6
7
43536
Оформлення купівлі продажу квартири має свої особливості і свої небезпечні нюанси. Оскільки всі ми знаємо, що той, хто попереджений, той озброєний, Юридичний ресурс «Протокол» підготував консультацію про всі «підводні камені» оформлення купівлі продажу нерухомості в Україні.
Зміст:
В першу чергу необхідно перевірити наявність у продавця права власності на квартиру, що підтверджується відповідними документами (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, міни, дарування тощо).
Якщо власник квартири змінювався кілька разів, бажано простежити законність переходу права власності на квартиру для мінімізації ризику визнання будь-якої з угод недійсною.
Обов'язково необхідно перевірити наявність згоди на продаж співвласників квартири (якщо квартира знаходиться у спільній власності) або чоловіка / дружини (для квартир, придбаних в шлюбі).
Квартира повинна відповідати параметрам, зазначеним в технічному паспорті. Наприклад, потрібно перевірити чи не було перепланувань, адже всі неузаконені перепланування стануть проблемою нового власника квартири.
Відсутність обтяжень на квартиру повинен перевіряти нотаріус при оформленні угоди. Але благо, не тільки у нотаріусів є доступ до Державного реєстру речових прав на майно (далі - Реєстр). Так, при авторизації, можна отримати інформаційну довідку про конкретну квартирі на офіційному сайті Мін'юсту за наступним посиланням kap.minjust.gov.ua. Варто зазначити, що отримання інформації з Реєстру є платним. Але як відомо, скупий платить двічі.
Щоб бути абсолютно спокійним, можна також перевірити наявність судових спорів щодо квартирі в Державному реєстрі судових рішень. Цей реєстр також у вільному доступі за наступним посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Важливим елементом також є відсутність на дату укладення договору купівлі-продажу квартири боргів з оплати комунальних послуг, відсутність зареєстрованих в квартирі громадян, особливо дітей.
Слід пам'ятати, що об'єктом купівлі-продажу повинна бути саме квартира, а не майнові права на неї. Продаж майнових прав на квартиру виник з огляду на те, що на сьогоднішній день існують багатоповерхові будинки, які побудовані і навіть обслуговуються, але при цьому право власності на квартири в таких будинках не оформлені, в зв'язку з наявністю порушень при відведенні земельної ділянки під будівництво або порушеннями будівельних норм при будівництві таких будинків. В даному випадку, покупець ризикує отримати квартиру, право власності на яку, можливо, ніколи й не буде оформлено. Купівля майнових прав на квартиру можливе тільки, якщо мова йде про первинну продажу нерухомості, в разі заміни інвестора в період будівництва будинку.
Для оформлення договору купівлі-продажу квартири (будинку) необхідно звернутися до нотаріуса, тому що, закон встановив обов'язкове нотаріальне засвідчення такого договору. Звертатися можна як в державну нотаріальну контору, так і до приватного нотаріуса. Приватний нотаріус обійдеться дорожче, але кожному своє, комусь економія, а комусь - оперативність і комфорт.
Проте, варто зазначити, що розмір оплати за послуги нотаріуса ніяк не впливає на розмір обов'язкових платежів: податків і зборів.
Для оформлення купівлі продажу квартири у нотаріуса варто врахувати положення статті 55 Закону України «Про нотаріат». Так, засвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також правочинів щодо відчуження, застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину. Тобто, навіть з огляду на принцип територіальності, вибір існує.
Адреси та години прийому державних нотаріальних контор Києва можна знайти на сайті Головного територіального управління юстиції в м.Києві за наступним посиланням http://www.justicekyiv.gov.ua/derjavni_not_kontory.html.
Завдатком при купівлі квартири є грошова сума або рухоме майно, яке видається продавцеві квартири покупцем квартири в рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.
Завдаток вигідний обом сторонам. У разі порушення зобов'язань продавцем, завдаток покупцеві повертається в подвійному розмірі. У разі ж невиконання зобов'язань покупцем, завдаток залишається у продавця.
Важливо! Умову про завдаток можна прописати або в основному договорі (купівлі-продажу квартири) або шляхом укладення додаткової угоди до основного договору. Перевірте, щоб в договорі було вказано саме завдаток, в іншому випадку внесена покупцем сума буде вважатися авансом, а, отже, в разі порушення зобов'язань продавцем, у останнього немає обов'язку повертати сплачену суму в подвійному розмірі.
На питання: хто платить при оформленні купівлі продажу, відповідь проста, в Україні платять обидві сторони. Найчастіше покупець і продавець узгоджують, хто і які витрати з оформлення купівлі продажу квартири буде нести. Іноді сторони їх ділять порівну, оскільки угода носить двосторонній характер. В інших випадках ці витрати бере на себе одна із сторін.
Згадайте новину: Всю недвижимость в мире оценили в $200 трлн
З боку закону, продавець сплачує наступні платежі:
Важливо! Без пред'явлення документів, що підтверджують оплату зазначених зборів, нотаріус не зможе посвідчити договір купівлі-продажу квартири (будинку).
Покупець в свою чергу платить:
Слід пам'ятати, що статтею 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» встановлено осіб, які звільняються від сплати державного мита, а саме:
Як бачимо, список невеликий і не відображає сучасних реалій, наприклад, в список не включені учасники АТО.
У відповідність з пунктом 2 Постанови правління НБУ № 210 від 06.06.2013 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму понад 50 000 гривень, шляхом перерахування грошових коштів з поточного рахунку на поточний рахунок.
Таким чином для проведення розрахунків між продавцем і покупцем на суму понад 50 000 грн необхідно кожному відкрити банківський рахунок. Щоб уникнути необхідності відкривати рахунок, в договорі купівлі-продажу слід прописати розстрочку оплати і розбити загальну вартість на суми до 50 000 грн. При цьому покупцеві квартири, при проведенні кожної оплати слід вимагати у продавця підтвердження отримання ним грошових коштів у вигляді розписки або, що ще краще, нотаріально завіреної заяви від продавця із зазначенням суми отриманих грошових коштів.
Що стосується валюти проведення розрахунків, то як відомо, національною валютою України є гривня, в той же час вказівку еквівалента у валюті законодавством не заборонено. Важливо вказати вартість в договорі купівлі-продажу в гривні і можливість її коригування з прив'язкою до курсу необхідної валюти та обліком того, який саме курс приймається сторонами (курс НБУ, курс міжбанку або конкретного банку із зазначенням його найменування та офіційного сайту).
Документи для оформлення купівлі продажу, які повинні бути у продавця:
Згадайте новину: В Украине закончился срок уплаты налога на недвижимость: кого оштрафуют и сколько должны заплатить
Документи для оформлення купівлі продажу, які повинні бути у покупця:
Право власності на квартиру (будинок) підлягає державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів придбання, зміни або припинення прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Важливо! право власності на квартиру (будинок) реєструє нотаріус.
Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії нотаріусом здійснюється невідкладно після завершення нотаріальної дії. В крайньому випадку термін реєстрації не може перевищувати 5 робочих днів.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за державну реєстрацію права власності сплачується адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2019 це 190 гривень.
Оформити квартиру на дитину закон дозволяє, але відповідно до статті 177 Сімейного кодексу України для посвідчення договору у нотаріуса необхідно надати дозвіл органів державної опіки на вчинення правочину.
Цікаво, що обидва батьки повинні бути згодні на проведення такої процедури.
Іноді житло оформляють на дитину за договором дарування або за заповітом.
Як правило метою оформлення квартири на дитину, є забезпечення свого чада власною житловою площею по настанню повноліття.
Але можуть бути і приховані мотиви. Квартира, оформлена на дитину не буде вважатися спільно нажитим майном подружжя.
Іноді батьки можуть оформити квартиру на дитину, щоб убезпечитися від кредиторів за порушення фінансових зобов'язань. Так як закон захищає в першу чергу інтереси дитини.
Важливо! батьки не мають права здавати, оформлену на дитину квартиру, в оренду, передати в заставу або безоплатне користування, розділяти майно при розлученні або виділити з нього частки без офіційного дозволу органів опіки і піклування.
Оформлення кредиту або розстрочки на дитину на покупку нерухомості від забудовника закон не допускає.
Закон дозволяє купівлю квартири в часткову власність, як для подружжя, так і для людей, які не є подружжям. Купівля квартири допустима як в рівних частинах, по одній другій квартири, так і не рівних, наприклад відповідно до внесених коштів на купівлю квартири.
У договорі купівлі-продажу будуть два покупці, але частку кожного з покупців необхідно вказати в договорі. Реєстрація права власності в Реєстрі відбудеться теж двох.
Відповідно до статті 361 Цивільного кодексу України співвласник має право самостійно розпоряджатися своєю часткою у праві спільної часткової власності. У свою чергу стаття 362 Цивільного кодексу України передбачила переважне право купівлі частки майна за співвласниками.
Таким чином, перед тим як укладати договір купівлі продажу квартири або іншого нерухомого майна, власник її частини зобов'язаний за місяць письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частину, вказавши при цьому ціну та інші умови, на яких він її продає.
Важливо! Якщо договір купівлі-продажу квартири або іншого майна буде укладено з порушенням переважного права, співвласник може пред'явити протягом року позов до суду про переведення на нього прав і обов'язків покупця, з одночасним внесенням на депозитний рахунок суду грошової суми за покупку частини нерухомості.
Укладаючи інвестиційний договір, Ви купуєте не нерухомість, а тільки майнові права, іншим словами, Ви платите тільки за право купити.
Для оформлення майнових прав на нерухомість в новобудові у забудовника повинен бути наступний пакет документів:
Документи, що надаються забудовником, реєструються в базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру прав на нерухоме майно та робляться їх електронні копії шляхом сканування оригіналів таких документів. Ці документи в подальшому використовуються державним реєстратором при здійсненні державної реєстрації прав власності на квартиру або нежитлове приміщення, в разі звернення інвестора з відповідною заявою.
Інвестор повинен «мати на руках» такі документи:
З зазначеним пакетом документів необхідно звернутися до уповноваженого суб'єкта реєстрації прав за місцем знаходження майна. Звичайно, при собі необхідно мати паспорт та відповідну заяву про державну реєстрацію прав.
За реєстрацію прав необхідно сплатити два платежі: 120 гривень за надання інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно та адміністративний збір. Розмір адміністративного збору залежить від двох чинників: встановленого розміру мінімальної зарплати і площі квартири.
Важливо! Деякі категорії громадян звільняються від сплати адміністративного збору (інваліди першої та другої груп; інваліди ВВВ та ін.)
Розстрочка - спосіб покупки нерухомого майна, при якому покупець оплачує її вартість фіксованими частинами протягом встановленого терміну, а передача прав власності відбувається після виплати останнього платежу.
Договір купівлі-продажу квартири з розстрочкою платежу треба уважно вивчити. Зверніть увагу на суму договору, чи можливе збільшення вартості і наскільки, відсоток переплати (річний або від суми вартості квартири), процедуру повернення сплачених грошей в разі дострокового розірвання договору, момент переходу права власності на квартиру.
Найкраще дати такий договір на вивчення юристу. Пам'ятайте на юридичному ресурсі «Protocol» Ви завжди зможете отримати професійну юридичну консультацію, якість, якої набагато вища за ціну.
І тим не менше купівля квартири в розстрочку дуже популярна в Україні, в зв'язку з наступними факторами:
Якщо говорити про особливості купівлі будинку, то в першу чергу необхідно згадати про земельну ділянку, на якій цей будинок стоїть.
Законодавство України не допускає ситуації, коли у будинку один власник, а у земельної ділянки під цим будинком інший.
Відповідно до частини першої статті 377 Цивільного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Але перехід права власності на земельну ділянку не автоматичний.
Якщо земельна ділянка приватизована і належить власникові будинку, то переоформляти право власності на будинок треба одночасно з переоформленням права власності на земельну ділянку. Простіше кажучи, крім договору купівлі-продажу будинку, треба ще оформляти і договір купівлі-продажу земельної ділянки.
Складнішою стає ситуація, якщо ділянка, на якій стоїть будинок не оформлена, або дані про неї не внесені до Державного земельного кадастру. Перевірити дані про земельну ділянку можна на Публічній кадастровій карті, яка доступна за наступним посиланням https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta.
Оформлення купівлі квартири на вторинному ринку можна пройти самостійно, тим більше, що в процес в обов'язковому порядку включений нотаріус. Але тим не менш, завжди надійніше отримати консультацію свого юриста, який не дасть Вас обдурити, тим більше, що продаж-купівля квартири або іншого нерухомого майна не рядовий щоденний випадок в житті більшості громадян України. На юридичному ресурсі «Протокол» Ви можете знайти юриста, який недорого може надати будь-який вид правових послуг, в тому ж числі скласти договір купівлі-продажу квартири. Користуйтеся нашим сервісом Тендер на юридичну послугу і вирішуйте свої проблеми швидко і назавжди.
Згадайте новину: Чем грозит адвокату заключение договора в деле, предоставленном БПП
Автор консультации: Мария ДУНАЙ
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
124
Коментарі:
0
Переглядів:
82
Коментарі:
0
Переглядів:
484
Коментарі:
0
Переглядів:
7724
Коментарі:
0
Переглядів:
493
Коментарі:
0
Переглядів:
595
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Які саме мають бути документи, які підтверджують відсутність заборгованості з оплати комунальних платежів?
Автор статьи так активно рекламирует свои юридические услуги, тогда как в самом материале ошибка на ошибке, свидетельствующие о юридической безграмотности автора и отсутствии профессионального развития. Начиная от ставок налогов и до критериев привязки размера административного сбора, «необходимых» документов и «дешевизны» государственных нотариусов (наверное, автор давно не был в госконторе, где цены давно уже сравнились с ценами частных нотариусов, а иногда даже и превышают их). Глава о продаже дома и земли двумя отдельными договорами окончательно укрепляет впечатление о безграмотности автора, как и поверхностность рассмотрения вопросов, затронутых в статье. Такое впечатление, что статья была написана года 3-4 назад или была взята с какого-то устаревшего ресурса, и на скорую руку переделанная. И отдельно бросается в глаза «этическая» сторона статьи и формулировка некоторых фраз (в частности, в отношении тех же нотариусов, которые почему-то не воспринимаются автором как юристы, уж тем более которым стоит доверять, и оплата труда которых автором статьи сознательно принижается, тогда как автору стоило бы задуматься в уместности достойного гонорара для него самого за подобного уровня консультации). Видимо, пары по юридической деонтологии в университете автор прогулял. Публикация материалов такого уровня грамотности - это показатель для юридического ресурса и Протоколу стоило бы внимательнее относиться к их предварительной проверки редакторами. Такое количество ошибок в одной статье - недопустимо и ставит под сомнение доверии к остальным публикациям ресурса.
Это может быть справка из ЖЭКа или ОСББ об отсутствии задолженности по оплате коммунальных услуг и услуг обслуживания. Но на законность проведения сделки купли-продажи этот документ не влияет и законодательно его обязательность не предусмотрена. Такую справку вы можете требовать как покупатель «для себя», чтобы обезопасить себя от покупки недвижимости с коммунальными долгами.
А що Ви хочете, автор хоч щось людям розказав. А от від Вас нічого...
Во первых, Вы обо мне ничего не знаете, чтобы рассказывать, что от меня «ничего». Такие предположения, как минимум, некорректны. Во вторых, лучше не рассказывать людям ничего, чем рассказывать недостоверную информацию, перекручивать факты и вводить в заблуждение. Это как неправильно назначенное врачом лечение - только навредит. Информация должна быть достоверной и актуальной, подаваться профессионально и этично. Все остальное - дилетантство.
По перше Вас особисто не треба знати. По друге лікар і діагноз конкретній людині, це не коректне порівняння. Тут просвітницька стаття. Тому не засуджуйте а надайте свої праці для ознайомлення/посилання.
...Крістіні , як і всім затято москворотатим в Україні варто нагадати слова про "язік ру-есес-скій" одного із справжніх російських демократів, А. І. Герцена: ...“Хай мова наша змиє спочатку сліди улесливості (подобострастия), рабства, підлих зворотів, вахміс-терського і панського нахабства (барской наглости) – і тоді вже почне повчати ближніх”.... неповага до співбесідника і до його української мови, потрактовуючи законодавство України (!!!) на мові ворога в ситуації 8-ми річної агресії - це просто огидно. АКСІОМА ...натомість пану Олександру шана і подяка за реакцію !