Головна Блог ... Консультації від юристів Основне, що кожна людина має знати про право власності Основне, що кожна людина має знати про право власн...

Основне, що кожна людина має знати про право власності

Відключити рекламу
 - tn1_osnovne_shcho_kogna_lyudina_mae_znati_pro_pravo_vlasnosti_1_5bd75c8a799c4.png

Право власності – це основне речове право і основа ринкової економіки. Однак, більшість людей у повній мірі не розуміє зміст цього права. Деякі люди навіть плутають такі, здавалось би, очевидно різні категорії, як право власності на житло і реєстрація місця проживання. Тож в даній статті спробую стисло розповісти основну інформацію про таке важливе для окремої людини і суспільства в цілому право як право власності.

Загальна інформація про право власності

Право власності – це можливість на власний розсуд вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, з належним особі майном.

Зокрема, право власності включає в себе три правомочності:

1. можливість володіти майном, тобто можливість тримати майно у себе;

2. можливість користуватись майном, тобто можливість використовувати всі корисні властивості майна;

3. можливість розпоряджатись майном, тобто можливість продати, подарувати, знищити майно тощо.

Разом з тим, слід пам’ятати, що власність зобов'язує. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Невиконання цього обов’язку, якщо результатом такого невиконання є нанесення шкоди іншим особам, тягне за собою відшкодування власником збитків (наприклад, у випадку залиття однієї квартири з іншої).

Окрема річ може бути у власності як однієї особи (право особистої власності), так і у власності декількох осіб (право спільної власності).

У свою чергу, різновидами права спільної власності є право спільної сумісної власності та право спільної часткової власності.

Розрізняються вони між собою тим, що у випадку сумісної власності частки у праві на таку річ не визначені, а у випадку часткової власності – визначені.

Перетворення права спільної сумісної власності у спільну часткову можливе шляхом укладення договору (нотаріально посвідченого – щодо нерухомого майна) між власниками або в судовому порядку.

Також, в аналогічному порядку, якщо це фактично реально, можливо виділити частку із майна, що перебуває у спільній частковій власності.

Для прикладу: з автомобіля частку виділити неможливо, бо це є неподільною річчю, а з житлового будинку у більшості випадків можливо. У такому разі у кожного з співвласників право часткової власності припиняється і з’являється право особистої власності вже на окремі об’єкти - квартири (у минулому – частини єдиного будинку)

Набуття права власності

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Найпоширенішими підставами набуття права власності є договори (купівлі-продажу, дарування тощо) та інші правочини (наприклад заповіт), а також створення нових речей та переробка існуючих.

Слід зазначити, що право власності на нерухоме майно виникає у особи тільки після його державної реєстрації (наразі – це внесення відомостей про нього до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно).

Припинення права власності

Найпоширенішими підставами припинення права власності є:

1. відчуження власником свого майна (наприклад: продаж, дарування, внесення майна до статутного капіталу юридичної особи тощо);

2. звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника (наприклад: звернення стягнення на іпотечну квартиру у зв’язку з невиплатою кредиту);

3. припинення юридичної особи чи смерті власника (наприклад: перехід майна у спадщину спадкоємцям).

Менш поширеними є наступні підстави: відмова власника від права власності; припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі; знищення майна; викуп пам'яток культурної спадщини; примусове відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; реквізиція; конфіскація тощо.

Захист права власності

Захист права власності може здійснюватись як у судовому, так і в позасудовому порядку.

Способами позасудового захисту права власності є: захист права власності органами державної влади або органами місцевого самоврядування, в межах визначеної законом компетенції; захист нотаріусом, шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі; самозахист.

Основними способами судового захисту права власності є наступні:

1. позов про визнання права власності (якщо право власності оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує право власності);

2. віндикаційний позов (від лат. vindicatio, захист) – витребування своєї речі власником від особи, яка безпідставно нею володіє).

3. кондикційний позов (від лат. condictio, вимога про повернення) – витребування своєї речі в особи, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави, якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником майна договору);

4. негаторний позов (від лат. negatorius — той, що заперечує: відхиляє) – вимога про усунення перешкод у здійсненні власником права користування та розпорядження своїм майном;

5. позов про визнання правочину недійсним із застосуванням реституції (від лат. restitutio — відновлення) — вимога про повернення майна, переданого на виконання недійсного правочину.

І на останок.

Право власності в Україні є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків воєнного або надзвичайного стану, коли в такому разі майно може бути примусово відчужене у власника з наступним повним відшкодуванням його вартості.

Хоча…це в теорії. На практиці ж, як не сумно, у нас в державі все буває інакше. Причиною цьому є високий рівень корупції та низький рівень правосвідомості у населення України.

Автор консультації: Адвокат Тетеря Ігор Анатолійович

  • 13008

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 13008

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    В 2007 році група осіб,без рішення суду чи прокурора, зірвавши замок вторглися в квартиру склали акт майна і вивезли в невідомому напрямку. Поліція і прокуратура відмовили у відкритті кримінальної справи. Суди всіх інстанцій відмовили в поверненні майна. В 2018 ЄСПЛ визнав порушення прав за ст. 8 Конвенції. При повторному розгляді справи за виключними обставинами була призначена експертиза вилученого майна яку оплатила позивачка (потерпіла). Єксперт виявила,що майже все майно втрачене (знищене або викрадене) і оцінила тільки те майно,яке було в наявності. Втрачене майно,яке було в акті -описі,оцінити експерт відмовилась і суд не зобовязав її це зробити. Також повернути кошти за втрачене майно відмовили всі суди аж до ВП ВП. В кінцевому результаті позивачку позбавили права на майно і ще й до того не повернули гроші за проведення експертизи. От вам і непорушне право власності і його захист в Україні.

    04.07.2023 13:35

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати