEvoque 2019 року випуску.
Суд обґрунтував своє рішення наступним чином.
По-перше, Суд виділив дві кваліфікуючих ознаки для визначення податкового зобов'язання:
По-друге, вартісний ценз встановлює Мінекономрозвитку, керуючись спеціально розробленою Кабміном методикою, і виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму двигуна, типу палива автомобіля.
Як уже було згадано, Мінекономрозвитку щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному сайті перелік легкових автомобілів, які підпадають під об'єкт оподаткування транспортного податку (абз. 2 п.п. 267.2.1. П. 267.2 ст. 267 ПКУ ).
Так ось, Суд, встановив, що в переліку автомобілів, що підпадають під об'єкт оподаткування податок на розкіш Україна 2019, який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку не міститься інформація про автомобілі марки LandRover, моделі RangeRoverEvoque, 2019 випуску, тип кузова універсал В, вид палива - дизельне паливо; повна маса (кг) 2490; кількість циліндрів - 4; об'єм двигуна (см. куб) - 1999; потужність двигуна (кВт) -110,3.
І дійсно, перейшовши за посиланням на сайт Мінекономрозвитку, ми не знайдемо такого автомобіля RangeRoverEvoque у відповідному переліку. У переліку від 2019 передбачено авто RangeRoverEvoqueCabrio, але для цілей оподаткування транспортного податку - це зовсім інший автомобіль.
Тобто, якщо в такому переліку відсутній автомобіль із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму двигуна, типу палива, або марка і модель вказані, а, наприклад, об'єм двигуна відрізняється, то таке авто не є об'єктом оподаткування транспортного податку.
Також Суд у своєму рішенні визначив, що визначати середньоринкову вартість авто уповноважене Мінекономрозвитку, в той час як межі повноважень податкового органу полягають виключно в прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком. Аналогічна правова позиція передбачена в постанові Верховного Суду від 12.06.2018 у справі № 813/3965/17.
Переходимо до наступного прикладу позитивного оскарження податкового повідомлення про сплату транспортного податку.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 21.09.2020 у справі № 640/19060/19 скасував податкове повідомлення-рішення про сплату транспортного податку, керуючись наступними фактами.
У даній справі позивач є власником автомобіля AUDI Q7, 2014 року випуску, з об'ємом двигуна 2995 куб. см. У переліку автомобілів, які є об'єктом транспортного податку за 2018 рік, передбачений автомобіль марки AUDI, моделі Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра. На цій підставі податківці відправили податкове повідомлення про сплату транспортного податку.
Але суд зазначив, що автомобіль позивача не є об'єктом оподаткування транспортним податком, оскільки в переліку за 2018 рік зазначений автомобіль AUDI Q7с об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра (тобто 3000 куб. См.), в той час як у позивача автомобіль має об'єм двигуна - 2995 куб. см.
Таким чином, технічні характеристики легкового автомобіля, зазначеного в переліку, не збігаються з технічними характеристиками автомобіля позивача.
Тобто, розбіжність ключових технічних характеристик (марка, модель, рік випуску, об'єм двигуна, тип палива) між автомобілем платника податків і тими характеристиками, які вказані в переліку від Мінекономрозвитку, є підставою для звільнення від сплати податку на розкіш в Україні.
Судове оскарження подібних повідомлень-рішень є досить трудомістким процесом і вимагає спеціальних знань. Тому при вирішенні питання з податковою варто скористатися послугою Тендер на юридичні послуги від protocol.ua. Завдяки даному сервісу Ви можете знайти професійного юриста за оптимальну плату.
Користуйтеся консультацією: Це важливо знати! Про податок при продажу нерухомості і не тільки ...
Автор консультації: Менчак Ілля, юрист Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
130
Коментарі:
0
Переглядів:
87
Коментарі:
0
Переглядів:
485
Коментарі:
0
Переглядів:
7731
Коментарі:
0
Переглядів:
493
Коментарі:
0
Переглядів:
595
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.